Bezoekers en omzet boven verwachting Miro Vlissin gen: AH-Flitsen 'Zowel het aantal bezoekers als de omzet hebben on ze verwachtingen overtroffen'. Zo reageerde de heer J. van Meer, lid van AH's raad van bestuur, op de vraag van Flitsen hoe het de eerste Miro in de eerste maand van zijn bestaan is vergaan. Maar hij voegde er onmiddel lijk aan toe, dat dit nog niets zegt over hoe Miro het verder zal doen. Met een nieuwe Su per Mart is dat anders: dan kunnen we - op grond van een lange reeks van vorige ervarin gen - al heel gauw zeggen hoe de toekomstmuziek zal klin ken. Bij ons eerste zelfbedie ningswarenhuis kunnen we na tuurlijk niet op dergelijke er varingsfeiten teruggrijpen. Er gaan zeker nog wel een aantal maanden voorbij, voor we een redelijk zinvol oordeel kunnen geven. De eerste tijd komen er uiteraard heel veel mensen, die 'alleen maar' nieuwsgierig zijn Nou, zowel kopers als nieuwsgierigen zijn er al bij tienduizenden geweest. Zoals elke AH-er natuurlijk weet heeft de eerste Miro zijn wij de poorten in Vlissingen offi cieel geopend op woensdag 24 maart, maar de dag tevo ren kwamen reeds duizenden belangstellenden (afkomstig van heel Walcheren) opdagen om het nieuwe fenomeen en zijn uit 18.000 verschillende artikelen bestaand assorti ment te bezichtigen, terwijl enkele muziekkorpsen tijdens dit 'open house' zorgden voor een feestelijke sfeer. Was het toen nog 'afblijven' geblazen, de volgende dag reeds bewees dat dit nieuwe winkeltype duidelijk in een behoefte voorziet. Er werd niet 'alleen maar' meer be zichtigd, er werd tevens flink gekocht en dat was ook de daarop volgende dagen en weken het geval, al moet daarbij natuurlijk in aanmer king worden genomen dat er veel aantrekkelijke, extra laag geprijsde aanbiedingen wa ren. Zelfs heeft Miro, zoals we in de dagbladen hebben kunnen lezen, een complete 'benzine oorlog" ontketend als gevolg van de zes dagen durende openingsaanbieding (10 cent per liter goedkoper dan de 'merk'-benzine, thans 5 cent). De heer Van Meer: 'Ook het zelf-tanksysteem blijkt uitste kend te voldoen. Het gaat bijzonder vlot en de benzine klanten zijn er erg tevreden over'. Vraag: 'Hoe heeft het perso neel zich gehouden gedurende de eerste weken?' 'Bewonde renswaardig. Men was natuur lijk zo goed mogelijk op dit unieke gebeuren voorbereid, maar je moet altijd maar af wachten hoe het gaat als de duizenden binnen komen stro men. Wel, ik kan niet anders zeggen dan dat ik alle hulde wil betuigen voor de wijze, waarop het eerste Miro-perso- neel zich van zijn taak heeft gekweten. Er was sprake van een grote inzet, de klanten werden goed bediend (voorzo ver daar in een zelfbedie ningswarenhuis sprake van kan zijn) en er zijn geen 'on gelukken of gekke dingen' ge beurd. Alles liep - voorzover mogelijk - op rolletjes en als dat zo blijft, maak ik me over de toekomst van Miro geen enkele zorg', aldus de heer Van Meer. Kennelijk hebben veel Nederlandse instanties nogal moeite met het accepteren van nieuwe distributievormen. Dit blijkt ook uit de vragen die onlangs in de Tweede Kamer zijn ge steld „betreffende de vestigingsmogelijkheden op industrie terreinen van groothandelsbedrijven, detailhandelsbedrijven, cash-and-carrybedrijven en verbruikersmarkten". Wat is er precies aan de hand? Mr. J. Kollen van Albert Heijn: „In de plannen van de gemeenten wor den gebieden gereserveerd voor o.a. winkelbebouwing en voor handel en industrie. Dat is een stukje ruimtelijke ordening, waar voor bij de wet een aantal voor schriften zijn vastgelegd. Nu is het volgens dezelfde wet op de ruimtelijke ordening uitdruk kelijk nooit de bedoeling geweest, dat deze wet ook economische or dening in een bepaald keurslijf brengt. Economische ordening is nu eenmaal, volgens de wetgever, aan totaal andere eisen onderhe vig dan ruimtelijke ordening." Volgens de heer Kollen is dit de kern van de zaak waardoor steeds weer opnieuw conflicten ontstaan over de vestiging van nieuwe de tailhandelsvormen, waarvan de ZBW er een is. Allereerst moet gesteld worden, dat de ZBW een „echte winkel" is, in de gangbare zin van het woord. Dus, zo stellen sommige instan ties, moet deze winkel ook maar in de binnenstad of in een winkel centrum worden gevestigd. Het antwoord moet dan meestal lui den: onmogelijk. Een ZBW past eenvoudig niet in de binnenstad. Want, zo luidt de eerste vraag, welke binnenstad heeft bijna 3 ha. beschikbaar, waarvan ca. 2/3 bestemd is voor parkeerterrein - een essentieel on derdeel van iedere ZB W-vesti ging- Dan nog: een ZBW in de binnen stad zou in hoge mate afbreuk doen aan het rustige winkelgebeu- ren, wat eigen is aan de binnen stad. Denk alleen maar aan de laad- en losproblemen en de ver keersdrukte die de „auto-klant", waarop deze vestiging primair ge richt is, meebrengt Ruimtelijk en qua millieusfeer hoort de ZBW eenvoudig niet in de binnenstad thuis. Daarom zoekt Albert Heijn vesti gingsplaatsen die aan de door haar en de consument te stellen eisen voldoen d.w.z. aan de rand van het centrum of van de stad. Als gevolg daarvan komt men soms terecht op terreinen voor handel en indu strie. Dit roept reacties op, vooral van de zijde van de middenstand die zich benadeeld voelt. De grond is daar goedkoper, zo stelt men, en dus wordt de middenstand oneer lijke concurrentie aangedaan. Maar de heer Kollen ziet het an ders: de grond is beslist niet veel goedkoper meer, als men bedenkt, dat aanleg van parkeerterreinen, bestrating, verlichting, riolering, beplanting enz. helemaal op reke ning komt van het nieuwe winkel type, dat zich noodgedwongen daar moet vestigen, omdat het el ders niet kan. Mensen die de eerste ZBW. Miro in Vlissingen, kennen, weten dat Albert Heijn aan al die aspecten de grootste zorg besteedt. Nor maal - in de binnenstad - komen al deze kosten op rekening van de overheid, c.q. van de belastingbe taler. Van deze voordelen kan de ZBW- vestiging niet profiteren. Maar er is volgens de heer Kollen nog een ander aspect: de grondprijs in de binnenstad is inclusief alle gratis voorzieningen inderdaad hoger dan b.v. de kale grondprijs op de terreinen voor „Handel en Indu strie". Dat betekent, dat de grond er ken nelijk ook meer waard is, omdat de binnenstad er een stroom van klanten aantrekt. Een toestroom van koopkracht die de ZBW van de grond af aan moet opbouwen. Van werkelijke benadeling is dus geen sprake, temeer niet omdat ook voor de middenstand dezelfde mogelijkheden openstaan. Moge lijkheden die op veel plaatsen worden aangegrepen, gezien het feit, dat de meeste verbruikers- markten, cash-and-carrybedrijven etc. van huis uit middenstandsbe- drijven zijn. Het is goed en noodzakelijk dat er in Nederland intensief gewerkt wordt aan een verantwoorde ruimtelijke ordening, aldus de heer Kollen. Maar dat mag niet leiden tot verstikking van nieuwe detailhandelsvormen. En daar lijkt het soms wel eens op, als men ziet dat streekplannen steeds gedetailleerder worden uit gewerkt, zodat nieuwe winkelvor- men zich maar moeten aanpassen aan het vooraf vastgestelde pa troon, en daardoor in feite geen kans krijgen. De heer H. Lamberts, bedrijfsleider van onze SM in Hoog vliet, was op 8 april 25 jaar bij ons werkzaam. Op 25 maart vierde de heer J. F. Daub van de onderhouds dienst in Zaandam zijn 25 jarig jubileum. Hier pakt hij een grote namaak-vulpen uit, waarmee hij door zijn collega's

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 7