De modernste kleinbroodlijn van heel West-Europa staat in PB-Zwanenburg I Brood kun je I niet missen Typisch Organisatie AH-Flitsen 5 I De alleen maar brood, banket en gebak leverende bedrijven vormen een voortzetting van de in 1955 in Zwanenburg gebouw- de broodfabriek en de zes in Amsterdam verrezen banketbak kerszaken van Gebr. Hoeve, met wie Albert Heijn in 1958 een belangengemeenschap sloot. Om dat de broodverkoop in de filia len steeds meer toenam, werd de fabriek in '64 geheel als pro- duktiebedrijf in gebruik geno men. De concentratie van de produktie van banket en gebak kreeg in 1967 gestalte met een uitbreiding van de fabriek. 1 Allernieuwste aanwinst - sinds een enkele maand - is de nieuwe zogenaamde kleinbroodlijn, één van de modernste van geheel West-Europa. Met tienduizenden stuks per dag levert deze lijn ka- detjes, krentenbollen, mini luxe- broodjes en noem maar op. Via een proces dat vanaf het kneden tot het inpakken bijna helemaal automatisch is. Dat kleinbrood behoort tot de groep dagelijks brood, een van de vier groepen die Zwanenburg produceert. Er zijn 5 soorten kleinbrood en 14 soorten groot dagelijks brood. Verder is er de groep luxebrood (krenten-, rozijnencake, gember- en weekendbrood alsmede sei zoenartikelen als Paas- en Kerstbrood). Banket is een an dere groep, evenals gebak. Verantwoordelijk voor die gigan tische hoeveelheid bakprodukten is de heer G. Oudega (48), ad junct-directeur. Een echt vak man, die van jongsaf in de bak- technische sector heeft gezeten. Vijf jaar is hij in dienst bij Al- bert Heijn; vijf jaar daarvoor bij Patria, toen ook eigendom van AH. De heer Oudega staat aan het hoofd van 220 man personeel; het grootste deel daarvan woont in Amsterdam en komt dagelijks per autobus of auto naar de fa briek. De oude kern bestaat nog uit echte bakkers. Een traditie handhaaft de fabriek duidelijk: iedereen die iets met het bakken te maken heeft, loopt in wit bakkersjasje en blauwe bakkers broek. In Zwanenburg wordt in ploe gen gewerkt. Het bakken van dagelijks brood, luxebrood en kleinbrood gaat door van zon dagavond 12 uur tot zaterdag ochtend half acht. In de sector gebak zit een dag- en een nacht ploeg, in de banket wordt van half acht 's ochtends tot 10 uur 's avonds gewerkt. Afgezien van het kleinbrood worden de andere broodsoorten gebakken in twee ovens, een automatische en een semi-auto- matische. Achter deze broodlijn- nen staan de machines voor het verpakken van het voor 90 pro cent gesneden brood. De groep banket en gebak be schikt over totaal drie ovens. Onder banket vallen alle artike len met een houdbaarheid van maximaal drie weken (om wat te noemen: Rondo's, cakes, ap- Een produktie zoals Zwanenburg die levert, vergt uiteraard heel wat organisatie voor de expe ditie: er is een speciaal systeem in de vorm van een 'spoorboek je'. Alle supermarkts en andere AH- vestigingen in het westen van ons land worden dagelijks vanuit Zwanenburg van brood en ge bak (alleen de supermarts) voor zien. Dat zijn ongeveer 150 za ken, die op tijd hun een dag van tevoren opgegeven bestellin gen willen hebben (d.w.z. vöör negen uur 's ochtends als het even kan), 's Nachts laden de 23 daarvoor beschikbare vracht auto's de produkten, om zesmaal in de week 's ochtends zo vroeg mogelijk Zwanenburg te verlaten. Het banket gaat - omdat het langer houdbaar is - naar de distributiecentra in Rotterdam en Zaandam, vanwaar het dage lijks - naar behoefte - naar de Albert Heijnzaken gaat. De AH- vestigingen die niet in het wes ten van het land liggen, betrek ken hun brood e.d. van andere bedrijven. De produkt-ontwikkeling en de laboratorium-onderzoeken ge beuren vanuit Zwanenburg in nauw overleg met PB Zaan dam, waar de proefbakkerij en het centraal laboratorium zitten. De kwaliteitscontrole geschiedt eveneens in samenwerking met Op 16 april vierde de heer F. P. Haslinghuis, bedrijfsleider van onze SM in Hilversum, zijn 25 jarig jubileum Hierboven de Ondernemings raad van ons Produktiebedrijf in Zwanenburg. Het onder werp van gesprek weten we niet, maar aan de gezichten te zien is een ieder er ten nauw ste bij betrokken. Links de gebakslijn in Zwa nenburg, die dagelijks onze vestigingen in het westen van verse voorraad voorziet. het laboratorium. Nieuwe artike len worden getest door het 'smaakpanel' in Zaandam, dat bestaat uit personeelsleden uit de PB of uit deskundigen op het gebied van het te beoordelen- produkt. Er gaat heel wat om in de broodfabriek in Zwanenburg, Enige cijfers om een indruk te krijgen van wat er zo omgaat in Zwanenburg: aan da gelijks brood worden per week zo'n 100.000 luxebrood 50.000 stuks, aan kleinbrood ruim een half miljoen, aan banket 150 ton en aan gebak 50 ton. een van de belangrijkste produk- tiebedrijven van ons concern. Brood kun je - nel als de krant - niet missen. Geen dag. De omzet van brood, gebak en banket in de Albert Heijn- vestigingen stijgt de laatste jaren snel. Elk jaar bakt Al- bert Heijn meer. Dat gebeurt in het dorp Zwanenburg, de woongemeenschap die zo'n last heeft van het Schiphol-la- waai. Daar staat op het Industrieterrein-West de broodfa briek - officieel geheten de produktiebedrijven. Zwanen burg (PBZW) -, sinds 1964 als zodanig in bedrijf. peltaarten, boterkoeken) en de produkten die voor de gebak-af deling worden gemaakt (halffa brikaten). In de groep gebak wordt het gebak afgewerkt, wat ten dele nog met de hand ge beurt. Het is nog echt werk voor de typische banketbakker. Op 1 april was de heer J. van Os, magazijnbeheerder van onze SM in Uden, 25 jaar bij ons werkzaam.

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 5