ft Milieuhygiëne 'Leuk om je werk bij anderen terug te vinden' Strijd om de beste service Drie Ah-sters leerden eikaars werk kennen De Zaan over Indrukken Ah-restaurants: AH-Flitsen 3 Velen die in iets grotere bedrijven werken, kunnen het gevoel niet helemaal van zich afzetten, in het complexe geheel weinig meer dan een 'nummer' of een 'schakel' te zijn. Albert Heijn heeft steeds geprobeerd dergelijke gevoelens, die een ongunstig stempel plegen te drukken op de arbeidsvreugde (en dus meestal ook op de pres tatie), bij voorbaat de kop in te drukken. Daartoe dient in de eerste plaats ook dit blad, dat beoogt de 'betrokkenheid' van de werkne mers bij de gang van zaken in de onderneming zoveel mogelijk te bevorderen. Helaas is het onmogelijk iedereen in het bedrijf in de praktijk te laten zien, welk een keten van mensen en gebeurtenissen eraan te pas komt voordat men aan zijn persoonlijke taak kan beginnen, en wat er vervolgens met het afgeleverde werkstuk wordt gedaan. Be gin april is er echter een klein experimentje gepleegd, dat er hope lijk toe heeft bijgedragen de blik van drie AH-meisjes - afkomstig uit totaal verschillende geledingen van de onderneming - wat te verbreden. Op de ochtend van de 13de april, is mej. De Ruiter, admini stratrice van de SM aan de Arn hemse Drieslag, nog vroeger dan anders uit de veren gestapt, want er wachtte haar ditmaal niet het dagelijkse tochtje naar het 'filiaal', maar een treinreis naar Zaandam. Daar zaten mevr. Stengs (bestelcentrale), en mej. Jansen, chocolade-inpakster op hete kolen. Zij hadden op deze dag tot taak hun collegaat je uit de Gelderse hoofdstad een inzicht te verschaffen in de pro blematiek rondom hun werk. Na de begroeting door mej. Ti ne Harder van de personeels afdeling, toog het drietal eerst door het administratiegebouw, waar de bestelcentrale en de computer-afdeling werden be zocht. Mevr. Stengs vertelde haar beide gasten over het con troleren van facturen en bij za ken die niet direct binnen haar arbeidsterrein lagen, kwamen haar chef, de heer Jansen en groepscoördinator Nieuwenhuy- zen maar al te graag met uitvoe rige toelichtingen over de brug. 's Middags stak het trio de Zaan over, om in de produktiebedrij- ven te zien hoe het op de afde ling van mej. Jansen ging. Er werd stilgestaan bij het inpakken van de repen en hun vervaardi ging, waarna ook de hagelslag, de pepermunt, de toffees, de koek en de wijn nog onder de loep werden genomen. De volgende dag lagen de zaken andersom. Nu was de beurt van de dames uit Zaandam om in Arnhem op bezoek te gaan, waar mej. De Ruiter hen de gang van zaken in de Supermart uit en te na uit de doeken deed. Aan het eind van hun program ma hebben wij getracht aan de drie dames te ontlokken, welke indrukken de wederzijdse bezoe ken bij hen hadden achtergela ten. Welnu, zij bleken het 'twee leuke en interessante dagen' te hebben gevonden. De blikken in elkanders keuken hadden voor namelijk duidelijk gemaakt, 'dat aan de dingen heel wat meer vastzit, dan je zo tijdens je werk zelfs maar kon vermoeden'. De beide jongedames uit Zaandam kwamen voor minstens evenveel verrassingen te staan als hun collegaatje uit Arnhem, want zij bleken alleen thuis binnen hun eigen 'werkterrein' en de andere AH-gebouwen langs de Zaan nog nooit te hebben betreden. De afdeling van mevr. Stengs werd door de bei de anderen veel uitgebreider ge noemd dan zij hadden voorge steld. 'En dat al leen voor die fac turen Ik zag nu tenminste eens het verschil tussen een fabriek en een kantoor', zei mej. Jansen en mej. Ruiter merk te op: 'Als ik voortaan iets bestel, weet ik wat er verder gebeurt. Dat is een hele procedure'. Zij betwijj'elt echter of die weten schap haar werk op de een of an dere manier zal beïnvloeden' hooguit zou je kunnen zeggen, dat de binding met Zaandam haar nu iets duidelijker voor de geest staat. 'Een filiaal is nu een maal een eiland apart', meent zij, 'er is natuurlijk wel een band met de anderen, maar dat realiseer je je niet zo'. Mevr. Stengs had bepaald opge keken van de produktiebedrij- ven, want hoewel de fabrieken dagelijks binnen haar gezichts veld liggen, had zij er toch hele maal gee:n voorstelling van, hoe het daarbinnen zou toegaan. Met verbazing had zij de werk zaamheden op de afdeling van mej. Jansen gadegeslagen. 'Je hebt je handen er nauwelijks nodig', riep zij uit, 'bijna alles gaat er automatisch'. Hoewel de dames uit Zaandam natuurlijk het interieur van een AH-Supermart wel kenden, had den zij het bezoek aan het filiaal aan de Arnhemse Drieslag zeer interessant gevonden, omdat er nu eens een kijkje achter de schermen kon worden genomen. Mej. De Ruiter leidde haar gas- Mej. J. H. de Ruiter (mid den) met haar twee collega's Jansen en Stengs' op de groente-afdeling van de SM Drieslag in Arnhem. ten langs bv. het groentemaga zijn, de groenteverwerking, de slagerij en vertelde daarna over haar eigen werk. 'Zij weet overal èlles van', zegt mej. Jansen ver bouwereerd en mevr. Stengs ver telt: 'Ik stond er versteld van hoeveel werk er in het filiaal moet worden verzet voordat de dag om is'. Mej. De Ruiter is van haar eigen activiteit echter niet onderstebo ven: 'Het is allemaal routine', vindt zij. Dit is echter een te be scheiden voorstelling van zaken: Toen mej. De Ruiter vermoeid te rugkeerde van haar bezoek aan Zaandam, begaf zij zich onmid dellijk op eigen initiatief weer naar haar Supermart, waar zij moederziel alleen overwerkte tot negen uur in de avond. Daarna heeft haar bedrijfsleider haar met de auto naar huis gebracht. 'Toen hij me kwam afhalen, floot-ie luidruchtig een liedje, want hij dacht dat ik bang zou worden, wanneer er onverwacht een schim in de donkere super mart zou verschijnen'. stond al gauw een beetje met mijn mond vol tanden, want zo veel benul heb ik niet van al die machines. Als je altijd repen staat in te pakken, wil dat nog niet zeggen dat je alles over de bereiding van chocolade weet'. Gelukkig kwam haar chef, de heer Sondij, voor een toelichting zorgen. Uit het praatje blijkt duidelijk, dat de drie in de twee dagen al op grote voet van vertrouwelijk heid met elkaar zijn geraakt. Mej. De Ruiter probeert mevr. Stengs op stang te jagen: 'Waarom doe je toch nog altijd dat oude systeem? Er zijn allang een nieuwe en een nieuwste methode'. En mej. Jansen vindt het zo sneu voor de administra trice uit Arnhem, dat zij hele maal alleen de reis per trein moest maken. De vertegenwoor digster van de bestelcentrale ver schikt met een charmant gebaar een lok in het fraaie blonde kapsel en zegt: 'Ik vond het zo leuk mijn werk bij de twee an deren terug te vinden'. Van 5 april tot en met 28 juni zal in de A li- restaurants een vriend schappelijke wedstrijd in service worden ge houden, waaraan alle medewerkers indivi dueel kunnen deelne men. Tevens vindt in die periode een competitie plaats tussen de diverse restaurants onderling. Onder het motto „hygiëne, kwaliteit en service"zal een deskun dige jury, waaronder het Consumptie Controle Bureau, de vijf hoogst genoteerde vestigingen drie tickets voor het personeel en een ticket voor de bedrijfsleiding met bestemming Cost a Brava toekennen. Naast de beoordeling van de jury wordt ook de gast bij deze actie inge schakeld. Iedere gast ontvangt een kaartje, waarop hij zijn beoorde ling ten aanzien van de hygiëne, de kwaliteit en de service in punten kan uitdrukken. Voor de medewerking aan deze actie krijgt men een gratis kop koffie. Na de ingebruikstelling van de nieuwe koffïebrander in 1970 werd de brandcapaciteit van onze koffiebranderij verdubbeld. Een verheugende ontwikkeling, die ons en de buurtbewoners echter confronteerde met een nieuw probleem. De grote hoe veelheden rookgassen die tijdens het branden van de koffie ontstonden, verspreidden n.l. een penetrante geur die, vooral tijdens vochtige weersomstandigheden, hinderlijk kon zijn. Gelukkig is daar sinds eind maart een einde aan gekomen. De firma, die de grote koffïebrander heeft geleverd, heeft een rookverbrander ontwikkeld, die de onaangename geur vernie tigt. Deze naverbrander is thans door onze technische dienst opge steld en in bedrijf genomen, waardoor wij en de omwonenden verlicht kunnen ademhalen. Mej. Jansen geeft eerlijk toe. het wel wat be nauwd te heb ben gehad tij dens het bezoek van de beide anderen aan de produktie- bedrijven. 'Me neer Helder zei tegen me, dat ik maar met ze moest rondgaan totdat ik niets meer wist te vertellen. Nou, ik

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 3