'Albert Heijn eerste bedrijf dat opleiding zo groots aanpakt' 'Spannend maar leuk' 'ik zie 't als ideaal' 'Laatste indruk de beste' P. D. Zuiderveld van IvioPart-Timers niet vergeten Mevr. De Zwart: Mej. De Das: Mevr. van der Kley: AH-Flitsen 5 Adjunct-directeur P. D. Zuiderveld typeert de Werkwijzer- cursus: Wij zijn er trots op dat wij dit boeiende project hebben kunnen ontwikkelen en er aan konden meewerken. Albert Heijn is bij mijn weten het eerste bedrijf in Neder land dat de opleiding zo groots aanpakt en ik ben 'r zeker van dat anderen beslist zullen volgen De nieuwe eerste opleiding is in eerste instantie bedoeld voor de Full-timers. In één van de laatste Flitsen-nummers werd echter een overzicht van alle in-dienst- zijnde personeelsleden gegeven. Hieruit bleek, dat in januari 1971 ongeveer 7000 personeelsle den in dienst waren, die minder dan 60 uur per periode werken. Duidelijk staat ons dan ook voor ogen dat wij een eerste op leiding voor part-timers behoe ven. Uit de bestaande pakketten eerste opleiding zal daarom een keuze worden gemaakt voor wat betreft de lesstof. Hieruit wor den dan de pakketten eerste op leiding voor PART-TIMERS ge boren. In het part-time pakket voor caissières zal zelfs een gepro grammeerde instructie 'Aanslaan op het kasregister' worden bijge voegd. Dit houdt in dat men het behandelen van de machine zelfstandig zal kunnen leren in het filiaal. Voor Nederland bete kent dit ons inziens een unicum. Het is echter noodzakelijk dat de wijze van werken (bijvoor beeld vullen, beprijzen, coderen) van de part-timers gelijk is aan de werkwijze van full-timers. Hij vindt het een uitstekende methode van beleidsvoering om het nieuwe personeel zo snel mogelijk een opleiding te geven, vanaf de jongste bediende tot de bedrijfsleider. De eerste oplei ding voor de lagere functies maakt er een uiterst belangrijk deel van uit. De taak van de heer Zuiderveld en die van zijn personeel was om de leerstof die Albert Heijn in de boekjes wil de, op een geschikte manier op papier te brengen, mét aanvul ling van eigen ideeën. IVIO had eerder wel meer bedrijfsoplei dingen gemaakt, maar nooit in die omvang en nooit voor een dienstverlenend (levensmiddelen) bedrijf. Het werd in korte tijd gefikst: even vijf maanden. De Werkwijzer-cursus heeft twee eindredacteuren gehad de heren J. Klein en F. Warnaar, beiden pedagogisch-didactisch mede werker bij IVIO. De heer Klein zette de opleiding tot caissière op, die - eenvoudig gesteld - ge splitst is in de zuivere bediening van de kassa en het 'afrekenen' met de klant. Dat was de enige opleiding die zich liet program meren. De heer Klein verklaart dat voor leken toch we! wat moeilijke be grip met: 'Het is een uiteen rafe len van de leerstof, waarbij de uit te voeren handelingen zinvolle schakels zijn in het geheel. De cursiste gaat in theorie en prak tijk stap voor stap naar een be paald doei Zij gaat zelfstandig door de stof heen. zonder al te veel hulp van leraar of mentor'. Vöör die cassière-opleiding krijgt de cursiste - net als iedere ande re eerste opleidingscursist(e) - de algemene serie Werkwijzers, acht boekjes waarin men 'kennis maakt' met Albert Heijn. De eerste opleidingen voor de vele andere functies in de AH-zaken hebben elk hun eigen serie spe- ciaal-Werkwijzers, samengesteld door de heer Warnaar. Hij en de heer Klein werden bij de lay-out geholpen door mejuf frouw Irene Haakman en bij de illustraties door tekenaar Wij nand Greefkens. Albert Heijn droeg bij IVIO de gegevens aan die beslist in de theorie opgenomen moesten worden. En dat alles - nogmaals - in nauwe samenwerking. De heer Warnaar: 'We zijn vaak wezen kijken in zaken en hebben er veel gevraagd. Zodoende kwa men we öök tot een eigen in breng, maar Albert Heijn be paalde tenslotte de inhoud'. Hieronder het IVIO-team, dat enthousiast heeft meegewerkt aan het vorm geven van het opleidings programma v.l.n.r. de heer F. Warnaar, mej. Irene Haakman en de heer J. Klein. de andere'. Ze vertelt: 'De meisjes lopen eerst stage op de verschillende afdelingen van een zaak en daarna wordt 't hen door ons uitgelegd en nog eens met die Werkwijzer-boek- jes verteld wat en hoe ze hun werk moeten doen. Op de cur sus zelf al krijgen ze min of meer praktijk. Het ene meisje is klant, het andere is caissière. Wij noemen dat spel letje spelen'. Ze zal straks voor 't eerst 'voor de klas staan'. Hoe ze dat vindt? Mevrouw De Zwart: 'Het lijkt me spannend maar toch ook wel leuk. Als ik 'r èèn of twee dagen mee bezig ben, zal het wel lukken, denk ik zo'. 'Mijn mening over die nieuwe opleiding voor caissières? Dat ie goed is en dat de meisjes veel te weten komen over Al- bert Heijn in z'n algemeenheid, 'k Vind dat erg belangrijk'. Eind mei gaat zij als hoofdcaisière gedurende twee weken in Den Haag meewer ken om de AH-nieuwelingetjes tot caissières op te leiden: me vrouw E. de Zwart (22), wo nend en werkend in Vlaardin- gen (de supermart in het gloednieuwe winkelcentrum 'De Loper'). Ze is 5Vz jaar bij het bedrijf, begon bij de vleeswaren en werd van caissière een jaar geleden hoofdcaissière. Ook zij betitelt de nieuwe eer ste opleiding als 'veel beter dan Haar omschrijving van de eer ste opleiding ziet er zo uit: 'Ik zie 't als ideaal. Een nieuwe medewerkster komt niet direct in aanraking met de klant, maar leert op de cursus op een volgens mij uitstekende manier eerst het vak kennen. Daarom vind ik de nieuwe opleiding aanmerkelijk beter dan de oude'. Die 'ik' is mevrouw H. M. van der Kleij (25), kassa-instructri- ce in district West en af en toe ook ambulant-administratri- ce. Zij woont in Vlaardingen en begon haar AH-carrière als caissière. Via gebakjuffrouw en hoofdcaissière bereikte ze haar huidige functie. Als zodanig heeft ze de laatste drie jaar voor een deel 'cursussen oude stijl' gegeven: in nieuwe filialen meisjes gedurende twee weken trainen voor het caissière schap. Voor haar was die methode het toch niet helemaal, omdat de meisjes na een halve dag vaak al achter de kassa werden ge zet. 'Nu komen ze zo van school, zijn dus nog ongevormd en leren gelijk 't goeie', verdui delijkt mevrouw Van der Kleij. 'Ze krijgen nu een theoretische ondergrond en weten tegelijk wat ze aan de kassa moeten doen. Ze komen beslagen ten ijs'. Zelf gaat ze de caissière-cursus geven in Roosendaal, een van de zes plaatsen in ons land waar de eerste opleidingen wor den gehouden. Mevrouw Van der Kleij vindt de nieuwe opleiding verder 'erg zelfwerkzaam'. De meisjes ho ren (bandrecorder), zien (dia's) en leren (zoals uit de Werkwij zers) wat ze moeten weten. En dat speelt zich af in groepjes van hooguit tien meisjes. Voor mevrouw Van der Kleij het juiste aantal, 'want', zo meent ze, 'iedereen is er dan nog bij betrokken'. 'Je staat straks echt niet met een mond vol tanden als de klanten je iets vragen, want er wordt je namelijk van alles ge leerd'. Mejuffrouw W. de Bas (32) raakt volgens haar met de ze uitspraak de kern van de zo juist van start gegane eerste opleiding. En in haar geval spreekt ze dan over de dames die volgens de nieuwe methode tot caissière zullen worden op geleid. Ze is hoofdcaisière in de Was- senaarse supermart. woont in Den Haag en is IIV2 jaar bij AH ('Ik heb van alles bij de zaak gedaan; de laatste twee jaar ben in hoofdcaissièrc'). Mejuffrouw De Bas is 22 maart als eerste hoofdcaissière in het AH-pand aan het Lo- rentzplein in Den Haag begon nen met het 'les geven nieuwe stijl' aan de toekomstige caissières: twee weken lang, acht dagen totaal. Zelf is ze daarvoor vier dagen in Garde ren opgeleid. 'De nieuwe opleiding is beter dan die ik toendertijd gehad heb', vindt ze. 'Er wordt veel meer aandacht aan de meisjes besteed. Na die ene week stage in de zaak, krijgen ze twee we ken cursus en dan nog eens vijf weken proefdraaien in het filiaal. Een jury van klanten beslist uiteindelijk of ze 't ge haald hebben. Kan het beter?' De rol van de mentor in het geheel is volgens hoofdcaissière De Bas een gewichtige. Hij neemt tijdens de laatste weken van de opleiding de geleerde dingen 'in de praktijk' nog eens door en verduidelijkt ze desge wenst opnieuw. Mejuffrouw De Bas is ervan overtuigd dat een goede caissière voor een bedrijf als Albert Heijn van veel belang is. Het moet iemand zijn die snel en accuraat moet kunnen wer ken, maar daarnaast vriendelijk tegen de klant moet kunnen zijn. Altijd.

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 5