'Bedrijf is pas gezond als mensen goed functioneren' i I I Hier gebeurde het Permanente opleiding OR-leden noodzakelijk Hoofd cursuswezen K. Romp: AH-Flitsen 4 'Albert Heijn N.V. wil zich terdege bewust zijn, dat de onder neming niet bestaat uit een organisatie van onpersoonlijke vak jes, lijnen en niveaux, zoals in een organisatie-schema wordt getekend. In de bestaande AH-opleidingen wordt ruim aan dacht geschonken aan het feit, dat het gaat om een samen- werkingsgeheel van mensen. Pas wanneer de mensen goed functioneren, zichzelf kunnen zijn en zichzelf kunnen geven in het werk, dan kunnen we spreken van een gezond bedrijf.' Al dus de heer K. Romp, hoofd cursussen. 'Hier past dan het begrip vor ming'. zo vervolgt hij. 'Het is niet zo eenvoudig een duidelijke omschrijving te geven van dit woord. We zouden eronder kun nen verstaan al datgene (met uitzondering van typisch vak technische opleiding) wat bij draagt tot het beter functioneren ofwel het zich beter bewegen als mens tussen mensen in een sa menlevingsgeheel of samenwer- kingsgeheel. Nadat einde 1970 de Wet op de Ondernemingsraden in het parlement is aange nomen, is nu het voorlopi ge sluitstuk van deze ont wikkeling aan de orde n.l. de aanpassing van de structuur van de onderne ming. De ondernemings raad en een aandeelhou derscommissie moeten n.l. instemmen met de benoe ming van een commissaris. De OR kan ook zelf met kandidaten komen. De commissarissen benoemen het bestuur van de onder neming, zodat de OR, dus de medewerkers, invloed krijgen op de keuze van de leiding van de onderne ming. Prof. van Es veld noemt deze aanpassing een reuzestap en terecht. Met werkoverleg hebben we al jaren gewerkt. Een goede leider schakelt natuurlijk zijn medewerkers in bij de besluitvorming over het werk. Maar inschakeling van de vertegenwoordigers van de medewerkers bij de be sluitvorming over het be leid in de onderneming en de keuze van zijn bestuur ders, dat is nieuw. We zul len ons uiterste best moe ten doen om de OR-leden een zo deskundig moge lijke bijdrage aan deze be sluitvorming te laten geven en daarvoor moeten zij worden opgeleid. Volgens de Wet op de On dernemingsraden wordt de OR daarnaast om advies gevraagd bij inkrimping en uitbreiding, organisatie-wij ziging, verkoop van het be drijf, fusie, verhuizing e.d. Ook wordt advies gevraagd inzake tarieven en andere beloningsregelingen, over beoordelingssystemen en over het beleid bij aanstel ling, ontslag en promotie. Instemming wordt ge vraagd bij werktijd-, va kantie-, pensioen- en winstdelings-, spaar en ar beidsregelingen, alsmede wanneer het gaat om vei ligheid, gezondheid en hygiëne. Aan hun opleiding zullen de OR-leden niet alleen zelf, maar het gehele kader in een onderneming moe ten medewerken. Er zal in de ondernemingen een mentaliteit moeten komen, dat niet alleen het kader, maar ook de OR-leden in geschakeld worden in op leidingsprogramma's, in 'management develop ment'. Evenals een demo cratische staat de regering heeft, die zij verdient, zal door het betrekken van de medewerkers en de aan deelhouders bij de besluit vorming in de toekomst over benoemingen, een on derneming ook de leiding hebben, die het verdient. Steeds meer zullen diege nen in ondernemingen carrière maken, die niet al leen deskundig zijn op het gebied van in- en verkoop, organisatie en financiën, maar vooral zij, die de eigenschap bezitten om po sitief hun medewerkers, le veranciers, klanten, aan deelhouders en werkne mersorganisaties te betrek ken bij de aktiviteiten van hun onderneming. H.K.E. Palace - Rotterdam In onderstaande etablissementen vonden gedurende negen dagen de bijeenkomsten plaats, bijgewoond door circa 1800 mensen Haarhuis - Arnhem Odeon - Zwolle Albert Heijn N.V. is zo'n sa- menwerkingsgeheel en wil graag een- gaaf geheel zijn, maar Al- bert Heijn N.V. is zich ook be wust te bestaan bij de gratie van mensen die leven in onze eigen tijdse maatschappij. Een kortsluiting tussen de maat schappij en het bedrijf zou fu nest zijn. Daarom zal in het toe komstige opleidingspatroon nog meer dan in het bestaande, de aandacht vallen op vormings werk. Enerzijds gericht op een goed kunnen functioneren in het geheel van samenwerkende mensen, anderzijds gericht op een bewuste en open houding ten opzichte van wat er in onze maatschappij zich afspeelt. Kritische mensen Eenzijdigheid en blikvernauwing door een te enge gebondenheid met het werk willen we zoveel mogelijk voorkomen. We willen streven naar een klimaat waarin ideeën en handelwijzen van kri tische mensen met lust tot initia tieven serieus worden genomen en tot hun recht komen. Iedereen die met vormingswerk te maken heeft, weet dat er op dit gebied nog veel experimen- teerwerk te doen is. Ook in de AH - opleidingen zal dit gaan gebeuren.' Krasnapolsky - Amsterdam „mijn pappie heeft twee. auto's En myn pappie ut in de ondernemingsraad1 Cocagne- Eindhoven

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 4