Bartelson bezoekt Opleiding punt voor punt Opleidings paspoort opent vele grenzen Nieuw gezicht AH-Flitsen 3 Overzichtelijk en bondig als het is, laat het programma voor de eerste opleiding zich bij wijze van spreken lezen als een roman. Punt-voor-punt komt het in hoofdlijnen op het vol gende neer: De eerste opleiding begint al bij de sollicitatie. Als de sol licitant bij AH in dienst komt, wordt in het filiaal waar hij gaat werken een map met Werk-'wijzers' en andere papieren voor hem gereserveerd. Mee naar huis krijgt hij meteen al het (kennismakings)boekje 'Welkom bij AH' en de 'Taakaandui- ding' waarin is te lezen welk werk hij gaat doen en wat er van hem wordt verwacht. Op de dag van indiensttreding (maandag) begint een week van kennismaken, eerst met de chef, de bedrijfsleider en de collega's, gevolgd door een uitvoerig gesprek over de eerste op leiding (2 uur) met de mentor die meestal de directe chef is. Daarbij komt het pakket eerste opleiding met de naam van de nieuweling er al op voor de dag. Het opleidingspaspoort wordt tevoorschijn gehaald en de mentor vertelt wat de betekenis er van is: de aantekening van de vorderingen van de nieuwe me dewerker. Het tweede formulier is het Planformulier, dat mentor en nieuweling samen invullen. De naam zegt het eigenlijk al: het Planformulier vermeldt de verschillende onderdelen van het op leidingsprogramma. De volgende vier dagen worden uitgetrokken voor kennis making met de diverse afdelingen, een halve dag voor elke af deling. Doel ervan is in enkele dagen te leren wat de collega's in het filiaal doen. De vrijdag van de eerste werkweek is de Introductiestudie dag. Deze wordt op zes plaatsen gehouden: in Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Hoogeveen, Weert en Roosendaal. Onderwer pen die aan de orde komen: arbeidsvoorwaarden, samenwerken, diashow, basisprincipes AH, opleidingsmogelijkheden, communi catie. Een zegel in het opleidingspaspoort is het bewijs dat men deze dag heeft gevolgd. De dag daarop (zaterdag) is een vrije dag. Het praktisch werken en het studeren onder leiding van de mentor begint de tweede week. De leerstof is te vinden in de zg. Werk-'wijzers', boekjes met eenvoudige stof over de werk zaamheden die de nieuweling gaat doen. Voor de eerste opleiding zijn vier maanden uitgetrokken. Als het opleidingsplan volledig is uitgevoerd, stellen chef (men tor) en bedrijfsleider de eindwaardering op. Zij gaan na of de nieuweling de kennis onder de knie heeft. Bij een goed resul taat wordt dat op het Planformulier ingevuld ten teken dat de eerste opleiding met succes is gevolgd. Binnen tien dagen nadat het Planformulier naar de afde ling opleidingen in Zaandam is gestuurd, krijgt de nieuweling het diploma eerste opleiding. Hij (of zij) is dan een volwaardig medewerker(ster) van AH geworden. Het forum in actie v.I.n.r. de heren Th. van Duimen, L. Oranje, K. Romp en AB. Fienieg. President-directeur J. van Meer tijdens zijn openingstoespraak. De heer W. V. M. de Roy, de man achter het assortiment van 15.683 artikelen van de MIRO's. De heren K. Dorsman (l.) en G. C. Kort leve beant woorden vragen uit de zaal. ..VV, Met de protesten van de volks telling nog maar net achter de rug, realiseren wij ons dat nie mand het prettig vindt om 'be schreven' te worden. Voorheen geschiedde dit in Zaandam eigenlijk wel een beetje. Op de opleidings-afdeling werden na melijk alle cursisten geregi streerd. Op kaarten werd aange tekend 'hoever men met zijn op leiding was'. Hiermee wordt ge stopt. Iedere nieuweling krij et nu een 'OPLEIDINGS-PASPOORT'. De paspoorten, keurige blauwe plasticmapjes, bevatten een klein formuliertje, waarop alle tot nu toe bekende opleidingen reeds zijn voorgedrukt. Ieder perso neelslid is hiermede in feite in het bezit van het volledige op- leidings-patroon en kan zien welke opleidingen of er nog moeten volgen en welke of reeds gevolgd zijn. Is een be paalde opleiding namelijk afge rond met goed resultaat, dan ontvangt men een diploma een zegeltje dat in het paspoort kan worden geplakt. Hoe meer zegels des te verder is men met de totale opleiding gevorderd. In de komende maanden zal ie dereen een paspoort ontvangen met daarin aangegeven hoe ver men vorderde met de opleidin gen. Het nieuwe gebouw van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs in Utrecht, waar de opleidingsbijeenkomsten plaats vonden. De start van onze nieuwe eerste opleiding betekent het eerste deel van een to tale omwenteling in onze opleiding. Jongeren hebben ons in de afgelopen tijd duidelijk gemaakt dat een aanpassing van al onze op leidingen noodzakelijk is. We gaan nu dus verder met de herziening. Kortge leden werd reeds gestart met een 'brain-storming' voor de 'voortgezette eerste opleiding'. Deze vernieu wing willen wij naar builen dan ook duidelijk laten blijken. Op alle nieuwe op leidingsuitgaven zult u bo venstaand beeld dan ook herkennen. De afdeling vormgeving ad viseerde ons een paarse on dergrond te gebruiken. Overigens heeft de vormge ver nooit een bepaalde uit leg aan dit beeld gegeven. Desondanks hoorden wij reeds vele leuke opmerkin gen zoals: 'Een golvende beweging'. 'Van klein naar groot'. Ook werd er reeds gesproken van de 'oplei dingsboemerang'. ('Je wilt opleidingen wel eens van je afgooien, doch steeds op nieuw wordt een ieder weer met opleidingen geconfron teerd'.) Wij vonden dit symbool toch wel een beet je aanspreken. Er is over de afgelopen maand wel weer iets te vertellen. De fam. G. Jonker in Koog aan de Zaan was op 12 maart 50 jaar getrouwd. Ónze felicitaties en nog vele jaren. Ook was er weer blijdschap in gezinnen waar een zoon of dochter geboren werd. Huwelijken werden gesloten door jonge mensen, waaronder ook een Portugees. Dit gebeurde in Rotterdam door een speciale ambtenaar die de Portugese taal en gewoontes goed kent. In de maand april zal de heer J. Meijn zijn 50 jarig zaken-jubi leum vieren en tevens afscheid nemen van de zaak. Er zijn ook minder goede be richten en wel 't overlijden van de heer J. Pasma die al lange tijd door ziekte thuis was. Ook de heer Sjors Kooy, bij vele ouderen wel bekend, is vorige maand op 90 jarige leeftijd overleden. Na al deze mededelingen een overzicht van onze zieken. De heer A. P. Prins van de b.t.d. is geruime tijd ziek geweest, maar mag nu weer voor halve dagen werken. Mevr. Berkeveld-Mole- naar die enige tijd geleden een bromfietsongeval heeft gehad, begint weer wat op te knappen. Mevr. Twisk-'t Land. die al van augustus'70thuisisnaeen heup operatie. begint, al is 't lang zaam, toch weer beter te lopen. Mevr. K. Dozzi-Sanavzo (KB) mag ook al vele maanden door ziekte haar werk niet doen. De heer W. v. Unen is weer zover hersteld dat hij voor hele dagen mag werken. Mej. N. Nijkamp (C.F. afd.) is vele maanden ziek thuis. Mevr. Scherpenseel-Blom heeft nog steeds hinder van haar been, overgehouden van een motorongeval. De heer W. Podt (OB) is na zijn operatie weer aan het opknappen. De heer H. Hendriks (N.A.) is na 't ongeval bij de koffiemachine weer aar dig goed en zal wel weer gauw gaan werken. Ook de heer J.G. Ruys (C.F.) is na zijn operatie weer goed hersteld. De heer J.W.v. Vliet (K.B.Mag.) moet nog steeds rustig aan doen. Zo ook de heer G. J. Gerritsen (O.D.) die al enkele maanden zijn werk niet kan doen. De heer A. M. Beira(V.A. afd.) die al ruim een half jaar onder dok terscontrole is, moet nog steeds rust houden. De heer J. v. Dam (K.B.) knapt goed op maar is nog steeds niet aan werken toe. De heer S. Bakker (V.A.) die al eerder aan zijn maag is geope reerd, moet nu rustig aan doen. Zo zijn er momenteel nog heel wat zieke mensen. Maar wij ho pen voor al deze zieken dat de gezondheid weer spoedig terug mag keren. Als slot van mijn verslag nog even dit: Mevr. Vlas (O.G.) bij ons allen bekend, heeft afscheid genomen van haar werk. Wij wensen haar graag voor de toekomst 't aller beste toe.

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 3