Aandacht voor taak als gastvrouw en als vraagbaak Michiel Beishuizen (Prad) maakte dia's en film r, de Vries Wat brengt de toekomst Bij opleiding caissières: Proefstomen tijdens tournee Eredoctoraat Functie caissière aantrekkelijker Houding en uiterlijk Diploma AH-Flitsen 2 De op 22 maart begonnen opleiding van caissières - in deze vorm uniek in ons land - is een complete opleiding, en daarmee bedoelen we te zeggen, dat tijdens de cursus van twee keer vier dagen ook veel aandacht wordt be steed aan de taak van 'gastvrouw' en 'vraagbaak', die de caissière voor de klanten is. Voor alle nieuwe medewerkers is de eerste week in het AH-fi- liaal gelijk: vier dagen van ken nismaken met chefs en collega's en met het werk dat zij in de verschillende afdelingen doen. Daarna scheiden de wegen zich: de leerling caissières gaan naar een van de zes leslokalen in het land (Amsterdam, Utrecht. Den Haag, Hoogeveen, Weert, Roo sendaal); de andere nieuwelin gen blijven in het filiaal. Gedurende twee weken (steeds van maandag tot en met don derdag) krijgen de meisjes een volledige caissière-cursus. Aan de hand van een geprogram meerde instructie leren zij het aanslaan op de kassa en met be hulp van een eveneens gepro grammeerde instructie het afre kenen met de klant. Drie diase ries behandelen het inpakken van de boodschappen, de een voudige techniek van het kasre gister en 'houding en uiterlijk' van de caissière. Een volledige dag wordt uitge trokken voor de houding van de caissière ten opzichte van de klanten. In supermarts gebeurt het herhaaldelijk dat klanten pas bij het verlaten van de zaak met de caissière als het eerste AH- personeelslid in contact komen. Daarom is het van groot belang dat zij een goede en correcte in druk maakt. Immers, bij het ver trek houden de klanten de laat ste indruk vaak als de enige aan hun bezoek over. Vanzelfspre kend wordt tijdens de cursus ook uitvoerig ingegaan op de Werk-'wijzers' en de Taakaan- duiding. De praktische vaardig heid moet door middel van oefeningen eigen worden ge maakt. De leerling-caissières gaan pas in de vierde werkweek in het fi liaal werken. Gedurende tenmin ste vijf weken onder leiding van de hoofdcaissière. Daarna volgt een afrondingsgesprek tussen de bedrijfsleider, de hoofdcaissière en de leerling. Als dat een goed resultaat oplevert, wordt de leerling-caissière opgegeven voor de vaardigheidsproef die zes keer per jaar op een centraal punt in het land wordt gehou den. De proef bestaat uit het afreke nen met drie klanten en alles wat daarbij hoort. Dat gebeurt onder de kritische ogen van een jury die uit klanten is samen gesteld. De middag van die dag krijgen de meisjes voorlichting over schoonheidsverzorging, een onderwerp dus dat nauw ver band houdt met het gastvrouw- zijn van de caissières. Als de leerlingen slagen, ontvan gen ze een diploma en mogen zij de nieuwe kleding dragen: een lichtblauwe overgooier en een donkerblauwe blouse. Van dat ogenblik af mogen ze zich AH-caissière nomen. De heer J. H. B. Snater, werk zaam op de afdeling opleidingen, heeft de caissière-cursus voorbe reid. Vergeleken bij wat tot voor kort aan de 'opleiding' van caissières werd gedaan, heeft hij optimistische verwachtingen van de nieuwe cursus. Hij zegt: 'Ik hoop dat door er meer inhoud aan te geven én door een betere voorlichting, de functie van caissière aantrekkelijker wordt'. De dames, die mede gaan werken aan de opleiding van onze caissière v.l.n.r. Mej. W. de Bas, Mevr. E. de Zwart en Mevr. H. M. van der Kleij. Elke bedrijfsleider van welk AH-filiaal dan ook heeft tijdens speciale bijeenkomsten op diver se plaatsen in ons land zélf kun nen zien hoe hij of een van zijn afdelingschefs de opgeleide nieu welingen als mentor moet op vangen en begeleiden. Dat is hen o.m. getoond door middel van een dia/film-presentatie. Maker van deze presentatie - een vorm die de laatste tijd steeds meer wordt toegepast - is Michiel Beishuizen (30), tele visie- en radio-producer van het Amsterdamse reclamebureau Prad. Hij is öök de man die de AH-t.v.-spots maakt. Zegt over zijn dia/film-werkstuk: 'Dat was beslist geen routine-karwei, want ik heb 't nog niet meegemaakt dat een onderwerp zó uitgebreid werd aangepakt. Maar dat was nu eenmaal de wens van Albert Heijn. Het was ook de eerste maal dat ik zoiets maakte over opleidingen, meestal gaat 't over de zuivere reclame-activiteiten van een bedrijf. De dia/film-presentatie is dus gemaakt voor de mentorus, om hen 'op te leiden' voor een juis te opvang van het nieuwe, opge leide personeel. Beishuizen: 'Ze zijn daarvoor in groepen in tien verschillende plaatsen bij elkaar geweest. Om de aandacht van die mensen bij het onderwerp te houden, hebben we af en toe een grapje in het programma opgenomen. Het programma eerste op leiding heeft als het ware 'proefgestoomd' tijdens negen voorlichtingsbijeen komsten die op verschil lende plaatsen in ons land zijn gehouden. De 'tour nee' van de afdeling op leidingen was bedoeld om AH's nieuwe vakopleiding te introduceren bij de groepsleiders, de bedrijfs leiders van supermarkts en zelfbedieningswinkels en de afdelingschefs, in totaal ongeveer zeventienhon derd man. De voorbereiding van de 'tournee' was op zichzelf al een heel karwei, als men weet dat er zeven tienhonderd mappen met documentatiemateriaal moesten worden klaar ge maakt en 8500 pakketten met o.a. de 130000 Werk- 'wijzers' als inhoud, be stemd voor de filialen. Toen alles was ingepakt, was het een vrachtwagen vol De voorlichtingsbijeen komsten hebben hun doel niet gemist. Zij boden ge legenheid om hoofdlijnen en bijzonderheden te 'ver kopen' aan hen die er di rect mee te maken krijgen als mentor. Op haar beurt kon deze groep vragen stellen en op- en aanmer kingen maken, welke mo gelijkheid tot een vrucht bare discussie leidde. Van belang was ook het aan deel van een psycholoog die toelichting gaf op de taak van de mentor vanuit de psychologische achter grond. De senaat van de Strath- clyde Universiteit in Glas gow heeft drs. J. de Vries, president-directeur van de Ver. Bedrijven Bredero te Utrecht en Commissaris van Albert Heijn N.V., een eredoctoraat verleend in de wis- en natuurkunde. Deze onderscheiding is hem toe gekend voor zijn bijdrage aan de wisselwerking tussen de exacte en de sociale we tenschappen en de bete kenis daarvan voor de maatschappelijke planning. De promotie is op 16 april. Zoals u al bleek krijgt iedere nieuweling nu een eerste oplei ding. Voorheen kwamen alleen diegenen in aanmerking voor een opleiding, die bewezen had den dit 'waard' te zijn. Ook de voortgezette eerste opleiding is in feite voor iedereen bestemd. Heeft men deze opleiding afge rond dan volgt de opleiding tot le assistent. In het kader van de 'education permanente' krijgen deze en alle volgende opleidin gen een splitsing in A. De opleiding voor hen die doorstromen. B. De opleiding voor degenen die niet op korte termijn door stromen naar een hogere functie, doch moeten bijblijven. De gedachten gaan er dus naar uit om (ook als men in dezelfde functie blijft werken) regelmati ger dan voorheen met opleidin gen in aanraking te komen. Het is bijna onmogelijk om bijvoor beeld een opleiding tot chef mee te maken en daarna nooit meer de gelegenheid te hebben om nog eens te kunnen 'bijsturen'. Vanzelfsprekend is het ook in de toekomst niet zo, dat men voortdurend bijna zonder onder breking een cursus meemaakt, doch het geheel zal een meer vloeiend karakter krijgen dan voorheen. Met name aan de persoonlijke vorming zal veel meer aandacht worden besteed dan ooit tevoren. Ook zal het gebruik van de audio-visuele hulpmiddelen in de loop van 1972 toenemen. Een voorlopige gedachte rondom het nieuwe opleidingsplan ziet eruit als volgt: Eerste opleiding Algemeen Kassa B Voortgezette Eerste Opleiding C Opleiding tot le assistent Bijblijven doorstromen D Eerste opleiding tot chef Bijblijven doorstromen E Opleiding tot chef Bijblijven doorstromen F Kaderclub Bijblijven doorstromen G Opleiding tot bedrijfsleider Supermarkt doorstromen H Bedrijfsleider Bijblijven doorstromen

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 2