Ten geleide Programma eerste opleiding gestart 'Elk bedrijf heeft de plicht personeel op te leiden' Springplank verdere ontplooiing uniMiiiiiiini Extra prikkel W. A. Scholte over eerste opleiding: Plicht Opleiding kun je niet afkopen Kennis maken Taakaanduiding Sleutelfiguur Ook praktijk Oh flitsen SAH002000341 Flitsen Landelijk apnl 1971 personeelsblad albert heijn nv oplaag 23000 verschijnt 12 x per jaar 28e jaargang nr. 4, april 1971 Albert Heijn n.v. verkeert in een dynamische periode. Men is de laatste maanden geconfronteerd met: her structurering in werkmaatschappijen; superobligaties; publiciteitsplan; kwaliteitsactie; sanitation-program; wet op de ondernemingsraden; McDonald's; MIRO en nu weer introduktie- en opleidingsprogramma. Het is voorstelbaar dat bij sommigen de vraag op komt; 'Waar moeten we nu de meeste aandacht aan schenken, wat geniet de hoogste prioriteit?' Het antwoord luidt: Alle aktiviteiten zijn, in hun eigen situatie, even belangrijk en vereisen in 1971 onverdeelde inzet. De hierboven genoemde aktivitei ten zullen waargemaakt moeten worden samen met de medewerkers. Hoe krijgt Albert Heijn haar mede werkers goed geïnformeerd en enthousiast? Door ze op te leiden en nieuwe personeelsleden goed te intro duceren, zodat ze niet naar een andere baan uitzien als ze nauwelijks goed en wel aan de slag zijn. Deze Flitsen zijn gewijd aan het introduktie- en op leidingsprogramma, dat dezer dagen voor de staf en het kader op indringende wijze is gepresenteerd. Het programma is niet de zoveelste boom, om u het bos niet meer te doen zien. Integendeel, het programma is het gereedschap waarmee de overige aktiviteiten, die de aandacht vragen, waar gemaakt kunnen wor den. Na een jaar van intensieve voorbereiding is op 15 maart een begin gemaakt met de uitvoering van het nieuwe pro gramma voor de eerste opleiding. Met ingang van die da tum krijgen alle nieuwe personeelsleden van de filialen ge durende vier maanden een vakopleiding die na afloop met een diploma wordt bekroond, indien de theoretische lessen en praktische opgaven met succes zijn gevolgd. Het is de eerste keer dat Albert Heijn nieuwe mede werkers van de dag van hun indiensttreding af opvangt en verder begeleidt met een afgerond opleidingspro gramma dat hun in de gele genheid stelt in korte tijd een vakbekwaam en vol waardig personeelslid van ons bedrijf te worden. Met als extra prikkel om en- gramma voor zijn training. Hij wordt dagelijks door de mentor begeleid, hij heeft zijn Werk-wij zershoewel: de eerste opleiding is alles behalve een kwestie van boekjes leren, óók de praktische opleiding speelt een grote rol'. De heer W. A. Scholte, directeur van Albert Heijn Super- mart N. V., heeft hooggestemde verwachtingen van de eer ste opleiding. Hij zegt: Elke succesrijke samenwerking in elk bedrijf is gegrond op goede afspraken die tevoren wor den gemaakt tussen chefs en personeel. Welnu, dit soort af spraken is ingebouwd in ons nieuwe opleidingsprogramma, de afspraak tussen de mentor en de nieuweling Albert Heijn heeft de laatste ja ren veel aan opleidingen ge daan. Dat neemt echter niet weg (de heer Scholte maakt er geen geheim van) dat van de tot nu toe gevolgde opleidingsme thode voor nieuwe medewerkers in de praktijk niet veel terecht is gekomen: 'Alle goede bedoelin gen ten spijt'. Van de 7500 personeelsleden in de filialen zijn er 4500 achttien jaar of jonger. Een omvangrijk onderzoek heeft nog niet zo lang geleden aan het licht ge bracht welke wensen en welke kritiek zij hebben op de gang van zaken: de opleiding, werk sfeer, de verhouding met de chefs, om maar een paar dingen te noemen. Van die opmer kingen is gebruik gemaakt toen de eerste opleiding op papier werd voorbereid. Met andere woorden: wensen en kritiek van de medewerkers hebben mede ten grondslag gelegen aan het nieuwe programma. Een bedrijf, aldus de gedachten- gang van Albert Heijn, heeft de plicht nieuwe personeelsleden een opleiding te geven, óók voor de eenvoudigste werkzaam heden. De beloning alleen is niet meer het belangrijkste as pect. Werksfeer, secundaire ar beidsvoorwaarden én een oplei ding zijn eveneens van belang. Iedere nieuweling moet een kli maat vinden waarin hij zich kan ontplooien, een basis waarop hij verdere promotie kan maken. De heer Scholte zegt het zo: 'Met de beloning kun je als werkgever niet afkopen wat je Él tekort doet aan werksfeer en op leiding'. Albert Heijn heeft deze gedach te als een rode draad door het systeem van de eerste opleiding laten lopen: de opleiding is een bewuste poging om het perso neel in staat te stellen mee te oordelen, mee te helpen aan de vooruitgang van het bedrijf, om een 'denkend element' te zijn! thousiast aan de slag te gaan en te blijven: de hoge re beloning voor iedereen die het diploma ontvangt! De eerste opleiding is - eenvou dig gezegd - gebaseerd op de af spraak die het nieuwe perso neelslid en zijn (haar) mentor maken door middel van het planformulier waarin stuk voor stuk de verschillende onderdelen van het opleidingsprogramma zijn vermeld. In een zg. oplei dingspaspoort worden door men tor én nieuweling de vorderin gen genoteerd met behulp, van zegels. De maandag, dinsdag, woensdag en donderdag van de eerste werkweek zijn 'kennismakingda- gen' voor de nieuwelingen waar in ze op hun gemak in alle af delingen mogen rondkijken om te zien wat er omgaat. De vijfde dag, vrijdag, is de 'introductie studiedag' die op zes plaatsen in ons land wordt gehouden. De bedoeling ervan is de nieuwe medewerkers op de hoogte te stellen van een aantal onderwer pen (arbeidsvoorwaarden, dia show, basisprincipes van AH, opleidingsmogelijkheden. com municatie), die in het filiaal niet meteen ter sprake komen. Het praktisch werken - onder leiding van de mentor die door gaans de afdelingschef is - be gint de tweede week. De theore tische leerstof vindt de nieuwe ling in de Werk-'wijzers', boek jes waarin op eenvoudige en be grijpelijke wijze bijzonderheden worden verteld over de hoofd punten uit de Taakaanduiding'. Daarin staat welk werk hij (of zij) gaat doen en wat er tezijner- tijd van hem (haar) wordt ver wacht. De 'Taakaanduiding' wordt uitgereikt, nadat de solli citant is aangenomen, evenals het boekje 'Welkom bij AH', dat voor zich spreekt. Duidelijk is dat de eerste oplei ding grotendeels afhangt van de mentor die in het hele program ma een schakelfiguur is. Hij neemt bij wijze van spreken de nieuweling bij de hand en helpt hem (haar) een medewerker te worden die het vak kent, en wat meer zegt: die er plezier in heeft het werk zo goed mogelijk te doen in een omgeving met een goede sfeer. De mentor is dus een soort leraar, maar ook een vraagbaak, een man wie geen moeite teveel mag zijn om de aan zijn zorgen toevertrouw de nieuwe personeelsleden te helpen, te adviseren, activeren, stimuleren en te corrigeren. Kortom: mentor en nieuweling moeten vier maanden lang een duo vormen tot de dag waarop de nieuwe medewerker, gediplo meerd en wel, zelfstandig zijn werk kan doen. Als het nieuwe opleidingspro gramma op deze manier wordt uitgevoerd, kan het niet anders dan een succes worden, een suc ces voor 'beide partijen'; voor het bedrijf dat goed geschoold personeel ontvangt én voor het personeel dat een vakopleiding krijgt die een springplank kan zijn voor verdere ontplooingsmo- gelijkheden. On(t)roerend goed Voordat een nieuwe winkel gebouwd of zelfs maar ge tekend kan worden, is er al veel werk verzet door de medewerkers van de Dienst Onroerende Goederen. Het werk, door hen gedaan voor de eerste Miro, is enorm groot geweest en tot op de dag van de opening. Het opleidingsteam onderleiding van de heer K. Romp. Van links naar rechts: De heren A. Baars en J. de Haan (bestaande cursussen) C. Manné (nieuwe eerste oplei ding algemeen) mevr. E. de Bruin en mej. R. Deurloo (administratie) R. Gubbels (nieuwe eerste opleiding algemeen) J. Sna ter (nieuwe eerste opleiding caissières) De heer Scholte: 'De opleiding begint eigenlijk al na de sollicita tie. Van dat ogehblik af weet de nieuweling dat er zorg aan hem of haar wordt besteed. Hij weet dat hij een vakopleiding krijgt, hij wordt in het filiaal goed op gevangen, er is een duidelijk pro-

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 1