Uit de ondernemingsraden Drie BL's over doorstromings mogelijkheden naar SM's C. Kurvink A'dam/Osdorp Th. Brouwer: 'overstappen als er kans is' AH-Flitsen Nu de ontwikkeling van Albert Heijn gekomen is in het stadium waarin het aksent nadrukkelijker ligt op de uitbreiding van de SuperMarts, ligt het voor de hand dat wordt nagegaan, op welke manier personeel, werkend in zelfbedieningszaken, goede door stromingsmogelijkheden naar SuperMarts kunnen worden aan geboden. Wij hebben gesproken met drie ex-bedrijfsleiders van ZB's, die ongeveer een jaar geleden naar een SuperMart zijn overgestapt, en hebben naar hun ervaringen geïnformeerd. Hun antwoorden gaven ruimte voor de konklusie, dat zij geenszins spijt hebben van hun besluit. Van mening verschilden zij alleen over de lengte van de periode (ongeveer twaalf maanden) die is uitgetrokken om in de 'nieuwe omgeving' te acclimatiseren. Twee van hen waren het met die tijdsduur eens; de derde was van mening dat een half jaar lang genoeg is om met de gang van zaken in een SuperMart vertrouwd te raken. Daarna moeten, aldus zijn op vatting, de 'overstappers' in de gelegenheid worden gesteld zich verder te bekwamen voor een hogere funktie, indien gebleken is dat zij hiervoor in aanmerking komen. AG -15 januari 1971 Opening De voorzitter opende met een har telijk woord van welkom de ver gadering. Hij heette de heer A. van Gaaien in het bijzonder welkom en wenste hem een goed funktioneren als sekretaris van de OR-AG toe. Notulen De notulen van de OR-vergadering van 2 november jl. werden goed gekeurd. Naar aanleiding van de notulen werd een vraag gesteld naar de reaktie van de ideeënbuskommissie op het verslag van enkele leden en de sekretaris aangaande de ideeënbus AG. Voorgesteld wordt dit onderwerp als een centraal thema voor één van de toekom stige vergaderingen aan te wijzen. Eventueel kan daarna kontakt op genomen worden met de OR-HK, teneinde een gelijkgerichte mening te hebben over een eventuele ideeënbus in HK '71. Mededelingen voorzitter De bedrijfsresultaten van de laat ste 2 periodes waren iets lager dan het plan. In 1970 is een omzet van 1.084.000.000,behaald, welk be drag ±3% onder het plan is ge legen. De winst steeg ten opzichte van 1969 met 10%. In Utrecht werd op 12 januari jl. een bedrijfsleiderdag georganiseerd, al waar o.m. een film werd vertoond. D.m.v. deze film gaven enkele direktieleden alsmede enkele steun- funktionarissen een goede moti vatie en helder inzicht in het huidige en het toekomstige bedrijfs beleid. Ook in enkele bedrijfs onderdelen, zoals o.m. in het AG, zal deze film vertoond worden. De eerste berichten na de uitgifte van de nieuwe klantenobligaties zijn positief. De eerste algemene aanbevelingen van het McKinsey-onderzoek wor den één dezer dagen verwacht. Uiteraard zullen de ondernemings raden tijdig worden ingelicht. Uitbetaling extra uitkering 1970 De voorzitter deelt mee dat de CPD een aanvullend voorstel heeft in gediend, dat er in voorziet dat zij, die op 31 december jl. nog in dienst waren (doch niet meer op de uitbetalingsdatum) aanspraak mogen maken op de totale uit kering 1970 naar rato hun dienst verband in 1970. Ziekenfondsgrens Voor alleenstaanden, die van de vrijwillige verzekering overgaan naar de verplichte ziekenfonds verzekering, betekent één en ander een verhoging van premiekosten en mogelijk een wegvallen van ziektekostenverzekeringstoeslag. Een kompensatie kan echter niet worden toegekend. Het verzekerde pakket is bij het ziekenfonds groter dan bij de vrij willige verzekering. Werkgroep HK '71 Van de laatste werkgroepvergade ring wordt verslag uitgebracht door één der leden. Vooral het onder werp werktijden wordt nog nader besproken. In de OR-AG zal de heer A. van Gaaien een toelichting daarover geven. Het ziet er naar uit dat het HK '71 in augustus in gebruik ge nomen kan worden. Rondvraag Een op schrift gesteld verzoek om de reisgeldvergoedingsregeling uit te breiden zal worden doorgegeven aan de CPD-beleidsvoorbereiding. Gevraagd werd of het mogelijk is de vele veranderingen welke steeds per 1 januari moeten ingaan, te reguleren en gedeeltelijk te ver schuiven naar andere tijdstippen. Omdat ons boekjaar gelijk is aan het kalenderjaar, zullen bij het be gin van een nieuw boekjaar regel matig veel wijzigingen verwacht moeten worden. Ook o.m. de fis- kus laat veranderingen vaak per 1 januari ingaan. Volgende vergaderingen Afgesproken werd om in het ver volg op de eerste vrijdag van iedere maand een OR-vergadering of bij eenkomst te plannen. De vrijdagen van de oneven maan dagen herbergen een OR-vergade- ring, terwijl op de vrijdagen van de even maandagen een bijeenkomst wordt gehouden, waarop één of enkele onderwerpen, voorlichtend, zullen worden behandeld. Onderstaande, afspraken werden gemaakt: 5 februari 15.00 u. Centraal thema; 5 maart 15.00 u. OR-vergadering; 2 april 15.00 u. Centraal thema; 7 mei 15.00 u. OR-vergadering; 4 juni 15.00 u. Centraal thema. De onderwerpen ponskaartenuit wisseling, bedrijfsgeneeskundige dienst, werktijden HK'71, verkoop bevordering, staan genoteerd. De sekretaris zal met inleiders af spraken maken. DCZ - 20 januari 1971 Opening De voorzitter opent de vergadering met een welkom aan de leden. Hij spreekt de wens uit dat de bijeen komsten in 1971 bij zullen dragen tot een goed funktioneren van het DC. Notulen Ad 3. De proef met de verzegeling van een vrachtwagen loopt. Het resultaat zal nader bekend worden gemaakt. Er zal bij de bedrijfsleiding worden aangedrongen op de instelling van een beheerskommissie voor het woonoord, waarin ook een OR- vertegenwoordiger zitting zal moe ten nemen. Ad 4. De EHBO-bezetting staat op papier en ligt gereed bij het hoofd van de Medische Dienst. Uniformen zijn nog niet gearri veerd; leverancier geeft eind janu ari/begin februari op als levertijd. De vrouwelijke assistent voor de heer Bruyn is nog niet gevonden (i.v.m. visitatie). Mededelingen De voorzitter doet mededelingen over de invoering van de super obligaties. Ook de nieuwe reklame- aktiviteiten van AH worden door gelicht. Voornaamste punten hier uit zijn: inschakeling van de t.v. en een meer regionaal en plaatselijk gerichte advertentiekampagne. De drogisterij- en kosmetika- artikelen zullen'm.i.v. 22-1-71 wor den geplaatst in de huidige VA- DDC. De verhuizing van de non food naar Beverwijk start op 29-1- 71. Gedurende de weken 5 en 6 zullen er geen afleveringen aan de filialen plaatsvinden i.v.m. de ver huizing. De ZBW-artikelen zullen een plaats krijgen in de huidige NF-afdeling. Artikelen die zowel door SM als ZBW gevoerd worden, zullen in Beverwijk worden opge slagen. Het assortiment zal worden uitge breid tot 8700 artikelen. In Beverwijk is 1600 m2 extra ruim te gehuurd. Door de plaatsing van ZBW-artikelen in Zaandam zal de afd. Ontvangst geen uitbreiding ondergaan. Op 30-1-71 zullen er heftruck- wedstrijden worden gehouden in het DC. Alle AH-onderdelen doen hieraan mee, behalve GV. Vertegenwoordigers van de Decom- bonden zullen een bezoek brengen aan het OC. De OR zal bij dit be zoek vertegenwoordigd zijn. In februari zullen ook de eerste groepen filialenmedewerkers weer een bezoek brengen aan het DC. Binnenkort ziet een nieuwe doku- mentatie het licht. De OR stelt er prijs op deze t.z.t. te ontvangen. De voorzitter zegt dit toe. De voorzitter doet het voorstel aan de vergadering, i.v.m. de ploegen diensten van enkele leden, voort aan om 15.00 uur te vergaderen. De raad gaat akkoord. De sekretaris doet melding van de invoering van het merit-rating- systeem voor vrouwelijk personeel op dezelfde basis als reeds geldt voor mannen. In februari zullen er akties plaats vinden voor het aantrekken van vrouwelijk- en mannelijk personeel. De heer C. Kurvink (28) was tot december '69 bedrijfsleider van de ZB in Heemstede. Hij werd toen overgeplaatst naar de SuperMart in Amsterdam-Osdorp en liep ruim twee maanden stage bij de non food-afdeling. 'Het was mijn eerste kennismaking met deze artikelen, want tevoren had ik eigenlijk alleen met kruidenierswaren te doen ge had'. Half februari vorig jaar kreeg hij de leiding van de afdeling huis houdelijke artikelen en daarna óók die van de drogisterij-afdeling. In zijn achterhoofd heeft hij het plan, op te klimmen tot chef van de ge hele non food-afdeling. Was de stap van ZB naar Super- Mart voor hem een grote om schakeling? Hij geeft geen recht streeks antwoord: 'Ja en nee. Ik moest gaan werken met een ander artikel en eigenlijk ook met een ander publiek. Als ik eerlijk ben, zeg ik dat het me niet is tegen gevallen. Ik geloof dat ik nu niet meer zou kunnen wennen in een ZB. De stap terug zal ongetwijfeld veel moeilijker zijn dan andersom'. 'Je mogelijkheden in een Super- Mart zijn veel groter', oordeelt de heer Kurvink. 'De eerste periode is wellicht een beetje moeilijk. Als ex- bedrijfsleider van een ZB word je van de ene dag op de andere een schakel in een groter geheel. Veel hangt af van de bedrijfsleider die je boven je krijgt. Hij kan je op vangen en begeleiden en de stap véél gemakkelijker maken'. In november 1969 maakte Th. Brouwer (30) de stap naar de SuperMart. Voordien was hij be drijfsleider van de ZB in de Maas straat te Amsterdam. Zijn 'kennis making' met de SuperMart begon in het filiaal op het Gulden Winkel plantsoen, eveneens in de hoofd stad, waar hij werd belast met de ontvangst van goederen. Voordat hij in augustus vorig jaar naar de SuperMart in Osdorp ging, was hij nog twee maanden hoofdkassier in de SuperMart op het GW-plantsoen. Nóg is hij eerste assistent op de kruidenierswarenafdeling, maar hij verwacht spoedig zijn benoeming tot chef, en daarna hoopt hij via de kaderklub in aanmerking te komen voor de opleiding tot bedrijfsleider van een SuperMart. De heer Brouwer heeft bewust ge kozen voor zijn overplaatsing naar een SuperMart: 'In de ZB's zit geen toekomst meer. Ik vind dat je Bij de foto's: rechts Boven de heer C. Kurvink, midden links de heer Th. Brouwer en midden rechts de heer M. M. J. van der Lubbe. van de gelegenheid gebruik moet maken hogerop te klimmen. Daar om zou ik alle jonge kollega's in ZB's het advies willen geven, even eens over te stappen als ze de kans krijgen' De meningen van de heren Kurvink en Brouwer zijn gelijkluidend: 'In een ZB en in een SuperMart blijven het artikel en de naam ervan gelijk. Maar dat is dan ook alles! De organisatie in een SuperMart is veel professioneler, en om die te leren kennen moet je de opleiding in de praktijk hebben. Zoals wij'. M. M. J. v. d. Lubbe: 'kortere tijd' De heer M. M. J. van der Lubbe, oud-bedrijfsleider van een ZB in Amersfoort, gaat een eind met de opvattingen van zijn kollega's mee. Bezwaar maakt hij echter tegen de periode van acclimatisering die naar zijn smaak aanzienlijk korter kan duren. Na drie maanden in werken op de groente-afdeling van de SuperMart in Rotterdam- Hillegersberg, werd hij begin vorig jaar leider van de groente-afdeling van de SuperMart in de Rotter damse woonwijk Prins Alexander- polder, met de omschreven op dracht de brutowinst op peil te brengen en de omzet te vermeer deren. Hij is daar goed in geslaagd en in zo'n betrekkelijk korte tijd, dat hij zelf aan de bel heeft ge trokken met het verzoek om een groter objekt. Hij kreeg toen de delicatessenafdeling erbij, bood de helpende hand op de kruideniers afdeling en is thans ook de waar nemervan de bedrijfsleider. Binnen afzienbare tijd hoopt hij lid van de kaderklub te worden en vervolgens in aanmerking te komen voor de opleiding tot SuperMart- bedrijfsleider. Hij is ermee inge nomen, hoewel hij al een half jaar geleden de gelegenheid had willen hebben tot de kaderklub toe te treden. Hij zegt: 'Mijn mening is natuurlijk erg persoonlijk, maar ik vind dat een jaar veel te lang is als acclimatiseringsperiode. Zes maanden is lang genoeg. Wie er blijk van geeft tot meer in staat te zijn, moet eerder de mogelijkheid krijgen zich verder theoretisch én praktisch te bekwamen. Dat is nu nog niet het geval'. Niettemin: de heer Van der Lubbo is verder enthousiast over zijn nieuwe werkkring. Hij heeft er eerst wel een beetje tegenaan zitten kijken: 'Als je in een ZB staat, zie je de stap naar een SuperMart als het verlies van een stuk zelf standigheid. Maar dat is gelukkig meegevallen. Ik vind dat ik het hier goed heb getroffen'.

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 8