Drs. J. P. Verkuyl: veel nieuwe promotiekansen Miro-supermart is geen gewone supermart...' 8mu syr Aangepast aan warenhuisformule Promotiekansen 60+60 Onverwacht v en de sfeer- Kassa's met mechanische ponsband- registratie Gezellig Winkelgangen Wat doet de klant? AH-Flitsen 7 'Miro et emergo'. Deze veelzeggende variatie op de bekende Latijnse spreuk 'Luctor et emergo' (Ik worstel en rijs omhoog, toevallig ook het devies van de provincie Zeeland schreef drs. J. P. Verkuyl op z'n paperassen, toen in februari bleek dat de zaak zo goed als 'rond' was! Drs. Verkuyl (bedrijfsekonoom en nu zo'n zeven maanden in dienst van Albert Heijn's centrale personeels- en opleidings afdeling) heeft zich sinds september intensief beziggehouden met de werving en opleiding van personeel voor Nederlands eerste zelfbedieningswarenhuis. Evenals zoveel van Miro een moeilijke aangelegenheid, want AH heeft nooit eerder zó uitgebreid met het non food-bijltje gehakt en dat betekent: veel 'vreemd' per soneel, veel mensen buiten het traditionele schema. ratiewerkzaamheden voor klanten), een lakschrijver (voor het verzorgen van plaatselijk reklamemateriaal e.d.), mensen voor de schoonmaak dienst, de koffiecorner-cheffin, mensen voor de tassen- en bood- schappenafgifte, een hoofd be drijfsveiligheid ('Dat is een oud militair geworden met veel ervaring in bewakingsproblemen') en een personeels- en opleidingsfunktio- naris, die zich gaat bezighouden met allerlei personeelsproblemen, opleidingsbehoeften en zieken- kontrole en die o.m. ook belast is met het redigeren van het speciale Miro-personeelsorgaan.' Zowel voor de kadermensen als de andere medewerkers zijn speciale opleidingsprogramma's ontworpen, die uiteraard met name zijn afge stemd op de eisen welke aan een warenhuis worden gesteld in het algemeen en op die van Miro- center in het bijzonder. Die oplei ding geschiedde deels intern (Miro heeft een eigen leslokaal), deels extern. Diverse mensen 'van buiten' bijvoorbeeld hebben een stage ge lopen in grote SuperMarts met non food ('de betrokken bedrijfsleiders hebben het geweldig gedaan', vindt drs. Verkuyl), maar een deel van het personeel is ook door fabri kanten en leveranciers geschoold in de noodzakelijke kennis van de produkten. Drs. Verkuyl: 'Het is een eerste aanloop, we willen die scholing nog verder vervolmaken, o.m. door het stimuleren van het volgen van externe vakkursussen, dat door AH in belangrijke mate wordt gesub sidieerd'. Een belangrijk punt was ook, dat zes weken vóór de opening in het bijzijn van het gehele personeel begonnen is met het inbrengen van het Miro-assortiment, zodat niet alleen mei elkaar, maar ook met de spullen en hun duizend-en- één-plaatsjes vertrouwd kon wor den geraakt. Het ligt verder in de bedoeling, zo vertelde drs. Verkuyl nog, dat - als Miro eenmaal draait - elke afdelingschef 's morgens vlak voor de opening een kommunikatie- kwartier houdt, waarin hij een praat je maakt over de Miro-problemen en/of diverse aktuele onderwerpen en waarin ook over allerlei zaken gediskussieerd kan worden. Al met al: Albert Heijn heeft er weer een belangrijke nieuwe akti- viteit bij, waardoor - zo is de over tuiging van drs. Verkuyl - de promotiekansen binnen het kon- cern opnieuw aanzienlijk zullen toenemen! Zoals wij reeds in de vorige Flitsen vermeldden, bereikte ons HK '71 op maandag 1 februari 1971 om 15.00 uur het hoogste punt. Dit gebeurde door de heer G. J. Heijn, lid van de Raad van Bestuur, die door het drukken op een knop de computer opdracht gaf de laatste m/limeters te vijzelen. 'Een extra moeilijkheid was', zo vertelde de heer Verkuyl in een gesprek met Flitsen, 'dat we om allerlei redenen vrij langdurig te maken hadden met onzekere fak- toren en dat er op een gegeven moment ook nog wel eens plotse ling het een en ander veranderde, zodat je het programma weer moest omschakelen of wijzigen. MaarMiro et emergo!' Met de SuperMart had drs. Verkuyl geen enkele bemoeienis, want deze levensmiddelenafdeling maakt or ganisatorisch primair deel uit van de bestaande SM-organisatie, die haar eigen personeelsboontjes wel dopt. In de SM gaan ongeveer 35 mensen werken, maar de rest van Miro (tweederde van het geheel in oppervlakte) krijgt ongeveer 60 mensen in vaste dienst (inklusief staf en kader), alsmede nog eens 50 a 60 personen in part-time- verband. Het staf- en kaderpersoneel is voor een belangrijk deel uit de AH- gelederen gekomen (met name uit de groeps- en bedrijfsleiders), maar de aktiviteiten van drs. Verkuyl richtten zich vooral op het aantrekken van mensen 'van bui ten', waarvoor in veel gevallen af gestudeerden van de middelbare detailhandelschool geschikt ble ken. 'Uit hen hebben we de vier non food-afdelingschefs gekozen en voor een deel ook de 6 7 mensen, die elk van hen onder zich heeft, inklusief de eerste assisten ten, die in principe in aanmerking komen voor toekomstige afdelings- funkties.' Waar in de gegeven omstandig heden maar enigszins mogelijk, werd evenwel een beroep gedaan op het bestaande AH-personeel. Bleek het in Vlissingen en om geving erg moeilijk te zijn meisjes aan te trekken, zoveel temeer (on verwachte) belangstelling bestond er voor de funkties van portier en de bedrijfsveiligheidsdienst. Drs. Verkuyl: 'We hadden advertenties geplaatst, waarin men werd ver zocht telefonisch te reflekteren, zo dat we - ook om tijd te sparen - meteen al flink konden schiften. Toch hebben we nog zo'n 60 70 man ontvangen, een onverwachte toevloed! Dat zijn zo van die ver rassingen waarvoor je komt te staan als er nooit eerder ervaring mee is opgedaan'. 'Jar en van buiten moesten natuur lijk ook diverse specialisten worden aangetrokken, zoals bijvoorbeeld voor de film- en foto-afdeling, voor radio's, tv's en andere elektrische apparatuur. Ook moest er een onderhoudsmonteur komen (zowel voor de eigen huishouding als voor het verrichten van eventuele repa- De Miro-SuperMart is geen 'gewone', maar een 'aangepaste' SuperMart. Aangepast bij de typische Miro-warenhuisformule. Noodzakelijk om een zo harmonieus mogelijk geheel te ver krijgen. Je zou ook kunnen zeggen: om te voorkomen, dat de klanten die van Miro-SM in Miro-non food overstappen (of anders om) plotseling in een 'heel andere wereld' verzeild raken Dat hoorde Flitsen van de heer A. T. Kruft, hoofd operations van Miro nv, die ons het een en ander vertelde over de gang van zaken in het Vlissingse zelfbedieningswarenhuis. hang in het assortiment als C voor de kwaliteit 5 j Om een voor- beeld te geven: één van de karakteristieken van een warenhuis is de massaliteit en de daarmee in overeenstemming gebrachte pre sentatie (fors en royaal met extra nadruk op bepaalde attraktieve artikelen). Diezelfde kenmerken moeten in de Miro-SuperMart terug te vinden zijn: zo is er een speciale afdeling grootverpakking (zowel voor horecabedrijven en pensions als voor partikulieren), er is een 80 strekkende meter lange koel en diepvriescontainer, er zijn veel meer dranken en wijnen (naast de komplete slijterij), de winkel- 'straten' zijn breder dan normaal (van 1.70 tot 3 meter) en de bood schappenwagens zijn 11/2 maal zo groot (125 liter inhoud i.p.v. 80, zo-* als in 'normale' SuperMarts'. 'Niet alleen moeten de SM en de gebruiksartikelenafdeling elk voor zich een harmonieuze eenheid vor men, ook onderling mag er geen disharmonie zijn. En dat geldt zo wel voor de overgang en de samen- Een ander belangrijk algemeen kenmerk moet zijn: een gezellige sfeer. Een SuperMart is altijd nog een verkoopgelegenheid waar men (vaak het liefst zo vlug mogelijk) 'even boodschappen doet', in de Miro's (alles onder één dak) ligt het accent veel meer op 'er ge zellig even uit zijn om te winkelen' en dat moet ook in een Miro-SM zoveel mogelijk bereikt worden. In de Miro-formule past dan ook de opvatting dat het zelfbedienings warenhuis een 'klein stadje' is, waar in principe plaats is voor allerlei vormen van dienstverlening. AH heeft van de vele mogelijkheden 'slechts' een gedeelte gerealiseerd, met als belangrijkste onderdeel wel het benzine-zelfbedieningsstation, waar tien auto's tegelijk (en 250 per uur) volgetankt kunnen worden en afgerekend wordt aan een kiosk: een voor Nederland uniek systeem. Er is ook een olieautomaat en ruimte voor waterverversing en bandenkontrole. Het hele zakelijke opereren in Miro-center is voor een belangrijk deel gebaseerd op gezelligheid en gemak. De meubelopstelling in het warenhuis bestaat voor een groot deel uit brede winkelgangen met aan beide zijden goederenstellin gen van 1.67 meter hoog, zodat men er niet overheen kan kijken en men niet wordt afgeleid door andere artikelen en mensen. 'Fun for shopping' (zoals de Amé- rikanen zeggen) houdt echter ook in: een fijne sfeer en een zacht muziekje op de achtergrond, op verrassingen stuiten, afwisseling, nieuwe 'ontdekkingen' doen. Dit wordt, behalve in het assortiment, ook bereikt in de opstelling en het type meubels. De hoog 'bemuurde' winkelgangen worden afgewisseld met lage stellingen voor een aantal groepen artikelen, terwijl in deze lage stellingen weer variatie is ge vonden in het type meubels en in de opstelling daarvan. 'Je zou van eilandjes kunnen spreken', aldus de heer Kruft. (Islands in the fun dus Dit is een vraag, die de heer Kruft en zijn medewerkers zich de laat ste maanden dikwijls hebben ge steld. Gaat de klant eerst naar de SM of eerst naar de gebruiks artikelenafdeling? En welke 'win kelwegen' zal men kiezen? De heer Kruft heeft daar een paar uit gesproken denkbeelden over: op een forse plattegrond voorspelt hij ons precies de route, die de mees te klanten volgens hem zullen vol gen Maar dat is en blijft tot na de opening natuurlijk een vraag (met in totaal niet minder dan ruim 1 kilometer winkelstelling!). Op het parkeerterrein wordt de klanten d.m.v. een groot bord ver zocht hun eigen tassen in de auto a.chter te laten (die mogen niet mee in Miro), maar vergeet men dat desondanks, dan kunnen ze tegen (Zie verder pag. 9)

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 7