Uit de ondernemingsraden Heftruckwedstrijd van internationale samenstelling in het DC-Zaandam AH-Flitsen De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom. Hij deelt mede dat de heer J. van Meer verhinderd was om aanwezig te zijn, teneinde de voorzittershamer te overhandigen. In verband met het feit dat er geen vergadering werd gehouden in het tweede gedeelte van het jaar 1970 deelt de voorzitter mede. dat hier voor verschillende redenen aan wezig zijn geweest. Als oorzaken werden genoemd: de ontwikkeling betreffende lonen en CAO, de wij ziging van het wetsontwerp op de ondernemingsraad en het struktu- reren van de onderneming en de diverse werkmaatschappijen. De voorbereidingen en de behan deling van deze punten hebben veel tijd gevergd. Dit is ook de reden waarom de aan vankelijk geplande OR-verkiezing filialen in september 1970 geen doorgang kon vinden. De heer Janssen merkt op dat ook de kontaktkommissie zelf de vraag stelling naar voren had kunnen brengen waarom er niet vergaderd werd. Overigens meent hij dat vanuit Zaandam wel even een tussen tijdse schriftelijke informatie had kunnen plaatsvinden. Organisatie Een toelichting wordt verstrekt om trent de betekenis van de begrip pen werkmaatschappij en holding company. Door deze organisatie kunnen uitbreidingen gemakkelijker plaatsvinden dan voorheen. In de werkmaatschappijen kan men slag vaardiger optreden. Ten opzichte van de ontwikkeling SM's en ZBW merkt de voorzitter op dat het niet in de bedoeling ligt dat beide sektoren nu- reeds hun eigen specifieke steundiensten hebben: Wij gaan leunen en aan leunen. Als er bijvoorbeeld een in koper in de ZBW voor non food is, zal de SM-organisatie hiervan ook gebruik maken. Ten aanzien van de ZBW toont de voorzitter aan de hand van een schets aan hoe Vlissingen bijvoor beeld zou kunnen worden opgezet. Hij zet uiteen, dat verschillende benaderingen mogelijk zijn, maar dat de klant tenslotte de beslissen de stem zal hebben hoe de ZBW's in de toekomst zullen worden op gezet. Hij legt er de nadruk op, dat dit zal betekenen dat de nodige expe rimenten in de eerste ZBW's zullen moeten plaatsvinden. Ontwikkeling loonfront Gedurende het laatste half jaar zijn er aan het loonfront verschillende ontwikkelingen geweest, zoals de doorbraak van de 400,en de CAO-wijziging per 1 oktober 1970. Een en ander heeft mede door de inkalkulatie van de 400,in de salarissen en lonen per 1 januari 1971 de loonsom fors omhoog ge bracht. Wat deze ontwikkeling bij Albert Heijn heeft betekend zullen wij onder het punt beloningsbeleid nader toelichten. Struktuurvan de ondernemingsraden De nieuwe wet op de onder nemingsraden 1970 is nog niet in werking getreden; wel is zij in de Kamers behandeld. De Raad van Bestuur is de mening toegedaan, dat wij positieve erva ringen hebben met de OR's en de COR. Er is een duidelijk verschil tussen de OR en de thans nog be staande kontaktkommissie filialen. Deze laatste kommissie is niet door de personeelsleden gekozen en zij zal moeilijk als wezenlijke ver tegenwoordiging worden gezien. De wijzigingen in de nieuwe wet hebben ondermeer betrekking op de leeftijden van hen die mogen kiezen en gekozen mogen worden, de verplichting om bij een bezet ting van 100 of meer personeels leden een ondernemingsraad te hebben (hier worden kleine onder nemingen mee bedoeld). In verband hiermede zal de werk maatschappij AH SM's NV ten aan zien van de struktuur het volgende beeld geven: een OR voor het distributie- en transportapparaat; een OR voorde CMS-en; een OR voor de filialen; een OR voor het HK-personeel van de werkmaatschappij, hier bij ingedeeld de buitendienst- funktionarissen; een WOR (Werkmaatschappij OR) waarin de direkte konfron- tatie met het totale geheel plaatsvindt. Vanuit de WOR zullen vertegen woordigers gekozen worden voor de COR. Wij zullen voor deze OR-struktuur ontheffing dienen te vragen bij de betreffende bedrijfskommissie. Vraagstelling uit de vergadering: hoe bereiken wij als leden de achterban en hoe bereikt de achter ban ons? Overeengekomen wordt dat op de eerstvolgende bijeenkomst de vol gende agendapunten hieromtrent zullen worden behandeld: a. hoe gaan de aanstaande ver kiezingen geschieden?; b. hoe houd je de OR-filialen levend?; c. welke afspraken dienen er ge maakt te worden ten aanzien van onder meer kommunikatie enz.? Beloningsbeleid In verband met dit onderwerp deelt de voorzitter het volgende mede: Albert Heijn heeft in deze sektor steeds getracht voor te liggen. Probleem was daarbij dat wij in de groep levensmiddelenbedrijven aan de gemeenschappelijke afspraken gebonden waren. Uitgaande van de gedachte dat de kosten in ons huidig loonsysteem in sterke mate bepaald worden door de leeftijden van de werk nemers, is het begrijpelijk dat door bepaalde jongerengroepen op de z.g. jeugdlonen aanvallen worden ondernomen. Gedurende de laat ste maanden is over het een en ander binnen de onderneming uit voerig gediskussiëerd. Uitgangs punt van de direktie: bij werkelijk gelijke prestaties in principe gelijke beloning, ongeacht de leeftijd. Van BL's en afdelingschefs hebben wij reeds afstand genomen van leef tijdsbeloning. Voor het overige per soneel zijn bepaalde loongroepen samengesteld. Een ander aspekt waar wij ons de laatste tijd mee hebben bezig gehouden is: 'Er moet verschil in beloning zijn voor nieuwe mede werkers die niets weten en voor degenen die de eerste opleiding met sukses hebben gevolgd'. De invoering van funktie- ofwel erva ringsjaren zal een mogelijk gevolg van een en ander zijn. Als onder neming hadden wij deze gedachte reeds eerder willen realiseren, doch de van overheidswege op gelegde loonmaatregel heeft rem mend gewerkt. Een tweede aspekt is dat het huidige systeem van minimum en maximum salarissen voor uitvoe rende funkties speelruimte geeft voor de leider. Er mag echter geen eenzijdige vaststelling zijn, waar men tussen minimum en maximum gaat zitten. Deze speling moet wel blijven, doch er moet ten aanzien van het beleid voor ieder personeelslid openheid zijn. Daar om zullen wij ook met betrekking tot de vorm van beoordeling met een opensysteem moeten komen. Ons huidige systeem leidt tot de gedachte dat er geen 'open kaart' wordt gespeeld. Het is niet onwaarschijnlijk te ach ten, dat wij zullen overgaan tot een soort merit rating, maar dan alleen over geleverde prestaties en niet over toekomstige prestaties. Mogelijk zal dit systeem ook voor parttimers van toepassing worden, doch allereerst zal een en ander voor onze fulltime krachten gerea liseerd moeten worden. De kosten van dit beloningssysteem zijn reeds in de begroting 1971 opge nomen. Via de vraagstelling of magazijn beheerders ook onder dit systeem zullen vallen, ontstaat er een uit voerige diskussie over de ontwik keling in het distributiesysteem (palletvervoer, collo-stickers, enz.). Gevraagd wordt of over deze ont wikkeling in ons personeelsorgaan iets naders kan worden geschreven. Gelet op het intussen gevorderde tijdstip wordt besloten dat de pun ten 8, 11 en 12 op de eerstvolgende vergadering aan de orde worden gesteld. Tevens zal worden be keken of de film, vertoond op 12 januari jl., dan kan worden ge draaid. BL-dag 12 januari 1971 De voorzitter geeft een uitvoerige toelichting over de materie die op deze dag aan de BL's en echt genotes werd voorgelegd. Deze toelichting betrof: het TV-reklamebeleid; het advertentiebeleid; de invloedsfeer van SM's en de typen ZB's; superobligatie; verdere ontwikkeling personeelsbeleid; introduktie eerste opleiding; OPW 1971. Ten aanzien van deze dag werd op gemerkt dat een uitvoeriger infor matie aan de heren ZBBL's op zijn plaats was geweest. De jaren '70 zullen tonen dat de tijd voorbij is dat alleen de werk nemer zich aan zijn 'leider' zal moeten waarmaken, doch ook de leider zal zich waar moeten maken aan zijn medewerkers. Dit zal meer bereidwilligheid en openhartigheid tot gevolg hebben. De voorzitter zegt toe voor de eerstvolgende BL-presentatie de leden van de gekozen OR-filialen te zullen uitnodigen. Rondvraag Inzake de pakketten is nog geen instemming in de verschillende bedrijfsonderdelen, terwijl toch een uniforme regel wordt voorgestaan. Dus nog geen oplossing, doch er wordt aan gewerkt. Hoe gaat het met het salaris van de oudere BL, die wegens ziekte zijn funktie niet meer kan vervullen? De gesloten arbeidsovereenkomst is geen eenzijdige zaak, dus kan ook niet eenzijdig worden ver broken. Salaris en eventueel WAO- uitkering worden geregeld. Is het mogelijk om 52,chèques in te leveren in plaats van het oude boekje ten behoeve van super obligaties? De richtlijnen zeggen neen. De voorzitter zal bekijken of deze regel aangepast moet worden. Gevraagd wordt: trek het beleid sluitingstijdstip voor oudejaars avond en St. Nicolaasavond ook door voor de Kerst. Verantwoordelijkheidsgebied BL Wij zijn reeds geruime tijd met deze vraagstelling bezig. De heer Leegwater heeft ten aan zien van het stuk normale taak vervulling enige opmerkingen en zal deze schriftelijk voor 1 februari doen toekomen aan de heer W. A. Scholte, met afschrift aan de sekretaris. Vraagstelling: blijft de zaterdag- middagkompensatie van kracht in verband met de verkorte werk tijden? Ja! De voorzitter merkt op dat veelal het personeel zelf niet weet waar het recht op heeft. Hij annonceert het in aantocht zijnde nieuwe welkomboekje. Desgevraagd deelt de voorzitter mede dat de top-teamtraining op nieuw aan de orde zal worden ge steld bij de introduktie van het eerste opleidingsprogramma. De volgende vergadering wordt vastgesteld op 9 maart 1971, aan vang 14.30 uur, te Zaandam. Op zaterdag 30 januari werd om 9 uur het startschot gegeven voor de internationale heftruckwedstrijd, waaraan kon worden deel genomen door alle Albert Heijn-bedrijven. Ze waren er dan ook, van Rotter dam, Wijhe, Zwanenburg, Produktie- bedrijven Zaandam en het Distri butiecentrum Zaandam. En niet alleen de deelnemers aan de wedstrijd, ook hun vrouwen, kinderen en kennissen; het was een open huis voor ieder. Het bleek al spoedig, dat de organisatie in goede handen was; er waren films voor de kinderen zodat die naar hartelust konden lachen, er was koffie voor alle gas ten, terwijl een speaker zorgde voor de zakelijke en wedstrijd- technische afkondigingen, maar tevens voor de vrolijke noot tijdens deze gehele wedstrijd. De honder den toeschouwers hebben zich dan ook niet verveeld. Zoals wij reeds schreven, vormden de deelnemers aan deze wedstrijd een internationaal gezelschap, want onder de deelnemers waren Turken, Marokkanen, Spanjaarden, Italianen en Hollanders. De aan moedigingen mochten dan niet door een ieder worden verstaan, ze werden des te meer begrepen Maar nu de wedstrijd: Na allerlei voorselekties in de bedrijven kwa men uiteindelijk 18 man uit in het strijdperk. Het parkoers was niet gemakkelijk en de uiteindelijke winnaars hebben dan ook ten volle de hulde verdiend die hen ten deel is gevallen. Doch eerst iets over het parkoers. Als eerste moest een pallet opge pakt worden en minitieus op een aangegeven plaats worden neer gezet. Met één vork van de hef truck moest voorts een klein pal letje opgepakt worden, waarop een volgeschonken glas en een flesje bier stonden en deze moest precies op het uiteinde van een balk geplaatst worden. Dit spelletje moest nog een keer herhaald worden, omdat ook op het andere eind van de balk een glas en een flesje bier moest komen te staan. Daarna moest de gehele balk met de daarop staande attributen op gepakt worden en voorzichtig door een apparaat worden getild; dit apparaat had aan beide zijden de vorm van een zwanehals. Dat hier de lachers veel bier zagen schuimen behoeft geen betoog. Vervolgens moest een pallet op 4 ballen geplaatst worden; even mis- geplaatst en u raadt het al: de bal len sprongen weg: Er moest zó gemanoeuvreerd wor den, dat er niets zou afvallen. Ook moesten er 2 emmers water aan een zeer klein oogje opge hangen worden, natuurlijk zonder morsen. Deze hele ceremonie moest ook weer in omgekeerde volgorde wor den uitgevoerd. De wedstrijd was in hoofdzaak ge richt op akkuratesse; iedere ver keerde manoeuvre betekende één minuut straftijd. Toen dan ook de winnaars onder luid getoeter en sirenegeloei wer den binnengereden, bovenop de heftruck staande, waarbij de bor deshoogte op zeer officiële wijze de eerste, tweede en derde plaats aangaf, onderstreepten de vele aanwezigen met een enorm ap plaus de geleverde prestaties. De heer Visser zei dan ook aan het einde van de wedstrijd in zijn toe spraak tot de winnaars en alle andere aanwezigen, terug te kun nen zien op een groots evenement en een goede belangstelling van velen, niet alleen van produktie- en distributiezijde, maar ook vanuit het AG en de Westzijde. De prijzen bestonden uit mooie kadeaus: horloge, gereedschaps kist, reisdeken (resp. 1e, 2e en 3e prijs). Verder waren er nog bijzon dere prijzen, zoals een foto-album of een zonnestoel voor enkele bijzondere prestaties Een prachtige wisselbeker vormde de inzet, doch de eerste drie kregen ook een persoonlijke prijs, al waren deze bekers dan van iets bescheidener formaat. Onderstaand de volgorde van de winnaars: 1. Baretto DCZ 18.31 min. 2. Van Briemen PBZ 18.46 min. 3. Elouriachi DCZ 20.92 min. 4. Blanco Bello PBZ 22.03 min. 5. Jagtman PBZ 22.60 min. 6. Makkes DCZ 23.11 min. 7. Schipper PBZ 23.23 min. 8. Aydemir DCZ 9. Assoud DCZ 10. Bon DCZ 11. Jungerius DCR 12. El Kadir DCZ 13. Kharman DCZ 14. Nijenhuis DCZ 15. Oldenburg PBZw 16. Jabben PBW 17. Tangenberg PBZw 18. W. Salarie PBW Ook was de mogelijkheid aanwezig om de familieleden even een kijkje in het DC te laten nemen. Opgemerkt moet worden dat men inderdaad verrast was van de orde en netheid in het gehele gebouw, en dat ieder met een zekere trots kon laten zien hoe in het distributie centrum allen er een eer in hadden gesteld hun gasten op vorstelijke wijze te ontvangen. Het is zeker te wensen dat deze wedstrijd een weerkerend jaarlijks festijn wordt en dat de allerbesten zich ook durven wagen aan de wed strijden op de Dam in Amsterdam, om ook daar te bewijzen dat de heftruckchauffeurs van AH er écht wel wat van kunnen.

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 6