Albert Heijn op de televisie, hoe en waarom? Kommissaris Koningin zegt ja tegen ZBW in Purmerend En nu de vorm Albert Heijn's Distributiecentrum te Tilburg vordert volgens plan AH-Flitsen 5 'Albert Heijn heeft recht op een bouwvergunning voor een zelf bedieningswarenhuis aan de Burg. D. Kooimanweg te Purmerend. Ik kom tot de uitspraak dat deze wordt verleend. De uitvoering daar van moet geschieden door B W.' Tot deze voor ons bedrijf zeer ple zierige konklusie kwam maandag middag 15 februari de Kommissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg. Met deze uit spraak maakte hij een eind aan de al vrij lang lopende kwestie rond de aanvraag voor een bouw vergunning voor een ZB-warenhuis. Het spreekt haast vanzelf, dat de slotmededelingen van mr: Kranen burg met veel genoegen werden aangehoord door onze president. In het kort even de geschiedenis van deze zaak. B W van Pur merend weigerden een bouw vergunning te verlenen, omdat zij een ZB-warenhuis niet in overeen stemming vonden met de aan het bewuste terrein gegeven bestem ming van 'handel en industrie'. Albert Heijn ging tegen de weige ring in beroep bij de gemeente raad. Bij de behandeling daarvan kwam men twee keer niet tot een beslissing (88). Toen moesten B W weer beslis sen. Dat wilde het kollege liever niet doen, omdat het dan moest treden in de beoordeling van het eigen beleid. Burgemeester mr. R. Kooiman van Purmerend besloot toen de Kommissaris der Koningin om een uitspraak te vragen. Bij het door onze vennootschap tegen Purmerend gevoerde kort geding, werd dan ook naar deze procedure verwezen. Sinds 1812 zijn dergelijke gevallen maar en kele keren voorgekomen. Mr. Kranenburg zei bij de aanvang van de zitting zich volledig be voegd te achten om deze zaak te behandelen. Hij was vergezeld van dr. ir. R. van der Waal, direkteur van de Provinciale Planologische Dienst, alsmede door enige amb tenaren. De heer Heijn zei het bijzonder plezierig te vinden, dat men ge legenheid kreeg zijn standpunt toe te lichten. Mr. J. Kollen van onze afdeling Onroerend Goed belichtte de ekonomische aspekten van het ZB-warenhuis, terwijl mr. P. C. van den Hoek de juridische kanten voor zijn rekening nam. Het spreekt welhaast vanzelf dat zij van mening waren, dat Albert Heijn recht had op de bouwvergunning. Burgemeester mr. R. Kooiman van Purmerend bestreed dit op plano logische gronden. Zijn wethouder Beukemkamp kwam vertellen het niet met hem eens te zijn. Nadat enige groeperingen gelegenheid hadden gekregen tot 'inspraak', kwam mr. Kranenburg al meteen tot zijn uitspraak. Mr. Kranenburg kwam tot de slot som, dat het begrip 'handel en nijverheid' ruim moet worden uit gelegd en dat een zelfbedienings warenhuis er zeker onder is te be grijpen. Planologische bezwaren bijvoorbeeld met betrekking tot het verkeer zijn er niet, omdat Albert Heijn zelf voor ruime parkeer gelegenheid zorgt. Zijn konklusie: Albert Heijn heeft recht op de bouwvergunning. (Bij het ter perse gaan van dit num mer vernamen wij, dat de burge meester van Purmerend de Kroon verzocht heeft dit besluit te ver nietigen.) Vanaf 4 januari 1971 worden wekelijks meerdere tv-kommercials van Albert Heijn uitgezonden via de STER-reklameblokken voor en na de uitzendingen van het NOS-journaal. Wie regelmatig naar de reklamefilmpjes via de STER kijkt, weet dat er vele soorten reklamefilmpjes zijn. Luidruchtige, roman tische, met of zonder muziek en nog andere varianten. Wanneer u de Albert Heijn-films heeft gezien, zult u hebben gemerkt dat deze een opmerkelijke eenvoud en rust vertonen. Waarom dat zo is, vroegen we aan Dimitri Frenkel Frank, creative director van Reclamebureau Prad en de man achter deze com mercials. Dit is zijn uitleg: Wel, we wilden een kwaliteits- verhaal van AH vertellen en we wilden dat heel feitelijk doen. Je kunt natuurlijk wel roepen dat je zo ontzettend goed bent, maar dat kan iedereen. We wilden dat doen aan de hand van de werkelijke pro- dukten. En we hebben daarvoor die produkten genomen waaraan een kwaliteitsverhaal hangt - er hangt aan ieder produkt een kwaliteits verhaal en zeker bij AH - maar we moeten hier verhalen hebben die we heel kort kunnen vertellen in die waanzinnig korte tijd die we bij de televisie hebben - 20". Nou, die hebben we gevonden, daar is bijvoorbeeld de biefstuk. Daar kun je werkelijk heel snel van van zeggen dat het werkelijk echte biefstuk is. Van tomaten kun je heel snel zeggen dat AH uitsluitend de exportkwaliteit koopt. Je kunt van gehakt heel snel zeggen dat je 't niet van oude restjes maakt. Dus de produkten zijn vanuit dat stand punt gekozen. Waarom hebben we de commer cials zó gemaakt. Dat heeft te ma ken met de persoonlijkheid van AH als bedrijf. Dat is heel belangrijk. Een bedrijf dat geen eigen, krach tige persoonlijkheid heeft of hele maal geen persoonlijkheid, die moet een persoonlijkheid maken of inhuren. Die moet misschien een of andere potsemaker kopen - hopen dat die leuk overkomt en die leent als het ware de persoon lijkheid van die man of vrouw. Maar AH heeft een eigen persoonlijkheid die het publiek goed kent. Men kent AH als een bedrijf dat heel baanbrekende dingen doet. Soms grote, soms kleine en die dan lan ceert op - laten we zeggen - een hele nuchtere, gewone manier. AH zet iets in de winkel neer of in de krant en zegt: 'Kijk er nou maar naar. Het doet dit, het is dit, voila'. Heel gewoon, heel nuchter. En op diezelfde manier hebben we de commercials ook gemaakt. We laten de produkten zien zoals ze in de winkel en in de SuperMart lig gen. Kijk er maar naar. We vertel len heel kort waarom het werkelijk kwaliteit is, met een feitelijk ver haal en als we dan zeggen 'Verse groente, vers fruit of vers vlees op z'n best', hebb'en we het even laten zien en hebben we het even be wezen. Er is nog een punt. Als men in een jaar maar heel weinig commercials op de buis heeft, dan voelt men misschien de drift om enorme bommen te laten ontploffen, om zich hele speelfilms te laten af spelen in die waanzinnig korte 20" en heeft men het gevoel dat men verschrikkelijk moet schreeuwen. We hebben zóveel commercials dit jaar (158) dat wij ons die, laten we zeggen superieure rust, superieure eenvoud, dat gewoon doen wat past bij AH, ook werkelijk kunnen veroorloven. En dat is een hele goeie zaak. Bouwvergadering op het werk, v.l.n.r. opzichter A. Kerstent vqn architecten bureau AE. G. en J. D. Postma te Rotterdam, projekt-koördmator f. G. Krijt van Albert Heijn NV,- projekt- engineer F. H. Markus van architecten bureau A. Epstein and Sons te Chicago, adjunkt-direkteur ir. C. J. P. Bachojner van Dura Aannemingsmaatschappij NV te Rotterdam, en hoofduitvoerder A. P. G. Clarijs van Dura Tilburg. Nu in het grote magazijn het werk- oppervlak van 25.000 m* in ruwe konstruklie gereed is, begint ook op de tussenverdieping de afwerking. Hier komen technische ruimten, kleed kamers, toiletten en douches, êên kantoorafdeling, de computerterminal voor de verbinding met de centrale computer in Zaandam, de kantine en de keuken. Een foto van de maquette van het winkelcentrum in Maastricht, met op de voorgrond onze Miro.

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 5