Uit de ondernemingsraden Bartelson bezoekt In memoriam Fotograaf J. Visscher-Wijhe AH-Flitsen 4 PBZ - 26 januari 1971 Opening De voorzitter opent de eerste ver gadering in het nieuwe jaar, heet de leden van harte welkom en spreekt daarna de wens uit dat ook dit jaar weer op een konstruk- tieve en positieve wijze mag wor den samengewerkt. Nieuwe Wet op de Ondernemingsraden Verwacht mag worden dat de Nieuwe Wet op de Ondernemings raden ook door de Eerste Kamer zal worden aangenomen, nadat deze reeds door de Tweede Kamer is aanvaard. De voorzitter over weegt een samenvatting van de belangrijke punten van deze nieu we wet aan de leden ter inzage te geven, opdat ieder lid zich hiervan op de hoogte kan stellen. De voorzitter is gaarne bereid in één van de komende vergaderingen hier de nodige aandacht aan te besteden. CAO Suikerverwerkende Industrie Op de publikatieborden is reeds een publikatie verschenen over de CAO welke is afgesloten voor het 1e halfjaar van 1971. Kort weergegeven houdt deze in dat de basis-uurlonen met 3% worden verhoogd, terwijl de ver werking van de 400,plaatsvindt door het toekennen van een bij slag, welke echter voor de bere kening van procentuele toeslagen (overwerk-, ploegen-, prestatie toeslag e.d. buiten beschouwing wordt gelaten. Per 1 april 1971 zullen de basis uurlonen met 1 worden ver hoogd. Vertegenwoordigers van de werk nemers- en werkgeversorganisaties zullen zich in de loop van het eer ste halfjaar beraden over de CAO welke per 1 juli a.s. van kracht moet worden. Damesionen In de CAO voor het 1e halfjaar van 1971 staat weergegeven dat de damesionen voor de zogenaamde 'niet-gemengde funkties' tenminste 100% van het geldende minimum loon zullen moeten bedragen, ter wijl de z.g. 'gemengde funkties' ge honoreerd dienen te worden over eenkomstig de uitkomsten van de werkklassifikatie volgens de z.g. genormaliseerde werkmethode. In onze produktiebedrijven is de beloning voor de dames de laatste jaren afgeleid van de geldende beloningsregeling van groep I van de CAO voor de Suikerverwerkende Industrie; hiermede is een gunsti ger loonbeleid gevoerd dan de CAO aangeeft. Voor 1968 was dit 85% van loongroep I; voor 1969 en 1970 respektievelijk 90 en 95%, terwijl dit voor het jaar 1971 ge steld is op 100%. Nu de beloningsregeling gelijk geschakeld is met die van de man nelijke kollega's overeenkomstige loongroep I. worden ook de overige arbeidsvoorwaarden voorde dames aangepast aan de geldende be palingen in de CAO. Dit brengt met zich mede dat de dienstjarentoeslag zal worden uit gevoerd zoals deze in de CAO staat weergegeven en dat de spaarloon regeling voor de dames komt te vervallen. In het verleden hebben de jeug dige dames een iets gunstiger regeling gekend dan de oudere dames, vandaar dat er per leeftijds groep bepaalde verschillen kunnen optreden. De minimum-verhoging is echter in ieder geval 3% van het basis uurloon de verwerking van de z.g. 400,naar leeftijdsbepaling. De sekretaris zal een overzicht doen samenstellen over het boven staande, opdat ieder personeelslid op duidelijke wijze door h'aar chef kan worden geïnformeerd over de wijzigingen die met ingang van 4 januari jl. zijn ingegaan. De werkklassifikatie zal ook voor de dames worden doorgevoerd, terwijl voorbereidingen worden ge troffen ook voor deze groep mede werksters een franchise-systeem op te zetten. De voorzitter licht nog toe dat in het kader van de werkklassifikatie de uitkomsten van een bepaalde funktieklassiefikatie verschillend kunnen zijn, daar bijvoorbeeld de taakstelling van een vrouwelijke machinebedienaar een andere in houd kan weergeven dan die van haar mannelijke kollega. In antwoord op een vraag van één van de leden antwoordt de voor zitter dat de werkklassifikatie van het magazijnpersoneel in het z.g. pand Hille opnieuw wordt bekeken. Vertrouwenskommissie Beschuit De Vertrouwenskommissie, samen gesteld in verband met de komen de sluiting van de beschuitafdeling, is inmiddels geïnstalleerd; in deze kommissie heeft naast de heren S. J. Roolker, R. Korver en F. Castro ook de heer H. de Kroon zitting. De huidige personeelsbezetting van de beschuitafdeling bestaat uit 7 Nederlanders, 8 Portugezen, 4 Spanjaarden en 9 Turken. De beide voorlieden van deze af deling, de heren J. Brehler en K. Visser, hebben de funktie aanvaard van voorman bij de nieuwe klein- brood-lijn bij de produktiebedrijven te Zwanenburg. De medewerkers van de beschuit afdeling zijn allen geïnformeerd over de komende sluiting; het is in principe mogelijk deze medewer kers binnen de produktiebedrijven, en waarschijnlijk binnen de afd. KB, een gelijkwaardige funktie aan te bieden onder dezelfde kondities welke zij thans genieten. Met persoonlijke wensen zal, voor zover dit binnen de mogelijkheden ligt, worden rekening gehouden. Enkele buitenlandse medewerkers hebben de wens te kennen gege ven als groep bij elkaar te blijven en zo mogelijk een plaats in het DC te ambiëren. Vóór 1 april a.s. zal iedere mede werker worden geïnformeerd over zijn nieuwe funktie. Over het vorenstaande is reeds overleg gepleegd met de vak bonden; op 26 maart a.s. zal op nieuw overleg plaatsvinden. Recepten Voor het verkrijgen van recepten zal ieder personeelslid zich in prin cipe tot zijn of haar huisarts dienen te wenden. Mocht in een bepaald spoedgeval De heer J. Visscher is sedert 20-9- 1965 in onze dienst als bedienaar van een rookworstverpakkings machine. Geruime tijd geleden zond hij een idee in om eens iets te doen aan veiligheid en hygiëne. De inzen ding werd geïllustreerd met enkele door hemzelf gemaakte foto's onder het thema 'hoe het wél en hoe het niét moest'. Hoewel de inzending op dat mo ment niet bruikbaar was, werd dit wel aanleiding hem te vragen om onze bedrijfsarts een recept moe ten uitschrijven, dan komen de hieraan verbonden kosten voor het verkrijgen van de medicijnen voor rekening van het bedrijf. Griepinjektie Na overleg met de bedrijfsgenees kundige dienst is besloten van bedrijfswege uit geen griepinjektie uit te voeren voor onze personeels leden. In de medische wereld zijn de meningen over de resultaten hiervan zodanig verdeeld, dat het juiste effekt niet is aan te geven. Wel zal de ontwikkeling hiervan nauwlettend worden gevolgd. Pinkster III Hoewel in de loop van het vorig jaar reeds een principiële uitspraak werd gedaan dat de Pinkster III als een normale werkdag moest wor den beschouwd, stelde de voor zitter dit punt voor het jaar 1971 nog even aan de orde. De leden van de Raad zien geen redenen om genoemde uitspraak te herzien, hetgeen dus inhoudt dat de Pinkster III géén algemeen ver plichte snipperdag wordt. Voor zover de bedrijfsomstandig heden dit toelaten is het vanzelf sprekend mogelijk via de chef een snipperdag aan te vragen. Verspreiding van de verslagen van de OR Van verschillende kanten is de voorzitter benaderd of de mogelijk heid niet aanwezig is de verslagen van de OR-vergaderingen ter hand te stellen aan die personeelsleden die hierin geïnteresseerd zijn. De verslagen worden opgehangen aan de publikatieborden, doch de voorzitter is er zich van bewust dat het lezen hiervan nogal wat tijd vraagt en de plaats van de publikatieborden veelal nu niet direkt van tocht en koude gevrij waard is. De voorzitter is gaarne bereid aan deze verzoeken tegemoet te ko men. Derhalve zal ieder personeelslid, die hierin geïnteresseerd is,-bij zijn of haar vertegen woord iger(ster) een verslag kunnen verkrijgen van de laatstelijk gehouden vergadering van de OR. De sekretaris zal zorgdragen voor voldoende exemplaren. Mededelingen De bakkenopzet- en afneemappa- ratuur bij de gietmachine is gereed gekomen; de kinderziekten zijn hier praktisch overwonnen. Bij de inpakafdeling van bandoven deel uit maken van de werkgroep 'Veiligheid en Hygiëne'. Als lid van deze klub kan Visscher zijn hobby - fotograferen, ontwik kelen en afdrukken - ten dienste van het bedrijf aanwenden. Een recent produkt is het geschrift, voorzien van door Visscher ge maakte foto's, zoals dit op bijgaan de foto is te zien. Het werd in de kantine gehangen om een aantal onwilligen te bewegen hun lege kopjes terug te brengen en enige zindelijkheid te betrachten. I is de kartonneer- en cellofaneer- machine in bedrijf gesteld. De er varing is opgedaan dat de mecha nisatie van de apparatuur de nodige eisen stelt aan te gebruiken mate rialen en de procesbeheersing in de produktie. Ideeënbus 1970 In het afgelopen jaar heeft de ideeënbus sterk in de belangstel ling gestaan. In totaal werd aan prijzen uitge keerd een bedrag van 12.100, de gemiddelde beloning per idee lag op 142, Er werden 146 ideeën ingezonden; hiervan werden er 96 beloond, 32 ideeën kwamen niet voor een be loning in aanmerking, terwijl 18 ideeën werden aangehouden voor verdere behandeling. Verzendingen 1970 PB-artikelen (in kilogrammen) In het jaar 1970 zijn we 7% bij het gestelde plan ten achter gebleven en in vergelijking tot het jaar 1969 bleven we 1 ten achter. De produktiebedrijven te Zwanen burg hebben het gestelde plan voor 1970 gehaald en bleven 4% boven het jaar 1969. Ook financieel gezien waren de resultaten daar gunstig te noemen. De produktiebedrijven te Wijhe zijn achter gebleven bij het gestelde plan en bleven iets beneden het jaar 1969. Planning 1971 De voorzitter geeft hierna een uit gebreid overzicht van de plannen voor het jaar 1971zowel uitgedrukt in kilogrammen als in geld. Naast het afstoten van een artikel- groep zullen in de loop van dit jaar ook nieuwe produkten aan het assortiment van onze produktie bedrijven worden toegevoegd. Opzet van een kostprijs De voorzitter geeft de leden een uitgebreide toelichting uit welke bestanddelen een kostprijs van een artikel bestaat. Globaal gezien bestaat de gemid delde kostprijs voor 79% uit grond stoffen en verpakkingsmaterialen, voor 11% uit loon en voor 10% uit afschrijving en overige kosten. De voorzitter benadrukt nog eens de belangrijkheid van deze kom- ponenten - een juiste bewaking van de aankoop van goederen en materialen is van groot efficiënt belang - het produceren met een geringer afvalpercentage geeft direkt een zeer belangrijke kosten besparing op jaarbasis - een juiste inschakeling van de faktor arbeid is van grote invloed op de kost prijsbepaling. De voorzitter zal in de loop van dit jaar nog nader op dit punt terug komen. Heftruckwedstrijd in het DC Op zaterdag 30 januari a.s. zal in het DC te Zaandam gestreden wor den om de titel 'De beste heftruck rijder van het jaar'. Van de Produktiebedrijven Zaan dam zullen vier deelnemers afge vaardigd worden, n.l. de heren A. Blanco Bello en N. Jagtman van het papiermagazijn, de heer P. W. Schipper van de wijnafdeling en de heer B. van Briemen van de afd. Transito. Rondvraag Eén van de leden vraagt de aan dacht voor de nieuwe Wet op de Ondernemingsraden en zou gaarne naar wegen zoeken op welke wijze aan de achterban de hier nood zakelijke informatie kan worden gegeven. De voorzitter is gaarne bereid alle aandacht te besteden aan de kern punten van deze nieuwe wet en stelt voor hier een agendapunt van te maken voor een volgende ver gadering. Daar bij de februari-bijeenkomst de Raad niet voltallig zal zijn, stelt de voorzitter voor dit punt in maart te behandelen. De leden gaan hiermee akkoord. Eén van de leden vraagt nog eens de aandacht voor de aktiviteiten van de Veiligheidskommissie. De voorzitter zal hier nader op terugkomen. Zo hebben wij ook dit jaar weer een hele lijst van huwelijksfeesten en jubilea. Mocht u niet op deze lijst voorkomen, dan even door geven aan de bekende adressen. Dit geldt wel speciaal voor hen die van het DC naar PB worden over geplaatst. Even een bericht voor diegene die de heer G. Rooy goed gekend hebben (vroeger werkzaam op de VA): hij is op 26 januari jl. op 90-jarige leeftijd in Amsterdam overleden. Er zijn momenteel nogal heel wat langdurige zieken in ons bedrijf, hiermede volgt dan een overzicht. De heer Dudink is na enkele weken ziek te zijn geweest nu weer voor halve dagen aan het werk. De heer W. Podt (OD) is, na vele weken thuis te zijn geweest en na de operatie die hij moest ondergaan, nu weer bij vrouw en kinderen thuis om verder op te knappen. De heer J. van Vliet (KB mag.) moet nog enkele weken rust houden en mag voorlopig nog niet werken; ook zijn vrouw was ziek, die is op straat gevallen. De heer Gerrits (OD) is ook door ziekte al vele weken thuis en moet nog steeds voor kontrole komen. De heer J. van Dam (KB) begint nu goed op te knappen na vele weken al ziek te zijn en ook het nieuwe huis zal er toe bijdragen voor een algeheel herstel. De heer Kuijs (GP) begint na zijn operatie weer wat op te knappen, wel zal het nog even duren voor hij weer werken kan. De heer J. Groot (OD) werkt ook nog steeds halve dagen. De heer Beira (VA) is nog steeds door ziek te thuis en mag nog niet werken. De heer K. Groen (OD), die ook al vele weken door ziekte thuis is, moet nog steeds voor kontrole in het ziekenhuis komen. De heer S. Bakker (VA) is al enkele maanden door ziekte thuis voor zijn maag. Mevrouw Twisk-'t Land is na haar heupoperatie in augustus 1970 nog steeds ziek thuis; het wordt wel weer beter met lopen, dus maar hopen op een goede afloop. De heer H. Hendriks (VA) is na het ongeval aan de koffiebussen nog steeds door ziekte thuis; zo zie je maar hoe gevaarlijk het is om iets te willen doen aan een draaiende machine. De heer W. van Unen (Bedrijfsbureau) was ook enkele maanden door ziekte thuis en werkt nu halve dagen. Mevrouw Berkeveld-Molenaar is na het on geval jnet de bromfiets nog niet hersteld, alhoewel het al veel beter is. Mevrouw Dozzi-Sanarro, die al vanaf mei 1970 ziek is, moet nog steeds in het ziekenhuis komen of opgenomen worden, dat wil' ook nog niet beter worden. Mevrouw Rietschoten-van Bergen is al en kele maanden thuis door ziekte. Mejuffrouw H. J. Nijkamp (CP) is ook al vanaf augustus door ziekte thuis en wij wensen haar een spoedig herstel toe. Mevrouw Ramakers-Maasdam is ook al vanaf november door ziekte thuis. De heer A. Knauff (SA) moest voor kontrole naar het ziekenhuis. De heer S. Pat is uit het sanatorium (na een verblijf van negen maan den) ontslagen en is nu met vakantie naar Turkije. Tot zover dan een overzicht van onze zieken. Al onze zieken thuis en in het ziekenhuis het allerbeste toegewenst. Op 26 januari 1971 is de heer G. H. ROOY op 90-jarige leeftijd over leden. De heer Rooy is 41 jaar werkzaam geweest in ons produktiebedrijf Zaandam.

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 4