EEN MIRO MAG GEEN 'ROMMELPOTJE' ZIJN 'Een Miro is wel wat anders dan SuperMart' W. V. M. de Roy, bouwer van nieuw assortiment: miro Bedrijfsleider Miro: 15.000 artikelen vergden uitgekiende selektie lm Vier uitgangspunten Agressief Uitgekiend Uitgebreide studies Logische ontwikkeling AG verkocht aan Simon de Wit AH-Flitsen 3 "De verlangens van de Nederlandse konsument hebben in grote lijnen veel overeenkomst met die van het Duitse publiek en liggen heel ver verwijderd van hetgeen (bijvoorbeeld) de Franse kon sument wenst. Bij de samenstelling en de inkoop van het assor timent voor de Miro's hebben we ons (naast een zorgvuldige marktverkenning in Nederland) daarom ook in belangrijke mate op de Duitse kopersmarkt georiënteerd. Al moet gezegd worden dat de behoeften in de diverse Westeuropese landen steeds dichter naar elkaar toegroeien en Miro natuurlijk ook daarop inhaakt.' Aldus de heer W. V. M. de Roy, senior merchandiser van Miro nv, die ruim een jaar geleden bij Albert Heijn in dienst trad om het non food-assortiment voor de zelfbedieningswarenhuizen samen te stellen. Geen eenvoudige zaak, omdat het gaat om het eerste van een voor ons land geheel nieuwe verkoopvorm (de opbouw van het assortiment voor de volgende Miro's is natuurlijk stukken eenvoudiger) en er nergens kan worden 'afgekeken'. In Nederland niet, omdat Miro een heel andere formule heeft dan de bestaande warenhuizen. In het buitenland ook niet, omdat de behoeften van de konsumenten in elk land weer anders liggen. Maarde heer De Roy heeft - behalve in Nederland - ook een grote inter nationale ervaring in marktverkenning opgedaan, vooral in België en Frankrijk, zoals aan z'n tongval merkbaar is. Wij spraken met de heer A. Szabo, algemeen bedrijfsleider van de Miro. Veertien jaar ge leden kwam hij vanuit Hongarije als bediende in één van dè toenmalige bedieningszaken van Albert Heijn. In de loop der Jaren klom hij op tot bedrijfs leider in een SuperMart en de laatste anderhalf jaar was hij groepsleider van tien SM's In Noord-Brabant en Zeeland.' De heer De Roy vertelde Flitsen, dat het inkoopbeleid m.b.t. selektie en assortimentsopbouw in grote lijnen gebaseerd is op vier uit gangspunten: 1. een kontinue assortiment, dat zo volledig en harmonieus mo gelijk is samengesteld; 2. de mogelijkheid van een agres sieve en duidelijke prijspolitiek; 3: het voeren van 'harde' reklame- kampagnes, onder meer gericht op wekelijkse attraktieve aan biedingen en speciale thema's; 4. de noodzaak van een goede interne presentatie. Wat dit allemaal betekent? 'Wel, wat het eerste betreft', zegt de heer De Roy, 'zullen de Miro's een vrij konstant assortiment heb ben, zodat het publiek er mee ver trouwd kan raken. Dus niet de ene keer een partijtje zus en de andere keer een partijtje zo (dat gaat ook vaak ten koste van de service), want we willen persé niet de discount-toer op. Bovendien stre ven we - ook al terwille van de beoogde vertrouwdheid - naar een zo harmonieus mogelijk geheel, waarin de 57 artikelengroepen zo goed mogelijk op elkaar zijn af gestemd, als het ware 'in elkaar overlopen'. Een heel moeilijke op gave, omdat elk van de elf inkoop afdelingen natuurlijk haar eigen ideeën heeft. Per afdeling beogen we voorts een zo volledig mogelijk pakket. Voor Miro wil dat zeggen: geen al te breed assortiment, maar een be wust beperkte keuze op basis van een soort 'voor-selektie' (al leverde ook dat nog 15.000 artikelen op!). Bijvoorbeeld: drie a vier merken radio's en tv's, maar dan wel de béste merken. Een kontinue en harmonieus assor timent betekenen voor ons natuur lijk niet een stétisch assortiment: er zal voldoende flexibiliteit zijn om variatie te hebben en de nieuwe ontwikkelingen te volgen.' Een zeer belangrijk punt noemt de heer De Roy ook, dat er uitsluitend ingekocht wordt indien daarop een agressieve prijspolitiek kan volgen, zoals Albert Heijn gewend is. 'Dat wil niet zeggen, dat Miro met veel geschreeuw tegen de prijsboksers op wil, maar wel dat er uiterst scherp'e prijzen vastgesteld moeten kunnen worden.' Bij de selektie in de inkoop is voorts uitdrukkelijk rekening ge houden met de mogelijkheid van wekelijkse attraktieve aanbiedingen (net als in de levensmiddelen- sektor), terwijl bovendien elk jaar een serie thema-kampagnes wor den gehouden, waarvoor het nor male assortiment extra wordt uit gebreid, zoals voor gezinskamperen bijvoorbeeld. De heer De Roy wijst tenslotte op het belang van een goede interne presentatie. Een Miro mag geen 'rommelpotje' worden, maar moet een verkoopruimte zijn waar alles uitermate overzichtelijk staat op gesteld. 'Dat is allemaal goed uit gekiend, zodat er niet méér inge kocht wordt dan waarvoor ruimte beschikbaar is. Het is natuurlijk best mogelijk, dat daarin op grond van verkoopervaringen verschui vingen moeten plaatsvinden, maar dan brengen we liever een bepaald artikel terug naar de non food- distributiecentra (Beverwijk of Zaandam) dan dat we alles maar op elkaar gaan stapelen. Ook in dit opzicht willen we ons dus echt onderscheiden van de discount- houses en sommige andere waren huizen.' Het is duidelijk:, deze hele opzet maakte een uiterst uitgekiende selektie nodig en daarvoor is een grondiger 'afroming' van de markt nodig dan bij een breder assorti ment. Maar ook hier geldt, dat zich in de beperking de meester toont!» 'Dit is wel even wat anders, een warenhuis en een SuperMart onder één dak', aldus de heer 'Szabo. 'Vanzelfsprekend zijn er van te voren uitgebreide studies gemaakt van dit voor Albert Heijn geheel nieuwe objekt. Zelf ben ik in Duits land in verschillende van die warenhuizen gaan kijken en een tripje naar de Grand Bazar in Ant werpen was ook bijzonder leer zaam. Dat is de enige ervaring waarmee we kunnen werken. Daar om ben ik ook van plan om, als de zaak eenmaal draait, een dagboek te gaan bijhouden, waarin alle min of meer belangrijke feiten vermeld staan. In de wekelijkse besprekin gen kunnen we daarvan bijzonder veel nut hebben en nieuwe Miro's kunnen er eveneens hun voordeel mee doen.' Feitelijk bevinden zich hier twee zaken onder één dak. De alge mene leiding berust echter in handen van de heer Szabo, die de noodzaak van regelmatige be sprekingen over de interne en ex terne organisatie van groot belang acht. 'Dat kontakt is bijzonder hard nodig', zegt hij, 'want de ene af deling zou de andere schade kun nen berokkenen door een tegen gestelde bedrijfsvoering.' van de ontwikkeling in het moder ne distributiesysteem. Sukses zul len we zeker hebben, ook al zal ongetwijfeld blijken, dat we hier en daar nog veranderingen moeten aanbrengen.' Er zijn dan ook verschillende redenen op te noemen die deze uitspraak staven. De service en de technische aanpak van de nieuwe Miro zijn daarvan reeds genoemd. Daar komt nog bij de gunstige lig ging van het zelfbedieningswaren huis aan de grote autoweg tussen Vlissingen en Middelburg. Momen teel is men doende deze weg te verbreden tot een vierbaans auto weg. 'Een andere reden is de parkeer- akkomodatie. Nu er steeds meer auto's op de weg komen en het nieuwtje van de tweede auto in het gezin er al weer bijna af is, speelt dit een belangrijke rol. Onderzoe kingen in Duitsland hebben bijvoor beeld aangetoond, dat men voor een goede parkeerruimte bereid is zelfs 30 km ver te rijden.' 'De toekomst? Ja, de ontwikkeling kan natuurlijk niet stilstaan. We gaan steeds verder met het uit breiden en vervolmaken van een zo volledig mogelijk dienstenpakket voor de klant. Dat zal nog wel enige jaren duren, maar het komt er zeer beslist. Ik denk dan aan een soort centrum met kappers, een kindercrèche, autoverhuur, enz., met centrael daarin de Miro.' Uit de opsomming van de heer Szabo wordt wel duidelijk, dat er aan de service bijzonder grote waarde wordt gehecht. Zo vindt men direkt bij binnenkomst al een garderobe en als men even door loopt staat men bij de klanten service, waar men alle mogelijke inlichtingen kan krijgen. 'Door de hele winkel verspreid staan onze mensen om de klant van advies te dienen of hem de weg te wijzen. Alleen in de afdelingen bijouterie, kosmetika en foto/film hebben we vaste bediening. In deze afdelingen wordt ook direkt afgerekend, in tegenstelling tot de rest van de Miro.' Uit technisch oogpunt bezien is en wordt de eerste Miro van Neder land een sukses. De grote vraag is natuurlijk of hij in de praktijk ook suksesvol zal funktioneren. Volgens de heer Szabo wel. 'Albert Heijn volgt logischerwijze de trend Ons administratiegebouw aan de Hogendijk te Zaan dam is verkocht aan Simon de Wit NV. Over de verkoop van de ge bouwen, die tezamen ons hoofdkantoor In de West zijde te Zaandam vormen, zijn onderhandelingen gaan de met het gemeentebestuur.

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 3