i mm Öro t 'MIRO IS HÈT ANTWOORD VOOR DE KONSUMENT-VAN-MORGEN' Direkteur C. Govers: Minder familieberaad over duurdere goederen Familieberaad Ter inleiding Oh flitsen SAH002000340 Flitsen Landelijk maart 1971 personeelsblad albert heijn nv oplaag 19.500 verschijnt 12 x per jaar 28e jaargang nr. 3, maart 1971 Miro is hèt antwoord op de behoeften en verlangens van de konsument-van-morgen. Zo vat de heer C. Govers, direkteur van Miro nv, voor Flitsen de filosofie achter de zelfbedieningswaren huizen van Albert Heijn samen. Miro wordt heel bewust gezien als een logisch vervolg op de almaar groter wordende SuperMarts, waarin steeds meer ruimte wordt gecreëerd voor non food- artikelen, die (als de Miro's er niet zouden komen) de levens middelen uiteindelijk eveneens zouden 'overtreffen'. De heer Govers: 'De officiële cijfers wijzen het uit. Aan voeding wordt een relatief afnemend deel van het besteedbare inkomen uitgegeven: nu nog ongeveer 31 in 1980 naar verwachting ongeveer 25%. Het deel dat aan gebruiksartikelen wordt besteed, zal in die periode naar verwachting stijgen van 33 tot 38%. Let wel, het gaat hier om het aan deel van het (steeds stijgende) besteedbare inkomen. Deze cijfers betekenen dus niet, dat er minder geld aan voedings- en genot middelen wordt uitgegeven, in tegendeel, in de afgelopen tien jaar is die besteding met 40% toe genomen. Voor gebruiksgoederen was die stijging echter maar liefst 100%! Dit alles natuurlijk als ge volg van de toegenomen welvaart! En de reële welvaart blijft toenemen, ondanks de prijsverhogingen en lastenverzwaringen. Dat heeft na tuurlijk nog veel meer gevolgen dan alleen een verschuiving naar de (duurzame) gebruiksartikelen. De konsument, die meer financiële mogelijkheden krijgt, wordt ook steeds vrijer in zijn (haar) doen en laten. 'Vroeger bijvoorbeeld werd er zelfs over de aankoop van een koeke- pan eerst een soort familieberaad gehouden (dóén of nog een paar maandjes wachten?), maar nu komt men zonder overleg met veel duur dere spullen thuis en die tendens zal zich verder voortzetten. Men koopt steeds implusiever. Daar komt bij, dat men meer en meer z'n eigen tempo wil bepalen, niet teveel 'op de vingers' wil worden gekeken, maar vrij en zelfstandig - zij het goed geïnformeerd - wil kiezen. Met andere woorden: ook voor gebruiksartikelen is het tijd perk van de zelfbediening aange broken, waarbij de noodzakelijke informatie niet alleen verstrekt wordt op en bij de artikelen, maar desgewenst ook aan de informatie balie en door de (schaars) aan wezige deskundige personeels leden. Dat gaat natuurlijk niet op voor bepaalde afdelingen, zoals radio en tv, foto- en filmapparatuur, sieraden en mode. Daarvoor is in de Miro's dan ook permanent per soneel aanwezig.' De originele Miro-formule ontstond enerzijds uit de ervaring en de visie op de toekomst van Albert Heijn en anderzijds uit een zorg vuldige studie van de Nederlandse markt en de toekomstige behoeften van de konsument. Enkele kon- klusies: - er komt een ingrijpende ver schuiving van 'boodschappen- doen' naar 'gezellig winkelen', zonder steeds van de ene winkel naar de andere te moeten 'ver huizen' (vandaar dat Miro alles onder één dak heeft, een soort mini-winkelcentrum dus, vandaar de naam 'Miro-center'); - de klant-van-de-toekomst wil zijn 'winkelcentrum' gemakkelijk per auto kunnen bereiken en wil geen parkeermoeilijkheden (een vestiging van een Miro in de binnensteden is praktisch uit gesloten; een Miro hoort aan de rand van de (binnen)stad, aan goede aan- en afvoerwegen met ruime parkeermogelijkheden zoals bijvoorbeeld in Vlissingen: 12.500 m2 voor zo'n 500 auto's; - de klant wil een groot en 'uit gekiend' assortiment (Miro ver koopt naast de 3000 artikelen in de SuperMa't nog eens 15.000 artikelen in de non food-sektor); - de klant wil uitstekende kwaliteit en goede service (Miro verkoopt alleen hoogwaardige kwaliteits artikelen onder volledige ga rantie); - de konsument wil geen gego- chel met prijzen (vandaar, dat Miro met afgeronde, duidelijke prijzen komt: geen 4,98 of ƒ9,95, maar ƒ5,en ƒ10,of 9,50; prijzen ook, waaraan eventuele kwaliteitsverschillen duidelijk kunnen worden her kend); - de klant-van-de-toekomst wil ge makkelijk winkelen, d.w.z. eigen tempo regelen, zelf keuze be palen - zelfbedieningssysteem. Zo is er nog veel meer te noemen. De konsument-van-de-toekomst wil ook meer service, dienstverlening. Vandaar, dat men in een Miro gratis mag telefoneren en naar het toilet gaan. Er is een aantrekke lijke ruimte voor 72 personen om onder het genot van een kopje koffie en wat muziek 'even bij te komen', er is een hakken- en sleutelbar, er staat een kopieer apparaat, er is een afdeling klan tenservice. Er zijn mogelijkheden om gekochte goederen (keurig ver pakt aan de kassa) naar de auto te laten brengen, terwijl er - aan tien pompen - ook nog voordelige Miro- benzine kan worden getankt, al evenzeer volgens 't zelfbedienings systeem. Ja, en een afbetalingssysteem. Ook in het warenhuis worden de AH- zegels verkocht. Er zijn volledige garantiebepalingen: reparaties wor den öf door de fabrieken, óf door Miro's eigen monteurs öf door free lance-reparateurs uitgevoerd en ook in het warenhuis geldt de vol ledige drievoudige AH-garantie voor het gehele assortiment: D.w.z. als de klant na de koop meent dat: a. de prijs elders lager is; b. de kwaliteit minder is dan hij dacht en c. het artikel bij gebruik niet vol doet (kleur, formaat), dan krijgt men zijn geld terug! Ook in Miro-Centers zal worden bewezen dat Albert Heijn zo vol ledig mogelijk tegemoet wil komen aan de verlangens en behoeften van de konsument van nu èn van morgen! Met man en macht wordt momenteel in Vlissingen ge werkt aan de voltooiing van de eerste Miro in Nederland. Direkt al bij het binnenkomen wordt men in een ontzagwekkende ruimte begroet door hamer- geklop, gezaag en andere ge luiden. Een oppervlakte van 6200 m2 bebouwd terrein is dan ook geen wissewasje, waar men een, twee, drie mee klaar Is. Daarbij komt dan nog een parkeerterrein van zo'n 12.500 m2 waarop een volautomatisch benzinestation moet worden gebouwd. Maar eind maart zijn die zorgen allemaal van de baan en kun nen de klanten binnenkomen in het eerste zelfbedieningswaren huis van Albert Heijn. Ongeveer honderd medewerkers, waarbij op vrijdag en zaterdag nog zo'n vijftig parttimers komen, staan dan gereed om naar men ver wacht een enorme golf van klanten te ontvangen en van dienst te zijn. De eerste stap op weg naar het sukses van Miro nv zal daarmee zijn ge realiseerd. In dit nummer wordt uitgebreid aandacht besteed aan alle fa cetten rondom het 'verschijnsel' Miro. V.l.n.rC. Govers, direkteur, en J. van Meer, president-direkleur, van Miro nv bespreken met bedrijfsleider A. Szabo van de op 24 maart a.s. te openen Miro Vlissingen, de indeling van het eerste zelf bedieningswarenhuis.

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 1