anton rijven lichtte een stukje van het ijzeren gordijn op AH-Flitsen flitz in i vNWVCtOy Sommige van deze woningen, die aan de SFIT-schoenenfabrieken toebehoren, hebben op de 1ste verdieping crèches voor kinderen van 0 tot 6 jaar. Zo'n crèche heeft voor de aller kleinsten een babyzaal met verplegend personeel en voor de kleuters speel- en rustruimtes met kleine bedjes en toiletjes. In Gottwaldov is bijna geen woningnood; in Praag daaren tegen wel.' De winkels? 'In de grote steden kom je veel warenhuizen tegen. De levensmiddelenzaken, die ik daar heb gezien, zijn even groot als onze zelfbedieningszaken. De artikelen in deze winkels worden echter in bediening verkocht. opleiding, die vier jaar duurt. Het eerste jaar werk je daar 1 week per maand en ga je 3 weken naar schoolhet tweede jaar maandelijks 2 weken school en 2 weken werken; het derde jaar 3 weken werken en 1 week school en het vierde jaar 1 week school per 2 maanden.' Het uitgaansleven? 'Je kunt er dansen, naar een theater gaan of een bioskoopje pikken. Er draaien ook westerse films, o.a. uit Amerika, Frankrijk en Engeland, maar daarin wordt Tsjechisch gesproken. De bioskopen in Tsjechoslowakije worden overigens beter bezocht dan in Nederland.' Heeft de Tsjechische jeugd haar eigen muziek? 'Ja. Je hoort in Tsjechoslowakije veel westerse hits, maar dan gespeeld en gezongen door Tsjechische groepen en solisten, zelden de oorspronkelijke versie. Zo waren 'Victoria', 'Ruby don't take your love to town', 'Venus' en 'Ma belle amie' bijzonder populair in de Tsjechische uitvoering. Populair is ook het jongeren programma dat enige malen per week 's middags van 3 tot 6 uur wordt uitgezonden op de radio. Hierin worden veel Tsjechische hits gedraaid, terwijl er ook een plaatsje is ingeruimd voor een half uurtje politiek. Op de Tsjechische televisie is wekelijks een uitzending te zien waarin de tien best verkochte toppers op de beeldbuis worden gebracht.' Gaat men modieus gekleed? In de meeste plaatsen van Tsjechoslowakije loopt de mode volgens mij tien jaar achter bij die van ons. Modieuze kleding is wel te koop, maar slechts in kleine hoeveel heden en tegen zeer hoge prijzen. Jonge mensen, die zelf handig met naald, schaar en draad zijn, zie je echter nog wel eens gekleed gaan in midi en maxi.' Kom je als Hollander Tsjechoslowakije gemakkelijk binnen? 'Wel als je beschikt over een geldig paspoort en visum. Zo'n visum moet je aanvragen bij de Tsjechische ambassade, die er o.a. het doel van je bezoek, je verblijfadres en het aantal dagen dat je er wilt vertoeven op vermeldt. De ambassade plaatst ook een speciaal stempel op je paspoort. Aan de Tsjechische grens vindt omwisseling van het geld plaats. Voor elke dag dat je in Tsjecho slowakije verblijft, moet je voor 18,25 aan Tsjechisch geld om wisselen; je mag geen Tjechisch geld uitvoeren. Wanneer je in Tsjechoslowakije op de plaats van bestemming aankomt, moet je je binnen 24 uur melden bij de plaatselijke politie, die je paspoort en visum ook nog eens van de nodige stempels voorziet.' Wat viel je het eerst op in Tsjechoslowakije? 'Dat zware werk, zoals het vast zetten en onderhouden van spoor rails, werd gedaan door vrouwen van middelbare leeftijd, die waren gekleed in overal. Verder de vriendelijke wijze waarop ik werd ontvangen door mensen die me in het geheel niet kenden. De Tsjechen staan erg sympathiek tegenover Hollanders.' Heb je je vrij kunnen bewegen? 'Jawel. Tijdens m'n verblijft in Tsjecho slowakije heb ik niet gemerkt dat ik werd gekontroleerd. Ik heb 7 rolletjes vol gefotografeerd zonder er moeilijkheden bij te ondervinden. Alleen mag je geen foto's van militaire objekten maken, terwijl ook het fotograferen vanuit het vliegtuig er verboden is.' Hoe wonen de mensen? 'In Gottwaldov, waar veel industrie zit, wonen de jonge mensen voornamelijk in flats. Het Winceslausplein in Praag, dat Anton Rijven tijdens z'n reis naar Gottwaldov ook nog even bewandelde. In de kleinere plaatsen vind je uit sluitend kleine bedieningszaakjes. De verpakking van de artikelen is somber, maar hierin komt langzaam verandering.' Hoe staat het met de vorming van de werkende jeugd? 'Bij de SFIT-schoenenfabrieken in Gottwaldov kent men een Redaktie-adressen FLITZ-IN: Corry Snijder (HK), toestel 554; Jan Belier (HK), toestel 366. Anton Rijven is één van de vele jongeren, die na de middelbare detailhandelschool in het kader van hun opleiding een tijdje gaan werken bij Albert Heijn NV. Anton, 21 jaar oud en wonend in Zaandam, zit momenteel op AH's hoofdkantoor, waar hij zich bezig houdt met de brieven en telefoontjes welke daar binnenkomen van klanten. FLITZ-IN wipte even bij hem binnen met een vragenlijstje over Tsjechoslowakije. Een land, dat door Anton regel matig wordt bezocht, omdat z'n verloofde één van de 60.000 ingezetenen is van de Tsjechische plaats Gottwaldov. In december 1968 kregen wij van een al wat oudere dame het verzoek om op de toenmalige FLITZ-IN- pagina een foto en enige bijzonder heden op te nemen van haar Scheveningse popgroep. We voldeden graag aan dit verzoek, omdat we vonden dat haar muzikantjes uit Scheveningen fijne muziek maakten. Bedoelde dame was de 50-jarige mevrouw Oberg en de groep die ze zakelijk leidde heette LIVIN' BLUES. Wie die naam leest, denkt tegenwoordig meteen aan 'Wang dang doodle', een nummer waar mee de pupillen van mama Oberg nu lekker hoog genoteerd staan op de top 40 van je weet wel. LIVIN' BLUES bestaat tegenwoordig uit zanger Nicko Christiansen, mondharmonikanist John la Grand, sologitarist Teddy Oberg, basgitarist Ruud van Buuren en drummer Dick Beekman. De jongens spelen popmuziek met een tikkeltje jazz en een frutseltje blues en hun optredens beperken zich niet uitsluitend tot Nederland, want in België en Duitsland zijn Nicko, John, Teddy, Ruud en Dick graag geziene en goed betaalde gasten. Grammofoonplaten die van hun uitkwamen waren behalve 'Wang dang doodle' (titel van hun nieuwste 45- en 33-toerenschijf) de singles 'Murphy McGoy' en 'Sonny Boy' en de elpee 'Hell's session'. Bij de nieuwe eerste opleidin gen voor de medewerkers in de filialen, die binnenkort start, zal gebruik worden gemaakt van Werkwijzers. Dit zijn kleine, dunne boekjes, waarin op populaire wijze bepaalde werkzaamheden en belangrijke zaken worden omschreven, toegelicht en geïllustreerd met geinige tekeningen. Enkele van deze tekeningen en de bijbehorende teksten vind je hieronder. Albert Heijn is een dienstverlenend bedrijf In onze winkels ben je een stukje van het gezicht van Albert Heijn Iedere AH-medewerker, dus jij ook, heeft maar één chef Een goede werksfeer maken we zelf

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 8