Eerste stap naar uiterst moderne vakopleiding Nieuw programma eerste opleiding Aardige geste van AH-klant in Arnhem Sparen voor konsument aantrekkelijker Nieuwjaarstoespraak president Totaal fl 1950.- uitgekeerd Insigne Kennismaking Hoe en waarom - l<Jlr Vorming, opleiding en begeleiding Ook part-timers Aantrekkelijk Waar wordt geld voor gebruikt Veel ideeën in PB-Wijhe Voor het nieuwe personeel in de filialen is een vernieuwd programma voor de eerste opleiding ontworpen. Het komt - om streeks eind maart - in de plaats van het huidige basisprogramma, dat in 1966 werd ingevoerd. De heer J. C. Voskamp, hoofd van de afdelingen Opleiding en Personeelszaken, karakteriseert in de filialen en distributiesektor het op een andere leest geschoeide opleidingssysteem als de 'eerste goede stap op de weg naar een uiterst moderne vakopleiding voor één van de snelst groeiende bedrijfstakken in Nederland: de detailhandel'. vervolg van pagina 1 De nieuwe opzet voorziet in de benoeming van mentors (bedrijfs leiders en afdelingschefs) die de nieuwe personeelsleden gedurende de vier maanden in beslag nemen de opleiding dagelijks begeleiden, adviseren, aktiveren, stimuleren en korrigeren. Voor het theoretische gedeelte zijn tussen de zestig en zeventig 'Werkwijzers' ontworpen, instruktiemateriaal dat de bestaan de basisprogramma's vervangt. Per funktie is vijftien het maximale aantal 'Werkwijzers'. Aan het slot van de opleiding (de kassières krijgen ook nog twee keer vier dagen een kursus 'buiten de deur') wordt een vaardigheidsproef ge houden. Wie daarvoor slaagt, ont vangt een insigne en een diploma als zichtbare tekenen dat zij (of hij) de opleiding met sukses heeft vol bracht. Op de vrijdag van de eerste intro- duktieweek gaan de nieuwelingen naar één van de zes plaatsen in ons land waar kennismakings bijeenkomsten worden gehouden. Zij ontvangen daar zgn. opleidings paspoorten, waarin nieuweling én mentor alle vorderingen vermelden. De instelling van het paspoort illustreert het aandeel van de men tor in de opleiding: hij is de schakelfiguur. Verschillende redenen hebben voor de herstrukturering van de oplei ding gepleit. Belangrijkste uitgangs punt was evenwel dat in een maat schappij met veel veranderingen, het onderwijs niet mag achter blijven. Met het besluit om de eer ste opleiding te wijzigen is onder kend, dat in het oude programma wél wordt verteld aan het personeel wat er moet gebeuren, maar niet of onvoldoende over het 'hoe en het waarom'. Een Makro-onderzoek heeft ge leerd dat de bestaande opleiding niet volledig is. Andere tekort komingen: de begeleiding van het basisprogramma heeft te wensen overgelaten, met als gevolg een 'gat' tussen de effektiviteit van het Originele nieuwjaarswens. llle ^amp/imenU BERN HARD ROTHFOS programma en de personeelsleden die het moesten volgen. De heer Voskamp maakt geen ge heim van de bezwaren die aan het tot nu toe gehanteerde basis programma hebben gekleefd. Zijn filosofie die het nieuwe systeem schraagt: 'Als Albert Heijn voor de klant een modern en aansprekend bedrijf wil zijn, moet het bedrijf zijn personeelsleden de mogelijkheden geven zich in die richting te ont wikkelen'. Ander belangrijk punt dat voor de vernieuwing heeft ge pleit: 'Het personeel koestert be langstelling voor meer aspekten dan voor de betaling alleen: vor ming, opleiding, begeleiding'. Het laatste feit is gebleken uit gesprek ken die met jongeren over de op leiding zijn gevoerd. Direkt resultaat daarvan is geweest dat de opstel ling van het vernieuwde programma is versneld. Niettemin heeft het werk toch nog een jaar geduurd! De sektor Kursuswezen van de afdeling Opleidingen onder leiding van de heer K. Romp heeft vorm gegeven aan het nieuwe systeem, daarbij geassisteerd door funktio- narissen uit het filiaalapparaat en geadviseerd door medewerkers van de Stichting IVIO (Instituut voor Individuele Ontwikkeling) te Am sterdam en de Zaanse Stichting voor Bedrijfspsychologie. Hoewel optimistisch over de ver wachtingen van de vernieuwde methode blijft de heer Voskamp met beide benen op de grond staan: 'Men moet nu niet denken dat het hele probleem van de op leiding in één klap wordt opgelost. Dat zal zeker niet het geval zijn. 5, Sandlhorquai, Hamburg Telex 0214370 Phono 36 26 tl Arnhem, Hanzestraat, stuurde ons een gedicht, dat een van de kas sières op 5 december jl. van een klant ontving, vergezeld van een boekenbon van 5,Hoewel laat, verlenen we het alsnog gaarne plaatsruimte. De Sint heeft goede speurderszin, Beperkt zich niet tot het gezin. Laat elders ook zijn blikken gaan. En vult zijn lijstje keung aan. De Superman bezoekt Hij trouw. Ontdekte daar bijzonder gauw. Een jongedame zeer galant, Ten aanzien ook van iedere klant. Voor iedereen een leuk gebaar, Komphmenteus en prettig kommentaar. Voor iedereen een sympathieke lach, Besloten met een goede-dag. Als kassiere dan ook zeer geschikt, De Sint heeft daarom haar getipt. Hier wil Hij zijn goedgeefsheid tonen, En haar met een present belonen. Hij hoopt, je vindt iets naar je zin, En ruil de bon maar netjes in. SINT C. Voskamp: 'Personeel heeft interesse voor meer aspekten dan betaling alleen.' De opleiding blijft een kwestie van samenwerking tussen de nieuwe ling en de mentor'. In de toekomst kijkend speelt de heer Voskamp verder mét de ge dachte, ook part time-krachten die meer dan twintig uur per week in AH-filialen werken, een opleiding te geven. Daarnaast is hij er voor stander van, jonge medewerkers na de eerste opleiding te blijven begeleiden: 'Om te voorkomen dat opleidingen schoksgewijs ge beuren', zonder de voortgang na te gaan'. Kreten van GRA Werkmaatschappijen zijn maatschappijen tot instand houding van het werk. I spend 8 hours a day here. Do you expect me to work too? Moet je nu 980 zegels gaan likken? Zijn dat nu zelf-klevende kassa's? natuurlijk van niet. Ook andere vor men van financiering (huur, lening op de open kapitaalmarkt, onder handse lening of aanwending van eigen middelen) zijn erg duur. Het spreekt vanzelf, dat in de stijgende rente van onze obligaties ook een stukje doorgaande inflatie (waarde vermindering van het geld) verdis- konteerd is. We hebben welbewust iets willen doen voor onze klanten, die er behoefte aan hebben om op deze eenvoudige manier een appel tje voor de dorst te verkrijgen, waarbij niet alleen de omvang van het bedrag groeit, maar ook de opbrengst ervan - ondanks de inflatie - jaarlijks niet onaanzienlijk toeneemt. Vaak komt van sparen weinig terecht: met de zegeltjes gaat het ongemerkt. En bij een spaarbank brengen dergelijke klei nere bedragen vrij wat minder op'. Om al deze redenen zijn de super obligaties van AH dus bijzonder aantrekkelijk. Temeer, omdat het niet onwaarschijnlijk is dat de beurswaarde geleidelijk aan niet onaanzienlijk boven de 100 gulden zal oplopen, vooral als de markt- rente (zoals de laatste tijd) eerder de neiging heeft terug te lopen dan te stijgen. Die waarde wordt natuurlijk in belangrijke mate ook bepaald door de extra voordelen van de super obligaties en daartoe behoort zeker eveneens de stijgende premie, die wordt gegeven bij de (gebruike lijke) aflossing. Te beginnen op 1 februari 1977 worden jaarlijks 7500 obligaties uitgeloot, waarvan de nummers worden bekendgemaakt in de dagbladen en in de AH- winkels. Op deze wijze worden 150.000 super-obligaties afgelost, waarna de resterende 100.000 waardepapieren in eenmaal wor den verzilverd op 1 februari 1997, het einde van de looptijd. Wie dón De eerste werkdag in het nieuwe jaar is het in Zaandam ge bruikelijk, dat men op het hoofdkantoor, in het administratie gebouw, in het produktiebedrijf en het distributiecentrum even een kwartier bijeenkomt om elkaar een gelukkig nieuw jaar te wensen. Onze president is daar dan en houdt een korte toespraak. Nadat de heer Heijn een ieder zowel privé als zakelijk het beste had gewenst, citeerde hij het dagblad Trouw' van 30 december, waarin 'iedereen' beweert, dat 1971 een moei lijk jaar zal worden: de heer Hartog (Unilever): 'ingehouden groei'; de heer v. d. Brink (Amro): 'aantal seinen op rood'; de heer Wemmers (NCW): 'overbesteding'; de heer Lanser (CNV): 'spanningen'; de heer Nelissen (Ekonomische Zaken): 'nu de pas wat inhouden'; de heer Van Schaik (Shell): 'geen paniek'; de heer Roolvink (Sociale Zaken): 'uitslaande brand blussen'; de heer Philips (Gloeilampen fabriek 'in het zuiden des lands'): 'over de top heen'. De heer Heijn vroeg zich af of het verstandig is, uitsluitend waarschuwingen te laten horen. Zou het kunnen zijn, dat er mensen reageren met de ge dachte: 'Wat helpt het dan nog, al dat harde werken?'. Voorts herinnerde hij eraan dat we, ondanks alle problemen, over 1970 met onze gezamenlijke inspanning een redelijk resultaat hebben bereikt. Hij vertrouwde er op dat we, met al onze plannen, in goede samenwerking ook 1971 tot een goed einde zullen brengen. 'De volgende keer wordt de bijeenkomst van HK en AG gehouden in HK '71. De indeling daar is zeker doelmatiger, maar de sfeer zullen we zelf moeten scheppen. Ik wens u daarmee veel sukses.' nog in het bezit is van super obligaties, heeft op elk daarvan niet minder dan 257,50 aan rente ontvangen, terwijl de aflossings premie (die start met 5,dan is opgelopen tot 10, Dit zijn zo een aantal van de be langrijkste gegevens: de lenings voorwaarden zijn in elke winkel verkrijgbaar. Inlevering van de spaarboekjes en afhalen van de super-obligaties (ongeveer drie weken later) moet op maandag, dinsdag of woensdag plaatsvinden, want aan het eind van de week is het daarvoor te druk, en dat geldt ook voor de inwisseling van rente coupons tegen kontant geld. De opbrengst van de obli gatielening (25 miljoen gul den) wordt door de NV Ceehorn, de beleggings maatschappij van Albert Heijn, gebruikt voor de bouw van nieuwe SuperMarts. Dat bedrag is kleiner dan de op brengst van de winstdelende klantenobligaties (48 miljoen gulden), ook qua mogelijk heden, want met de bouw en inrichting van SuperMarts zijn steeds grotere inves teringen gemoeid. Het is dan ook niet uitgesloten dat er, als deze super-obligatie lening een suksesvol ver loop heeft en de vraag aan houdt, na verloop van tijd nog eens een dergelijk aan bod aan de klanten wordt gedaan. Maar dat is voor lopig nog toekomstmuziek, hoe energiek onze berggeit - zo te zien - ook mag zijn In het afgelopen jaar heeft men in Wijhe niet stilgezeten wat betreft de ideeënbusaktiviteiten. Op een personeelsbezetting van 500 man werden 46 ideeën inge zonden, waarvan er 13 bruikbaar bleken. Deze werden beloond met totaal 1.950,—. De hoogste beloning was 758, en de laagste 20,Aan 13 in zenders kon een aanmoedigings premie worden toegekend. Vergeleken met het jaar 1969 was er een duidelijke vooruitgang te zien: 13% méér inzendingen op een kleinere personeelsbezetting (550 man in 1969). Kiene cijferaars rekenden uit: dat van elke 11 personeelsleden er één was die een idee in zond: dat één op de 39 personeels leden een bruikbaar idee in zond; dat eveneens één op de 39 man een idee inzond, dat bekroond kon worden met een aanmoe digingspremie.

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 3