WINT-Ti«5FR 'Telefoniste moet kunnen praten en breien tegelijk' AH-Huwelijk Knusse plekje graag ruilen voor plaatsje in HK Hilversum bowlt In Waalwijk voetballen de dames AH: liever winkeltrouw dan merkentrouw AH-Flitsen 5 Optreden van Snitser Skotsploeg groot sukses Het optreden van de dansploeg 'Snitser Skotsploeg' uit Sneek in filiaal 1121 te Drachten, was zater dag 7 november een groot sukses. 30 dames en heren in Fries kos tuum hebben het winkelend pu bliek wat in grote getale, hierop attent gemaakt door een adver tentie, was opgekomen, een bij zonder prettig winkeluur, of soms winkelmiddag, bezorgd, door ge regeld op te treden op de dans vloer in de SM met allerlei soorten volksdansen. Een toevallig in de winkel aan wezige Amerikaanse familie heeft een groot gedeelte van het op treden op de film vastgelegd. In de pauze's presenteerden de dansers bij diverse verkoopstands limonades, koekjes, kaas of snoep, zodat het mes aan twee kanten sneed. Aan de koffietafel, de klub door het bedrijf aangeboden, zei de voorzitter dat, hoewel ze in geheel Europa waren opgetreden, ze nog nooit hun programma in een winkel hadden gedanst, ze het als bijzon der prettig hadden ervaren. Op 27 november traden in Delfzijl in het huwelijk de heer E. Pekelder, die werkzaam is in ons filiaal in Meppel, en mejuffrouw H. Jansen, hoofdkassière in onze SM Delfzijl. Ze hebben het wel druk in Delfzijl. Op 28 november vierden ze er met een band erbij het Sinterklaasfeest en in februari gaan ze karnaval vieren. En wij maar denken dat dat het privilege is voor onze kollega's be neden de rivieren. Ze zitten waar u ze nooit zou vermoeden: in een kamertje hoog boven het produktiebedrijf: Diny, Joke, Rina, Trudel, Riek en 's middags nog Thea en Greet, de telefonistes van Albert Heijn. Aangevoerd door mej. E. van Scherpenseel vormen ze een jolig troepje, dat behalve het beroepsmatig praatwerk ook nog heel wat eigen gekwetter loslaat, hetgeen, o wonder, nog nooit tot mis verstanden heeft geleid. Hel team van onze telefooncentrale, v.l.n.r. de dames D. Laduc, J. 01), T. Siffels, R. de Jager, G. Leyendekker, R. van Ederen en T. Vogel. Óp de dag dat de foto werd genomen was mej. E. van Scherpenseel tot onze spijt door ziekte afwezig. 'Als telefoniste moet je kunnen praten en breien tegelijk', zegt mej. Van Scherpenseel dan ook en wie even in dat gezellige, maar over bevolkte kamertje rondkijkt weet meteen wat ze bedoelt. De vijf pos ten, met daarachter de telefonistes, bieden een veelheid aan knoppen, lampjes en toetsen die een gewoon mens al gauw doen duizelen, zo niet echter een telefoniste. Die trekt in hoog tempo de ene knop uit, terwijl ze een andere indrukt, roept meneer X even op, neemt het volgende gesprek op en maakt en passant wat notities of zoekt een nummer op. Bij dat alles heeft ze ook nog tijd voor een snel weer woord aan haar buurvrouw of een opmerking naar het hoekje bij het raam, waar mej. Van Scherpenseel, als ze niet zelf achter een post zit, op alle vragen een antwoord pro beert te vinden. Kortom, een heel eigen sfeertje, daar boven, waar dan ook nog kei- en keihard ge werkt wordt. Toch komen er bij de centrale 25 lijnen binnen, 25 lijnen zijn er voor uitgaande gesprekken en dan zijn er nog zo'n 15 afdelingen die zelf uitgaande gesprekken kunnen regelen.Als alles vlot verloopt kan een telefoniste vijf a zes gesprek ken tegelijk afhandelen, maar vaak worden de gesprekken opgehouden door langdurig gezoek, omdat veel mensen niet weten met wie ze nu precies willen spreken. De uit gaande gesprekken, die vrijwel allemaal via de centrale lopen, moeten zo snel mogelijk worden afgehandeld, want 'weg is weg' luidt het praktische devies van de telefonistes. Spanning Per dag worden zo'n 2200 gesprek ken afgewerkt. Het tekort aan lijnen, het wachten en het daardoor in tijdnood raken, dat alles bij el kaar zorgt natuurlijk voor de nodige spanning. Maar als de stormen weer wat geluwd zijn, volgt er meestal een oeverloze slappe-lach- bui, waar de buitenwacht overi gens nooit iets van merkt (dat den ken ze [red.]), want telefoon- en privéstem blijven strikt gescheiden. Wie zoveel lacht heeft vast ook wel iets leuks te vertellen, maar het an ders zo levendig geroezemoes valt even stil bij de vraag naar 'sterke verhalen'. Ze zijn er natuurlijk wel, maar niemand herinnert zich pre cies hoe of wat. 'Die mevrouw zonder tanden', begint er een, of 'die meneer die een hoofd wou hebben', aarzelt de ander, en ten slotte wordt Diny te hulp geroepen, maar Diny werkt naarstig door en weet niets. 'Dat komt', zegt ze, 'omdat de meeste dingen leuk zijn omdat ze zo grappig worden ge zegd, of gek vallen in een bepaalde situatie. En dan is er hier altijd wel iemand die dat prachtig kan imi teren. Maar achteraf is het bijna nooit leuk, en bovendien horen we hier zoveel dat we het nooit kunnen onthouden.' De 40 dames en heren van Hilver sum Langestraat kozen, als afwis seling op een dansavond, ditmaal vooreen avondje bowling, 's Middags om 5 uur ging de klub eerst naar de Chinees. Om 7 uur ging men bowlen, waar voor speciale schoenen aange trokken moesten worden. Om half 10 waren er 2 spellen gespeeld en moest, met een pijnlijke arm, de baan weer vrijgegeven worden aan de stamgasten. In filiaal Waalwijk is onder leiding van de heer Goes, chef-slager, en mejuffrouw Van de Water, hoofdkassière, een damesvoetbalelftal op gericht. Met spandoeken en een bos bloemen ontvingen zij hun eerste tegenstandsters, de dames van de Em-Te Supermarkt. De AH-dames wonnen met 100. Dat werd aanleiding om elke week te gaan voetballen. Het Transport bedrijf Appels werd met 20 verslagen, AH-Tilburg met 70. Van een toernooi in Tilburg kwamen de dames terug met een beker. Topscorers waren de dames Van Dongen en Van de Water, beiden met 10 doelpunten. De doelvrouwe, mejuffrouw Ophorst, werd maar zelden gepasseerd. Ze werd goed afgeschermd door de verdediging, die op pure vrouwdekking speelde. Overbelast Mej. van Scherpenseel: 'Het is hier inderdaad dolgezellig, maar het is toch reuze onpraktisch dat we zo ver van het hoofdgebouw afzitten. We weten nooit precies wie er wel of niet in huis zijn, en dat betekent voor ons, met een bovendien over belaste centrale, vaak een hele tijd zoeken. Wat dat betreft zouden we wel wat meer medewerking van de afdelingen willen hebben, 't Scheelt zo'n stuk als ze ons even melden wanneer bepaalde mensen weg gaan of weer terugzijn. Nee, hoezeer 't ons ook aan het hart zal gaan dit knusse piekje te verlaten, we verlangen toch alle maal wel erg naar het nieuwe hoofdkantoor. Daar krijgen we een goede plaats, naast de portier, en bovendien wordt de centrale dan uitgebreid, we hebben nu veel te weinig lijnen.' In het assortiment van Nederlands superkruidenier Alben Heijn (16 pet. van de levensmiddelenmarkt, omzet vorig jaar 1.030 mil joen gulden. 400 winkels, personeelssterkte 12.000) is het aandeel van de nationale merkartikelen de laatste ja ren gestaag teruggelopen. De heer K. J. L. Alberdingk Thijm. hoofd publiciteit bij AH: op het ogenblik draagt 60 pet. van alle artikelen in de winkels het AH-emblcem, daar is ook de door ons verpakte groente bij. In het winkelassortiment komt on geveer 20 pet. nationale merkartikelen voor. er zijn ook merkloze artikelen. Het eigen AH-merk tekent voor 40 pot van de totaal omzet. Parasiteren op de populariteit van merkartike len doen wij niet. Wij gebruiken het eigen merk bijv. voor de marketing van totaal onderontwikkelde ar tikelen. Zoals? Zoals bijv. de diepgevro ren orange juice omzet vorig jaar 900.000 blikjes. Andere progressieve artike len onder AH-merk zijn Jt G. J. Heijn volgens de heer Alberdingk Thijm de eenpersoons ver pakking van koffie en de aardgaslucifer (een langere). De heer G. 1. Heijn. lid van de raad van bestuur en verantwoordelijk voor nieu we activiteiten, marktonder zoek, PMC, publiciteit en public relations, geeft drie redenen op waarom AH- artikelen onder eigen merk in de winkels zet: more value for money, assorti mentsbeperking en primeurs brengen. Een artikel onder AH- merk is goedkoper dan een nationaal merkartikel, dat prijsgebonden is en overal te koop. Met nationale merkartikelen zijn geen kor tingsacties te voeren door de verticale prijsbinding. Zo gauw een fabrikant op ad viesprijzen overgaat voert AH met het merkartikel een kortingsactie als dit past in de marketing strategie. Dan is er ook minder behoefte om met een eigen merk te komen, zegt de heer Alber dingk Thijm. Zolang, aldus de heer Heijn, een merkartikelen - fabrikant erin slaagt zijn produkt over onze hoofden heen goed bij het publiek voor te verkopen, blijft dat op onze schappen. Dat moet. want wij zijn er voor het publiek. In de eerste plaats zijn wij distributeur. We maken zelf koek. be schuit, vermicelli, chocolade en we branden koffie. Alle andere produkten die we on der eigen merk brengen, laten wij volgens produktspccifi- catie bij fabrieken maken. Maar als een merkartikel onder een bepaald markt aandeel zakt gaan wij na wat het gunstigste gebruik van de ruimte op de schap pen is. Bij de vloeibare af- Uit: Ar/adne - congreskrant dan een selectie, waardoor de schapruimte toch opti maal wordt benut. Het eigen merk hanteert AH ook om primeurs te brengen. Bijvoorbeeld de 2 liter-flesverpakking voor vruchtenlimonade, de blok- pakken (karton) met wijn of de café filtre verpakking. Met de eigen merkartikelen worden de prijsacties ge voerd. Die resulteren in een 5 tot soms 20 maal hogere weekomzet per artikel. De product-managers bij AH hebben zulke uigebreide ar- tikelgroepen onder hun ver antwoording dat zij geen behoefte hebben een enkel artikel met een actie te pousseren. De gedachte bi] AH is dan ook dat de „tota le AH-winkel" als image verkocht moet worden en niet een enkel merk: liever winkeltrouw dan merken trouw, zegt de heer Heijn die als boodschap voor de mediawereld nog wel even genoteerd wil zien dat deze in zijn ogen wel wat meer consumer orientated mag worden: wij houden niet zo van het strooien van zaad jes op rotsige bodem. wasmiddelen is destijds een enorme versnippering ge weest. Onze politiek is dan een eigen merk te zetten naast dat van de marktlei der (die dat zelf bepaalt door zijn reclame). Assortimenisbeperking is nodig. Toen Royco en Mag gi de droge soepmarkt on- K. J. L. Alberdingk Thijm geveer gelijk opdeelden lag de situatie anders dan nu Royco, Maggi, Knorr, Cali fornia en Honig op diezelf de markt zitten, elk met minstens 5 smaken 25 smaken. De taak van ons is

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 5