Elektronisch oog noteert de prijzen foutloos en snel iiinniniiiiiiD Nieuwe kasregisters op komst A. Heijn: konsument wordt nog kritischer Voor werknemers belasting op overwerk afschaffen In deze flitsen Rente Stichting Spaarfonds SAH002000338 Oh flitsen Albert Heijn hoopt binnen enkele jaren een begin te kunnen maken met de geleidelijke vervanging van zijn ruim 2.500 kas registers door elektronisch werkende kassa's, die in staat zijn een prijscode op de verpakking van alle levensmiddelen te identifi ceren en te vertalen in een feilloze prijsaanslag, waardoor de afrekening niet alleen foutloos maar ook veel sneller zal kunnen geschieden dan thans het geval is. Dit nieuws hoorden we van president A. Heijn, toen Flitsen met hem een praatje maakte over 'de konsument van morgen'. De heer Heijn deelde mee dat vol gend jaar in Zwitserland een elek tronisch kasregister in de winkel praktijk zal v/orden getest, dat - naar het zich laat aanzien - een eind zal maken aan drie nadelen van de thans in gebruik zijnde kas registers: 1. de mogelijkheid van foute aan slagen, die door nauwgezette opleiding en regelmatige kon- trole weliswaar zoveel mogelijk worden beperkt, maar die toch nimmer geheel te voorkomen zijn, omdat elk mens nu een maal fouten kan maken. (Ove rigens niet altijd ten nadele van de konsument, maar evenzeer - zo hebben onderzoekingen aan getoond - ten nadele van het bedrijf.); 2. de moeilijke vergelijking van de aangeslagen prijzen met die op de gekochte artikelen; 3. de vrij langdurige wachttijden voor de kassa's tijdens de 'winkelspitsuren'. Elektronisch oog Het kasregister dat in Zwitserland is bestudeerd en waarvan de ont wikkeling thans nagenoeg voltooid is, heeft een laseroog, dat zich in een spleet van de afrekenbalie be vindt. Als de gekochte artikelen op een bepaalde manier over die spleet worden bewogen, leest het oog de daarop voorkomende prijs- kode, waarna het elektronisch brein de gegevens onmiddellijk vertaalt, op het register aanslaat en ten slotte optelt. De konsument, die zich nu soms nog wat onzeker voelt, heeft dan de geruststellende zekerheid dat hij geen cent teveel (of te weinig betaalt, terwijl bovendien de (eigen lijk overbodig geworden) kontrole wordt vergemakkelijkt door de kor- responderende kode's op verpak king en afrekening en ook de wachttijden tot een minimum wor den beperkt. 'Uur der waarheid' Overigens wees de heer Heijn er op dat het nog heel wat voeten in de aarde zal hebben vóór op dit aantrekkelijke systeem zal kunnen worden overgeschakeld. Er zijn nog heel wat problemen op te los sen, zoals het op een vaste plaats aanbrengen van prijs en kode en het tussentijds wijzigen van- prijzen. Maar als die problemen opgelost zijn is 'het uur van de waarheid aangebroken', zoals de heer Heijn het uitdrukte, en hij voorziet op dit gebied een stormachtige ontwik keling. Al wordt er steeds meer geauto matiseerd ,ook bij de checkout, er zullen altijd kassières moeten zijn om af te rekenen en te assisteren. De nieuwe machines nemen geen geld aan, ze wisselen niet, ze scheuren geen zegels af en ze groeten niet. Wat ze wèl gaan doen is de kas- sière vrij maken voor de meer essentiële elementen van haar taak, nl. de taak van gastvrouw. Kritisch Allemaal dingen overigens, waar mee de konsument nog niet in 1971 te maken krijgt, maar wel daarna, misschien wel gauwer dan we den ken, want de techniek maakt nog steeds reuzesprongen. En in 1971? De heer Heijn verwacht dat de konsument volgend jaar nóg kri tischer zal zijn en nóg hogere eisen stelt aan kwaliteit, exklusiviteit en keuzemogelijkheid, zodat de ver schuiving in de samenstelling van het (steeds breder worden.de) as sortiment verder doorgaat. Ook de vraag naar levensmiddelen met 'ingebouwd ^dienstmeisje' (kant-en klaar gerechten e.d.) zal verder toenemen en vooral: de konsument zal nóg scherper op de prijzen letten dan in 1970. AH's president schrijft dat laatste voor een niet onbelangrijk deel toe aan psychologische faktoren als de verwikkelingen rondom de voor 1971 ingevoerde loonmatiging (hoe wel er ook in 1971 van een reële inkomensverbetering sprake zal zijn) en de konjunkturele prijs verhogingen, w.o. de btw. Straf Over de Nederlandse inkomens politiek kan de heer Heijn zich nogal boos maken. De oorzaak van de huidige moeilijkheden aan het loonfront is voor een belangrijk deel te wijten aan de voortdurende overspanning op de arbeidsmarkt. 'De overheid zou voor enige ont spanning moeten zorgen door de belasting op overwerk af te schaf fen, of althans aanzienlijk te ver minderen, zoals ook in tal van andere landen het geval is. En dat geldt eveneens voor de belasting op de verdienste van de gehuwde vrouw. Deze straf op extra werken zorgt er voor, dat heel veel men sen, die best wat meer willen ver dienen, zich de moeite, die daar voor gedaan moet worden, niet willen getroosten. Dat is bijzonder jammer. Vooral ook, omdat het levens middelenpakket in ons land - in verhouding tot het normale in komen - erg duur is, hoe goedkoop wij het op zichzelf ook proberen te houden. In diverse landen (met name in Amerika, maar ook in een klein land als Zwitserland) staan de dagelijkse kosten van levens onderhoud in een veel gunstiger verhouding tot het inkomen dan bij ons. Als daarin een duidelijke ver schuiving zou worden aangebracht, dan zouden veel van de sociaal- ekonomische spanningen worden weggenomen', zo is de vaste over tuiging van de heer Heijn, 'en daarmee zou werkelijk een natio naal belang gediend zijn'. Even stil Overigens blijft hij het als een uiterst belangrijke taak zien een bijdrage te leveren aan het zo laag mogelijk houden van de prijs van ons levensmiddelenpakket. 'Dat ons koncern daar nog steeds goed in slaagt is onlangs weer eens be wezen', vertelt de heer Heijn, 'door de uitslag van een enquête onder Utrechtse studenten over hun ver langens m.b.t. de vereiste voor zieningen in het nieuwe, gigan tische universitaire komplex De Uithof. Als eerste en grootste ver langen kwam nl. uit de bus: een supermart van Albert Heijn, met naam en toenaam genoemd!' personeelsblad albert heijn nv oplaag 19.500 verschijnt 12 x per jaar 28e jaargang nr. 1, januari 1971 pag. DC-Beverwijk 2 Studiefonds 2 Bouw '71 3 Benoemingen en werkmaatschappijen 4 Telefonistes 5 Flitz-in 6 De knappe telefonistes van AH aan de arbeid, zie verder pag. 5. Bij helder iveer zien ze de duinenrij en de Noordzee. Aan de overkant van de Zaan kijken zij uit op de ruim 300 jaar oude Bullekerk. die gerestaureerd tvordt. Deze kerk u erd zo genoemd naar jende schilden], dat de lucht zwevend. stier, die het nodig vond een vrouw op zijn horens te nemen, die prompt een baby kreeg. Het betref-' ichter een gordijntje boven de ingang placht te hangen, toonde moe op de horens en de baby door Rente 4,55% Per eind december 1970 zal de rente op de spaar rekeningen worden bijge schreven. Zoals indertijd gepubliceerd, is door het bestuur van de Stichting Spaarfonds deze rente be paald op 4,55% per jaar. Voor 1971 blijft dit percen tage 4,55%. Depositorente 3,48% Voorts zal eind 1970 bijge schreven worden een extra rente en wel 3,48% van het laagste saldo in 1970, na dat dit verminderd is met 4.000,—. In november werd mede gedeeld, dat deze vermin dering 5.000,— zou zijn, maar dit was een drukfout. Rentetoeslag Door Albert Heijn N.V. wordt bovendien per 30 juni a.s. een toeslag gegeven op de rentebedragen van 4,55%, welke per 31 december 1970 op de spaarrekeningen zijn bijgeboekt. Deze toeslag is 20% voor elk procent dividend boven 6% op de gewone aan delen met een maximum van 500,—.

Personeelsbladen | 1971 | | pagina 1