Flitsen van hier en daar Reisverhaal van P. Schipper In het land van de Seminole Indianen Gangsters Hippies Geslaagd De Wognum- meisjes AH huwelijk PB Zwanenburg beloonde een idee met f 840,— AH-Flitsen Sigaretten (Den Haag.) Op bezoek in de sigarettenfabriek van Ed. Laurens in Den Haag ver namen wij daar de volgende gegevens: Nederland heeft 4 miljoen rokers. Er zijn 5 grote sigarettenfabrikanten. Omzet 18 miljard sigaretten per jaar. Omzet Laurens 400.000.000,per jaar, waarvan 75% accijns. Pro- duktie: 1 machine 2400 sigaretten per minuut of 1.500.000 per dag. Totaal- produktie per dag 2100 km, of per maand de omtrek van de aarde. In 1946 was de produktie 46% Virginia, nu nog 6%. In Caballero worden 45 soorten tabak verwerkt. De gebrui kelijke sausmiddelen zijn: suiker, vanille, honing, cara mel en rum. Filiocratie (Amsterdam.) Martin Leder man, bekend Amerikaans adviseur van grootwinkel bedrijven, vertelde dat de benaming 'filiocratie' (filius zoon, cratie overheer sing) gegeven is aan het verschijnsel, dat de doch ters en de zoons de laatste jaren invloed krijgen op de kleding van vaders en moe ders, en niet andersom. Bedrijfsklimaat (Bloemendaal.) De heer K. J. v. Driel,vakbondsbestuurder, tijdens een konferentie over de nieuwe wet op de Onder nemingsraden. Het bedrijfsklimaat is te ver gelijken met het menselijk lichaam. Bij een ziekte be gon men in vroeger jaren meteen te snijden, daarna volgde de fase van de medicijnkuur, de derde fase was die van de bestraling en nu probeert men de mens preventief gezond te houden, zodat hij een groter incasseringsvermogen krijgt en de ziektekiemen ver werkt. Zo is het ook met het bedrijfsklimaat, aldus Van Driel. Eerst hadden we de feodale c.q. patriarchale fase, toen de tijd van Taylor, waarin alles organisatorisch werd aangepakt. De derde fase was die van de 'human rela tions', de menselijke betrek kingen, en nu komen we in de vierde fase, de integratie van de faktor arbeid, het medebetrekken van de wer kers bij de gang van zaken in de onderneming, een ge- zondmaken van het klimaat van binnen-uit, zodat het tegen een stootje kan. Zonder gekaapt te zijn arriveerden m'n koffer en ik in een broei-heet- Miami, na een eentonige reis per Boeing 707 dwars over de Atlan tische Oceaan. Een fijn vliegtuig, dat de hoofdrol speelt in de span nende film 'Airport'. Eerst ging het per DC 9 naar Londen; het was helder boven die fijne stad en het was verbazend leuk al die bekende plaatsen nu vanuit de lucht te zien. Daar de Thames, daar de Tower- bridge, daar Buckingham Palace en daar de Kew-gardens met hun enorme plantenkassen. Snel door de douane (in Miami), verwelkomd door de afhalers en in een grote Ford met luchtkoeling gleden we door een eerst niet be paald mooi Miami; langs de zee was dit wel een indrukwekkende stad met veel hotels en villa's. Voor mij was het een ware ver ademing mee te maken, hoe er in de USA gereden wordt: beheerst, reeds stoppen bij geel licht en geen risiko's nemen. Dan rijdt men hier vaak, om het Amerikaanse woord te gebruiken, 'als gangsters', de goede rijders niet te na gesproken. Ofschoon ook daar veel ongeluk ken gebeuren. Oorzaak: het be kende vocht en jeugdige over moed. De jeugd beoefende daar wel een leuk spelletje; er zijn nl. in Florida veel tollen, je moet dan in een wijde koker een munt gooien en het licht springt op groen; doe je dit niet, dan begint er een zeer luide bel te rinkelen en de fun is groot! Onderweg werd er goed gegeten in één van de Howard Johnson- restaurants, allemaal hetzelfde: rood dak en groen torentje; eerst wel leuk, maar later nogal een tonig. Verder werd een hippy- festival gepasseerd, ze liepen daar zelfs met een staart! De gevestigde orde heeft ook daar zeer veel be zwaren tegen deze jonge lieden. Ook de stadjes waren bijna alle maal gelijk in deze staat van de VS, behalve Gainesville, waar de universiteit van Florida gevestigd is; dit vond ik de plezierigste plaats waar ik geweest ben. Er waren daar o.a. van die echt Amerikaanse houten huizen met rondom een veranda, van binnen gezellig en komfortabel ingericht. In één van die huizen de Amerikaanse gast vrijheid ervaren en als echt Ame rikaans snufje werd het vlees daar met een mes, dat in het heft een batterij had, elektrisch gesneden. De eerste pleisterplaats was Titus- ville, bij Cape Kennedy, waar de volgende morgen per Grijze Hond bus een interessante rondrit ge maakt werd. De Apollo 13 zien staan en in een blockhouse ge weest, waar door een periskoop de lanceringen gevolgd worden; het zijn geweldige bunkers met veel technische apparatuur. Tot slot werd het grootste gebouw In Hengelo, Mozartlaan, slaagden mej. T. Kleinsman voor 't diploma verkoop vers vlees en de heer F. Ankersmid voor het kruideniers- vakdiploma. In Waddinxveen: Q. Groenendijk (AGF en vers vleesverkoop); P. Prins (AGF); J. van der Zijden (vers vleesverkoop); M. Lagendijk (vers vleesverkoop). In Heemstede, Binnenweg, is de heer R. Wiegers geslaagd voor het vakdiploma groente. Op de foto wordt de heer J. Slijkermati gelukgewenst met zijn positieve ge dachte, door de heer G. Oudega. De heer Brosens uit Waddinxveen schrijft ons iets over Anneke Wognum, die onlangs met haar verloofde met de OPW-winnaars naar Londen is geweest. Anneke is een dochter van de vroegere bedrijfsleider in Boskoop en werkt al 8 jaar bij ons. Ze is van alle markten thuis, maar in Wad dinxveen zwaait ze nu de skepter in de afdeling vers vlees, en hoe! Samen met haar zus, die hoofd- kassière is in dezelfde zaak, zorgt ze voor een stuk gezelligheid. De heer Brosens schrijft: 'Als de Wognums weggaan, en dat hangt in de lucht, want ze zijn trouwlustig, nemen ze wei een stukje sfeer mee'. Op 25 november traden in 't huwelijk Pim de Jongh (Heemstede, Zandvoort- selaan) en Rina de Jong (Wormerveer, Zaanweg). Proficiat. ter wereld bekeken, waar de raket ten geassambleerd worden. Aan het eind van deze vakantie reis de lancering van de Apollo 13 gezien; eerst bij nieuwe vrienden dit op de TV bekeken, snel naar buiten en na enkele minuten was de raket uit het gezicht verdwenen. Tijdens de ekskursie op Cape Kennedy, dat nog gedeeltelijk be dekt is met sinaasappelplantages, ervoeren wij als bijzonderheid deze geweldige technische kuituur en je ruikt dan buiten de zoete geur van de sinaasappelbloesem. De oorspronkelijke bewoners van Florida (bloemenland) zijn de Se minole Indianen, die tijdens de tweede helft van de vorige eeuw de moerassen zijn ingevlucht en daar nog steeds in hun gedeelte lijke eigen kuituur leven. Het zijn de Ever Glades- en Silver Springs- reservaten. Tijdens een bezoek aan St. Augustine, de oudste stad van de Europese immigranten, en aan Fort Clinch was er veel wat aan de diverse Seminole-oorlogen deed Deze Snitser Skotsploech trad op in onze SM in Drachten. Na een dans van 3 minuten gingen de dames de winkel in om iets aan te bieden. De klanten bleken deze attentie bijzonder te waarderen. herinneren en ook aan de strijd van de Amerikanen tegen de Span jaarden. Fort Clinch was bijzonder interessant; het is nu een histo risch reservaat en in één van de gebouwen hing de voorpagina van de New York Times, waarin de aanslag op en dood van Abraham Lincoln bekend gemaakt werd. Een rit in zo'n hoge Amerikaanse trein was ook interessant, met uit sluitend gekleurde Amerikanen als kondukteuren bedienden. Van rassenscheiding heb ik in die trein en Greyhound-bussen niets bemerkt; ik vond, dat men zelfs voorkomend voor elkaar was! Maar het was wel zo dat als we een min der florissante leefgemeenschap passeerden, daar bijna altijd ge- De voorzitter van de Ideeënbuskommissie van PB Zwanenburg heeft vrijdag 13 november 1970 aan de heer J. Slijkerman, ovenist in de banket- afdeling, een bedrag van 840,kunnen overhandigen voor zijn beloond idee. Dit idee behelsde het siliconeren van bakplaten voor cake en kapsel, zodat er een besparing tot stand kwam op arbeidsloon, papier en grond stoffen. kleurde Amerikanen woonden, al reden ze ook daar in dure sport wagens rond. Typisch vond ik dat in de post kantoren biljetten opgehangen wa ren met de portretten van mensen, die wegens vermogensdelicten ge zocht werden; in dit kantoor van Jacksonville waren die van de blanken in de meerderheid! Omtrent het voedsel houdt men er in onze ogen nogal vreemde kombinaties op na. Wat denkt u van geroosterd krentenbrood met mayonaisse en leverworst? Olie bollen met spek? Een banaan met pindakaas? Of gebakken eieren met een klodder jam? En toch smaakte het! P. Schipper (AG)

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 6