Wat ze er zelf van zeggen Idee leerlingen opleidingsschool onderhoudsdienst werd beloond Chefs over 'De Voorslag' 'Jongeren krijgen er injectie waar ze heel hun leven lang mee toekunnen' Zaans Vormings centrum Holiday on Ice Aansporing Geen revolutie Pluspunt Bartelson bezoekt AH-Flitsen 5 Twee mensen, die de resultaten van De Voorslag aan de praktijk kunnen toetsen zijn de heren A. Stens, chef van de verpakkings- en glaceer- afdeling van de chocoladefabriek, en de heer A. Besterveld, afdelings chef van de PMC-administratie. Af zonderlijk van elkaar geven ze het zelfde gunstige oordeel: 'Ze gaan er als makke schapen naar toe en ze komen als bewuste jonge mensen weer terug', zoals de heer Besterveld bondig formuleert (waarbij niemand gekwetst zij) en: 'Ze krijgen belangstelling voor hun omgeving, houden ook rekening met een ander', aldus de heer Stens. Natuurlijk schrijft geen van beiden dat uitsluitend aan het verblijf bij De Voorslag toe. 'Jonge mensen zijn nog onderweg', zegt de heer Stens, 'en vooral op mijn afdeling merk ik dat je de omgang met wat oudere kollega's niet moet onder schatten als bijdrage tot een be wuster gedrag.' Evenals de heer Besterveld is hfj 't vaak die zijn jonge medewerkers er toe aanspoort toch vooral naar De Voorslag te gaan. 'Ik begrijp het allemaal wel', zegt de eerste, 'ze zijn net van school af en dan hebben ze vaak helemaal geen zin om nog eens aan iets anders te beginnen. Daar komt dan nog een grote dosis angst voor het onbe kende bij, want in het begin zegt 't ze helemaal niets.' Daarom ook neemt de heer Bester- Vervolg van pag. 1 alleen staan al die bedrijven hun werknemers een hele of halve dag" per week af, ze krijgen er ook nauwelijks iets voor terug. Althans niet iets wat dadelijk een tastbaar resultaat voor het bedrijf oplevert. We doen namelijk helemaal niets aan de aanpassing van de jon geren in een bepaald bedrijf (ze zitten hier overigens in de groepen allemaal door elkaar). Nee, wij zeggen alleen maar, jullie moeten kritische werknemers zijn, voor je zelf en met een positieve belang stelling voor je omgeving.' 'Dat betekent helemaal niet dat we de revolutie prediken, we willen alleen zo verschrikkelijk graag dat vooral de jonge mensen (en daar bedoel ik niet alleen de zoge naamde ongeschoolde jeugd mee, maar ook het kantoorpersoneel) werkelijke belangstelling krijgen voor wat ze zelf doen en zijn. Ze moeten mondig worden, dat is de eerste eis die deze snel verande rende maatschappij ze immers stelt? Natuurlijk kunnen wij hier geen kant-en-klare modelmensen afleveren. Het gaat allemaal heel langzaam. Maar ze komen hier vaak wel van daan met een soort sociale vaar digheid, met een frisse kijk op hun omgeving. En dan zou je kunnen zeggen dat toch ook het bedrijfs leven daar uiteindelijk de vruchten van zal plukken.' veld regelmatig een kijkje bij De Voorslag, zodat hij weet waar hij over praat. 'Je kunt ze dan als chef een beetje morele steun geven, en dan help je ze wel over die drempelvrees heen.' Vast staat, dat iedereen na 'n tijdje steeds geest driftiger wordt. Op de vraag of hij niet liever zag dat zijn jongste pupillen in die uren meer gericht onderwijs volgen, geeft de heer Besterveld, evenals de heer Stens, een ontkennend antwoord. 'Ik weet nou zo'n beetje wat ze er doen en soms vraag ik me wel eens af of pottenbakken en knutselen nu wel direkt zo nuttige bezigheden zijn, maar als ik dan het geheel bekijk ben ik dik .te vreden. Want tenslotte krijg je na verloop van tijd mensen op de af deling die met je durven te praten en die je zo langzamerhand als volwassenen kunt behandelen.' 'Ik durf best te bekennen dat ik op drukke dagen wel eens denk: hup, daar gaan er weer twee weg van daag, maar dat doet niets af aan het feit dat ik er helemaal achter sta. En het allerfijnste vind ik, dat ze daar aan het denken worden gezet.' Ook de heer Stens vindt dat een pluspunt, dat ruim op weegt tegen een aantal lege plaat sen per week. 'Mensen met plezier in hun werk zijn me oneindig veel liever dan de onverschilligen die 't allemaal niets kan schelen. Op De Voorslag krijgen ze een injektie, waar ze hun leven lang mee toe kunnen.' Heemstede, Binnenweg, is met de gehele bezetting op een avond in een bus met onbekende bestem ming vertrokken. De feestkommissie wist het geheim tot het laatst te bewaren. Het bleek de show 'Holiday on Ice' te zijn in de RAI in Amsterdam. Op de terugweg werd in Haarlem bij de Chinees gegeten. De jongedame (naam onleesbaar), die ons schriftelijk verslag uit bracht, meent, dat de hele ploeg genoten heeft. Jongelui, die de kursussen in 'de Voorslag volgen, aan de kerstdis. Donderdag 12 november reikte de heer P. C. Vink, in zijn kwa liteit van voorzitter Ideeënbus kommissie PB Zaandam, een beloning van tweehonderd gul den uit voor een idee, waardoor het regelmatig stukwaaien van de tientallen zonweringen aan merkelijk wordt verminderd. 'Het doet mij buitengewoon veel genoegen', aldus de voor zitter, 'dat ook de jonge garde in ons bedrijf de ogen goed de kost geeft om de bedrijfsleiding te helpen kwaliteitsprodukten tegen de laagst mogelijke prijs te fabriceren en ook onder houdskosten zijn een deel van de kostprijs. Ik hoop u in groepsverband, of alleen, hier nog meermalen te mogen be groeten.' Vervolgens reikte de heer Vink nog vier beloningen uit aan zes inzen ders voor een totaalbedrag van 1.705,—. De heer W. G. Zaal, koffiebrander, ontving 200,voor enige voorzieningen aan de koffie- branders, waardoor het brand gevaar sterk wordt verminderd. De heren J. van Tiel en G. Boekelaar, beiden monteurs van de Onder houdsdienst, ontvingen 170, voor een wijziging aan de felskop- invoervan de limonade-pilferproof- installatie, waardoor storingen, flesbreuk en produktieverlies sterk vermindert. De heer B. Butter, eveneens mon teur van de Onderhoudsdienst, veranderde het frame van de chocolade-hagelpers zodanig, dat het voortaan mogelijk is meer duurzame en goedkopere aandrijf- snaren toe te passen. Resultaat: aanmerkelijk minder onderhouds kosten en minder stilstand van de produktielijn door storingen. Be loning: 775, Tenslotte gelukte het de heer B. J. Kok, machinedrijver verpakkings afdeling, om in samenwerking met de heer W. Way, monteur Onder houdsdienst, de prijs en kode me chanisch op de doosjes met thee zakjes aan te brengen tijdens het verpakkingsproces. Dit bespaart vele arbeidsuren, die voorheen nodig waren om deze gegevens vóór het verpakkingsproces aan te brengen. De beloning voor dit idee bedroeg f 560, In zijn slotwoord sprak de heer Vink de hoop uit, dat hij ook eens een hoge beloning aan één van de dames zou mogen uitreiken, daar het aantal ideeën van vrou welijke medewerkers toch wel aan zienlijk achterblijft. Zo zijn wij dan weer tot ons laatste verslag gekomen van 1970. Laten wij hopen dat 't nieuwe jaar ons veel goeds zal brengen, bovenal gezondheid. Nu een overzicht van onze zieken over de afgelopen maand. De heer J. Pot (OD) moest enige weken rust houden. De heer J. Meijer van de VF-afdeling moest voor rug klachten naar 't ziekenhuis. De heer L. Franken (CF) is al lange tijd door ziekte thuis. De heer S. Pat (VA) wordt al negen maanden in 'Berg en Bos' verpleegd; hij gaat goed vooruit. De heer J. v. Dam (KB) ligt reeds enige weken in 't Johannesziekenhuis. De heer Ger- rits moest voor een onderzoek worden opgenomen, zo ook de heer J. Gras (gepens.). De heer L. Witvoet is al een paar maanden ziek thuis. De heer W. van Unen (Bedrijfsbureau) moet enige weken rust houden. De heer en mevr. Beira de Monte Galhofo zijn beiden al vele weken ziek thuis. De heer Belgado, die be trokken is geweest bij een brom fietsongeval, waarbij zijn vriend Castro om het leven kwam, begint weer goed te herstellen Mevr. A. M. Gallo-Gianatossio is al enkele weken ziek thuis. Mevr. Twisk-v. d. Land is na haar operatie nu weer thuis. Mej. J. v. Veen moest wegens ziekte thuisblijven. Mej. H. J. Nijkamp (CF) is opgenomen in het ziekenhuis. Mevr. Schutte-Vink is al een paar maanden ziek thuis en ook mevr. Dozzi-Sanavro is al vele weken ziek. Ik wens u prettige kerstdagen en een goede jaarwisseling. Met een aantal jonge mensen zijn we rond de tafel gaan zitten, om te horen wat zij zelf vinden van de kursussen op De Voorslag. Behalve ieders persoonlijke ervaring vie len er enkele gemeen schappelijke opmerkin gen te noteren. De be langrijkste: nu vinden we het allemaal erg leuk, maar vooral in het begin vonden we het minder geslaagd. Ook wel een beetje griezelig, omdat niemand precies wist wat er allemaal op De Voor slag ging gebeuren. Som migen van ons dachten dat ze gewoon naar school gingen en waren vreselijk teleurgesteld, anderen voelden zich in 'n groep doodongelukkig en durfden pas na maan den een mond open te doen. Graag een betere voorlichting (een verzoek waar thans aan voldaan is, red.). Nel (kantoor, 16 jaar): 'Je aandacht wordt gevestigd op veel dingen die je anders niet interesseren. Problemen als woningnood, bejaarden zorg, drugs, daar verdiep je je in je eentje niet zo in.' Marjo (inpakafdeling, 17 jaar): 'Ik vond het eerst helemaal niet leuk en later waren er toch wel vaak din gen waarvan ik zei. het lijkt me niets, ik doe er niet aan mee.' Rudi (ontbijtkoekafdeling, 17 jaar): 'Ik ben volmaakt te vreden, ik zit in een groep die erg kritisch ingesteld is. Het werken in De Voorslag heeft voor mij veel dingen duidelijk gemaakt.' Sjiert (koekbakkerij, 16 jaar): 'Je moet zelf ook iets zeg gen, iedereen komt aan bod. je kunt je niet verstoppen. Ik vind het jammer dat je, als je eenmaal 16 bent, nog maar een halve dag kunt komen; het is te weinig om iets echt goed te kunnen op zetten.' Dirk (kaaspakhuis, 16 jaar): 'Je wordt er vrij gelaten, daar voel ik me erg lekker bij, en tegelijkertijd leer je samen met een groep men sen iets te bereiken, dat zie ik als het grootste voordeel.' Margreet (filialenbureau, 17 jaar): 'In het begin ben je alleen maar blij dat je een middag vrij bent, later ga je het echt waarderen. Ik zou het nog fijner vinden als we met een jongens- en meisjesgroep door elkaar werkten, meisjes doen vaak niet veel anders dan kake len.' Over het algemeen ervaart iedereen het toch wel als een gemis als de twee-jarige kursus voorbij is. (Er zijn wel pogingen geweest iets voor de avonduren van de grond te krijgen.) Het wel slagen wordt afhankelijk ge acht van de samenstelling van de groep, opvallend is dat het eindoordeel van de jongens veel gunstiger uit valt dan van de meisjes. Hoewel de objektieve, be scheiden houding van de groepsleiders zeer op prijs wordt gesteld, zou men toch graag zien dat er, als de groepen te weinig aan het werk zijn, juist van die zijde wat meer wordt ingegrepen. Toch wordt het werken in groepsverband unaniem als gunstig ervaren.

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 5