'We zijn al vreselijk blij als jongeren na twee jaar gevoel hebben dat ze iemand zijn' Direktrice Zaans Vormingscentrum: Vormingsonderwijs iniiiniiiiim Bedrijfsleven plukt de vruchten Groepen Iemand zijn G. Heijn 75 Eigen kracht Kritisch personeelsblad albert heijn nv oplaag 19.500 verschijnt 12 x per jaar 27e jaargang nr. 11,14 december 1970 Mejuffrouw W. Röpke, directrice van het Zaanse vormingscentrum De Voorslag: 'We worden vaak als een school gezien en dat vind ik eigenlijk verschrikkelijk. Wij zijn het tegendeel van een school, waar jonge mensen van alles moeten leren om maar zo goed mogelijk in de maatschappij vooruit te komen. Wij interesseren ons alleen voor de mens zelf. Het enige wat wij graag willen bereiken is dat de jongeren die hier komen zich bewust gaan worden van een eigen levensbeschouwing, op basis waarvan ze op een kritische manier kunnen deelnemen aan de samenleving en ook kunnen bijdragen tot veranderingen. Daar hebt u onze enige doelstelling'. Ze praat langzaam en nadrukkelijk, omdat ze elke verkeerde opvatting van het werk, waar ze zich duidelijk met hart en ziel voor inzet, zo veel mogelijk wil vermijden. Vormings centrum is een vaag woord, en juffrouw Röpke buigt vormen dan ook liever om tot 'begeleiden'. Ze zegt: 'De jonge mensen die hier komen moeten vanaf de eerste dag alles zelf doen, alles zelf ont dekken. Wij kunnen ze daar wel bij helpen, door onze opleiding en ervaring, maar we grijpen zelden in op de manier van: zo moet het en anders niet. Dat is ook voor ons erg moeilijk, omdat we aan de ene kant moeten zorgen dat het niet uit de hand loopt, terwijl we ons tegelijkertijd ook duidelijk moeten opstellen zonder te domineren. We moeten als begeleider heel flexibel zijn'. ze maar even een duwtje krijgen blijken ze meer te kunnen dan ze zelf ooit voor mogelijk hadden ge houden.' Natuurlijk is dat voor velen een groeiproces, dat maar langzaam vordert. Juffrouw Röpke is de laat ste om dat niet in te zien, maar, De kursus, die twee jaar duurt, is bestemd voor alle jeugdige werk nemers (jongens en meisjes) van 14 t/m 18 jaar, de 14- en 15-jarigen zijn verplicht een dag in de week onderwijs of een vormingskursus te volgen, de anderen hebben recht op een halve dag per week. Bij De Voorslag wordt gewerkt met groepen, niet groter dan zo'n 15 kursisten en onder leiding van een staflid. Het eerste jaar gebeurt niet veel anders dan deelnemers be wust te maken van zichzelf en hun omgeving. Dat gebeurt door in groepsverband opdrachten uit te voeren, die zelf door de kursisten zijn bedacht, maar er wordt ook veel aan sport gedaan, vrije eks- pressie of zo maar eens lekker rommelen in de keuken. 'Dat mag wat simpel klinken', zegt juffrouw Röpke, 'maar het komt erop neer, dat iedereen op eigen kracht aan het werk moet. Willen ze over een onderwerp iets weten, dan moeten ze zelf vragen opstel len, afspraken maken, ergens op af gaan en vergeet niet de kritiek die er in de groep zelf ontstaat, de diskussies die worden gehouden. Natuurlijk houden we wel een oogje in het zeil, maar als iemand mij vraagt: wat vindt u ervan, dan zegt ik altijd meteen: wat vindt je er zelf van? Jonge mensen weten vaak niet wat ze willen. Maar als Op 22 november jl. werd oud-direkteur de heer G. Heijn 75 jaar. In 1917 is hij in de zaak gekomen. Toen de onderneming in 1920 in een N.V. werd omgezet, werden de heren G. Heijn, J. Heijn en J. Hille tot direk- teur benoemd. De vader van de heren Heijn, de oude heer Albert, had met zijn vrouw op 22-jarige leeftijd in 1887 de zaak in Oostzaan gesticht. In 1920 waren er zeventig filialen, die tijdens het bewind van de tweede generatie zijn uitgebreid tot 365. De heer G. Heijn is in 1968 afgetreden als kommissaris en is dus ruim 50 jaar aan de onderneming verbonden geweest. Hij vertrouwt, dat het bedrijf door soliditeit en grote aktiviteit doorgaat met groeien. Een bewijs van de vitaliteit van de heer Heijn is zeker, dat hij onlangs met zijn bei de zoons via Bangkok en Hongkong een bezoek ge bracht heeft aan de wereld tentoonstelling in Osaka in Japan. Wij, de derde gene ratie, plukken nog dagelijks de vruchten van de solide grondslag van onze onder neming, die door de grote werkkracht en visie van de eerste en tweede generatie is gelegd. Wij feliciteren de heer G. Heijn van harte met zijn 75e verjaardag. zegt ze, we zijn al zo vreselijk blij als we ze aan het eind van die twee jaar hebben wakker geschud, als ze het gevoel krijgen: ik ben iemand. Hoe staan de bedrijven tegenover dit zoeken naar een eigen identiteit van hun jonge werknemers? 'Gelukkig heel positief', zegt juf frouw Röpke, 'we hebben hier mensen van meer dan 80 bedrijven uit de Zaanstreek, en daar zijn we natuurlijk erg blij mee. Want niet Zie verder pag. 5 In onze onderneming zorgen we voor de doorstroming van goederen. Met deze stroom mee lopen ideeën, vernieuwin gen, uitbreidingen, veranderingen en mensen. Omdat het de dynamiek van deze tijd is, die zich in ons werken weerspiegelt, voelen vele jeugdigen zich tot AH aangetrokken. Dat eist echter voortdurende oriëntatie op de maatschappij rondom ons en een stukje van deze maatschappijontwikkeling wordt geleid en begeleid vanuit de vormingsinstituten, waarvan er vele zijn in ons land. Een groot aantal AH-jongeren neemt aan het werk in deze vormingsinstituten deel. Het gaat daar niet in de eerste plaats om kennisoverdracht, zoals op scholen, in het vak onderwijs en op diverse kursussen, maar om karakter vorming. Omdat - zoals in onze grondslagen personeelsbeleid is vastgelegd naast kennis, karakter bepalend is voor de keuze van leiders of medewerkers, menen wij er goed aan te doen in dit nummer de schijnwerper te richten op dit vormingsonderwijs. Wij hopen dat degenen, die aan jon geren leiding geven en de jongeren, die 'weieens over vormingsinstituten gehoord hebben' het interview met mej. Röpke, direktrice van het vormingsinstituut De Voorslag, zullen lezen, alsook de verslagen van de gesprekken met de heren Besterveld en Stens en de jongerengroep. Ook de ouderen, die kranteartikelen over de werkende jeugd, aktiegroepen e.d. volgen, kunnen hierdoor kennis maken met de positieve en konstruktieve krachten, die onder de jongeren leven. Self-service Reeuwijk en Leiderdorp O^Openingen O^HK'71 ^P. Schippers' reisverhaal 4 ^^Vormingswerk Ö^Jubilea 1971 O3 AH-hoogleraren Roek-opera

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 1