maxi leuk, midi afgezakt Ik neem nu alles maxi Ik geef graag geld aan mode uit Graag modernere bedrijfskleding Geen ouderwetse knoetjes en donkere pruimemondjes AH-Flitsen niet bij deze tijd past vindt ze niet erg. 'Ik geloof dat men juist nu ouderwetse dingen zoekt, omdat men wel eens wat anders wil. Je zou alleen ver wachten dat er meer gemaks- kleding zou komen, voor een vrouw vooral lange broeken en broekpakken en voor mannen broeken met een trui of een wollen vest.' De modekleuren van nu vindt Nancy Onink wel wat somber. 'Ik heb een paarse maxi avond jurk gekocht, maar niet vanwege de kleur, maar in de eerste plaats om het model. Als hij oranje was geweest had ik hem misschien ook wel gekocht.' Nancy houdt persoonlijk erg van donkerblauw, groen, bruin en lichte kleuren, vooral wit. Nancy Onink, afdelingscheffin van de AH-supermart op het Osdorpplein in Amsterdam, vindt de tegenwoordige mode 'fantastisch, ja, ook om zelf te dragen. In het begin niet, maar ik geloof dat je moet wennen aan alle nieuwe dingen.' Nancy heeft de indruk dat de meeste mannen mini toch wel preferen boven lang, ('het hangt geloof ik ook wel erg van het type af), maar desondanks koopt ze zelf wat in de mode is. 'Ik neem gewoon wat ik zelf leuk vindt; gelukkig is mijn verloofde erg modebewust, ook voor zichzelf, dus die vindt maxi wel leuk. Hij heeft zelf ook een maxi-jas en verder draagt hij veel coltruien, liever dan over hemden.' Nancy is van mening dat een vrouw de roklengte moet kiezen die haar persoonlijk het meest flateert. Ze zou ook geen kleding moeten kopen met het doel andere vrouwen de ogen uit te steken. 'Je moet gewoon iets nemen wat je zelf leuk vindt. Als andere vrouwen me niet willen zien dan kijken ze maar niet. Iets gewaagds kan heel leuk zijn, maar dat hoeft dan niet persé heel sexy te zijn; gewoon iets lekker geks wil ik best eens aantrekken naar een feestje.' Haar grootste bezwaar tegen de exclusieve mode is dat die te duur is. Dat de momentele mode Redaktie-adressen FLITZ-IN: Corrie Baars, HK, toestel 554; Jan Belier Jr., HK, toestel 366. Corrie Beemsterboer, inpakster en tevens kantinehelpster bij het produktiebedrijf van AH in Zaandam, meent dat de mannen mini boven de lange mode prefereren 'omdat ze de benen van de vrouwen dan kunnen zien'. Zelf vindt ze de nieuwe mode zonder meer erg leuk, voor al voor de winter. Hoewel ze de kat eerst wat uit de boom heeft gekeken en pas maxi is gaan dragen toen het echt thuishoorde in het modebeeld, is ze nu zo enthousiast geworden dat ze alles maxi wil hebben. 'Nee, geen midi, dat .vind ik niet leuk. Maxi wel, ik zit toch meestal in de auto als we uitgaan, dus ik heb er geen last van. Op een brommer is het natuurlijk wat anders. Je moet toch meedoen, je bent toch jong? Je ziet wel meisjes die mini blij ven dragen, maar dat zijn meestal ouderen. Je moet er alleen wel slank voor zijn, want als je dik bent vind ik zo'n lange rok niet leuk staan.' Corrie doet in het bedrijf niet mee aan de mode. 'Onder een schort kan ik het niet. Ik zou het wel leuk vinden als we een beetje modernere bedrijfskleding kregen.' Of ze vindt dat de lange mode bij deze tijd past? 'Nee, je zou eerder nu heel rare kleding, iets heel geks verwachten, maar ik denk dat de mensen eens iets heel anders wilden.' Reptielprint vindt Corrie maar matig en aan de moderne donkere make-up doet ze niet mee. 'Als je blauwe ogen hebt staat groen of paars er afschuwelijk bij, dus dat moet je gewoon niet doen.' Een pruik heeft ze nog niet, maar die zou ze wel willen hebben. Een vrouw moet volgens Corrie haar leven lang aan de mode blijven meedoen. Gladde synthetische stoffen vindt ze niet mooi; gebreide stoffen, zoals jersey wel. Unisex hoeft voor haar niet, maar de total look kan ze wel waarderen. Ook de tegen woordige kapsels kunnen haar wel bekoren. 'Ik vind dat ouder wetse haar wel leuk, maar ik zou er zelf niet mee willen lopen." Ik ben wel blij met de blokhakken; als naaldhakken weer in de mode komen doe ik niet meer mee, er zelf niet mee willen lopen.' Bij mode horen, volgens Corrie, geen bezoeken aan schoonheids specialiste en pedicure etc., maar wel de zorg voor een gezond gebit. 'Een vrouw met lelijke tanden schrikt een man af, dus je moet wel naar de tandarts gaan.' Als Corrie Beemsterboer voor zichzelf op dit moment een kledingstuk mocht uitzoeken zou ze een maxi-jas nemen van wollen stof, afgezet met bont; laarzen erbij, maar geen muts of hoed. Henk Veenstra, met bruine ogen en een korte rossige baard, 1e assistent van de afd. kruidenierswaren van de AH- supermart op het Gelderland plein in A'dam, houdt van spor tieve mode, die vooral praktisch Of hij zichzelf een moderne man vindt? 'Nee, eigenlijk niet. In mijn eigen kleding ben ik ook niet zó modern. Ik hoef echt niet altijd een trui aan, 's avonds vind ik een pak met een vest erbij ook wel eens prettig. Wel heb ik voor bijzondere gelegenheden zo'n fluwelen pak. Een gekleed pak moet natuurlijk wel modern zijn, trouwens je kunt ze ook niet meer anders krijgen. Met een streepje en vooral in lichte kleuren en een goede das en hoe-heet-zo'n-ding (pochette) erbij. Ik heb pas een zwarte blazer gekocht met een lichtbruine broek Deze ruimte was gereser veerd voor een foto van Henk Veenstra. Henk Luppers, al 10 jaar werkzaam bij AH (op de prijzenafdeling van het administratiegebouw in Zaandam) is een vrolijke jongeman, die zichzelf 'modern en kritisch' noemt. Hij vindt de mode 'heel interessant'. Mode is naar zijn mening voor de vrouw het belangrijkst, maar voor de man van nu toch ook wel, omdat die veel zelfbewuster geworden is. Zelf doet hij, binnen zekere grenzen, graag mee. 'Nee, een maxi-jas zou ik voor mezelf niet kopen; niet dat ik dan bang ben voor gek te lopen, maar dan zou ik me net voelen of ik de klok terug had gezet. Ik ben meer voor vrije mode, niet van dat konservatieve, met een stijf wit boordje omlopen en zo. Een goed modern pak met een gekleurd overhemd en een leuke das vind ik best, maar in plaats van dat overhemd mag het ook gerust een coltrui zijn. Daar loop ik zelf vaak mee, ja, ook op kantoor, waarom niet?' Henk, die een vaste vriendin heeft, vindt voor vrouwen maxi heel mooi ('maar dan wel voor de avond, want overdag is het onpraktisch in verband met trappen-lopén en in auto's stappen'); van midi is hij niet gecharmeerd ('wat zal ik ervan zeggen; het lijkt geloof ik net alsof de rok afgezakt is'). De modekleuren van het moment vindt hij wel mooi: paars, groen en vooral rood. 'Misschien zit dat wel in mijn sterrebeeld, ik ben een Schorpioen en schor pioenen vinden rood altijd mooi'. Leer vind ik bijvoorbeeld erg mooi, ik heb zelf ook een leren jack, maar als een vrouw er ordinair mee uitziet moet ze geen leer dragen.' Ouderwetse knoetjes en donkere pruimemondjes liggen hem niet erg. 'Ik zie liever lang haar of kort en leuk opgemaakt. Een vrouw maakt zich toch mooi voor de man, dus dan moet hij het ook kunnen waarderen. Ja, natuurlijk wil ze ook graag andere vrouwen een beetje de ogen uitsteken, maar dat komt op de tweede plaats.' Broekpakken vindt hij wel mooi, met een lang vest of een pullover, maar jumpsuits zijn 'net trainings pakken'. Aan unisex zou hij zelf niet gauw meedoen omdat het 'de man te vrouwelijk maakt en de vrouw gauw een beetje te mannelijk'. Kleding koopt Henk Luppers meestal alleen, maar 'automatisch kijk je toch naar dingen die je allebei mooi vindt en gelukkig komen de smaken wat dat betreft meestal wel overeen. Ik geloof wel dat mijn vriendin in twijfel gevallen eerder iets koopt wat ik leuk vind dan iets wat ze zelf zou kiezen.' Hoewel hij vindt dat ca. 20% van zijn salaris aan mode besteed mag worden 'omdat kleren de man en de vrouw maken', wil Henk een evenredig groot bedrag aan boeken, platen en kursusgeld besteden. 'Alleen aan kleding denken vind ik dom, de toekomst is ook belangrijk.' en een blauw overhemd. Daar draag ik dan een geel/rode das met zo'n ding (pochette) bij. Nee, geen emblemen op de zak. Henk Veenstra, die overigens met zeer veel plezier bij AH werkt, vindt de bedrijfskleding van de winkeldames niet erg charmant. 'Die blauwe toestanden doen me altijd wat overhygiënisch aan, ik zou daar wel iets moderners voor willen zien, zoals bij C A; dus wel eenheidskleding, maar aangepast aan de mode.' Of een vrouw zich voor de man kleedt of voor andere vrouwen? 'Ik geloof wel voor de man, maar als ze iets moois heeft, is ze wel genegen dat andere vrouwen te laten zien en te pronken met haar veren.' De tegenwoordige mode is naar zijn mening een gevolg van deze a-romantische tijd. Broekpakken en unisex vindt hij beter bij de tijd passen. Aan dat laatste wil hij zelf ook wel meedoen (bijvoorbeeld bij badkleding). Total look trekt hem ook wel, maar dan niet alles in één kleur.' 'Paars vind ik bijvoorbeeld wel leuk, maar als je een paarse trui draagt moet er wel iets geels bij. Dat vind ik persoonlijk een heel mooie kombinatie.' Zijn favoriete kleuren zijn verder: rood (wijnrood) en cognac. Wat de financiën betreft: 'Mode heeft altijd bestaan, maar de wis selingen gaan nu veel sneller. Het zal wel zonde van het geld zijn als een vrouw haar hele garderobe weg moet gooien (zoals nu met de mini), maar mode kost nu eenmaal geld. Ik vind dat niet erg, 15% van je salaris mag er wel aan besteed worden. Wat ik er zelf aan uitgeef zou ik niet precies kunnen zeggen; ik ben een vlagen- mens, soms koop ik weken niets en dan ineens verschillende dingen tegelijk.'

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 6