Reisverslag over Tunesië van enthousiaste OPW-winnaars Kassabonnen Reakties op de computerdagen Uitkering bij overlijden AH-Flitsen 5 De heer Jacobs schreef ons, dat het volgende is gebeurd in de kassa-opleidingswagen in Stads kanaal. Als afsluiting van het programma moeten door de kandidaten een aantal vragen worden beantwoord. Eén van die vragen was: 'De kas- sière heeft te maken met 5 soorten bonnen. Noem die bonnen Op 16 september werd in Bergen op Zoom afscheid genomen van de heer P. Schout, die gedurende 41 jaar een bijzonder gewaardeerde kollcga is geweest. Eén van de kandidaten schreef het volgende: 1. sperziebonen: 2. tuinbonen; 3. snijbonen; 4. witte bonen; 5. bruine bonen. Hij vraagt zich af of hier het dialekt misschien een rol speelt? De OPW-reis naar Tunesië is lang en breed achter de rug. Het Sahara-bruin heeft allang weer plaats gemaakt voor onvervalst Hollands-bleek. Maar de verhalen zitten er nog in, geheid. Neem het verhaal van mevrouw Meeuwsen hoog op het kameel helemaal in haar blote jeweetwel. Of het verhaal van de familie die op de gekste momenten op de foto moest. Zat het hele gezelschap in een rijtuig klaar om weg te rijden, moest iedereen er weer uit omdat het echtpaar zo heel graag alleen in het pittoreske vervoermid del vereeuwigd wilde worden. Of dat verhaal van meneer Ten Have die met z'n zakmesje in eeuwenoude mozaieken stond te peuteren. En dan het afdingen op de souks. Die arme Arabieren daar ging hun winst. Maar inmiddels had het AH-bloed weer gekropen waar het niet gaan kon. Er was weer uiterst scherp ingekocht. Per tien houten ka melen tegelijk. Want laten we wel wezen, massale inkoop geeft toch altijd nog de hoogste korting. En dan die meneer Larabie, de Arabische gids, die op het palmeneiland Djerba goede sier maakte met een zeer aantrekkelijke Duitse dame waarmee we eigenlijk allemaal graag goede sier hadden gemaakt. En laten we het vette eten niet vergeten. Beter gezegd de gevolgen van het vette eten niet vergeten. Maar gelachen hebben we wel. Zondag 27 september vertrokken negen bedrijfsleiders niet bun echtgenotes voor een veertiendaagse reis naar Tunesië. Het zijn de eerste prijs-winnaars van de OPW 1970, die deze prachtige reis aangeboden kregen als waardering voor de fraaie prestaties. Het zijn: B. Wijnbergen (Heerlen)H. Goossens (Bergen) P G Lange (Ermelo), P. de Tries (Veendam), IV. J. Raap (Steenuijk), A Huizinga Hardenberg)D. R. Meeuse (Kunspeet) F. J. P. van Haver Hulst), L. van Hoorn (Medeinbhi) en hun reisleider B. Ankersmit. (Vervolg van pagina 4) voelen. Omdat ze in het werk ver groeid zijn. Omdat ze zeker we ten dat ze het aankunnen. De komst van zo'n computer kan dat verstoren. Maria: Ik dacht dat we de com puter niet als boeman moeten zien. Zo u het stelt krijg je licht de indruk dat er inderdaad men sen voorgoed uitgeschakeld zul len worden. In werkelijkheid is dat natuurlijk niet zo. Een bedrijf als dit biedt voldoende ruimte om deze vrijgekomen medewerkers elders op te nemen. Zou je de sociale taak van een bedrijf la ten preveleren, dan zou je je inderdaad ver moeten houden houden van een apparaat als een computer. Maar de gevolgen zou den er dan ook wel naar zijn. Je raakte achterop bij je konkurren- ten. Je was niet slagvaardig meer. Je werd overvleugeld. Met als ge volg dat je als bedrijf je poorten wel kan sluiten. Sta je toch mooi met z'n allen op straat. Daarom is zo'n computerdag zo belang rijk. Mits goed opgezet. Je kunt mensen dan iets vertellen over de ontwikkelingen. Maar tegelijkertijd iets over de stappen die ze zul len moeten ondernemen om te voorkomen dat ze straks teleur gesteld worden. Je kunt het een bedrijf niet kwalijk nemen dat het een computer in dienst neemt. Je kunt het hoogstens allerlei instan ties kwalijk nemen, dat ze niet tijdig hebben gezorgd voor betere opleidingsmogelijkheden. Die meer zekerheid geven. Ik zou best een kursus willen vol gen. Als aanvulling op m'n MBA. Maar wat? Aanvullende kursussen Guus: En niet alleen; maar wat. Even belangrijk vind ik de vraag: wanneer lopen we al die kursussen. 's Avonds in je vrije tijd? Zolang ik niet getrouwd ben, voel ik dat niet als bezwaar. Zelfs niet in de eerste jaren van m'n huwelijk. Maar daarna. Daarna wil ik ge woon m'n privé leven kunnen heb ben. Wil ik gewoon een harmo nieus gezin opbouwen. Ik dacht dat dat ook een stuk van m'n le venstaak was? Coen: Je zou een gedeelte van al die cursussen, die je je in de toekomst ziet lopen, om dat te bereiken wat je wilt bereiken, in werktijd willen doen? Guus: Ik dacht dat dit er in de toekomst toch meer en meer van zal moeten gaan komen. Vooral daar je in ons vak verplicht bent zo lang achtereen studerend be zig te zijn. Wil je tenminste iets bereiken. En heel toevallig wil ik dat. Coen: Als je deze eis stelt, zijn de konsekwenties toch duidelijk voor eigen rekening. Jij wilt karrière maken. Jij wilt beter leven. Dat kan voor jou belangrijk zijn. Ik persoonlijk stel op dit punt een limiet. Ik zorg ervoor dat ik een goede basis heb. Daar doe ik een aantal jaren over om die bij elkaar te studeren. Met die basis tracht ik een goede funktie in het be drijf te krijgen. Dan daarna zal ik meer aandacht aan m'n gezin wil len besteden. Om de simpele re den dat ik dat wil. Ik wil m'n ge zin niet opofferen aan eindeloos gestudeer en karrière maken Maar ik wil óók niet achterblijven in mijn werk. Ik stel dus voor mezelf prioriteiten. Ik weeg af. En daar heeft het bedrijf in feite niets mee te maken. Maria: Het is al heel belangrijk dat we er zo over praten. We zijn er mee bezig. Of het nu allemaal op stel en sprong lukt zoals we ons dat nu voorstellen is niet op de eerse plaats belangrijk. We denken erover. Met als gevolg dat plotselinge gebeurtenissen niet onverwachts komen. Je hebt ze zien aankomen. Zo'n computer dag vertelt je toch in al zijn on volledigheid: er staat iets te ge beuren. Let op.- En dat is toch een pluspunt. Wat een land dat Tunesië 'n Bonte en boeiende kaleidoscoop van oude, gerespekteerde gebrui ken en progressieve westerse gewoonten. Om het met de fol dertekst te zeggen: Wanneer u koffie drinkt in zo'n gezellig ca feetje in de souks, ziet u vlak voor u het verleden aan u voorbij trek ken, in de vorm van ezelkarretjes met gesluierde vrouwen. Maar ook het heden in de vorm van sport auto's en meisjes in mini. Maar kom je daarvoor naar Tu nesië? Je komt naar Tunesië voor al dat andere, dat onbekende. Het eiland Djerba bijvoorbeeld. Precies het eiland waar onze gids die Duitse dame voortdurend aan zijn zijde had, waardoor ze niet aan die van ons kon verkeren. Dit eiland heeft een boeiende ge schiedenis, die teruggaat tot de ondernemende Phoeniciërs. Men verhandelde er slaven en meer dere keren werden bijna alle be woners door de nieuwe overheer sers gedood. Van Djerba met z'n luxe hotels, zijn schilderachtige winkeltjes naar Gabès, de enige oase aan de kust. Na genoten te hebben van de typische eetge woontes aldaar of is vissekop met saus overgoten uw dagelijkse lunch vertrok het gezelschap naar Matmatta, de meest wonder lijke stad die denkbaar is. Mat matta is een holendorp, uitgegra ven in het harde bodemzand. Ook de nacht werd in deze holen door gebracht. De volgende ochtend bracht een bezoek aan de woestijnoase Douz. Hier lagen de kamelen op ons te wachten. En ook de verrassing van gens met een zakmesje aan mag die mevrouw Meeuwsen voor ons in petto had. Afdingen bij massale inkoop Overal waar je komt in Tunesië probeert men handelswaar te slij ten. Op een gegeven moment wer den ons stenen beeldjes aange- Sinds 1 oktober 1970 is in het Burgerlijk Wetboek geregeld de uitkering, die nabestaanden van een werknemer/ster zullen ont vangen. Het gebeurt niet vaak dat in het B.W. uitkeringen worden geregeld. De wetgever heeft hiermee te ken nen gegeven, dat zij het belang rijk acht. dat de nabestaanden zo spoedig mogelijk een tegemoet koming ontvangen in de kosten, voor de begrafenis en voor de periode die daar op volgt. Dit om dat in de regel enige tijd ver strijkt voor de pensioenuitkerin gen worden ontvangen. De Ziektewet en de wet Arbeids ongeschiktheid zijn gelijktijdig aangepast. Krachtens deze twee wetten zullen de bedrijfsvereni gingen de uitkeringen verzorgen. In de praktijk zal echter de werk gever bij overlijden van een per soneelslid de uitbetaling aan de nabestaanden doen, waarna resti tutie aan de werkgever door de bedrijfsvereniging volgt. Onder nabestaanden wordt ver staan de echtgenoot/echtgenote of de minderjarige kinderen. Voor deze groep verzorgt de werkgever de uitkering. De bedrijfsvereniging kan bovendien, indien er geen echtgenoot/echtgenote of minder jarige kinderen zijn, aan andere nabestaanden een uitkering ver strekken. In dat geval zal de werk gever de beslissing van de be drijfsvereniging afwachten, alvo rens tot uitbetaling over te gaan. Uitkering Bij overlijden ontvangen de nabe staanden een bruto uitkering, die gelijk is aan het inkomen dat de overledene zou hebben verdiend, in de periode vanaf de dag na overlijden tot aan de laatste dag van die maand, en in de twee daarop volgende maanden. Deze uitkering is voor de belastingen vrijgesteld, mits zij in een bedrag wordt verrekend. Bovendien ontvangen de erfge namen het loon dat door het per soneelslid tot op de dag van over lijden was verdiend, maar dat nog niet verrekend was. boden met het overtuigende ver haal dat we met iets heel bijzon ders te maken hadden. 2000 Jaar oud zouden deze beeldjes zeker zijn. Velen geloofden het. De beeldjes werden dan ook weer per dozijn tegelijk ingekocht. Spij tig moet het gevoel geweest zijn toen bekend werd dat deze beeld jes massaal door de plaatselijke jeugd vervaardigd wordt. Het hoogtepunt van de laatste week was onbetwist de dolle avond in Sidi Bou Ali. Hier de lang verbeide ruiterspelen. Een uitgelaten avond met veel dans en drank. Met uitbundige inheemse muziek. En dan de laatste dagen. Tunis. Hier het indrukwekkende Bardo- museum waarin tot voor 80 jaar de harem van de Bey van Tunis was ondergebracht. Sidi Bou Said en natuurlijk de ruïnes van het steeds weer opnieuw verwoeste Carthago. En dan was er het terug. Het terug naar onze propere points of sales. Met zijn keurig vastge stelde prijzen, waar helemaal niets af te dingen valt, waar je ook ner- peuteren. Maar waar het wel weer volgend jaar wordt. Met nieuwe kansen in een nieuwe OPW

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 5