Ontwikkeling in de distributie van groente en fruit Reakties op de computerdagen AH-Flitsen 4 Op 21 augustus 1970 heeft de heer B. P. Velema, als gast aanwezig in de OR vergadering van ons DC Rotterdam, een toelichting gegeven op de ontwikkelingen in de distributie van groente en fruit. Als uitgangspunt werden de volgende 4 vragen gesteld: hoe was de distributie van groente en fruit (in Nederland) hoe begon AH er mee hoe verliep de ontwikkeling wat zijn de plannen voor de 70-er jaren? De computer zal in de komende tien jaar een steeds be langrijker onderdeel gaan vormen van ons leven. Er zal een reusachtig net van omvangrijke computers en satelliet computers komen, dat een informatiesysteem over het ge hele land zal vormen. Dat zal dan werken zoals nu de hoofd- en lokale aansluitingen van het telefoonnet. Zowel thuis als op kantoor zullen we in staat zijn ons op dit net werk aan te sluiten en gebruik te maken van de in de ge heugens van het computersysteem opgeslagen informatie. Nu al zijn de toepassingsmogelijkheden van de computer legio. De computer wordt gebruikt bij geneeskundige diag nose en therapieën. Voor letterkundige analyses, voor het berekenen van weersverwachtingen en bij de registratie van verkeersovertredingen. Bij veel sportevenementen worden informatieverwerkende systemen gebruikt voor het berekenen van uitslagen. Bij de Olympische Spelen in Rome, Innsbruck, Tokio en Gre noble, bij autoraces en bij kunstrijden op de schaats waren hierdoor de uitslagen sneller dan ooit beschikbaar. Andere, nog spectaculairder toepassingen zijn te verwach ten. Op alle fronten. Ook op die van de bedrijfsvoering. Historie Zoals ook voor andere artikelen geldt liep de verkoop van groente en fruit tot voor enkele tientallen jaren via de detailhandel De groenteman betrok zijn groente en fruit via een grossier of even tueel rechtstreeks van de veiling in zijn omgeving en zorgde in het laatste geval meestal ook zelf voor het vervoer. Hij kocht zelf 's morgens vroeg in op de markt en/óf veiling, terwijl zijn vrouw in de winkel stond. Door de hele familie in te schake len en daarvoor vrijwel geen loon te kalkuleren kon hij relatief goed koop werken, daar hij bovendien bereid was 12 tot 16 uur per dag te werken. Bij toeneming van de welvaart en stijging van de kosten en bij een afnemende interesse van de kin deren om in de zaak te werken of daar een normaal weekgeld voor te ontvangen, konden heel wat kleinere zaken zich niet meer handhaven. Hoewel de eigenaars als groente man hun vak volledig beheersten ontbrak het hen vaak aan het no dige ekonomisch inzicht. Bijv.: reserveringen om van de binnenstad naar een nieuwe stads wijk te verhuizen om daar een nieuwe moderne groentezaakv te beginnen, waren niet gedaan. Schaalvergroting Om zowel op vaktechnisch als economisch gebied 'bij de tijd' te blijven was, ook in de detailhan del voor groente en fruit een schaalvergroting noodzakelijk. Zo als gezegd gold dit niet alleen voor de detailhandel in groente en fruit, maar b.v. ook voor krui denierswaren. Daarom besloot Al- bert Heijn NV in 1954 het be staande assortiment uit te brei den met groente, fruit en vlees. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling groente en fruit zoveel moge lijk voorverpakt aan de filialen te leveren. Dit betrof in 1956 2 SM's, één in Rotterdam en één in Am sterdam, terwijl de distributie cen traal plaats vond via DC Rotter dam. Al heel snel bleek, dat het geen haalbare kaart was om alles voorverpakt te leveren, de sprong in de ontwikkeling was te groot. Eigen verpakking Daarom werd overgeschakeld op een systeem waarbij de winkels hun eigen groente gingen snijden en verpakken. Geleidelijk aan zijn er steeds nieuwe experimenten uitgevoerd met het voorverpakt leveren van groente en fruit, waardoor de stij gende loonkosten e.d. voor een groot gedeelte konden worden op gevangen. De prijsstijgingen zijn dan ook in de groente- en fruitsektor de af gelopen jaren relatief geringer geweest dan voor andere artikel- groepen. Men ging dus toch weer voorver pakken, alleen werd dit systeem nu geleidelijk ingevoerd, nadat er eerst uitgebreide proefnemingen waren gehouden. Inmiddels stegen de omzetten, waardoor in de winkels een steeds grotere verwerkingsruimte nood zakelijk werd. Daarom vonden de genoemde ex perimenten op één punt plaats, waarbij het mogelijk was een ver- pakkingslijn te realiseren. Zo groeide men naar de centrale verpakkingsafdelingen voor groente en fruit in Rotterdam en Zaandam. Om verschillende redenen zal in een volgende ontwikkelingsfase de verpakking weer gedecentrali seerd worden en plaats vinden bij de bron: de producent. Producent verpakt Produkten die eerst via het DC naar de filialen worden gezon den en daar moeten worden voor verpakt, worden er niet beter op. Ideaal is dat de producent zijn produkten direkt in de winkel verpakking doet na het plukken of oogsten. Deze vakmensen hebben bovendien meer gevoel voor het product: de producent in Zeeland weet hoe hij met appelen moet omgaan, hij heeft bovendien meer gevoel voor kwaliteit. Een ander argument is, dat het filiaal verkooppunt is: een gespe cialiseerde funktie. Het is onjuist daar de funktie van verpakkings bedrijf aan toe te voegen. Wanneer de goederen verkoop- klaar (dus verpakt en beprijsd) in het filiaal aankomen geeft dit dui delijk een meeromzet, er is dan n.l. geen afwegen e.d. nodig en indien er veel vraag is kan hier snel vanuit de voorraad aan wor den voldaan. Een probleem is nog dat prijzen en koderen vaak moeilijkheden voor de leveran cier geven, omdat hij niet in het bezit is van de hiervoor benodigde apparatuur. AH distribueert De tendens zal zijn dat Albert Heijn zich in de toekomst steeds meer zal terugtrekken uit de rand- werkzaamheden, die niet direct te maken hebben met de distributie taak. Dit wil dan zeggen, dat Albert Heijn zijn verpakking van groente en fruit niet alleen niet meer zal uit breiden, maar zelfs zal inkrimpen. De producenten en leveranciers van groente en fruit zullen in hun vak met hun tijd mee moeten gaan en hun produkten naar de wen sen van de distributie-bedrijven (Supermarts e.a.) verpakt dienen af te leveren. De nu begonnen 70-er jaren vra gen ook van de groente en fruit- afdeling een grote prestatie. D.w.z. snel verder gaan om het groente en fruitpakket in de kortst moge lijke tijd voor 100% verpakt aan het filiaal af te leveren. Handha ven en waar nodig een nog ster kere standarisering van de kwali teit. En niet te vergeten een uit gebreid groente-pakket aan te bieden met ingebouwde dienst bode of wel 'panklaar'. Verdere mechanisatie van plan ten, oogsten, bewerken en verpak ken van ons pakket. Dit is nodig om de kosten te kun nen blijven beheersen en verze kerd te zijn van de noodzakelijke hygiënische behandeling van de produkten. E.e.a. vereist een zeer goede samenwerking met produ centen en leveranciers. De eis blijft: 'Standaard kwaliteit tegen een zo laag mogelijke prijs'. Luchtfoto van ons dislritbuliece?i- trurn in Zaandam. Links op de voorgrond de expeditie van groente en fruit. Teneinde zijn medewerkers, spe ciaal die in de administratieve sektor, een beter inzicht te ge ven in de werking en mogelijk heden van de computer, organi seerde Albert Heijn enige maan den geleden een aantal compu ter-dagen. Er werd toen aandach tig geluisterd. Veel gevraagd, maar nog veel meer gedacht. Hoe zien jonge mensen die be drijfsadministratie als hun beroep kozen, die computer nu eigenlijk? Zijn ze er bang voor? Of be schouwen ze het als een tech nisch hulpmiddel, dat ondanks al zijn mogelijkheden nooit zonder de mens zal kunnen? Heeft zo'n computerdag nou verhelderend gewerkt? Om antwoord op deze vragen te krijgen is de redaktie van Flitsen met drie administratieve mede werkers die aan de computerdag hebben deelgenomen rond de ta fel gaan zitten: Coen Viege (24), Guis Dijkema (22) Maria A. van Santé (39). Een bandrecorder no teerde hun reacties. Nog onvoldoende duidelijkheid Guus: laat ik voorop stellen dat ik niet bang ben voor een com puter. Niet bang in die zin, dat hij me ooit werkeloos zal ma ken. Natuurlijk zal dit apparaat werk weg nemen wat nu nog door mensen gedaan wordt. Maar over het algemeen zal dit toch werk zijn wat thuis hoort onder de noe mer sleurwerk. Eenvoudige admi nistratieve handelingen. Later mis schien het meer ingewikkelde werk. Daardoor zullen er funkties in het bedrijf verdwijnen. Maar omdat een computer in feite een dood ding is, zullen er andere nieuwe funkties ontstaan. Funk ties misschien waarvan we op dit moment nog geen weet hebben. Wat wist je van de computer? Ben je er op die speciale dag iets meer over aan de weet gekomen? Guus: Ik geloof niet dat die dag iets bij me verduidelijkt heeft. Daar werd het allemaal veel te inge wikkeld voor verteld. 99% van al die Engelse termen die ik daar hoorde zeiden me niets. Een ding kwam goed over. Het feit dat je moet studeren wil je kunnen bij blijven met de snelle ontwikkeling die in ons vak gaande zijn. Maar laten we wel wezen, dat wist ik al lang. Coen: Ik heb ook de indruk dat deze dag voor de meesten weinig positiefs heeft bijgedragen. Ik had er zelf ook meer van verwacht. Meer duidelijkheid. Voor mij per soonlijk kwam die dag niet uit de verf, omdat ik volkomen on bekend ben met de computer-ter minologie. Maria: Die computer is een onont koombaar ding. Zie je dat hij je funktie verslint, je werk weg neemt, zorg er dan voor dat je zo danig geschoold bent, dat je rond die computer ander werk kan vinden. Probeer die computer voor te blijven. Het is inderdaad opvallend hoe snel de techniek zich in ons vak ontwikkelt en hoe traag het onder wijs daar achteraan komt. Werkgelegenheid Een bedrijf is er niet alleen om winst te maken. Hij heeft ook een sociale funktie. In het verschaf fen van werkgelegenheid bijvoor beeld. Nu komt die computer straks een aantal funkties voor zich opeisen. Funkties waarin een aantal mensen zich erg gelukkig (Vervolg op pagina 5)

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 4