Nieuwe opleidings methode voor bedienend personeel Bartelson bezoekt 'Juffrouw, het zout is te zout' Bandrecorder, illustratie en praktische begeleiding Nieuwe methode Van groot belang 1000 kinderen en vers fruit AH-Flitsen Wees altijd vriendelijk, beleefd en hulpvaardig, ook als u moe bent. - Lastige gasten zijn ook gasten. - Wees oplettend: geen gast mag zich ooit verwaarloosd voelen. - Blijf altijd kalm en op gewekt, ook tegen uw kollega's en laat u nooit van streek maken. Dit zijn enkele van de vele goede raadgevingen, die te vinden zijn in de nieuwe kursus, waarmee AH enige weken geleden gestart is voor het bedienend personeel in de restaurants. Daarbij gaat het uiteraard niet alleen om lessen voor gedrag en houding, maar ook om de praktijk van de bediening zelf en alles wat daar aan vastzit. Bijvoorbeeld: wat moet er op tafel staan (en hoe) vóór de gast binnenkomt? Hoe moet de tafel gedekt worden? Wat moet er gedaan worden als de gast opstaat zonder z'n tweede kopje (gratis) koffie te hebben gehad? In veel van de illustraties is te zien hoe het wel en hoe het niet moet. Een nieuwe kursus dus en daarbij is AH tevens een nieuwe weg in geslagen, nl. door gebruik te maken van zgn. audio-visuele mid delen (bandrecorders en foto's), voorzien van een korte, bondige tekst ter toelichting, hetzij op het gesproken bandje, hetzij in het bijbehorende losbladige boek met illustratiemateriaal. AH heeft voor dit systeem gekozen op (gevraagd) advies van Ir. J. Hammacher, die ook de opzet maakte en wel in samenwerking met de groepsleiders W. Th. van Veen en J. R. W. Boot. waarna deze kursus aan de werkelijkheid is getoetst in Albert's Corner te Voorburg met medewerking van manager A. J. de Priester. We horen dit alles van de heer. G. J. Hermanides, algemeen direkteur van Albert Heijn's restaurants nv, die 'Flitsen' vertelt dat dank zij dit systeem een aantal praktisch nau welijks oplosbare problemen uit de wereld is geholpen. Zo kunnen de serveersters heel moeilijk enige tijd uit het bedrijf weggehaald worden om op een rustig plekje de onderwerpen in tensief met hen door te nemen. Mede debet daaraan is natuurlijk Raad van Bestuur In 1969 is er één bestuurs wisseling geweest. In plaats van de heer Roël, die de dienst van het koncern ver liet, is de heer J. van de Kam benoemd tot lid van de Raad van Bestuur. De Raad van Bestuur is thans als volgt samengesteld: DAGELIJKS BESTUUR: Naam: ook het vrij grote personeelstekort in deze sektor en het - o.m. door huwelijk - vrij grote verloop. Daar komt nog bij dat een goede op leiding eigenlijk in het restaurant zélf moet plaatsvinden en we be schikken nou eenmaal niet over een proef-restaurant met 'gespeel de' gasten, die het de serveersters met opzet danig lastig zouden kunnen maken (met opmerkingen bijv. als: 'Juffrouw, het zout is te zout De heer Hermanides: 'Dat pro bleem knelde temeer, omdat naast de kwaliteit en de prijs juist de bediening van zo'n ontzaggelijk groot belang is. Ik geloof zelfs dat de toekomst van de restaurants ermee gemoeid is, want vrijwel nergens heeft de klant intensiever, langduriger en vaker kontakt met het personeel. Het gevaar van 'kontaktstoornissen' is in de res taurants dus vrij groot en er moet alles aan gedaan worden om dat te voorkomen'. De in Voorburg genomen proef bleek goed uit te pakken en zo is (na nog een aantal wijzigingen aangebracht te hebben, hetgeen erg gemakkelijk is) de nieuwe kursus half september in diverse restaurants gestart. Ook dat wordt eigenlijk nog als een proef be schouwd, want de betrokken managers en de hoofden bediening is gevraagd na twee maanden met kritische opmerkingen en sugges ties voor verbeteringen te komen en daaruit zullen ongetwijfeld nog wel waardevolle korrekties tevoor schijn komen. De kursus bestaat uit 8 lesuren, waarvoor drie mini-cassettes be schikbaar zijn. Een belangrijk ver schil met de tot nu toe gevolgde opleidingsmethode is, dat pas aangenomen meisjes niet meer meteen zelfstandig de bediening 'in' mogen. Dat mag nu eerst na deze basisopleiding, waarmee in totaal 8 dagen gemoeid zijn. De eerste twee dagen zijn bestemd voor het verrichten van 'rand- werkzaamheden'. Daarna volgen drie dagen waarop de leerlinge met een ervaren lid van de be diening meegaat en tenslotte drie dagen waarop zij onder toezicht zelf mag bedienen. Als de 8 dagen om zijn is ook het theoretische gedeelte achter de rug en wordt een klein examen afgenomen voor de diploma AC- serveerster. De heer Hermanides: 'Deze kursus moet beschouwd worden als een basisopleiding, want reeds nu denken wij ernstig aan' het maken van vervolg- en andere kursussen met behulp van dezelfde methode.' 'Welke resultaten verwacht u?' 'Nou, ik geloof dat het bedienend personeel zich na deze kursus zekerder zal voelen en beter op gewassen zal zijn tegen de toch wel zware en verantwoordelijke taak. Dat brengt natuurlijk ook meer voldoening in het werk mee. En onze gasten zullen zich nóg beter en plezieriger bediend weten dan nu al het geval is. Tenslotte gaat het daarom, nietwaar?', aldus de heer Hermanides, die als 'laat ste nieuwtje' nog weet te vertellen dat volgens 'zojuist ontvangen be richten' de eerste kursisten bijzon der enthousist bezig zijn! In augustus organiseerde de heer J. H. Selder, chef afdeling groente in filiaal Hoensbroek. een kinder tekenwedstrijd met als opdracht vers fruit bij AH'. De wedstrijd, waaraan 1000 kin deren deelnamen, werd een groot sukses. De 6-jarige Robby Meursen won de eerste prijs, een autoped, die hem werd overhandigd door de bekende disc-jockey Jo Roseboom. Bovenstaande illustere heer 'deed' in vol ornaat de 'goe gemeente' in Veenendaal en Enkhuizen 'kond' van de feestelijke opening van de nieuwe Albert Heijn Super- Mart ter plaatse. Dit waren: in Veenendaal op 25 augustus jl. het filiaal 1119, aan het Raadhuisplein, een SM met uitgebreid non food-assortiment, onder lei ding van de heer P. G. Lange, die op de foto met zijn echtgenote de eerste klant, mevrouw Kruiswijk, welkom heet. In Enkhuizen op woensdag 2 september jl. filiaal 1120, Westerstraat 188, met als bedrijfsleider de heer J. J. Schipper (zelf een goede be kende in Enkhuizen). Op de foto: het echtpaar Schipper, zoontje en het team van medewerkers. Wij wensen deze beide SuperMarts veel sukses! Op 12 augustus 1970 traden in bet huwelijk Clara Verheezen, hoojd- jufjrouu delicatessen nt Rotterdam, en de heer C. Af. Baars, resenechef. Onze hartelijke gelukwensen Nu alle vakanties weer ten einde zijn, kunnen wij ons weer aan de dagelijkse werkzaamheden wijden. Wij hopen dat een ieder van ons een goede herinnering aan zijn vakantie mag hebben. In de afge lopen maanden waren er weer blijde berichten van geboorten, huwelijksfeesten en jubilea. Eén bijzonder huwelijksfeest mag wel genoemd worden. De heer en mevrouw C. Breeuwer-Klaver waren deze maand 50 jaar getrouwd. Voor dit feest bracht de Harmonie AH hun op de receptie een serenade, wat bij 't bruidspaar bijzonder in de smaak viel, want de bruidegom is nog steeds aktief lid. Nu een overzicht van onze zieken. De heer J. Maas had enkele weken geleden het ongeluk door met zijn trapper de stoeprand te raken, met als gevolg dat hij in 't ziekenhuis terecht kwam omdat hij zich nogal bezeerd had. Gelukkig wordt 't nu weer wat beter. De heer P. M. de Krijger (BTD) is al een paar maanden door ziekte thuis en moest 3 weken in 't ziekenhuis opgenomen worden voor een operatie, maar alles gaat nu weer naar wens. De heer P. Hoogeboom (LF) moest ook enkele weken door ziekte 't werk stoppen. De heer L. Witvoet (VA) is na zijn operatie in 't Wilhel- mina Gasthuis nog steeds niet zo ver dat hij weer aan het werk kan. De heer C. Baars moest enkele weken voor de maag rust nemen. De heer S. Kat wordt nog steeds in Bilthoven verpleegd. De heer S. Veenema (VF) is nog voor zijn been thuis. Met mevrouw Wlas (OG) wil 't ook nog niet. Ze is al vele weken door ziekte thuis. Ook mevrouw Houwertjes (KB), waarover wij in elk overzicht schrij ven, is nog steeds door ziekte thuis. Zo ook de heer J. Daub. Wij wen sen hun in 't bijzonder t allerbeste toe. Mevrouw Dozzi Sanauro (KB) is vele weken door ziekte thuis. Ze moet steeds voor kontrole in 't zieken huis komen. Mevrouw Schutte-Vink is al een paar maanden ziek, even als mevrouw Clements-Balk. De heer L. Franken (CF), die al een jaar door zijn ziekte niet werken kan, wensen wij "t allerbeste toe. De heer K. Taag moest enkele weken in bed blijven, maar is nu weer zover hersteld dat hij weer werken mag. De heer B Gruis is na een ernstige ziekte weer zover dat hij weer mag wandelen. Tot zover dit verslag. Namens allen onze zieken thuis en in 't ziekenhuis onze beste wensen voor een algeheel herstel. G. J. Hermanides, voorzitter X Mr. Th. Baljon, sekretaris X C. Kraaij, administrateur met titel van direkteur X LEDEN: Naam: Woonplaats: Groep: M. Baas Amsterdam BTD, CID, TB E. den Bakker Zaandam Adm. Gebouw IJ. v. d. Blom Bloemendaal Filialen R. H. Boersma Emmen Filialen J. v. Dijk Zaandijk DC's-Grootverbruik Mej. C. M. v. Ekris Veenendaal Filialen J. de Graaf Dordrecht Melkbed rijven E. de Haan Zwolle PB Wijhe L. M. de Haas Hamersveld Filialen T. Huisman X Den Haag Gepensioneerden J. v. d. Kam Zaandam Restaurantbedrijven J. M. Overmeer Zaandam PB Zaandam Mevr. G. Rompies-Amesz Amsterdam Hoofdkantoor F. Röttger X Amstelveen NMU/Sterovita J. L. Zomer Halfweg PB Zwanenburg Behalve de aangekruiste namen zijn de leden gekozen uit voordrachten, welke door de deelnemers door middel van een verkiezing zijn opgemaakt. Aantal verzekerden Pensioenfonds Nog niet ingegane pensioenen per eind 1969 eind 196E a. van deelnemers (in dienst zijnde werknemers) 3.598 3.256 b. van werknemers overgegaan naar Sterovita/NMU 591 603 c van vertrokken werknemers 2.721 2.337 6 910 6.196 Ingegane pensioenen Verzekerden met a. ouderdomspensioen 571 518 b. weduwenpensioen 251 229 7.732 6.943

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 5