gaan voortaan De filiaalsalarissen via de computer Moeilijk projekt Wisselend personeels bestand Geen ponsfouten Ch flitsen Goed teamwerk Trots AH-Flitsen 2 Wij staan op het punt om bij AH een ambitieus projekt te reali seren, nl. het berekenen van de salarissen van al het filiaal- personeel met de computer. Dat dit pas nu gebeurt is eigenlijk in afwijking van de 'normale' gang van zaken, omdat bij veel bedrijven 'de salarissen' het eerste is wat via de computer gaat lopen. Maar wij hadden meer haast met het via de computer besturen van de goederenstroom en konden er daardoor niet eerder aan toekomen. Hoewel er bedrijven zijn, waarbij de automatisering van de salaris berekening een projekt zonder al te veel puzzels is, is het voor een bedrijf als het onze één van de moeilijkste en grootste projekten die wij aanpakken. Gaat u eens na: wij hebben niet alleen op ieder ogenblik zo'n 13.000 filiaalmedewerkers in dienst, maar in de loop van het jaar zijn er wel 32.000 verschillende! Dit komt omdat parttimers en het jeugdige personeel van nature een groot verloop tonen en juist van dit personeel hebben wij er zoveel, o.a. omdat onze filialen altijd open zijn en omdat wij weekpieken en seizoenpieken moeten kunnen ver werken. Daardoor hebben wij extra vakantiewerkers nodig en hulp krachten voor koopavonden, zater dagen en in het seizoen. Een sterk wisselend personeels bestand van naar schatting 7.000 echt vaste en dus in de loop van een jaar 25.000 wisselende mede werkers zou men eigenlijk graag willen laten beheren door een aan tal uitsluitend daarin gespeciali seerde funktionarissen. Maar wat maakt het nu bij ons extra moei lijk? Dit personeelsbestand wordt beheerd door bedrijfsleiders die wel wat anders te doen hebben dan zich te buigen over alle details van de CAO-afspraken en de interne voorschriften. Wij vroegen ir. G. A. Scheltema de Heere, hoofd van de afdeling auto matiseringsvoorbereiding en één van de ontwerpers van het systeem dat nu in voorbereiding is, ons iets te vertellen omtrent de geschie denis van het projekt. 'Na 1 jaar van studie is het eerste tastbare resultaat geweest, dat in januari 1969 een systeem kon gaan draaien waarbij het grote probleem van de kommunikatie tussen één computer en 400 filialen op ele gante wijze werd opgelost. Dit is het systeem van de N- (voor Nieuwe medewerkers) en W- (voor Wijzigingen) formulieren, waarbij het bijzondere is dat met de N- formulieren een computerbestand wordt opgebouwd, terwijl de W- formulieren, die gebruikt worden Personeelsblad van Albert Heijn NV 27e jaargang nr. 8 7 september 1970 Hoofdredakteur: H. K. Engel Plv. hoofdredakteur: J. Ph. Ypma Adres: Westzijde 26, Zaandam Tel. 02980-27000, toestel 220 om het bestand te onderhouden, door de computer worden bedrukt met de identifikatiegegevens van de medewerkers. Zo wordt het bijna onmogelijk om de aanwezige ge gevens toe te kennen aan de ver keerde medewerker. Er is nieuwe apparatuur aange schaft waarmee het gebruik van ponskaarten geheel wordt ver meden en hiermee bereikt men dat het risiko dat gegevens weg zou den kunnen raken nog kleiner is geworden Voor het eerst bij AH gaan wij nu gebruik maken van een techniek die bekend is onder de naam kontroleponsen, zodat wij er bij de invoer van de gegevens van durven uit te gaan dat er geen ponsfouten zullen zijn.' 'Het systeem dat wij toepassen', zo vervolgt de heer Scheltema de Heere, 'is in meer dan één opzicht uniek: er is voorzien in de moge lijkheid tot herberekening'; als men een gegeven omtrent een medewerker wijzigt in het bestand en als dit gegeven met de salaris berekening te maken zou kunnen hebben, dan veroorzaakt het wijzigen van het gegeven in het bestand automatisch een her berekening. Een voorbeeld hiervan kan zijn dat een medewerker nü, in oktober, opgeeft dat hij er in juli een kind bijkreeg. Wel wat laat, deze opgave, maar zo kan het nu eenmaal gaan. De BL stuurt een W-formulier in om de gezins uitbreiding te melden en daardoor wordt het computerbestand gewij zigd om dit nieuwe gegeven op te nemen. Meer dan dét: de wijziging heeft invloed op de grootte van de loonbelasting en dus wordt be halve de toevoeging aan het be stand ook nog het salaris over juli, augustus en september her berekend, zonder enig ingrijpen van personeelsfunktionarissen of belastingdeskundigen. Prompt, of bij de volgende salarisbetaling, wordt de wijziging met de mede werker verrekend. Het principe van de herberekening heeft meer kon- sekwenties, tot de mogelijkheid van een salarisverhoging met terug werkende kracht aan toe! Het maakt het systeem in het algemeen ongevoelig voor fouten en men kan een gemaakte fout gemakkelijk weer ongedaan maken. Het besluit om het zelf te gaan doen is eigenlijk pas eind 1969 ge vallen en het ontwikkelen van het principe waarop wij nu bouwen duurde nog tot maart 1970. De projektleider die de aktiviteiten van het speciaal gevormde projektteam van 6 systeemontwerpers koördi- neert is de heer M. van Marion, die reeds in het verleden nauw be trokken is geweest bij het op zetten van het zogenaamde turn- aroundprincipe van de N- en W- formulieren. Het team is druk doende om te pogen in de korte spanne tijds van slechts 10 maanden alle voor bereidingen te treffen welke nodig zijn om tot salarisbetalingen via het nieuwe systeem te komen. Reeds bij het verschijnen van dit nummer zal daartoe het bestaande personeelsbestand (met alleen maar naam, adres en woonplaats gegevens) zijn omgebouwd tot het nieuwe systeem en is de afdeling personeelsregistratie onder leiding van de heer J. M. Zonneveld bezig de bestanden steeds per groep filialen aangevuld te krijgen (waar bij veel meer gegevens per personeelslid noodzakelijk zijn). De omschakeling legt een zware taak op de schouders van de af deling personeelsregistratie. Maar wat komt er ook al niet bij kijken om de nieuwe procedures te intro duceren bij 400 BL's en 250 admi nistratrices? Om deze problemen te helpen overwinnen heeft het projektteam zich kunnen wenden tot de heer T. K. Gruijs, hoofdchef van de administratieve buiten dienst, die met een uit zijn RCA's gevormde werkgroep het uiterste doet om ook dit aspekt goed te doen verlopen. Natuurlijk is er bijna dagelijks kontakt met de staf van de centrale personeelsdienst en van opera tions, die beiden tevens vertegen woordigd zijn in een stuurgroep, die de door de afdeling automa tiseringsvoorbereiding middels het projektteam ingediende voorstellen fiatteert. Maar er is nog een andere groep werkers. Voor de grote hoeveelheid programmeerwerk is namelijk de hulp ingeroepen van het Amsterdamse servicebureau CAP (Computer Analyse en Pro grammering N.V.). Er zijn weken geweest waarbij wij met één programmeur konden vol staan, maar om tijdig klaar te komen hadden wij gedurende een aantal weken tot 11 extra mensen nodig die zich vaak gedurende de gehele nacht ter beschikking moe ten stellen als de computers over dag in gebruik zijn voor lopende produktiewerkzaamheden. Bij het opvangen van dit piekwerk is CAP ons zeer behulpzaam. Ons bedrijf is door het grote aantal decentrale vestigingen een moeilijk bedrijf voor het realiseren van zo'n projekt, maar de wijze waarop de problemen worden opgelost is modern, er wordt gebruik ge maakt van de modernste computer apparatuur en -technieken. vervolg van pagina 1 zich verplichten alle voorschriften te volgen die voor de bouw, de in richting, de bedrijfshygiëne, de verkooptechniek enz. zijn vast gelegd. Bovendien moeten hij en zijn personeelsleden de voor geschreven praktische en theore tische kursussen volgen, waarvoor zelfs een eigen trainingscentrum (de zgn. Hamburger-universiteit!) is gesticht. Om nog een voorbeeld te noemen: McDonald's betrekt zijn vlees van zo'n 170 leveran ciers, maar mocht één van hen knoeien met de gestelde kwaliteits eisen dan wordt het leverings- kontrakt van de ene op de andere dag ongedaan gemaakt. De heer Hermanides: 'Het gaat hier om een zeer gedegen werkende organisatie, waarbij elk onderdeel van de bedrijfsvoering tot in de kleinste details is doordacht. Neem de hygiëne. Daaraan wordt bij McDonald's zoveel aandacht ge schonken, dat er op de kleinste onderdelen zeer gedetailleerde voorschriften bestaan. Als wij hier in Nederland zeggen: 'Truus, maak jij de gang even schoon', dan wordt in de regel alleen de vloer geschrobd of gedweild. Bij Mc Donald's evenwel is precies om schreven wat er allemaal bij de gang hoort en dat zijn in elk geval ook de muren en het plafond! En deze detaillering is doorgevoerd in elk onderdeel. We zijn daarvan erg onder de indruk gekomen en er is voor de in Nederland gebruikelijke bedrijfsvoering nog best wat van te leren'. Het is (vinden wij van Flitsen) dan ook wèl iets om trots op te zijn, dat Albert Heijn door McDonald's waardig is bevonden om als vol ledig gelijkwaardige partner met dit bedrijf in zee te gaan! De beer C. J. Wagent oor/, bedrijfsleider van Eindhoven. Markt, vierde op 30 juli zijn 25-jai/g jubileum. Natuurlijk moest de jongste spruit met Pa op de foto. Op 23 me/ jl. nas de heer A. tan der Linden, bedrijfsleider van het produktiebednjf van Sterovita Melkexport in Dordrecht, 25 jaar in dienst. Op de foto wordt hij, met zijn familie, toegesproken door Ir. H. Clazehburg. Divisieleider K. R. op de Beek was op 20 augustus jl. 25 jaar in dienst. Op de foto zien we hem met zijn gezin, geflankeerd door v.l.n.r. de heren L. Oranje, F. Brands ma en II'. A. Scholte. Op 28 augustus jl. was de heet Tb. Fransen, filialenadministratie, 40 jaar bij ons werkzaam. Op de foto spelt de heer D. A. Terwee hem de draagmedaille, behorende bij de koninklijke onderscheiding, op de revers. Op 17 augustus 1970 vierde de heer N. Claassenbedrijfsleider van onze 5Al in Almelo, zijn 25-jarig jubileum. Wij vinden dat ook. de heer Brandsma, als gast op de erebank, er uit stekend op staat. Op de achtergrond de heren M. V er brugge, L. Oranje en J. H. Jacobs.

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 2