Goede resultaten met nieuwe wervingsmethode buitenlandse werknemers Officiële werving: zekerheid voor alle partijen Geslaagden Bartelson bezoekt AH-Flitsen De vraag naar buitenlandse arbeidskrachten in ons land groeit gestaag. Op het ogenblik nemen zo'n 85.000 buitenlanders deel aan het Nederlandse arbeidsproces. Werkloze gastarbeiders komen in Nederland dan ook maar weinig voor. Officiële bronnen spreken over niet meer dan enkele honderden, een aantal dat in 1968 nog de duizend ver te boven ging. In de nota inzake buitenlandse werknemers die minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezond heid) in het begin van dit jaar naar de Tweede Kamer zond, werd vast gesteld dat in september 1969 1,6 procent van de afhankelijke be roepsbevolking in Nederland uit gastarbeiders bestond. Een laag percentage, zeker als we dit ver gelijken met dat van landen als Luxemburg (26,5%) en Zwitserland (30%). Maar ook in België ligt dit percentage (6%) vele malen hoger dan in ons land. Hoe in Nederland de situatie zich op de arbeidsmarkt in de komende jaren zal ontwikkelen, laat zich moeilijk in exacte cijfers vastleg gen. Zeker is wel dat het aantal tekorten in de sektor van het on geschoolde werk zal toenemen. Een toename die voor een belang rijk deel wordt veroorzaakt door het feit dat de 'autochtonen' in de westeuropese landen met het beter worden van hun opleiding steeds minder gaan voelen voor het lager geklassificeerde werk. Omdat de vraag naar arbeids krachten die dit type werk willen verrichten groot is, in tegenstelling tot het afnemende aanbod, ziet een groot aantal bedrijven zich genood zaakt om rechtstreeks in het buiten land te gaan werven. Zo ook Albert Heijn, die nu reeds tweemaal met sukses arbeidskrachten in het buitenland, te weten Joegoslavië en Turkije, heeft weten te interes seren voor haar produktiebedrijven. Afwachten Zegt de heer K. W. Brinkman, funktionaris buitenlanders van Personeelszaken Albert Heijn: 'Het voordeel van rechtstreeks werven is dat je door het grote aantal ge gadigden nauwkeuriger kunt selek- teren op kwaliteit. Voordat we deze methode van werving toepasten, moesten we maar afwachten wat zich bij de poort aanmeldde.' Hoe gaat deze methode van recht streekse werving in haar werk? 'Via de officiële wervingsbureaus, zoals de Nederlandse overheid, het Directoraat-Generaal voor Arbeids voorzieningen. dat in landen als Spanje, Marokko, Turkije en Joego slavië gevestigd is. Met ieder van deze landen heeft de Nederlandse overheid een wervingsovereen komst, waarin de wederzijdse rech ten en verplichtingen, alsook de algemene arbeidsvoorwaarden zijn vastgelegd. Gaat ons verlangen uit naar Turkse werknemers, dan maken we dit via een wervingsaanvrage kenbaar aan Sociale Zaken. De werkgever moet voordat hij zijn aanvrage indient kontakt hebben gehad met de plaatselijke vakorganisatie en met het Gewestelijk Arbeidsbureau. Het ministerie legt de aanvrage voor aan de Kommissie Buiten landse Arbeidskrachten en het ziet er op toe dat de werkgever kan voldoen aan de eis, dat hij voor de buitenlanders redelijke huisvesting beschikbaar moet hebben. Sociale Zaken speelt de wervingsaanvrage vervolgens door naar de, in ons voorbeeld, Turkse overheid. Deze bepaalt welk gebied voor werving in aanmerking komt. Is dit vast gesteld, dan volgt zeer snel daar op de mededeling dat we op die en die datum, in die en die plaats, verwacht worden. Onze ervaring is, dat dit systeem voortreffelijk werkt. Zowel in Joego slavië als in Turkije troffen we op het moment en de plaats van onze afspraak een groot aantal gega digden aan, waaruit we vrij mak kelijk een goede keuze konden maken.' Zekerheid 'Deze vorm van werven biedt alle partijen de nodige zekerheid. De werkgever kan rekenen op geselek- teerd personeel, terwijl hij boven dien door de buitenlandse autori teiten op zijn wenken bediend wordt. Maar ook voor de buiten landers draagt deze methode veel voordelen in zich. Zo is de werk gever verplicht voor goede huis vesting te zorgen. Evenmin kan de officieel geworven buitenlander van de ene dag op de andere op straat gezet worden. Hij geniet de zelfde rechten als ieder ander. Bovendien verplicht de werkgever zich de kosten van de terugreis na een jaar, of wel die van een gedwongen terugreis in een vroe ger stadium, voor haar rekening te nemen. Voor de verzorging van de buiten landers konden we kiezen uit onderbrengen in partikuliere pen sions of zelf de verzorging ter hand nemen door een woonoord te stich ten. Na langdurig overleg hebben we besloten tot het laatste. Er mogen een aantal nadelen aan het wonen in een woonoord kleven, het voordeel is de gegarandeerde IN BRUNSSUM: J. W. Coervers, J. M. Brouwers, IN HILVERSUM: M. van het Hazevelt, J. van der Schagt, M. Kooy, J. van Hanegem, J. Rikmanspoel, P. de Graaf, J. Hilhorst, J. Rikmanspoel, G. Velthuizen, G. A. F. Bosch, G. van der Werff, B. Werkhoven, C. Drieenhuizen, E. A. Hoogendoorn, J. Elbertsen, J. van der Heijden, C. den Engelsman, kwaliteit van de maaltijden en be huizing.' Kenmerken van echtheid Hoe goed de officiële wervings procedure ook geregeld mag zijn, niet zelden worden de bedrijfs- funktionarissen die ermee belast zijn voor uiterst merkwaardige pro blemen gesteld. Vertelt de heer Brinkman: 'Tijdens onze laatste werving in Turkije meldde zich een man bij ons die naar zijn paspoort aangaf qua leef tijd niet voldeed aan onze eisen. We vertelden hem dat. Mokkig ver liet hij het bureau, om een paar uur later opnieuw binnen te komen. Voorzichtig haalde hij een formu lier uit zijn zak dat alle kenmerken vertoonde van echtheid, veel stem pels en handtekeningen. Op dat papier, een uittreksel uit het ge boorteregister, bleek hij plotseling twee jaar jonger. Wat er gebeurd was is duidelijk. Hij heeft domweg zijn probleem uitgelegd aan de ambtenaar van de burgerlijke stand van zijn woonplaats, die zo met hem begaan was dat hij hem best tegen een kleine vergoeding een aantal jaren jonger wilde verklaren. 'Want laten we wel wezen', moet hij gedacht hebben, 'wat maken twee jaren uit op een heel mensen leven'. Een ander moeilijk punt is, dat je eigenlijk nooit weet of degene die zich aanmeldt inderdaad wel zo oud is als zijn paspoort aangeeft. Het is op het Turkse platteland heel normaal dat je een geboorte niet onmiddellijk aangeeft. Dat doe je eens een keer als 't je uitkomt. Nu schijnt het niets uitzonderlijks te zijn, dat dit aangeven een aantal jaren na de geboorte plaatsvindt. Volgens onze Turkse tolk is dat de verklaring voor het feit dat zoveel Turken er zo'n stuk ouder uitzien dan hun officiële leeftijd aangeeft. Problemen geeft ook de medische met lof voor k.w. vakdiploma met lof voor k.w. vakdiploma voorIVIO voor k.w. vakdiploma voor k.w. vakdiploma voor k.w. vakdiploma voor k.w. vakdiploma voor vers vlees verkoop voor vers vlees verkoop voor vers vlees verkoop voor k.w. vakdiploma voor k.w. vakdiploma voor k.w. vakdiploma voor k.w. vakdiploma voor k.w. vakdiploma en middenstand voor k.w. vakdiploma voor k.w. vakdiploma voor k.w. vakdiploma voorIVIO keuring in Turkije en niet in het minst voor de Nederlandse ver tegenwoordiger in Ankara die met de selektie belast is. Zo is het voorgekomen dat Turken, voorzien van een officiële op naam gestelde gezondheidsverklaring, eenmaal in Nederland aangekomen vaak ern stig ziek bleken te zijn. Vraag je je af hoe hij aan een gezondheids verklaring komt? Nee, die koopt hij niet, maar hij zorgt wel, als hij weet dat hij kans loopt te worden af gekeurd, voor een plaatsvervanger op het moment van de keuring. Een plaatsvervanger uiteraard die zijn naam opgeeft. Hoe dit bedrog voorkomen kan worden is nog niet duidelijk. Voorlopige indrukken Beantwoorden de prestaties van de beide groepen rechtstreeks gese- lekteerde arbeidskrachten aan de verwachtingen? 'Onze voorlopige indruk is, en hoe kan die anders dan voorlopig zijn na zo'n korte ervaringsperiode, dat zowel de Joegoslavische meisjes als de Turken goed voldoen, waar bij vooral de prestaties van de Joegoslavische meisjes opvallen door goede kwaliteit. Nu kan dit komen doordat onze verwachtingen aanvankelijk niet zo hoog gespan nen waren. We hebben namelijk minder plezierige ervaringen achter de rug met andere groepen van vrouwelijke buitenlandse arbeids krachten. Al met al zijn deze pro blemen inmiddels ook weer opge lost, maar dat heefMoch wel enige tijd gevergd voordat het zover was. Deze groep Joegoslavische meis jes pasten zich bijvoorbeeld heel goed aan bij hun Hollandse kol lega's. Het zijn bovendien meisjes die eigen initiatief tonen. Het merkwaardige is dat een ander bedrijf met haar Joegoslavische vrouwelijke arbeidskrachten veel minder positieve ervaringen heeft.' Eenheid Ligt dat niet aan de wijze van op vangen? 'Zonder twijfel. Direkt na aankomst in Holland hebben we met onze groep meisjes intrek genomen in de Volkshogeschool van Bergen (N-H). Hier werden ze door des kundigen voorgelicht over een groot aantal maatschappelijke ver schijnselen zoals die zich in Holland voordoen. We hebben er gesproken over het geld, de koop gewoontes, de positie van de vrouw, onze sociale wetgeving enz. Na afloop van deze driedaagse' kursus merkte je dat de aanvan kelijk heterogene groep een dui delijke eenheid geworden was. Er werd vriendschap gesloten. Deze wijze van introduceren door een instelling als de Bergense Volks hogeschool is overigens nieuw voor Nederland, en zeker bij een volgende groep de moeite van het herhalen waard.' Velen onder ons hebben de va kantie er weer opzitten. Wat 't weer betreft mogen wij niet klagen, de maand juni is bijzonder mooi ge weest en juli bracht ook nog mooie dagen, dus kunnen wij weer met frisse moed het werk hervatten. In de afgelopen maand waren weer blijde berichten te melden. Jubilea werden gevierd, huwelijksfeesten en geboorten van een zoon of dochter. Blijde gezichten voor de genen die het ziekenhuis weer konden verlaten en thuis verder konden opknappen. Zo ook de heer J. van Briemen, die enkele weken moest worden opge nomen. Hij is nu weer in de huise lijke kring en kon het werk weer hervatten. De heer L. Franken is nog steeds door ziekte thuis. De heer S. Tat (VA) wordt al lange tijd in 'Berg en Bosch' verpleegd. Ge lukkig dat zijn vrienden hem op zoeken, dat geeft nog een troost dat hij niet wordt vergeten. Onze gastarbeiders worden in 't woonoord (daar komt nu een an dere naam voor) gelukkig goed ondergebracht en de verzorging is daar prima. Ze voelen zich bij AH echt al thuis. De heer Van Ommen (Arb.studie), die al vele weken door ziekte niet kan werken wensen wij 'n spoedig herstel toe. Zo zijn er nog lang durige zieken. Mevr. A. Houwertjes (KB) is nu ook al bijna een jaar door ziekte thuis, met rugklachten. De heer S. Veenema (VF) moest opgenomen worden in 't zieken huis (Buitenveldert), maar is nu weer thuis voor verder herstel. De heer G. Keizer is weer thuis na enkele weken in 't ziekenhuis te zijn geweest. De heer B. Gruis is nu weer goed van zijn ziekte op geknapt. Hij heeft op 13 augustus (wat steeds al uitgesteld was) af scheid genomen. Mej. T. Pardoen (VA) is na enkele maanden in een rusthuis te zijn geweest, nu weer in de huiselijke kring teruggekeerd. De heer J. Daub kan al lange tijd door ziekte zijn werk niet doen. Het allerbeste van ons toegewenst, ook voor zijn vrouw. De heer J. Tuinman (OD) is al en kele weken thuis voor een behan deling in het ziekenhuis. Mevr. Vlas (OG) is langdurig ziek. Wij hopen dat zij weer spoedig beter mag zijn. De heer Sarikaya, die in zijn kost huis van de trap is gevallen en een paar gekneusde ribben ervan over hield, is nu weer opgeknapt en kan het werk weer gauw hervatten. De heer Krijger (BTD) moest eerst enkele weken volkomen rust hou den en moet nu steeds voor kon- trole in het ziekenhuis komen. Tot slot van mijn verslag nog één bericht: mej. A. van Weely vierde op 25 augustus onder grote be langstelling haar 40-jarig jubileum; dit is wel een vermelding waard.

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 9