'OR van groot belang voor doelmatige communicatie en voorbereiding beslissingen' OPW-Kampioen Ermelo viert feest in Harderwijk Allerhande manifestatie Arnhem Fijne artiesten reuze sfeer AH-Flitsen 7 Momenteel worden door de 'Kommissie Ondernemings raden' van de Sociaal Eko- nomische Raad de verschil lende instanties, die met de nieuwe wet op de onderne mingsraden te maken heb ben, gehoord, Op 8 sept. komt de wet in het parle ment. Wij spraken over de achtergrond van deze wet met de sekretaris van onze Centrale Ondernemingsraad de heer H. K. Engel. 'Is het een uitgemaakte zaak, dat een OR een doelmatig Instrument is voor de onderneming of is het een modeverschijnsel, waarvan de politiek zich meester heeft ge maakt?' 'Volgens de wet is een OR een ge kozen personeelsvertegenwoordi ging, waaraan de leiding van een onderneming verplicht is informatie te geven, advies te vragen en, in bepaalde gevallen, gehoor en in spraak te geven, kortom de mede werkers worden meer betrokken bij het bedrijfsgebeuren.' 'Maar hoe zit dat dan, kommunica- tie van boven naar beneden en om gekeerd behoort toch te gebeuren via de lijnorganisatie, dus de chef? Wanneer de leiding rechtstreeks gaat overleggen met de OR is dat een kortsluiting, die het gezag van het kader ondermijnt'. 'Inderdaad, een OR is een kort sluitingsinstantie. Een OR moet een aanvullende funktie hebben in de kommunikatie. In het kontakt in de OR is de informatie van onder naar boven, dus van het front naar het centrum, nog belangrijker dan om gekeerd. De leiding loopt nl. altijd het risiko niet meer precies aan te voelen hoe het front denkt, omdat ze er te ver af is komen te staan. Dit kortsluitingskontakt is doel matig, zowel voor de leiding als voor het front.' 'Maar in dat geval staat het kader toch buitenspel?' 'Neen, dit is niet het geval. Het kader is in de OR vertegenwoordigd, kan zijn stem laten horen en zijn 'ach terban' informeren. Het is in de praktijk mogelijk gebleken het ge hele kader bij een open overleg in de OR positief te betrekken, wan neer aan twee eisen wordt voldaan: 1.het kader wordt van te voren geïnformeerd over de punten, die in de OR ter sprake komen. Met hen wordt overlegd hoe be paalde problemen zullen worden aangelopen; 2. na een OR-vergadering wordt het kader onmiddellijk op de hoogte gebracht van hetgeen besproken is. Het zou onjuist zijn, indien een kaderlid zijn informatie over be paalde zaken zou kunnen ontvan gen van een van zijn medewerkers, die deel uitmaakt van een OR. Op deze wijze is het kader direkt be trokken bij het overleg in de OR en draagt positief daaraan bij. Trouwens, in de vorm van bedrijfs- besprekingen is het kader al ge wend zijn medewerkers bij het ge beuren in het betreffende bedrijfs onderdeel te betrekken. Het is doelmatig gebleken om, naast dit horizontaal overleg in be- drijfsbesprekingen, waar het meer over het werk gaat, ook kontakt te hebben via vertikaal overleg in OR's, waar meer het beleid aan de orde is.' 'Is de OR een modeverschijnsel of niet?' 'Het lijkt alsof de politiek zich van de OR heeft meester gemaakt. On dernemingen, die al tientallen jaren met dit overleg werken, stellen dit kontakt op prijs. Het gaat er niet om wat een wet wel of niet voor schrijft, maar hoe het arbeids klimaat is in een onderneming. Het kost echter tijd om o.a. via op leiding een klimaat te scheppen, waarin een OR op deze doelmatige wijze kan funktioneren. Wij hebben in onze onderneming nu twaalf on dernemingsraden waarvan er enige reeds 25 jaar goed funktioneren. Hoe worden de OR's gekozen, nu we werkmaatschappijen krijgen? Wanneer de wet eenmaal is aan genomen, overwegen we aan de Bedrijfskommissie (dat is een kom missie bestaande uit vertegenwoor digers van werkgevers- en werk nemersorganisaties) voor te leggen dat in onze onderneming de grotere eenheden hun eigen ondernemings raad kiezen. De OR's binnen een werkmaatschappij kiezen daarna hun vertegenwoordigers in deWOR, dat is dan de OR van de werk maatschappij. Tenslotte kiezen de leden van de WOR's hun vertegenwoordiging in de COR, de Centrale Onder nemingsraad. Een getrapte verkiezing dus, even als bij Provinciale en Gedeputeer de Staten. We krijgen dan personeels- vertegenwoordigers op 3 niveaus, die elk hun eigen werkterrein hebben. Donderdag 23 juli was het feest voor de heer P. G. Lange en al zijn medewerkers die met elkaar de kampioensprijs voor Super- Marts in de OPW-1970 hebben veroverd. Het andere kampioensteam, de heer F. J. P. van Haver met zijn mensen, was er helaas niet bij, want de afstand Hulst-Ermelo maakte het moeilijk om één gezamenlijk feest te organiseren. Maar de gezelligheid was er niet minder om en de heer Van Haver gaat nog met zijn team de bloemetjes buiten zetten in Antwerpen, zodat ook zij hun OPW-prestaties afsluiten met een klinkend feest! Het landelijk kontakt Cul tureel Jongeren Paspoort houdt van 16 t/m 18 oktober in Arnhem een eerste 'CJP'- festival, dat gesponsered wordt door Allerhande. Een definitief programma is op dit moment nog niet bekend. Het klassieke, romantische en in het algemeen ver trouwde komt ook aan bod, maar het aksent zal liggen op het nieuwe, het experi mentele, het avant-gardis- tische. Inlichtingen te krijgen bij CJP, stadhuis, Arnhem. Op 2 juli 1970 was de heer A. J. Brokmann, bedrijfsleider van onze SM in Buitenveldert, 25 jaar bij ons werkzaam. Links de fam. Brokmann in hun moderne omgeving opgewekt bij een, met v.i.n.r. de heren W. A. Scholte, J. Joustra, dr. H. P. Meppelink en S. J. Meij. Saskia en Serge bekend van het laatste songfestival openden de avond met fijne songs, natuurlijk kreeg het 'Spinnewiel' een dave rend applaus. De 'sound' van de avond werd ge maakt door het Viktoria-kwartet, dat zich wel zo langzamerhand AH huisorkest mogen noemen, gezien hun sukses als rasechte stemming makers op vorige OPW-feesten. Vorig jaar gingen de teams van Zwolle en Bilthoven bijna 'shakend' door de dansvloer. Maar ook de damesmode is kennelijk snel ver anderd, want de mensen in Ermelo spaarden vloer en zolen en gaven slechts zo nu en dan iets swin- gends te zien. Na Saskia en Serge was er een stormachtig optreden van Conny Vink, die in goudlamé broekpak, zelfs de heer Petersen, groente chef in Ermelo wist over te halen tot een onvervalst 'and when the Saints Al zingend en klappend was toen het moment aangebroken om een feestelijk koud buffet te gaan plunderen. Voor niet culinaire ingewijden gaf de konférencier van die avond Ton- ny Heering uit Deventer fijntjes uit leg over nieuwe haring, zalmsalade, gevulde tomaten, paté en nog meer heerlijkheden hoewel dat nauwe lijks nodig was. Na dit smulfestijn waren het niet de artiesten maar enkele 'uitver korenen' uit de zaal die voor de nodige jolijt en lachsuksessen zorgden. Henk Plakke, Freke Boels, mej. Bijker, mevr. Kraai, Alie v. d. Brink en René Vrijdag zetten een goed gekke 'Katootje Show' op de plan ken. Wij hopen dat ze er zelf net zoveel plezier aan hebben beleefd als de toeschouwers. Natuurlijk wist Tonny Heering zelfs de meest verstokte niet-dansers tot een ouderwetse polonaise te ver leiden en zo werd hossend het hoogtepunt van de avond begroet. En dat was niemand minder dan hé hé André van Duin uit Rotterdam, die om half twaalf met zijn razend- knappe geluids- en mimiekshow voor een grandioze finale zorgde. Ja toen was het weer voorbij, een fijn feest met leuke mensen daar in Ermelo. Dat smaakt natuurlijk naar meer, je hoeft er alleen maar 'even' de OPW voor te winnen!

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 7