We worden er allemaal door opgekrikt... AH kwaliteits- kampagne is gedurfd... Contakt met jeugdig personeel besproken De heer Vink: De heer A. J. A. Kros: De Centrale Ondernemingsraad AH-Flitsen De groentechef de heer Kros van de SuperMart 1059 Apeldoorn vindt de kwaliteitscampagne een waag stuk: 'En ik zal u vertellen waar om Is het wel waar te maken? Natuur lijk verkopen wij alleen kwaliteits- produkten, maar 1 op de 10 keer zit er toch wel een partij bij die niet aan alle eisen voldoet. Wat doe je dan? Ik vind het een moeilijk punt voor de vakman. Neem nu de kersen: je weet dat er op dat moment geen betere soort op de markt is. Voor de vakman is het dus de beste kers op dat momentvoor de klant is het een kers die er niet zo smakelijk uitziet. En dan kom je in de knel met onze kwaliteitseisen. Ook met de perziken in de kwaliteitscampagne zit 't niet zoals ik 't zou willen. Op de foto is de kleur veel mooier dan in werkelijk heid. Je bent dan niet eerlijk tegen over de klant.' Hoe staat u tegenover de cam pagne? De heer Kros: 'Het idee is goed, maar de uitvoering is vaak te ris kant. De tekst en de foto's stellen je voor grote problemen. Je moet in het sukses van de campagne geloven. Ik denk zelf dat de aktie op de lange duur wel sukses zal hebben.' Hoe lang denkt u? 'Misschien wel een aantal jaren, daar kan ik nu geen woord over zeggen. Wel wordt er bij ons steeds meer groenten en fruit verkocht. Drs. R. J. Stoelenga, de controller, gaf een uitgebreid overzicht van de resultaten van het 1e halfjaar 1970 (1e t/m 7e periode) vergeleken met het eerste halfjaar 1969 en het plan. Jeugdaktie In overleg met vertegenwoordigers van de vakverenigingen is het de bedoeling dat in september afge vaardigden van het jeugdig per soneel zullen worden uitgenodigd hun problemen nader te formuleren. De belangrijkste punten zijn: 1°. te weinig vorming; 2°. lagere beloning van 1619- jarigen die hetzelfde werk doen als 2023-jarigen; 3°. onvoldoende samenwerking met ouders, scholen enz. in zake opleiding. Er wordt druk aan gewerkt een leerlingenstelsel in de detailhandel in te voeren. Overigens wordt door enquêtes wederom bevestigd dat werk omstandigheden, het werk zelf en het bedrijfsklimaat een minstens even belangrijke rol spelen als het loon. Aanpassing van de organisatie De aanpassing van de organisatie begint nu gestalte te krijgen. In terne verhuizingen hebben plaats gehad. De Cor-Jeden zullen een herziene organisatiewegwijzer ont vangen. Over de konsekwenties van deze aanpassing voor het administratieve personeel valt nog weinig nieuws te vermelden. Dit vormt in alle onderdelen nog een punt van overleg. Jaarverslag Pensioenfonds Alle 120 OR-leden ontvangen het jaarverslag van het Pensioenfonds. Het ligt in de bedoeling van de direkteur van het Pensioenfonds om het verslag in de Cor en de 12 ondernemingsraden persoonlijk toe te lichten. Vakatures Gevraagd wordt periodiek in de Flitsen een lijst met vakatures te plaatsen met vermelding van de funktie-eisen. Gekonstateerd wordt dat nu reeds begonnen moet worden met de interne werving voor DC Tilburg en de opleiding van betrokkeneq. Ze wil er ook best wat meer voor betalen, als ze maar een puik pro- dukt in handen krijgt.' 'Zijn we goedkoop dan hoor je de klant niet, maar zijn we te duur dan laat ze dat echt wel weten! De prijsstelling wordt er mijns in ziens niet slechter op.' 'Het belangrijkste aspekt van de kwaliteitscampagne vind ik is, dat de klant méér vertrouwen krijgt in de kwaliteit van AH-produkten. Kinderen sturen om een boodschap is een waagstuk, want weet u wat ze in de handen wordt geduwd? Bij Albert Heijn kan dat wel, omdat de moeder kan vertrouwen op 'n goede kwaliteit. De rommel komt niet in de winkel. Je kunt je kind er gerust om een boodschap sturen!' De heer Vink is niet bang voor de konkurrentie: 'De konkurrent zal inderdaad met open ogen onze campagne be kijken, maar zal niet snel op de aktie kunnen reageren, omdat hij. er nog niet aan toe is. Een distributie-apparaat zoals AH dat heeft opgebouwd, is niet zo één-twee-drie uit de grond ge stampt. Wel is het voor AH van belang dat de kontrole op de kwaliteit van de produkten vanaf het begin (lang voordat ze in het filiaal komen) zo scherp mogeliik is.' Hoe funktioneert het reklame- materiaal voor de campagne bij u in de winkel? 'Het produkt moet zo goed zijn dat geen vergelijken met de foto nodig is. Als je de instruktie precies op volgt voor het bevestigen van het materiaal, dan wordt het in mijn filiaal te vol. Daarom heb ik wel het idee gehandhaafd, maar 2 hangers niet bevestigd. Prettig is die artikelkeuze. Dat is voor ons een uitdaging om het zo goed mogelijk te presen teren.' Niet laten zwemmen De heer Vink ervaart, dat er nu meer openheid is tussen chef, bedrijfsleider en groepsleider. 'Dat is ook belangrijk om je werk goed te kunnen doen. Ook bij mijn medewerkers op de groente afdeling ben ik altijd 'in' voor een goed idee.' 'Het is zaak je medewerkers artikel- bewust te maken. Je kunt niet gauw te ver gaan met ze hierover in te lichten. Maar.zelf een voorbeeld geven! Veel laten doen met goede bege leiding en ze niet laten zwemmen, want dan is het resultaat er ook naar. Het is voor jezelf een overwinning wanneer je het aandurft het resul taat dat je wilt behalen aan anderen over te laten!' Op een opmerking over de be handeling van de artikelen in de winkel gaf de heer Vink het vol gende repliek: 'De kassières en anderen hebben zich aangewend met gebak voor zichtig om te gaan. Dat kan ik lang niet altijd zeggen van de toch ook zo vaak kwetsbare groente. Er valt soms een fles Up-drink op 'n krop sla of de perziken komen knel te zitten tussen de blikken. Het is zaak dat óók hier meer op gelet wordt. De klant zelf is vaak ook veel te ruw met dat soort artikelen.' Tot slot over de campagne: 'We worden er allemaal door op gekrikt. Alles wordt scherper be keken, de vloeren zijn schoner en vooralhet is prettiger werken met zo'n stimulans als rugge steun!' 6 Jaar bij Albert Heijn en nu groentechef van filiaal 1072 Deven ter, Karei de Groteplein 18 - met die kennis gewapend hadden we een gesprek over de kwaliteits campagne met de in een smette loos witte jas gestoken heer Vink. Een prettige kennismaking met één van uw kollega's. Kunst in Emmen De heer J. G. M. te Riele van 1099 Hengelo zond ons bijgaande foto van een Opel 1934, die hij voor een vakantie-display inschakelde en niet zonder succes, vooral voor de koekenomzet. In de Emmer Courant lazen wij een enthousiast verhaal over een ten toonstelling van de schilderes Irene Verbeek in onze SM in de Weyert te Emmen. De klanten accepteren de hogere prijs, omdat ze weten dat de kwa liteit goed is. Ook de rest van de winkel is belangrijk: wanneer het totale beeld als goed door de klant wordt ervaren, koopt ze graag.' Hoe zit het met de konkurrentie? 'Ik kijk weinig naar hun prijzen. Ze rommelen vaak maar aan met een kwaliteit die ver beneden die van ons ligt. Je hoort wel eens van de klant: daar en daar koop ik die sperzie bonen veel goedkoper. Dat geloof ik direkt, alleen zal de kwaliteit beslist minder zijn. EJke waar is naar z'n geld.' Hoe gebruikt u het materiaal voor de kwaliteitscampagne? Daar zit ik moeilijk mee. Je kunt hier niets aan het plafond hangen, dus die instruktie kan ik niet op volgen. Ik zou wel eens willen weten hoe ze dat in een ander filiaal oplossen. Ik weet er geen weg mee.' Heeft u met de chef-slager wel eens van gedachten gewisseld over de campagne? 'Er zit natuurlijk wel een samen hang tussen verse groenten en vers vlees, maar met de slager heb ik er nog niet over gesproken. Het is zo'n ander artikel en ik zie de aktie toch gescheiden voor de twee groepen vlees en groente.' 'Hoe je tegen het werk aankijkt ligt voor iedereen weer anders. Het eigen ik is de bepalende faktor die uitmaakt hoe je werk uitvalt. Zelf kritiek is erg belangrijk! Neem nu dat bord waarop staat: 'Ik garandeer u verse groente op z'n best', naast m'n foto. Mijn medewerkers moesten er eerst om lachen, maar voor mij is het een ernstige zaak geworden. Eerst dacht ik: Hebben ze in Zaan dam weer wat? Nu ben ik in de campagne gaan geloven en dan vraag je je af: Wat kunnen we nog meer doen om de klant te laten weten en te over tuigen dat wij kwaliteitsartikelen leveren?' Op de vraag hoe de huisvrouw de artikelen ziet, antwoordt hij: 'Alsof ze het op school heeft ge leerd, zo wantrouwend staat de huisvrouw tegenover de produkten die ze koopt. Ze wroet graag in de stapels of ze haalt de slakrop eens heerlijk uit elkaar om maar goed te kunnen zien of er geen lelijke plekken in zitten. Een beetje van de Hollandse handelsgeest brengt ze dan in praktijk. Daarom is de boodschap van de campagne zo belangrijk: GEEN GEZOEK - ALLES GOED Wel gaat de klant meer éisen stel len, omdat Albert Heijn haar wak ker schudt. Ze weet nu waaraan een kwaliteits- produkt moet voldoen.

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 6