In woonoord Wibautstraat gaat iedereen elkaar steeds beter begrijpen Ideeënbus fl. 750,- AH-Flitsen Op 9 juni 1970 ontving de heer J. Tijm, werkzaam op de kaasafdeling van het Distributiecentrum te Zaan dam. uit handen van de voorzitter van de Ideeenbus-kommisie/DC 'n bedrag ad f 750, De heer Tijm ontving dit bedrag als beloning voor zijn ingezonden idee over het snijden van oude kaas. Eén van de problemen, waarvoor de leiding van de kaasafdeling/DC kwam te staan, was het afbrokkelen van de oude kaas, wanneer deze t.b.v. de voorverpakking in stukken gesneden wordt. Dit euvel nam op een gegeven moment zo'n omvang aan, dat de gehele produktie van voorverpakte oude kaas gestaakt moest worden. De heer Tijm stelde voor de snij machine voor dit proces sneller te doen snijden, waarmee na enkele proefnemingen, gunstige resultaten werden bereikt. Gunstig, niet alleen voor de klant, die weer voorverpakte oude kaas bij Albert Heijn kan kopen, maar ook voor Jan Tijm, die met dit be drag één van zijn wensen in vervul ling kan doen gaan! Proficiat Jan! de Turkse. Bovendien beschik je lang niet over alle ingrediënten van het land. Vooral in het begin had den we nogal eens de neiging een stevige pot samen te stellen. Het vreemde was dat je niemand van de Turken een plezier deed met kraalogende soep met veel vlees. Het was pas voortreffelijk toen de soep van onze Turkse hulpkok op tafel kwam. Veel water met een aromablokje, ruimschoots voorzien van rauwe uien en paprika. De Turk van het platteland is ge wend schraal te eten. Zijn finan ciële omstandigheden brengen dit met zich mee, maar ook het kli maat van zijn land. De meesten kwamen hier dan ook broodmager aan. Na een paar weken in het woonoord kwam hierin ai langzaam verandering. Een echt probleem vormde ons Hollandse brood. Wat wij omschrij ven als mals brood ervaarden de Turken als ongebakken deeg. Bij velen van hen veroorzaakte het verstoppingen. Een probleem, om dat brood voor de Turken een be langrijk bestanddeel vormt van hun dagelijkse voeding. We hebben een oplossing gevonden in extra goed doorbakken bruinbrood.' Eigen moskee Het woonoord beschikt over een totale akkomodatie voor ruim 100 man. Op het ogenblik zijn daarvan slechts 32 plaatsen bezet. Omdat de resultaten van deze groep van in het land van herkomst ge- selekteerde arbeidskrachten gun stig is, valt te verwachten dat hun aantal binnen niet al te lange tijd sterk zal zijn uitgebreid. Naast een ruime rekreatiezaal zal het woonoord straks ook over een eigen moskee beschikken. Hoe ervaart deze groep van Turken het wonen in een woonoord? We vroegen het aan de heer B. Qakolar, Turkse tolk in dienst bij Albert Heijn, al vijfjaar in ons land, getrouwd en twee kinderen. 'Deze groep heeft weinig verge lijkingsmogelijkheden. Ze kwam dan ook regelrecht uit Turkije in het woonoord terecht. Hun mening is echter wel dat deze manier van samenleven inbreuk doet op hun vrijheid. Aan de andere kant er varen ze de inrichting van het kamp als zeer luxueus. Geen won der. Het merendeel van deze men sen is afkomstig van het platteland en leefde daar vaak onder de meest primitieve omstandigheden. Elektri citeit was voor een aantal van hen iets volkomen nieuws, om maar te zwijgen over de inrichting van de slaapkamers. In hun streken is slapen op de grond tenslotte heel gewoon. Mijn persoonlijke ervaring is, dat een woonoord als dit, hoe weinig gelegenheid tot afzondering het ook mag geven, te verkiezen is boven de meeste partikuliere pen sions in de stad. Je mag daar dan iets meer vrijheid hebben, de ak- kommodatie is er vaak bedroevend slecht. Slapen met negen man op één kamer die eigenlijk al voor drie mensen te klein is, is geen uit zondering. Je huurt daar dan ook geen kamer maar een bed tegen een bedrag van vaak 25 gulden per week; inclusief de voeding en vraag dan niet wat dat is. Overi gens is het heel normaal dat één bed vaak aan twee mensen ver huurd is. En wel zó dat als de één opstaat, de ander zich klaar maakt om het bed over te nemen.' Zegt de heer Menkveld: 'Een moei lijk punt op het ogenblik is dat van het wel of niet aksepteren van be zoek. We zouden het graag willen toestaan, maar wat de konsekwen- ties dan zijn is duidelijk. Een Turk is een uiterst gastvrij mens. Dat betekent dan ook altijd dat hij zijn gast uitnodigt voor de maaltijd. Dat zou niet zo erg zijn als dat tot een paar man beperkt bleef, maar als er tientallen zijn, zoals dat regel matig voorkwam, ben je verplicht er in de keuken rekening mee te houden. Omdat het bezoek meest al van heinde en ver komt moet er dan ook nog geslapen worden. En dat is nü al een organisatorisch moeilijk punt, laat staan straks als hier meer dan 100 man wonen. In overleg met de Kommissie1 Buitenlanders, zoals die bij Albert Heijn fungeert, hebben we besloten niet toe te staan dat bezoek hier eet en slaapt. Voor ons erg voor de hand liggend. Voor een gastvrije Turk moeilijk verteerbaar.' Al met al, in het woonoord Wibaut straat gaat langzamerhand ieder een elkaar steeds beter begrijpen. En wie Gerrit den Hartog met zijn Turkse assistent over zijn gegaran deerd varkensvlees-vrije gehakt ballen hoort diskussiëren, zou ge loven dat er geen taalbarrières bestonden. 'Ik praat met mijn ogen', zegt Den Hartog ernstig. De Turk lacht, waarschijnlijk omdat hij zijn oren niet kan geloven. In de keuken van het Albert Heijn- woonoord voor Turkse werknemers aan de Zaandamse Wibautstraat is Gerrit den Hartog de eerste die opvalt. Een weldoorvoede gestalte, die voortdurend in het zweet zijns aanschijns doende is met het krachtig zwaaien van de scepter. Zijn totale aanpak verraad ruime keukenervaring;zijn kortbenigstap pen van fornuis tot fornuis, de drift die alleen eigen is aan onmisken baar meesterschap en als hij praat is de ruimte tot de nek toe gevuld met geluid. Gerrit den Hartog is kok, bevredigde als culinair opper wezen op het MS 'Oranje' ruim 20 jaar lang louter lekkere honger, en kwam voor Albert Heijn op een zonnige zomermiddag zomaar uit de lucht vallen. Net op het goede moment. Als reddende engel voor 32 eetgrage Turken. En vanaf dat moment ging het het woonoord Wibautstraat naar den vleze. Naar den rundvleze wel te verstaan, want van het onreine varken zou er onder de straffe leiding van 'zeg maar Gerrit' geen vezel meer in huis komen. De waarheid gebiedt te vermelden dat het uit de lucht vallen van Gerrit den Hartog niet geheel ge ruisloos is verlopen. Wie met Gerrit den Hartog enige tijd van gedachte gewisseld heeft zal de oorzaak hiervan kennen. Gerrit torste naast een loodzware ransel vol kookkunstige meesterwerken een levensgrote uit massief eiken gebeeldhouwde praatstoel met zich mee, waarop hij regelmatig nadruk kelijk plaatsneemt, om met luider stem zijn zoveelste verbitterde aanval te doen op de laatste or ganisatorische ondoorzichtigheden waarmee het woonoord te kampen heeft. De heer R. Menkveld, woonoord organisator van het eerste uur, noemt het overgrote deel van de problemen waaronder het woon oord bij zijn start begin juni gebukt ging, overwonnen. 'Het grootste probleem was eigenlijk dat de be woners binnenkwamen op het mo ment dat we nog niet helemaal met de inrichting klaar waren. Vooral de inrichting van de keuken en de personeelsbezetting aldaar vertoonde hiaten. Met de komst van de heer Den Hartog en door eigen ervaring is hierin echter toch vrij snel verbetering gebracht. Moeilijk was ook om de bestaande indeling van onze behuizing, een noodschool, aan te passen aan de eisen die we onszelf gesteld had den voor de inrichting van het woonoord. Graag hadden we de bewoners ervan wat meer privé- mogelijkheden gegeven. De ons beschikbare ruimte liet dit jammer- genoeg niet toe.' Was het niet moeilijk om de maal tijden af te stemmen op de eet gewoontes van de Turken? 'Van meet af aan hebben we ge streefd naar een Turkse pot. De recepten hiervoor kregen we van de Turkse Vereniging. Blijft het pro bleem dat onze Hollandse groentes totaal anders van smaak zijn dan De weg voor onze AC in Beekbergen wordt nu 4-baans. Het zal er dus nog weer drukker worden dan het al was. Onze AC in Zevenaar heeft het in de vakantietijd bijzonder druk gehad. Busladingen vol moesten weer van koffie voorzien worden.

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 5