Sommige filialen vertrouwen het nog steeds niet 11 l2l3IMEI6l7l8iqiOI Hoopgevende resultaten bij AH met optisch lezen ttl optisch leesbare cijfers Rekening in vorm van ponskaart Ruilen in Laren N.H. AH-Flitsen 4 Woensdag 15 iuli ging te Vlaardingen (Holy) in het winkelcentrum "ds Loper' Albert Heijn's 116e supermart open. Op de foto: de bedrijfsleider de heer J. C. van Kleij en zijn echtgenote, met zijn team van medewerkers, waarbij, dachten wij, het schone geslacht duidelijk in de meerderheid was. Wij wensen hen veel sukses in hun nieuwe zaak! SM Laren zond ons een blauwe onvoorwaardelijke garantie- en ruilbon met de onderstaande vermakelijke inhoud: Artikel Hoeveelheid Prijs Bedrag Felix Quick één 0,93 Katkins één 0,77 Katvoed twee 0,55 ƒ1,10 Totaal 2,80 Reden van vergoeden/ruilen' poes weggelopen. In een van de vorige nummers van 'Flitsen' is uitgelegd hoe een computer cijfers kan lezen met behulp van een optische lezer. In het AG is onderzocht of het mogelijk en wenselijk is om van deze revolutionaire apparatuur gebruik te gaan maken. Gebleken is dat er vele toepassingsmogelijkheden zijn, vooral voor formulieren die in het filiaal ingevuld en in het AG verder verwerkt moeten worden. 'Er zijn filiaalchefs, die de lijsten met prijzen van de leveranties nog steeds niet helemaal vertrouwen, maar in 9.999 van de 10.000 gevallen heeft het hoofdkantoor gelijk. Beter gezegd: de com puter.' Dit zegt de heer C. Visser van de afdeling 'Informatie verwerking Kontrole', als we voor Flitsen ook even bij hem langs lopen om te horen hoe het nu gaat met de ponskaartenfakturering, die half december werd ingevoerd in aansluiting op de standaard- fakturen, waarmee reeds begin vorig jaar werd gewerkt. Beide voorlopig alleen nog op het gebied van de leveranties aan de filialen. Proeven Daarom werd er aan een 20-tal me dewerkers uit de filialen gevraagd om deel te nemen aan een proef om zodoende een inzicht te krijgen in de problematiek van het leren schrijven van optisch leesbare cij fers. Deze proef werd gehouden bij de I.B.M. te Amsterdam, waar na een instruktie van IV2 uur door ieder der aanwezigen 5 testformu lieren ingevuld werden. Het resul taat was dat slechts een half - van de 2000 cijfers - niet herkend of fout gelezen werd. Na dit hoop gevende resultaat werd een 2e test gehouden met 20 filialen, die schrif telijk geïnstrueerd werden. Resultaat: 1,7% van het totaal aan tal geschreven cijfers was fout. Ondanks dat er ruim 3-maal zoveel fouten gemaakt werden, is het per centage toch alleszins acceptabel om verder te gaan met schriftelijke instrukties, daar verwacht wordt dat dit percentage na verloop van tijd zal dalen. Vandaar dat eind juli alle filialen een schriftelijke instruktie gehad hebben. Een week later werd er tevens gestart met het invullen van de af- en bijboekingsformulie- ren met optisch leesbare cijfers. Waarom nu al deze moeite om het toch al druk bezette filiaalpersoneel ook nog te belasten met het aan- pasen van hun handschrift? Een groot voordeel ligt namelijk in het feit dat formulieren die optisch gelezen worden, fouten van tussen schakels, zoals het ponsklaarma- ken, het verponsen en het kontro- leren van dit ponswerk uitsluiten. Dat het elimineren van deze werk zaamheden ook financiële voorde len biedt, behoeft geen betoog. Indien het resultaat van het optisch lezen in de filiaalsektor aan de hooggespannen verwachtingen blijft beantwoorden, zullen andere bedrijfsonderdelen zeker volgen. In een volgend stukje in 'Flitsen' zal vermeld worden of het fouten- percentage inderdaad dalende is. De heer Visser noemt het getal 9.999 niet om daarmee exact aan te geven hoeveel korrekties de filialen wel aanbrengen in de debetstaten die zij eens per week ontvangen: lange lijsten met door de filiaal chefs bestelde en door de deel nemende leveranciers geleverde goederen, voorzien van code aanduidingen, prijzen en alle an dere noodzakelijke gegevens. Voordien moesten die gegevens allemaal worden gekontroleerd (vooral ook de prijzen!), maar die kontrole is nu dank zij het nieuwe systeem voor het grootste deel door de computer op het hoofd kantoor overgenomen, zodat alleen nog slechts behoeft te worden na gegaan of de geleverde hoeveel heden kloppen met de bestelde hoeveelheden. Voor de rest: geen 'centje pijn' meer en tóch er zijn nog steeds bedrijfsleiders, die de vermelde prijzen niet helemaal vertrouwen (in dit vak met duizend en-één artikelen en uiterst scherp gekalkuleerde verkoopprijzen een waardevolle eigenschap overigens). Maar als zij dan - naar hun mening korrekte - korrekties doorgeven, blijkt dat de computer het praktisch altijd bij het rechte eind heeft. Waarmee dan maar gezegd wil zijn, dat fouten zo goed als uitgesloten zijn en dat persoonlijke na-kontrole echt verloren tijd is Rompslomp De geschiedenis van deze ge automatiseerde externe fakturering begint in 1968, zo vertelt ons de heer J. Gerssen, systeem-analist op de afdeling Automatiserings voorbereiding. Op initiatief van de Vereniging van Grootwinkel bedrijven in Levensmiddelen werd een werkgroep in het leven ge roepen, die onder leiding van dr. C. Brevoord, hoofd Administratie van Albert Heijn, de opdracht kreeg een standaardfaktuur voor de levensmiddelenbranche te ontwer pen om een eind te maken aan de nogal chaotische rompslomp, die nu eenmaal onvermijdelijk gepaard gaat met de bestelling, aflevering, fakturering en betaling van duizen den verschillende artikelen. Im mers, iedere leverancier heeft daar bij zijn eigen systemen, formaten en indelingen. Bestond de werkgroep aanvanke lijk uit drie leden (die De Gruyter, Simon de Wit en Albert Heijn ver tegenwoordigden), al gauw werd GEBRUIK HB POTLOOD de kommissie uitgebreid met ver tegenwoordigers van een aantal grote leveranciers. Het resultaat was bemoedigend: er kwam een standaardfaktuur uit de bus; een faktuur met een uitgekiende indeling en vaste plaatsen voor de diverse noodzakelijke gegevens, die voor dien 'schots en scheef' over de veelsoortige fakturen verspreid stonden. AH voerde deze stand- daardfaktuur begin 1969 in (althans voor zover de betrokken bedrijven daaraan hun medewerking gaven) voor alle leveranties aan de filialen. De heer Gerssen: 'Thans is reeds 50 procent van deze fakturering gestandaardiseerd en dat is in zo'n korte tijd een geweldig sukses. Het betekent dat niet alleen wij, maar ook de leveranciers er een grote besparing aan tijd, kosten en moei te in zien'. Volgende stap Bij die standaardfaktuur is het ech ter niet gebleven. Het werd de kommissie spoedig duidelijk wat de volgende stap moest zijn: een faktuur die door de computer ver werkt en gekontroleerd zou kunnen worden, want juist in de kontrole van alle faktuurposten (hoe effi ciënt ingedeeld ook) zit een ont zaggelijke hoeveelheid - vaak nog al geestdodende - arbeid, waarbij bovendien de kans op fouten vrij groot is. De stuksprijs van een artikel mag dan in een bepaald geval bijvoorbeeld 'slechts' 1 cent te hoog berekend zijn, als het gaat om 500.000 stuks I1 Na ponskaart-faktuur magnetische band Er zijn momenteel reeds tien grote leveranciers, die hun rekeningen voor aan filialen geleverde goederen aan het hoofdkantoor toezenden in de vorm van door onze computer verwerkbare pons kaarten. Dat zijn: Iglo, v. d. Bergh Jurgens, Zuidnederlandse Melkunie, Wagenberg Festen nv, Nutricia Nederlandse Ex port Papierfabriek, Centrale Suiker Mij., Eubisfa, Phoenix en ons produktiebedrijf te Wijhe. Met diverse andere leveran ciers, die over een mecha nische administratie beschik ken. vinden nog besprekin gen plaats. Inmiddels echter komt er alweer een nieuwe ontwikkeling op gang: fak turering via magnetische banden, 'n computersysteem dat niet alleen nóg snellere verwerking mogelijk maakt, maar dat bovendien aan zienlijk meer mogelijkheden biedt dan de ponskaart. Het zal wellicht niet lang meer duren of de eerste rekening- op-een-bandje zal bij Albert Heijn binnenkomen Er kwam een subkommissie, waar in ook de chef van de afdeling Auto matiseringsvoorbereiding, de heer W Busch, zitting nam. En deze groep deskundigen kwam tot de konklusie dat voor het beoogde doel het meest de ponskaartfaktuur in aanmerking kwam, omdat prak tisch elk flink bedrijf in deze tijd wel over een mechanische admini stratie (ponsapparatuur) beschikt. Wel, ook die ponskaartfaktuur kwam er. Sinds dit systeem op 15 december vorig jaar werd ingevoerd heeft AH reeds met 10 grote leveranciers afgesproken dat zij hun rekeningen insturen in de vorm van 'gaatjes', die door onze computer In zeer korte tijd feilloos worden vertaald, gekontroleerd aan de hand van de verzamelnota's en op overzichte lijke wijze op papier worden gezet. Daaruit is in één oogopslag per filiaal af te lezen door welke leve rancier op welke datum welke hoeveelheid artikelen tegen welke prijs is afgeleverd. De bedrijfsleider heeft niets anders meer te doen dan na te zien of de geleverde hoeveelheden kloppen met het be stelde. De prijzen staan immers centraal vast en kunnen daarom gemakkelijk door de computer wor den gekontroleerd. Zes tegen één Voor wie weet hoe het vroeger ging (en voor een deel van de leveran ciers nu uiteraard nog), is het duidelijk dat langs deze weg een enorme papierlawine geleidelijk aan wordt ingedamd en plaats gaat maken voor efficiënte, uiterst soe pele verwerking. Om een voorbeeld te noemen: wekelijks moeten zo'n 6.000 Iglo-posten behandeld wor den; voorheen waren daarvoor zes mensen een hele dag in touw, af gezien nog van de kontroles in de filialen. Nu wordt de hele verwer king van deze fakturen gedaan in IV2 uur door... één man (èn de computer natuurlijk!). De heer Visser: 'Vorig jaar om streeks deze tijd werkten we met 5 a 7 man twee keer per week een hele avond over. Dat komt nu prak tisch niet meer voor, terwijl er op deze afdeling nu nog maar twee man zitten tegen vorig jaar twaalf Is het eigenlijk wel plezierig voor de betrokken medewerkers, om als gevolg van de automatisering te moeten overschakelen op ander werk? De heer Gerssen: 'Sommi gen vinden dat - als ze er voor staan - inderdaad niet zo leuk. Maar al gauw blijkt dat het andere werk meestal levendiger is. In de regel is het immers zo, dat de com puter doorgaans vooral min of meer geestdodende werkzaam heden overneemt. Het kreatieve, meer verantwoordelijke werk blijft in handen van de mensen en dat is uiteindelijk - zo ervaren de be trokken medewerkers ook - wél zo plezierig'. Er is over deze hele ontwikkeling in de fakturering natuurlijk zóveel te schrijven, dat we er best een kompleet nummer van Flitsen mee zouden kunnen vullen, maar dan zou het 9.999 AH-ers stellig gaan duizelen. Met één vraag blijven we evenwel nog zitten. Je kan in die computer natuurlijk duizenden vas te gegevens stoppen, maar er komen voortdurend talrijke prijs wijzigingen binnen. 'Ach', zegt de heer Gerssen, 'het prijzenbestand in de computer kan dagelijks ge middeld binnen tien minuten wor den aangepast

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 4