Boterhamkorrels 'zoek' in distributie-centrum Het zal je maar gebeuren Aan chefs DC worden hoge eisen gesteld m Sleutelposities in DC-Tilburg AH-Flitsen 3 Het zal je maar gebeuren als chef bij het DC. Komen de imposante vrachtwagens de 'boodschappen' voor de filialen halen en zijn de boterhamkorrels nergens te vinden. Efficiënt werken in een DC is van het hoogste belang ('Bij Albert Heijn is alles verser' be tekent immers vooral: supersnelle bevoorrading van de winkels!), dus veel tijd om te zoeken is er niet. Gevolg: alle wagens ver trekken die nacht zonder boterhamkorrels! En dat, terwijl er om de een of andere reden juist zoveel vraag naar is Wr: -*SïnfP) Alles was gegaan zoals het be hoorde. De inkoopafdeling op het hoofdkantoor had (mede op 'ad vies' van de computer, die de voor raden netjes bijhoudt) voldoende besteld, de fabrikanten hadden de goederen keurig op de afgesproken dag in de overdekte boxen van het DC afgeleverd en de filialen had den op de juiste tijden hun be stellingen aan het HK opgegeven (zoals altijd: telefonisch, want ook dat hoort bij supersnelle bevoor rading!). Er waren - zoals gewoonlijk - hon derden verschillende soorten arti kelen binnengebracht, gekontro- leerd op hoeveelheid en kwaliteit (er zijn drie speciale steekproeven nemende kwaliteitskontroleurs) en ook de boterhamkorrels waren er bij. Maar juist daarmee gebeurde iets vreemds. Ze kwamen op een plek terecht, waar de lekkernij een paar dagen later op dat essentiële moment niet terug te vinden was. Zestig filialen (bijna de helft van het gemiddelde aantal, dat dage lijks bediend wordt) moesten de volgende dag 'nee' verkopen en dat is altijd één van de meest beroerde dingen die een onder neming kunnen overkomen! Een fantasie-verhaaltje, dat heeft u intussen wel begrepen. Maar in die boterhamkorrels zit toch een kern van waarheid, want zo kan het inderdaad gaan als er met de organisatie in het immense DC- gebouw iets mis gaat. Er mag niets mis gaan, want als de boterham korrels op een gegeven moment zoek zijn, kan Albert Heijn daar door een klant verliezen. Een huis vrouw bijvoorbeeld, die net die dag haar kinderen heeft beloofd die lekkernij nu écht weer eens mee te zullen brengen Grote verantwoordelijkheid Dit alles betekent dat de leiding gevende medewerkers in het DC een grote verantwoordelijkheid hebben, waarvan de omvang nog duidelijker is als men weet dat er in DC-Zaandam dagelijks zo'n 85.000 dozen met vele soorten goederen in- en uitgaan. In dit artikel willen we in grote lijnen eens een indruk geven van wat er zoal in het DC omgaat, vooral, omdat binnenkort onder de eigen medewerkers een aantal mensen zal worden gezocht dat voor een leidinggevende funk- tie in het volgend jaar te openen DC-Tilburg in aanmerking komt. Wel, wie kan ons daarover beter informeren dan de heer N. J. Visser (39), bedrijfsleider van DC-Zaan dam, dat na de ingrijpende systeem wijzigingen gedurende dit jaar model staat voor het 'Tilburg' van straks. DC-Zaandam, in 1963 gebouwd op het ruim gelegen industrieterrein aan de Zaan, is onderverdeeld in twee hoofdafdelingen: het kruide- nierswarenmagazijn en de afdeling groente en fruit, die ook zorgt voor de distributie van vleeswaren, brood en banket en bloemen. De eerste afdeling verwerkt zo'n 70.000 colli per dag, de tweede ongeveer 15.000. Het totaal aantal werknemers be draagt momenteel ongeveer 500, waarvan ca. 200 buitenlanders (voornamelijk Turken en Marok kanen, waarmee goede ervaringen zijn opgedaan en voor wie AH on onlangs een eigen woongebouw stichtte en inrichtte, plaats biedend aan 105 personen). Het is bekend dat de hele Zaanstreek nogal kampt met personeelsgebrek en daarvan ondervindt ook ons Zaandamse DC moeilijkheden. Binnenkort wordt in Turkije daarom weer een selektie gehouden onder werknemers, die bereid zijn naar Nederland te komen. (Wist u, dat daarbij een speciaal voor dit doel opgezet model-magazijn wordt gebruikt?) Onder de genoemde 500 perso neelsleden bevindt zich (buiten de kantoren om) een vijftigtal meisjes, die hoofdzakelijk werkzaam zijn in de kantine en bij de verpakkings- en beprijzingsafdelingen, die ge deeltelijk zijn geautomatiseerd. Vijf circuits Om ons nu tot het kruideniers- warenbedrijf te beperken, deze afdeling (waar fh twee ploegen wordt gewerkt, ook door de leiding) is onderverdeeld in vijf deel- magazijnen: 1. een snelcircuit, aan gevuld met aktie-artikelen; 2. een snelcircuit, aangevuld met artikelen die veel ruimte innemen, zoals bij voorbeeld luiers en beschuit; 3. een normaal circuit; 4. een lang zaam circuit en 5. een afdeling diversen. In de eerste vier onder afdelingen gaan ca. 1.500 verschil lende artikelen om en in de laatste ongeveer 1.000. Ressorterend onder een hoofdchef leder jaar start vanuit Roosendaal de Internationale Jeugdronde van West-Brabant, waarin jongens van 11 t/m 15 jaar een week lang samen zijn in een sfeer van vriendschap en sportiviteit. Dit jaar waren er 600 deelnemers, verdeeld over 50 ploegen en 12 nationaliteiten. Bedrijfsleider Th. Reekers had de ploeg geselekteerd uit door zijn klanten opgegeven jongens. Per dag werd een etappe van 60 km afgelegd, terwijl iedere dag een wedstrijdelement werd ingelast: militaire sprint, tijdrit cyclo cross, verkeersdoolhof, behendigheidsrit. In de rustplaatsen werd de AH-ploeg verzorgd door het aldaar .gevestigde AH-filiaal, waarbij speciaal ZB Putte, met bedrijfsleider de heer L. v. d. Water, buitengewoon goed voor de dag kwam. Uit diverse landen waren TV-ploegen aanwezig. heeft elke onder-afdeling een eigen chef, die in nauwe samenwerking met de assistent-chef verantwoor delijk is voor de gang van zaken op deze afdeling. En daarover moet niet gering worden gedacht, zo bleek ons wel uit het gesprek met de heer Visser. Zowel de chef als de assistent-chef beschikken over een ploeg van gemiddeld ongeveer 15 man, waar onder een schoonmaker-breuk hersteller (er gaat nogal eens een flesje of een doos kapot) en één of meer vorkheftrucks met chauf feur. De verantwoordelijkheid be treft natuurlijk in de eerste plaats de juiste opslag, zodat de circulatie van de tienduizenden colli zonder haperingen kan verlopen. Daarbij speelt de bewaking van de 'first in- first out' (de goederen die in de juiste volgorde moeten circuleren) uiteraard een hoogst belangrijke rol, maar ook de zorg voor behoud van de kwaliteit en de samen stelling vergt de nodige aandacht. Dit immers is een eerste voorwaar de om slagzinnen als 'Bij Albert Heijn is alles verser; het krijgt de kans niet om oud te worden' waar te maken! Daarenboven moeten de chefs er voor waken dat het aantal begrote uren niet wordt overschreden: ook dat heeft te maken met efficiency, Geen 'pakhuis' Uit een en ander blijkt wel dat een DC van AH niet - zoals sommigen nog wel eens denken - een soort pakhuis-oude-stijl is. Integendeel: met de omzet van zoveel duizenden artikelen moet een DC wel een uiterst modern geoutilleerd bedrijf zijn en het is daarom, dat AH heel 'zwaar tilt' aan de leidinggevende funkties in deze belangrijke afde ling, waar overigens natuurlijk iedereen - elk op zijn eigen plaats - een waardevolle taak heeft. De heer Visser: 'Ik hecht voor de chefsfunkties, die uiteraard over eenkomstig de grote verantwoor delijkheid worden beloond, mins tens zo veel waarde aan gezond verstand, enthousiasme en belang stelling voor distributie dan aan een gespecialiseerde opleiding. Natuur lijk is het van belang dat de DC- chefs de problemen van de filialen Ons DC-Tilburg tijdens de bouw vakvakantie. De foto toont u het vlechtwerk van de zwaar gewapende betonvloer. kennen en weten wat de gevolgen van een beslissing kunnen zijn. Zij moeten bovendien een flinke dosis psychologisch inzicht hebben (er moet immers met een uiterst ge mêleerd gezelschap medewerkers worden omgegaan), zij moeten de juiste mensen weten te kiezen (de chefs zijn nauw betrokken bij het aannemen van nieuw personeel), zij moeten kunnen organiseren, stimu leren en aktiveren en opgewassen zijn tegen moeilijke situaties. Er zijn perioden, zoals bijvoorbeeld tegen de Kerstdagen, dat er 100.000 colli per dag verwerkt moeten worden! Moeilijke situaties kunnen zich overigens elke dag voordoen: de aanvoer is soms onregelmatig en soms komt 'alles tegelijk'. Hoofd koel houden is dan de boodschap en het spreekt vanzelf dat impro visatietalent dan tot de gewenste eigenschappen behoort.' Evenwichtig Bij dit alles komt ook nog, zo ver telde de heer Visser, dat alle chefs en assistent-chefs er gezamenlijk voor moeten waken dat het geheel van de distributie evenwichtig ver loopt, zodat over en weer bijvoor beeld ook wel eens personeel moet worden 'uitgeleend Natuurlijk zijn er ook regelmatig werkbesprekin gen (waarbij suggesties om de boel nóg efficiënter te laten draaien bijzonder welkom zijn), terwijl de afdelings-chefs eens per vier weken bijeenkomen om zich door een deskundige over een bepaald pro bleem te laten voorlichten. Al met al dus een uiterst boeiende funktie! Van 200 naar 600 Zoals bekend gaat DC-Tilburg zomer-1971 van start met een groot kruidenierswarencentrum. In de eerste fase zullen totaal onge veer 200 medewerkers nodig zijn (de personeelsvoorziening zal hier stellig minder moeilijkheden op leveren dan in Zaandam), welk aantal geleidelijk zal worden op gevoerd tot ongeveer 600. Binnenkort zal onder het eigen personeel de werving beginnen van gegadigden voor een aantal leidinggevende funkties in het volgend jaar te openen DC te Tilburg. Voor deze belangrijke sleutel posities wordt vooral ook gedacht aan medewerkers die filiaal ervaring hebben. Hoewel over een en ander nog wel nadere mededelingen zullen volgen, kunnen eventuele belangstellenden nu, in overleg met hun chef, reeds informatie verkrijgen bij de heer D. van Dijk, personeels zaken DC Zaandam. Een goede gang van zaken in een DC is - zo blijkt wel uit bijgaand artikel - ongelofelijk belangrijk en een tijdige voorbereiding op de toekomstige verantwoordelijke funkties in het DC-Tilburg is dan ook noodzakelijk. Zo wordt voor een nieuwe funktionaris o m. een introduktie- programma samengesteld, in het kader waarvan hij gedurende twee a drie weken inzicht krijgt in alle betrokken afdelingen. Eén van de onderdelen is: meerijden met een 'zaanauto' naar een filiaal

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 3