Geprogrammeerde instruktie vers vlees Vezeno Unieke opleiding voor Nederland in AH slagerssector Neen zeggen... Rentekaart is geld waard dividend Wedstrijd Italiaanse tomaten Dia's en geluidsbanden Routine Enthousiast tef30\?l In ons laatste nummer stelde de FLITS-IN redaktie zich weer eens 'lekker kritisch' op ten aanzien van de weigering van een BL om de en- quete van de werkende RK-jonge- ren niet zomaar toe te staan. Mag een BL alstublieft voorzichtig 'neen' zeggen, zolang enqueteurs vragen stellen als 'Vindt u ook niet dat hartstikke fout is'. Antwoord: a Ja - Zie je wel AH is fout! b Neen - U slikt ook alles zo maar zonder kritiek. Gelukkig waren de enqueteurs in het bovengenoemde geval objek- tiever, maar wist de BL veel? In elk geval hebben we er uit ge leerd, niet zo maar 'neen' te zeg gen. Laat de redaktie dus maar zo doorgaan, maar een noot bij dit soort kritiek kunt u wel veroor zaken. Zeven echtparen zijn zo gelukkig geweest een 7-daags bezoek aan het eiland Capri te mogen brengen, als beloning voor het winnen van de verkoopwedstrijd van Italiaanse gepelde tomaten. De groep van-14 bestond uit 2 GL's, 3 BL's en 2 afdelingschefs met hun echtgenoten. Mevrouw Samuel, die de reis mee maakte, zond ons een enthousiast verslag. Van Schiphol naar Napels vloog men per Alitalia en van Nape.s naar Capri per.helicoptère. Op Capri werden met paard en wagentje tochten gemaakt. Naar Sorrento op de vaste wal nam men de Hovercraft, een luchtkus senboot. U ziet, de firma Star heeft onze kollega's gastvrij opgevangen. Het grote probleem waarmee momenteel de slagerswereld heeft te kampen en waarmee ook de slagerijen van AH te maken hebben, is het personeelsbestand. Met name gaat het dan om geschoolde krachten, die in staat zijn uit te benen en te ontvliezen (ontzenen). Al is het zo, dat in ieder vlees-geïntegreerde-slagerij een chef aan het hoofd staat, die volledig is geschoold, deze man kan tenslotte niet overal tegelijk zijn en heeft ook maar twee handen- Zoals in landelijke dagbladen on langs in advertenties is bekend ge maakt, is op deVezeno-certifikaten, welke destijds ter hand gesteld werden aan verzekeringsnemers, wier polis op 1 april 1966 tenmin ste een jaar liep, het dividend over het boekjaar 1969 vastgesteld op 7%. Dit betekent dat op coupon nr. 3 - na aftrek van 25°/o dividend belasting - 2,62 betaalbaar is ge steld. De verzilvering kan geschie den bij elk kantoor van de Neder landse Middenstandsbank NV. Volledigheidshalve zij vermeld dat over de boekjaren 1967 en 1968 het dividend respektievelijk op 6 en 7% werd gesteld; op de bewijzen nrs. 1 en 2 kan derhalve 2,25 en 2,62 worden uitgekeerd. De divi dendbewijzen behouden geduren de vijf jaar hun geldigheid. Ter verdere informatie: certifikaten of dividendbewijzen kunnen niet door Vezeno noch door de Stich ting Administratiekantoor Vezeno tegen betaling worden teruggeno men. Mocht overwogen worden het cer- tifikaat te verkopen, dan kan men zich in verbinding stellen met de volgende kommissionairs in incou rante fondsen: D. W. Brand, Keizersgracht 215, Amsterdam-C, tel. 020-64164. Brokman's Commissiebank NV, Herengracht 124-128, Amster dam-C, tel. 020-238926. Teneinde nu aan deze moeilijkhe den enigszins het hoofd te kunnen bieden is onder supervisie van de heer D. C. Bakker door de heer H. Rosegg van de org. afd. filialen een projekt ontwikkeld, waarbinnen een geprogrammeerde instruktie kan worden gegeven op het gebied van vers vlees. De heren Rosegg en Bakker lieten in samenwerking met de heren Nol en Van Schie (resp. bedrijfs leider CMS III te Maarssen en chef slager te Wassenaar) een aantal dia's vervaardigen, waarop het uit benen en ontvliezen voor iedere handeling in beeld wordt gebracht. Een korresponderende geluidsband benadrukt, waar nodig, nog eens de te verrichten handeling. Per installatie werken gewoonlijk twee leerlingen aan een onderdeel van de kursus. Met de voet kunnen ze de volgende dia naar voren brengen en aan de hand daarvan blijkt het vrij eenvoudig om de noodzakelijke handeling(en) te ver richten. Nadat één onderdeel van rund of varken via deze installatie is be handeld, moeten de leerlingen zon der de dia's dezelfde handelingen trachten te herhalen. Men begint met de moeilijkste onderdelen en gaandeweg wordt het steeds ge makkelijker. In een tijdsbestek van vijf weken worden zodoende uit stekende vleesbewerkers afgele verd. Niet alleen adspirant-slagers nemen aan deze kursus deel, ook kruide niersbedienden worden in staat ge steld deze opleiding te volgen. Waar nodig kunnen ze straks in de filialen bijspringen tijdens grote drukte of afwezigheid van ge schoold personeel. Om de routine te behouden moeten ze minstens eenmaal per week werkzaam zijn in de slagerij en daar daadwerke lijk bezig zijn met het uitbenen en ontvliezen. Op gezette tijden wordt kontrole uitgeoefend op de afgezwaaide leerlingen of de normen gehand haafd blijven en of ze werkelijk dit uitbenen in de praktijk kunnen brengen. Het aantal leerlingen va rieert per kursus van 8 tot 12 jon gens. De opleiding is uitgesproken vaktechnisch. De leraar, de heer A. H. Uytewaal, is praktisch de hele dag in het leslokaal aanwezig, geeft aanwijzigingen en vertelt een en ander over hygiëne. Het lokaal en de attributen worden ter be schikking gesteld door de Centrale Modelslagerij. In het verleden werden met sukses eveneens buitenlandse gastarbei ders via deze kursus voor werk zaamheden in de Modelslagerij op geleid. In de toekomst kan daar uiteraard nog vaak gebruik van worden gemaakt. Deze gastarbei ders spreken vaak nauwelijks of geen Nederlands. De dia's zijn ech ter duidelijk genoeg voor hen. Uit de reakties van de leerlingen zelf blijkt wel hoe suksesvol deze nieuwe vorm van lesgeven is. Een parig zijn zij van oordeel, dat ze in de slagerij van het filiaal waar ze werken in acht maanden niet zo veel leren als in vijf weken op de kursus. Zij zien ten volle het nut van de opleiding in en werken er graag en enthousiast aan. De leiding van Albert Heijn is zelf zo mogelijk nog enthousiaster. Zo lang er nog een groot tekort be staat aan getraind en geschoold personeel - en die situatie zal voor lopig nog wel voorduren - is deze vorm van instruktie een prachtige oplossing voor dat personeelste kort. De leraar van de kursus, de heer Uytewaal, bespreekt hier met zijn leerlingen het resultaat van een werkstuk. In de tijd van circa vijf weken zijn deze leerlingen volleer de uitbeners. Ook dit jaar zal er weer een groot aantal afkoopsommen worden uit betaald aan vroegere bezitters van z.g. rentekaarten. Van 1 juli 1970 af zijn aan de beurt zij die geboren zijn in een der jaren 1937 t.e.m. 1940. Om het aan rentezegels geplakte bedrag terug te krijgen kan men zich wenden tot de Raden van Arbeid. Aanvraagformulieren zijn daar en op alle postkantoren te verkrijgen. Ook zij die aan de beurt zijn ge weest, maar hebben nagelaten een aanvraag in te dienen, kunnen als nog terecht. Het betreft hier hen die geboren zijn in een der jaren 1942 t.e.m. 1950. Ook zij die tussen 1903 en 1912 zijn geboren en nog geen terugbetaling van het aan rentezegels geplakte bedrag hebben verzocht, kunnen een aanvraag indienen. Zij moeten er echter wel rekening mee houden dat zij in het algemeen alleen voor terugbetaling in aanmerking komen als er op hun rentekaart(en) minder is geplakt dan 286,—. Is het be drag namelijk hoger, dan krijgen zij te zijner tijd ouderdomsrente. Deze foto geeft een duidelijke in druk van de hele opzet van de ge programmeerde instruktie vers vlees. Door de koptelefoon hoort de leerling de mondelinge instruk tie en stoort daarmee de anderen dus niet. Met de voet wordt de vol gende dia voorgebracht. Tankwagens met per stuk 90.000 I wijn komen rechsttreeks uit Bulgarije rijden om onze wijnkelders in Zaandam te bevoorraden.

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 5