'Als er iets in je winkel aan de hand is komt publiek vanzelf' OPW-winnaar Peter de Lange (Ermelo): Kleiner assortiment Gebraden kip Extra reklame Heer Schatorjé en kaas Sfeer 297 geslaagden bij AH-examens Bartelson bezoekt AH-Flitsen 3 In Ermelo tegenover de molen is het gebeurd. Het begon heel on schuldig met het bij elkaar steken van de koppen. Maar al heel snel was er geen houden meer aan. En als je je achteraf afvraagt wie de hoofdaanstichter is, dan gebiedt de eerlijkheid te melden dat ze er allemaal aandeel in hebben gehad. Allemaal, de een niet minder dan de ander. Een samenzwering In op tima forma dus. En Ermelo? Ermelo heeft ervan ge weten. Tot tweemaal toe heeft de plaatselijke pers er gewag van ge maakt. Eenmaal zelfs heeft het de voorpagina gehaald: AH-SM Erme lo zegeviert In OPW. Waarin verschillen Ermelose SM mensen nu van andere SM-ers? Op het eerste gezicht in niets. Maar duik je wat dieper in de ma terie, dan blijkt toch wel dat num- mero 1114 zich in de weken van 9 maart tot 2 mei uitzonderlijk heeft gedragen. Zo hier en daar sprak de- plaatselijke verslaggeving zelfs van 'kranig gedrag'. En daar had ze ge lijk in. Loopt u Ermelo maar eens binnen. Met uw geoefend oog zal het u onmiddellijk opvallen. Inderdaad, er is iets met het assortiment aan de hand. Het is kleiner dan van welke SM ook. Telt u ergens an ders ruim 1630 kruidenierswaren- artikelen, hier in Ermelo komt u niet verder dan een aantal van 931. Bedrijfsleider Peter de Lange (32) legt het uit: 'Ermelo is een zo genaamd experimenteer - objekt, een breed assortiment van verschil lende produkten, dat in de diepte echter beperkt is. Anders gezegd: we voeren in de verschillende af delingen van onze SM wel elk voor komend produkt, maar dan wel zo dat we van elk produkt niet meer dan een paar merken in voorraad hebben. In dit projekt zijn we bo vendien afgestapt van het maga zijn in de normale zin des woords. De winkel is ons magazijn. Nieuw aangevoerde voorraad gaat zoveel mogelijk direkt de schappen in. De werkbesparing die deze methode met zich meebrengt is opvallend. Alleen al in de kruidenierssektor hebben we ons routinewerk met 20% teruggebracht!' Ondanks de betrekkelijk beschei den omvang van haar assortiment is het filiaal Ermelo toch gelukt haar veel grotere broers in de OPW-race voorbij te streven. Hoe? Zegt bedrijfsleider De Lange:'Dom weg door verschrikkelijk veel akti- viteiten aan de dag te leggen. Het gonsde hier in de OPW-weken dan ook van bedrijvigheid. In elke hoek van ons bedrijf gebeurde iets an ders. Was het geen demonstratie, dan was het wel een raadwedstrijd. Was het niet in de afdeling wijnen, dan was het wel in de sektor vis- konserven. Het principe is dat het sfeer moet maken, dat je aktief moet zijn, dat je iets moet doen, telkens iets an ders. En om sukses te hebben hoef je het echt niet in hoogdravend stuntwerk te zoeken. Bouw maar een stand om wijn te proeven, deel maar gebraden kip uit, laat ze maar proeven van je vruchtenlimonades, van je viskonserven, zet maar een muziekkombo voor je winkel. Als er iets in je winkel aan de hand is komt het publiek vanzelf.' We hadden berekend dat als we in de prijzen wilden vallen we 30% boven onze basis moesten uitstij gen. Dat is heel wat. Zeker voor een filiaal als dat van ons. Om dat te kunnen halen, zo waren we tot de konklusie gekomen, moest elke afdeling naast zijn normale ver- koopstimulerende aktiviteiten, de beschikking krijgen over een extra reklame-artikel. Maar dat alleen is natuurlijk niet voldoende. Tegelij kertijd zijn we begonnen met tal van demonstraties. Zo hebben we bijvoorbeeld een wijnproefstand gebouwd. De bar uit de kantine gesleept, een luifel er boven van bamboestokken, flessen er aan ge hangen, een wijnvat uit Zaandam laten komen, even toestemming ge vraagd op het gemeentehuis en de zaak was rond en begon te lopen. We hebben in één week, schrik niet 1400 flessen omgezet. Daar heb je het al. Het hoeft niet ingewikkeld te zijn. Met een juffrouw in kleder dracht achter een wijnvat bereik je wonderen. Een ander sukses waren de de monstraties in de afdeling slagerij, met als resultaat een geweldige omzetpiek in de kant-en-klaarmaal- tijden. Zelf heb ik gedemonstreerd met gebraden kip. De gebraden hanen vlogen de pan uit. Evenals de flessen sinasappelsap in de hoek van de frisdranken. Wat hebben we meer gedaan? We hebben een Drentse plaggenhut gebouwd, met daarbij een meisje in klederdracht dat kruidkoek ver kocht. Denk je kruidkoek, wat zal je er bij elkaar van verkopen. U Echt gebeurd in Venlo: Klant: 'Junger Mann, wo ist der alte Hollander'. BL (46) denkend dat de oudere BL. de heer Schatorjé wordt bedoeld: 'der' alte Hollander ist heute nicht hier, der hat Urlaub'. Klant: 'Aber ich meine der alte hol- landische Kasel'. kunt het geloven of niet, in drie dagen tijds 1200 stuks. Maar je wilt meer verkopen dan kruidkoek, dus in één nacht hebben we de plag gen hut omgebouwd tot een kaas boerderijtje. Juffrouw erbij in kle derdracht en de vraag naar kaas steeg per uur. Nog zo'n simpele aktiviteit: een kleurwedstrijd voor de kinderen. Bij de kassa kon elk kind een kleurplaat krijgen. Het liep storm. Elk kind dat zijn kleurplaat inleverde kreeg bovendien een gra tis reep. Voor de winnaars hadden we drie hoofdprijzen beschikbaar gesteld.' 'De sfeer in ons bedrijf was in die paar weken zo veranderd, zo gezel lig geworden, dat ik werd aange schoten door een architekt uit Har- dewijk die me vroeg wat er met het interieur gebeurd was. Ik zei, dat er niets gebeurd was. Maar hij hield vol: 'U heeft het plafond ver laagd en 'n andere verlichting aan gebracht, er is hier veel meer kleur en sfeer dan een paar weken gele den.' Het enige dat we hadden ge daan was sfeer gecreëerd. En niet door het verlagen van plafonds, maar door overal aktiviteiten te la ten ontstaan.' Onze wekenlijkse besprekingen hebben voor een niet onbelangrijk deel bijgedragen in ons sukses. In deze besprekingen lanceerden we niet alleen stimulerende motto's zoals 'elke gulden is een OPW-gul- den', maar we creëerden ook steeds nieuwe aktiviteiten. Beslo ten we het een paar dagen in de viskonserven te zoeken, dan borrel den overal spontaan de ideeën op om dat op een aantrekkelijke ma nier te doen. Plotseling bleek dat we een vissersboot nodig hadden. Geen enkel probleem, tenminste niet voor de assistent kruideniers waren. In een minimum van tijd had hij het geregeld, evenals grootmoederslinnenkast die we voor een andere aktiviteit nodig hadden. Tijdens deze bespreking bleek dat de kassiëres naast hun taak van extra-lief-zijn-voor-de-klanten, ook ook wel eens iets wilden verkopen. Omdat het tegen moederdag liep zochten ze het in taarten. En reken er op dat het een sukses was. De afdeling Opleidingen meldt, dat bij de examens Centrale Opleidingen voor jaar 1970 in totaal 80 kan didaten examen aflegden, waarvan 62 met gunstig ge volg. Dit betrof de kursisten, die een leergang A (LSV) alsmede een leergang B (vak) in Garderen volgden. De uitslag van de examens bij de Centrale Opleidingen tot Assistent luidde 235 ge slaagden van 323 kandida ten. Alle geslaagden harte lijk gefeliciteerd. De maanden juni en juli zijn voor velen van ons goede maanden ge weest, vooral door de vakanties. Ook was er in verschillende gezin nen vreugde door de geboorte van een zoon of dochter; er zijn jubilea gevierd en huwelijken gesloten. Ook was er in de gezinnen vreugde voor hen die weer thuis kwamen uit het ziekenhuis. Ons uitstapje op 27 mei met de gepensioneerden van Zaandam mag weer een suk ses genoemd worden. Al was het weer dan niet zo best, de stemming was zoals altijd, opperbest. Jam mer dat er enkelen door ziekte verhinderd waren aan deze tocht mee te doen. Namens alle deelne mers bedankt voor deze goed ver zorgde dag. Nu een overzicht van onze zieken van de afgelopen maand. De heer Jonkergauw (WA) moet enige weken rusten door een onge mak aan zijn voet. De heftruck schoot even door. De heer v. Am- men (arbeidsstudie) is al enige tijd door ziekte thuis en moet voorlo pig nog rust houden. De heer J. Kuik is na zijn maagoperatie weer prima opgeknapt, en kon op zijn verjaardag naar huis. De heer B. Knol is zo ver hersteld dat hij weer hele dagen mag werken en ook zijn 12'/2 -jarige zakenjubileum kon vie ren. De heer B. Gruis is na vele weken in het ziekenhuis te zijn ge weest, nu weer goed aan het op knappen en dan kan er straks nog afscheid genomen worden in het OG, want op 5 mei is hij 65 jaar geworden. Ook de J. Daub die nog steeds door ziekte thuis is, wensen wij het allerbeste en ook voor zijn vrouw. Mej. T. Pardoen (VA) wordt nog in een rusthuis verpleegd. Wij hopen voor haar dat de gezond heid weer spoedig terug mag ko men. Mevrouw G. v. Zane-Wheij is al vele maanden door ziekte thuis. Ook de heer S. Tat wordt nog in een rusthuis in Bilthoven verpleegd. De heer Lagrand is nu weer aardig opgeknapt en kon zodoende op 29 juni afscheid nemen van het be drijf door het bereiken van zijn 65ste jaar. De heer L. Franken die nu al een jaar door ziekte niet wer ken kan wensen wij het allerbeste toe. De heer Veenema ligt al enige weken in het ziekenhuis in Buiten- veldert voor een onderzoek. Me vrouw Houwertjes (KB) is ook vele maanden door ziekte thuis met steeds maar rugklachten. De heer J. Groot (OD) is steeds nog met zijn arm onder behandeling dat is nu ook al een jaar. Mevrouw Hol lander moest nu voor de derde keer opgenomen worden in het ziekenhuis. De heer Bram Keizer is nu weer thuis gekomen na en kele weken in het ziekenhuis te zijn geweest. Tot zover dit overzicht. Al onze zieken thuis en in het zie kenhuis het allerbeste toegewenst. Op 6 juni 1970 heeft TO Amersfoort een voetbaltournooi georganiseerd waaraan 10 AH elftallen deelnamen. Op de foto reikt Ir. H. N. Mol de prijzen uit aan respectievelijk AC Zaandam, PB Wijhe, PB Dordrecht en TO Amersfoort.

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 3