WIJ MOETEN BRENGEN WAT HUISVROUW INTERESSEERT' 3 >tad werd voor enige ir^de in AC Kalverstraat Nijmegen J. Legerstee over boeken Bartelson bezoekt Uitgaven volgens aparte formule Zo is het Gastvrijheid Amsterdam hardstikke mooi 18e eeuw Man van Nazareth Minder risiko's Mej. B. v.d. Graaf nu mevr. Kik AH-Flitsen 3 Wie vroeger een slagerswinkel binnenstapte kocht daar vlees en geen suiker, koffie, soep of margarine. In een groentewinkel ver wachtte je aardappels en fruit, en beslist geen pocket-boekjes. Maar sinds de supermarkt zijn intrede heeft gedaan is iedereen er aan gewend geraakt tal van verschillende artikelen in één winkel te kopen en hoeveel vrouwen zijn dezer dagen niet een AH-winkel uitgestapt met het Volkomen Vleesboek achteloos tussen de jam, de appels en een slof sigaretten in de bood schappentas? Het woord branche-vreemd lijkt met de dag te vervagen! De heer J. Legerstee, direkteur bij Albert Heijn NV, houdt zich al jaren lang bezig met de speciale boek uitgaven die AH regelmatig het licht doet zien. 'Wij zijn', zegt hij, 'Immers allang geen kruidenier meer, we zijn supermarktonder nemer en we zouden eigenlijk alles moeten brengen wat de huisvrouw kén interesseren. Omdat levens middelen bij ons de boventoon voeren, ligt het naar mijn gevoel helemaal voor de hand dat wij bij voorbeeld ook kookboeken bren gen, die we dan in ons geval zelf samenstellen en laten uitgeven.' Het toeval wil wel, dat AH's eerste grote uitgave (na een dieren encyclopedie en een kinderboekje) een 16-delige encyclopedie was, De Gouden Horizon, die voor een luttel bedrag bij een pak koffie werd verkocht, 't Sukses was over weldigend, ondanks, maar waar schijnlijker dankzij, het feit dat de uitgave in het toenmalige tv- programma 'Zo is hetuitvoerig werd gekraakt. De heer A. Snijman is eigen lijk van beroep kassier bij een bank te Kaapstad, maar men kan hem thans met het dienblad in de hand zien rondscharrelen in de Albert's Corner aan de Kalverstraat. Hij had allang eens iets meer van de wereld willen zien en in augustus nam hij het geld op dat hij voor dit doel had gespaard, en stapte in een vliegtuig naar Amsterdam. Deze zomer keert hij voor zes maanden naar Zuid- Afrika tèrug, om enige tijd later weer naar Europa af te reizen, ditmaal met West- Links de heer A. Snijman aan het werk in de AC Kalverstraat, waar deze kassier uit Kaapstad met vaardige hand het dienblad hanteert. Duitsland en Zweden als be stemming. Het bevalt de heer Snijman in ons land heel erg best. Hij prijst onze hartelijkheid, vriendelijkheid en gastvrij heid en stelt vast, dat de ver wantschap tussen de Neder landers en de blanke be woners van Zuid-Afrika in hun gedragspatroon duide lijk waarneembaar is. Wel kijkt hij nog altijd met grote ogen naar de langharigen en de andere zonderlinge Flierefluiters op en rond de Dam. Dergelijke verschijnin gen komen daarginds in het straatbeeld niet voor. Het Nederlands levert hem geen moeilijkheden op. Naar zijn schatting spreekt 70 procent van de bevolking in zijn land Zuidafrikaans. Het is een verplicht leervak op de scholen, evenals het Engels, dat vooral is te be luisteren in de 'bezigheids wereld' van Johannesburg. Verder zijn er nog zeven erkende Bantoe-talen. De Zuidafrikaanse steden maken een veel modernere indruk dan de Nederlandse. Dat kan ook niet anders, want zij zijn van veel latere datum. Ook de verkeers situatie is er aan de laatste ontwikkelingen aangepast. De sociale voorzieningen in Zuid-Afrika liggen op het zelfde niveau als bij ons. In het uitgaande leven is de film tot op heden een grote trekpleister gebleven, omdat de televisie nog niet is in gevoerd. Rugby is de natio nale sport, maar er valt een opkomst van de voetballerij te konstateren. De vakanties brengt men gewoonlijk door aan zee of in de Nationale Parken. De heer Snijman vindt het in Amsterdam' hardstikke mooi' en ook de sneeuw en regen konden aan die gevoelens geen afbreuk doen. 'De hele winter heb ik geniet', zegt hij. Toen kwam het eerste kookboek, in 1964. Voor de heer Legerstee een dubbel plezierige bezigheid, want zelf roert hij in zijn vrije tijd erg graag in potjes en pannetjes en bovendien houdt hij er een grote verzameling bijzondere kook boeken op na (waaronder een exemplaar uit de 18e eeuw!). Het eerste kookboek werd een bewer king en vertaling van het prachtige Life Picture-Cookbook, in opdracht van AH uitgegeven door Meijer Pers NV in Amsterdam, gespecialiseerd in het uitgeven van sponsored- books. Het werd het duurste boek in de serie tot nu toe 15, maar het was al heel gauw uit verkocht. 'Ik zei al dat ik van mening ben dat wij als AH boeken moeten brengen, maar dan wel volgens een formule die tot nu toe niet bestond. Dat wil zeggen, een uniek boek, met een inhoud die beslist niet goedkoop mag zijn, maar tegen een prijs die wèl goedkoop is.' Na overleg met Meijer Pers en na het instellen van een Culinaire Raad zijn er sinds 1964 tal van kookboeken volgens deze formule uitgebracht, grote en kleine, va riërend in oplaag van 25.000 tot 150.000 exemplaren. Eén van de meest recente suksessen is zeker het Volkomen Vleesboek, dat in alle opzichten aan de gestelde eisen voldoet en dat ook in de pers uitstekend is ontvangen. incidentele uitgaven die later ook in de gewone boekhandel zullen worden verkocht, maar dan wel tegen hogere prijzen. Zo hebben in de loop der tijden kinderboekjes, boekjes over sport en toeristische gidsen elkaar in de rekken van AH-winkels afgewisseld, en nu is dan de plaats ingeruimd voor De Man van Nazareth want, en we citeren weer de heer Legerstee, 'ook een dergelijk boek beant woordt aan de eisen 'uniek' en 'anders dan anders'. 'Bovendien voldoet het boek aan ons verlangen iets te brengen wat aan de bredere belangstelling van de vrouw ap pelleert.' Na drie weken worden de boeken weer uit de winkels gehaald we gens het tekort aan verkoopruimte. Dat verklaart ook het feit waarom er bij AH weinig andere boeken naast de eigen uitgaven worden verkocht. Sinds twee jaar bestaat de Boekenservice, waardoor het mogelijk is nog niet uitverkochte eigen uitgaven schriftelijk te be stellen. Bovendien denkt men er over een aantal boeken, waar nog steeds vraag naar is, te herdrukken. Hoe denken nu de gewone uit geverijen en boekhandelaren over deze aktiviteiten van Albert Heijn NV? 'Uitgeverijen reageren meestal gun stig', aldus de heer Legerstee, 'om dat wij aantonen dat er wel degelijk belangstelling voor speciale uit gaven bestaat. Maar het spreekt vanzelf dat voor ons de risiko's minder groot zijn, omdat wij nu eenmaal over een groot aantal verkooppunten en vaste klanten beschikken. En de boekhandel, tja, ik weet niet of men daar altijd even gelukkig is met onze initiatieven, maar er blijven voor hen voldoende andere terreinen over!' Hierbij een overzicht van onze zieken over de afgelopen maand april. De heer B. Knol (WK) is vele maanden door ziekte thuis en nog steeds niet in staat om zijn werk te doen. De heer B. Band (BTD) is ook al vele weken door ziekte thuis en moet nog steeds rust houden. L. Franken (CF) is nu bijna al een jaar door ziekte thuis en wij hopen voor hem dat de gezondheid spoe dig zal verbeteren, want als je nog zo jong bent is dit wel een hele opgaaf. De heer A. ter Steeghe (VA) is door ziekte al vele weken thuis en mag voorlopig nog niet werken. De heren B. Gruis en J Lagrand zijn (na enkele weken in het ziekenhuis te zijn geweest) nu weer thuis voor verder herstel. De heer S. Tat (VA), een Turkse gast arbeider, moest opgenomen worden in een sanatorium in Bilthoven. In het Johannesziekenhuis ligt een Turkse gastarbeider, op zaal 28, die enige weken rust moet houden voor de maag. Gelukkig spreekt hij onze taal goed. De heer J. Kuik (gepensioneerd) ligt eveneens in het Johannesziekenhuis op zaal 28, voor een rustkuur voor de maag. Mej. E. Scherpenzeel moet ook nog een paar weken rusten. De heer C. v. d. Laan, die een paar weken moest rusten, heeft inmiddels het werk weer hervat. De heer J. H. de Heer Kloots (CF) is vanaf 1969 ziek en mag nog steeds niet weken. Mevrouw Houwertjes-Smit is ook al vele maanden door ziekte (rug klachten) thuis. De heer J van Dam (KB) is vanaf zijn jubileum door ziekte thuis, maar het wordt wel beter. Hij mag nu al weer wat wan delen, zodat het de goede kant uitgaat. De heer T. v. d. Schaaf (gepensioneerd) moest enige we ken rust houden, maar begint nu weer op te knappen, al blijft voor zichtigheid geboden. Wij hebben ook nog een Spaanse mevrouw, die al lange tijd ziek is, en wel G. Amanino Nocera, werk zaam op de VF-afd. De heer J. Daub (OD) is door ziekte verhin derd zijn werk te doen. Wij wensen hem en zijn vrouw het allerbeste toe. Mevr. Martinez-Palomino (KB) is nu weer aan het werk, na vele maanden ziek te zijn geweest. Tot slot van mijn verhaal: de heer Sjors Rooij, bij velen van ons bekend, is zondag 19 april 90 jaar geworden. Onze felicitaties. Op 8 februari jl. huwde mej. Van der Graaf, medewerkster uit filiaal Wassenaar, met de heer Kik, champignonkweker. Daarop produceerde men het volgende gedicht: Na tien jaar werk met KIK als leus Had juffrouw Van der Graaf maar weinig keus Die KIK was toch een deel van haar leven Hoe kon zij nog om iemand geven Toen kwam in alle eer en deugd De heer KIK, die schonk haar vreugd Zij dacht van hem kan ik wel houwen Vandaar dat zij ging trouwen Dit moet vast veel vreugde geven Nu blijft het KIK voor de rest van haar leven. Behalve de regelmatige uitgave van kookboeken zijn er wat de heer Legerstee 'aardigheidjes' noemt, Filiaal 1044 in Nijmegen bouwde op 7 april een feestje voor de ouders van de jeugdige medewerkers. Het gehele team o.l.v. BL Linders had een gezellige en interessante ont vangst voorbereid en hun inspan ning was niet voor niets. Ook de RPC Krol, die de dia-show 'Dit is Zaandam' vertoonde, droeg een steentje bij aan de voorlichting. Nijmegen kan op een zeer geslaagd initiatief terugzien en wekt anderen op haar voorbeeld te volgen!

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 3