Neerlands eerste vrouwelijke stuurman wordt Tineke (Wimpy Leidsestraat) Ziekte tijdens vakantie in buiten land hoeft geen probleem te zijn E> Voor ex- schippers- meisje gaat droom in vervulling Reakties De jongens Tikken AH restaurants koos OR Verplicht Bartelson bezoekt Partikulier Lacune AH-Flitsen 6 Tineke Biemold, tijdens de weekends werkzaam in de Wimpy aan de Amsterdamse Leidsestraat, is het eerste meisje, dat in Neder land voor stuurman op de grote vaart studeert. Dat zij, thans twintig jaren oud, haar hart aan de scheepvaart heeft verloren, is niet zo verwonderlijk, want zij heeft vijf jaar van haar jeugd op een binnenschip doorgebracht. Twee keer heeft men haar in die tijd op het laatste nippertje van de verdrinkingsdood moeten redden, maar 'vies' van water is zij daardoor allesbehalve ge worden. Hoewel de weersomstandigheden daar nog geen aanleiding toe geven, vestigen wij nu reeds uw aandacht op de zomervakanties en wel op een bijzonder (vervelend) aspekt daarvan, n.l. ziek worden in het buitenland. Onze relaties die de kollektieve ziektekostenverzekering verzorgen, heb ben wij hieromtrent enige inlichtingen gevraagd. Toch heeft zij zich als jong meisje nooit illusies gemaakt over een carrière op de vaart. Wel werd zij op haar veertiende jaar eens wak ker geschud door een verhaaltje in 'Donald Duck' over een meisje dat stuurman was geworden op de Rijn. 'Maar ik dacht dat zo iets in ons land niet mogelijk was', zegt Tineke, 'en bovendien was ik niet zo erg pienter volgens mezelf.' Zij ging daarom gewoon naar de Mulo en leerde steno, om dan later in vredesnaam maar sekretaresse te worden. In de vierde klas kwa men echter de oude gedachten over een mogelijk stuurmanschap weer boven drijven. Toen het eind examen achter de rug was trok Tineke Biemold toch voor twee maanden uit haar woonplaats Vol lenhoven naar Amsterdam, om samen met haar daar werkende broer eens uit te zoeken welke mogelijkheden er waren. Het zou hier te ver voeren om nader in te gaan op de soms aller zonderlingste reakties van de zee- vaartschool-direkteuren, die met het verschijnsel van een vrouwe lijke kursist duidelijk geen raad wis ten. In Terschelling lukte het niet, in Groningen evenmin, maar ten slotte kon zij in Amsterdam, op een school waar men in eerste instan tie ook afwijzend had beslist, bij nader inzien toch terecht. Tineke Biemold heeft het eerste officiële studiejaar er nu opzitten en als alles goed gaat, is zij in 1971 goed voor de funktie van leerling-stuurman op de grote vaart. Een scheepvaartmaatschappij van internationale faam heeft reeds be langstelling voor haar getoond. Het zal ieder intussen duidelijk zijn, dat de jongens op de zeevaart school aanvankelijk grote ogen op zetten, toen zij op een ochtend zo maar een meisje hun klas zagen binnenstappen. Zijzelf was zich na tuurlijk ook wel bewust van de op schudding die haar verschijning in deze gelederen teweeg zou bren gen, doch had zich voorgenomen alle reakties zonder meer langs haar koude kleren te laten af glijden. 'Je moet niet vergeten', zegt ze, 'dat ik als voormalig schippers- meisje er al heel jong aan gewend ben geraakt me in een typische mannengemeenschap te bewegen. Ik ben gewoon naar binnen gestapt en heb gezegd: 'Hoy, hoe maken jullie het. Ik ben Tineke Biemold'. Verder heb ik me van die jongens weinig aangetrokken. Natuurlijk waren er wel eens van die stieke me pesterijtjes en een paar keer heb ik dan ook behoorlijke tikken uitgedeeld.' Ongetwijfeld heeft dat geholpen, want er is alle reden om aan te nemen, dat Tineke over een flinke slag beschikt. Albert Heijn's Restaurant NV heeft z'n ondernemingsraad. Tot de gekozen leden behoren: de heren H. A. J. Arntz, uitvoe rende bediening; H. Bakker, uit voerende bediening; H. J. Bee- nen, uitvoerende bediening; P. Bouwman, uitvoerende keuken; F. J. M. Braakhuis, uitvoerende keuken; mevrouw A. Goris, uit voerende bediening; de heren D. Horrée, produktie-gérant; H. Houterman, uitvoerende keu ken; G. Jansen, uitvoerende bediening; mevrouw S. Kluwen, hoofd bediening; en de heren F. E. Poelman, hoofd keuken, en R. Ruisch, manager. Er wordt onderscheid gemaakt tus sen ziekenfonds-verzekerden en partikulier-verzekerden. De zieken fondsen hebben voor verplicht verzekerden met diverse zuster organisaties in het buitenland overeenkomsten afgesloten die de in het betreffende land gemaakte kosten van medische behandeling vergoeden; in Duitsland 100%, in de andere landen in het algemeen 70 tot 80%. Behalve met West- Duitsland zijn er afspraken ge maakt met België, Luxemburg, Frankrijk, Italië, Spanje, Portugal, Griekenland, Turkije en Zuid-Slavië. Noch voor de vrijwillig-verzekerden, noch voor de bejaarden-verzeker den gelden de regelingen met uit zondering evenwel van West- Duitsland, waar de bejaarden verzekering wèl van kracht is. Op 1 maart j.l. was de heer P. J. Fait, bedrijfsleider, 40 jaar bij ons werkzaam. Met zijn familie zien wij hem hier met de heren, v.l.n.r., Oranje, De Roode, Van Tiel, Brandsmaen Krol. Om aanspraak te kunnen maken op de rechten moeten de verzeker den vóór het begin van hun reis een formulier afhalen bij hun zieken fonds en zich gedurende hun ver blijf wenden tot het ter plaatse werkzaam zijnde 'ziekenfonds'-or- gaan. Dit laatste wordt veelal uit gesteld totdat er behoefte bestaat aan medische behandeling. Indien het ziekenhuis of de arts de be staande afspraken in acht neemt, dan wordt slechts 20 of 30 percent van de kosten in rekening gebracht. Wordt toch het volledige bedrag Hiermede een overzicht van de af gelopen maand van onze zieken. Trees Pardoen (VA), die al lange tijd door ziekte thuis is, moest nu opgenomen worden in een rust huis. Op 30 maart was Trees I2V2 jaar in dienst. B. Knol (W.afd.) is na enkele weken ziekenhuis nu weer thuis. De heer Tepaske (BTD) is na en kele weken ziekte weer aan het werk. L. Franken (CF) is al ruim een half jaar ziek en is nog steeds onder behandeling. Wij hopen voor hem en zijn gezin dat alles weer snel goed komt. Mejuffrouw K. de Zwart (VA) loopt na haar operatie nu met haar been in het gips. Met J. van Dam (KB), die op zijn jubileumdag (23 decem ber) ziek werd, gaat het nu goed vooruit en hij zal wel weer gauw naar huis toe mogen voor verder herstel. Mevrouw Vlas-Stiemer (OG) is nog steeds onder doktersbehandeling. J. van Loemen (VA) moest opge nomen worden voor een operatie. De heer Dake (VA) is al enkele maanden door ziekte verhinderd zijn werk te doen. Wij wensen hem spoedig beterschap toe. Mevrouw Houwertjes (KB) is al enige maan den onder behandeling in verband met pijnen in haar rug. J. Lagrand moest weer opgenomen worden in het ziekenhuis voor onderzoek. G. Wilbrink (VA) moet enkele weken rust houden met een verwonding aan zijn been, wel een hele opgaaf voor hem. Mevrouw Amassino-Nocera (VF) is al een half jaar door ziekte thuis, wij wensen haar het allerbeste toe. C. de Ligt (KB) moet regelmatig voor bestraling van zijn arm naar het ziekenhuis. Mevrouw Van Zaanen- Weij (KB) heeft voor de tweede keer een galoperatie moeten on dergaan. E. Vinke (SB 3) moest en kele weken met zijn been rusten. J. H. Kloots (CF), die vanaf oktober al met ziekte te kampen heeft, mag nog steeds niet werken en moet in april weer in het ziekenhuis terug komen. S. Fat (VA) is een Turkse gastarbeider. Hij moet enige tijd naar een sanatorium in Bilthoven voor een rustkuur. Wij wensen hem het allerbeste toe. verlangd, dan is bij het ziekenfonds geen verhaal mogelijk. Er zijn fondsen die in bepaalde gevallen een gedeelte van de door de vrijwillig- of bejaarden-verzeker den in het buitenland gemaakte kosten vergoeden. Aangezien hier voor geen uniforme richtlijnen be staan, kunnen wij u hieromtrent niet nader informeren. In Groot- Brittannië kan normaliter gebruik gemaakt worden van de Nationale Gezondheidsdienst (National Health Plan). Bij de partikulier-verzekerden ligt de zaak eenvoudiger, aangezien vele verzekeraars vergoeding ver lenen bij ziekenhuisverpleging en ambulante specialistische behan deling tijdens verblijf buitenslands mits het een normale vakantie of dienstreis betreft. Vergoeding vindt meestal plaats op basis van Neder landse tarieven. In de regel kan zowel voor zieken fonds- als voor partikulier-verze kerden door middel van een reis verzekering op redelijke wijze in de lacune voorzien worden. Het reisbureau of de bank zullen be trokkenen in deze kunnen assis teren. Een probleem blijft 'bestaan de kwalen en gebreken'. Krachtens de reisverzekering worden de hier mede verband houdende kosten niet vergoed, terwijl voor personen ouder dan 70 jaar de kosten van medische behandeling slechts in beperkte mate gedekt kunnen worden.

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 6