Vera Belasch: vanuit Rusland via Duitsland naar SM in Voorburg >t-nieuws west-nieir AH in Engels woorden boek Steun voor echtgenoot B. L. G. van Langeveld Twee belangrijke ideeën beloond Rusland Russisch vloeken Televisie Samen studeren Geologie AH-Flitsen 3 geen verschil, op z'n Russisch of op z'n Hollands, het geloof moet in je hart zitten, daar gaat het om!') en een onbekende taal. Ze is klein, 'volslank', maar erg levendig en verschrikkelijk aardig. Ze spreekt het Nederlands zó, dat er nog steeds een vleugje Rusland in te herkennen is en ze heeft een eigen manier om de dingen te ver tellen. Ze denkt vaak aan haar Russische jeugd, aan haar familie, die ze sinds een jaar of tien weer regelmatig bezoekt, samen met haar man. Hoezeer ze daar ook van geniet, ze is toch even graag thuis, in haar flat in Voorburg, vlak bij de winkel. 'ledereen moet in zijn eigen om geving het beste van zijn leven maken', zegt ze, 'en voor mij is dat hier, met mijn man, mijn kinderen, mijn werk.' Vooral over de kinderen praat ze graag. Er zijn twee zoons (waarvan er één een opleiding voor bedrijfs leider bij AH volgt) en een dochter, die in Leiden Slavische talen stu deert. 'Nee, echt, ik heb daar geen invloed op uitgeoefend, ze wilde het zelf graag. We spreken nooit Russisch samen, dat deed ik toch niet, mijn man verstaat het wel, maar waarom zou ik. Alleen als ik erg boos ben, ja dén ga ik graag in het Russisch tekeer!' Ze werkt nog niet zo erg lang mee, 'eerst moesten de kindertjes groot zijn', maar nu zou ze het niet meer willen missen. Ze kan immers met verstand van zaken met de pro blemen van haar man meeleven. En ze heeft een intense belangstel ling voor alles wat er om haar heen gebeurt, of dat nu in de Supermart is of ver daarbuiten. 'Ik geniet van alles wat ik doe', zegt ze, 'al heb ik buiten het huishouden en het werk om niet zo veel tijd voor an dere dingen. Ik ben wel erg dol op televisiekijken, ik kijk naar alles, ook naar alle Teleac-kursussen, al zijn ze nog zo laat op de avond.' Waarmee ze haar uitgesproken be wering, dat alle Russische kinderen van huis-uit erg leergierig zijn, vol doende bewijst. Onze korrespondent buitenland, de heer N. C. van Gelderen, die een regelmatig en dankbaar gebruik maakt van het 'Groot Nederlands- Engels woordenboek voor studie en praktijk' ontdekte dezer dagen onder het trefwoord 'Inkoop' op pagina 672 het volgende voor beeld: 'Wij doen onze inkopen bij Albert Heijn'; 'We make our pur chases with (buy everything from) AH', 'we trade at AH's'. Met genoegen hebben wij gekon- stateerd, dat boodschappen-doen bij AH een zo ingeburgerd begrip is, dat het als schoolvoorbeeld ge bruikt wordt. In de grote, pas her-opende AH-Supermart in Voorburg zwaait de heer G. van Langeveld de scepter. Behalve over de afdeling drogisterij-artikelen, want daar heeft zijn vrouw het voor het zeggen. Elke middag vanaf half één is ze er te vinden, maar dat betekent niet dat ze ook buiten die uren niet nog heel wat aan dacht aan de zaak besteedt. Sinds ze het drogist-diploma heeft behaald, heeft ze de zorg voor die afdeling van haar man over genomen. Nu is Vera van Lange- veld-Belasch de laatste om daar veel drukte over te maken, tenslot te heeft ze ook het kruideniers- en tabakdiploma al jaren op zak. 'Ik leer nu eenmaal graag', zegt ze er zelf van, 'en mijn man moest na de oorlog erg hard werken. Over dag in de winkel (toen al bij AH) en 's avonds voor het Middenstands diploma. Hij kon nu eenmaal niet alles tegelijk doen en daarom heb ik wat van hem overgenomen. We zaten jarenlang elke avond samen te studeren, heel gezellig!' Vera van Langeveld-Belasch komt uit Rusland. In de oorlog leerde ze haar man kennen in een strafkamp, ergens in Duitsland. Voor die tijd woonde ze met haar ouders in de Oekraïne, en had ze, na de middel bare school, drie jaar geologie ge studeerd. Na de bevrijding ging ze mee naar Nederland en daar trouw den ze. Er waren in het begin na tuurlijk wel wat problemen. Ze moest zien te wennen in een totaal vreemd land, met een andere gods dienst ('maar voor mij maakt dat Waddinxveen Uit Waddinxveen ontvingen we een enthousiast verslag van de heer M. Lagendijk, chef KW, over de voor bereidingen voor de OPW. De heer C. J. M. van den Hondel, eerste assistent KW, kwam met een paar oude wijnvaten en een prachtige wijnschenker voor de sherry-display. De heer S. Honsbeek zorgde voor de gitaar in het visnet op de ach tergrond. Mej. E. Kuypers, kantine, kwam met een mooie plaat van een stiere vechter. De heer Groenendijk, drogisterij, bedacht de repen-display. Een ouderwetse ijston kwam bij de ijsmix en een oude koffiemolen bij de stapel AH-koffie. De teamgeest gaat door in de vrije tijd. Op een avond zijn ze met de hele klub wezen paardrijden onder leiding van hun kollega T. van der Zijden. Den Helder Op 6 februari traden in het huwelijk T. H. Bartelings, eerste verkoper KW, en mejuffrouw M. Hollander, labelliste slagerij, beiden werk zaam in Den Helder, Julianaplein. Niet alleen intern AH, maar zelfs intern SM! IJmuiden IJmuiden 1014 stuurde ons een stel prachtige kleurenfoto's van een kaasstalletje, waarmee zij de OPW ondersteunden. Wij zijn ervan over tuigd, dat ze er sukses mee hebben gehad. Katwijk Ook Katwijk behaalde een behoor lijke meeromzet in eieren met een display met gezellige kuikentjes. Bussum SM Bussum heeft een OPW-avond georganiseerd onder het motto: 'Het zal je eerste prijs maar wezen'. De heer Osnabrugge bediende de grammofoon. Het lied: 'Nee Karei, nee Karei, niet vandaag' bleek erg populair. Ook de part-timers waren aanwezig. De heer Keler en zijn mensen zijn vast van plan in de prijzen te vallen. Leiden Leiden 1078 laat zich ook niet on betuigd, wanneer het om de OPW gaat. Een grote fles bier voor de heren en een leuke display, waar naar sommige kinderen elke dag kwamen kijken. Tijdens een feestelijke bijeenkomst op 6 april werden door de heer P. C. Vink, in zijn kwaliteit van voor zitter van de Ideeënbuskommissie PB Zaandam, twee belangrijke ideeën beloond. Dit gebeuren is niet alleen ver meldenswaard door de hoogte van de beloningen, belangrijker is de achtergrond. Een bedrag van 805,was de beloning voor een groepsidee. Het personeel van het papiermagazijn, zelf doordrongen van de grote pro blemen ontstaan door ruimte gebrek, slaagde er gezamenlijk in de kapaciteit van het PM te ver groten. Het belangrijke resultaat was dat een aanzienlijk bedrag op de kosten werd bespaard verbon den aan de opslag van verpakkings materialen in gehuurde ruimten buiten het bedrijf. De tweede beloning bedroeg 420,voor een idee ingediend en uitgevoerd door de heer W. Way van de Onderhoudsdienst. Tot de uitvoering van zijn idee dit overbodig maakte, werd de prijs met de hand op de chocolade- hagelslagzakken gestempeld. Dit is vervelend en kostbaar! Methoden om dit stempelen me chanisch te laten plaatsvinden door één, op de verpakkingsmachine gemonteerd apparaat, zijn bekend en via de handel verkrijgbaar. Het was de heer Way echter be kend, dat in het magazijn een prijs- stempelapparaat aanwezig was, eens gesloopt van een afgevoerde verpakkingsmachine. Het is hem gelukt dit apparaat aan te passen aan het vereiste doel. Hiermede werd een aanzienlijk be drag bespaard op de aankoop van een nieuw apparaat en op de loon kosten voor het met de hand stem pelen tijdens de levertijd van een, anders aan te kopen, nieuw appa raat. Mevrouw Zaagsma-van Oosten, een klant van de AH Supermart in het Gulden Wlnckelplantsoen in Am sterdam, verzocht ons in Flitsen haar dank te betuigen voor de hulp, die het personeel in genoem de Supermart aan haar vader heeft gegeven, toen hij daar plotseling buiten bewustzijn raakte. Door het snelle ingrijpen van de bedrijfsleider en het vlotte trans port naar het ziekenhuis Is haar vader nu weer hersteld en In staat zijn 60-jarig huwelijksfeest te vie ren.

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 3