Mies Bouhuis schreef, Piet Worm tekende: DE MAN VAN NAZARETH boek over leven, land en volk van Jezus Interessant uitgevoerd kijk- en leesboek Woord en beeld Dienstbaar Gezinsboek Ruim f900,- voor ideeënrijk duo Idee stamt uit '68 AH-Flitsen 5 Vanaf 23 maart vindt men in de boekenafdeling van alle AH-filialen het boek 'De Man van Nazareth'. Dit bijzondere boek heeft als ondertitel meegekregen: Gezinsboek over leven, land en volk van Jezus, opgetekend door Mies Bouhuis en Piet Worm. Het idee is van Piet Worm, hij is er jarenlang mee bezig geweest. Hij heeft ook vele uren, dagen en nachten besteed aan het verzamelen van de talrijke kostbare gegevens die aan dit boek ten grondslag liggen, in kontakt gekomen met Mies Bouhuis kon hij ervan verzekerd zijn, dat zijn gegevens het meest begrijpelijk, maar ook het meest stijlvol in woorden zouden worden omgezet. Mies Bouhuis heeft op dit gebied al vroeger algemene bewondering verworven toen zij in een uitgebreide serie voor IKOR/RKK het Oude Testament navertelde. 'De Man van Nazareth', ge zinsboek over leven, land en volk van Jezus', is een uit gave van Meyer Pers te Am sterdam en wordt vanaf 23 maart aangeboden in alle AH-fiiialen. Het verhaal is opgetekend door Mies Bouhuis en Piet worm. De eerste druk, besiemd voor de verkoop in de AH- filialen, is 30.000 exemplaren groot, vandaar ook dat dit rijk geïllustreerde, in vier kleuren offset-druk uitge voerde boek tegen een uit zonderlijk lage prijs kan worden aangeboden. Op ieder van de 180 pagina's vindt men illustraties, die praktisch alle een toelich tende funktie hebben. Het Is een luxe uitgave geworden, in een formaat van 28 x 20 cm, garenloos gebonden, uitgevoerd met stijve band en rechte rug. Verscheidene pagina's bevatten uitsluitend op groot formaat afgedrukte illustraties. De tekeningen, alle van de hand van Piet Worm, zijn soms copieën van bestaande, beroemde werken, in de meeste geval len heeft men met originele schetsen te maken. De teke ningen zijn, om volledig aan het doel te beantwoorden, vooral instruktief en daarom is dikwijls veel aandacht be steed aan de details. De lay-out is verzorgd door Joop de Nijs (GVN) van Meyer Pers. Prof. dr. R. Schippers, hoog leraar aan de VU te Amster dam, prof. dr. W. K. Gros- souw, van de Nijmeegse Universiteit, en drs. J. Hel derman, nu gereformeerd predikant in Domburg en daarvoor assistent van prof. Schippers, hebben de au teurs theologische adviezen gegeven, alsmede bijgestaan in het verzamelen van het goede materiaal en de nood zakelijke gegevens. 'De Man van Nazareth' is dus allerminst uitsluitend kijk boek, het is duidelijk een kijk- en leesboek. De prijs bedraagt 6, Wat is het boek 'De Man van Nazareth' nu precies. Het is moei lijk er een juiste omschrijving van te geven, daarvoor is het werk te uniek. Het is geen uitgave van de bijbel, het is geen bijbelse ge schiedenis. Het leven van de Man van Nazareth wordt er weliswaar volledig in beschreven. Daarbij hebben de auteurs het Evangelie van Lucas gevolgd in de bekende, vooral ook progressieve, vertaling van mr. Evert Straat. Daarnaast wordt zoveel mogelijk informatie gegeven over de achtergronden van dit boeiende verhaal. Infor matie in woord en beeld. Om een voorbeeld te noemen: ieder kent wel het bekende verhaal van Mozes in het mandje. Op het moment, dat dit verhaal verteld wordt, wordt in de kolommen naast de tekst uitgebreid ingegaan op het karak ter van het. oude Egypte, het volk, de godsdienst van het volk, de koningen en hun dynastieën, de overgebleven geschriften enz. Randverhalen zou men deze ach tergrondinformatie kunnen noemen, maar dan van een voortreffelijke kwaliteit, voorzien van hele fraaie illustraties en helder en kernachtig gepresenteerd. Zo vindt men, om meer voorbeelden te noemen, het volledige levensverhaal van Keizer Augustus omschreven, een be schrijving van het maken van olijf olie, beschrijvingen van de kleding van de mensen, de rechtspraak van het Sanhedrin, de rol van koning-stadhouder in de Romein se provincies, welke handels betrekkingen er bestonden in vroe gere en latere tijden, welke munten men had enz. De tekenaar Piet Worm heeft een aantal tekeningen in het boek neergezet, voor andere illustraties maakte hij dankbaar gebruik van bestaande schilderijen, wandschil deringen, mozaïeken of miniaturen. Hiervan maakte hij voortreffelijke kopieën, zodat het boek al na een enkele keer doorbladeren een veel heid van indrukken achterlaat. Piet Worm heeft hiermee waarschijnlijk wei de grootste vorm van dienst baarheid aan de dag gelegd. Want veel materiaal heeft hem als kun stenaar ongetwijfeld geïnspireerd tot eigen ideeën, maar terwille van het thema en het duidelijk over komen van de inhoud is hij als kunstenaar teruggetreden en heeft de beeldentaal van anderen laten voorgaan. Maar ook in zijn eigen schetsen wilde hij dienstbaar zijn, door een grote discipline aan de dag te leggen. De kunstenaar heeft echter van de instruktieve tekenin gen in alle gevallen kunstwerkjes weten te maken. In alles proeft men het werk van een geïnspireerd iemand. Deze houding van dienstbaarheid en de pure, zuivere en vooral hel dere schrijfstijl van Mies Bouhuis, die waar mogelijk de letterlijke tekst citeert, hebben er voor ge zorgd, dat dit boek zo gaaf en volmaakt aandoet. Dit is ook de reden geweest, dat de Raad van Bestuur besloten heeft mee te wer ken aan het mogelijk maken van deze uitgave. Waarschijnlijk is het ook geweest, omdat er zo'n geweldige invloed uitgaat van de kwaliteit van het werk van Mies Bouhuis en Piet Worm. Dit is onder meer ook dui delijk merkbaar geweest bij de medewerkers van Meijer Pers te Amsterdam, die de volledige uit voering van deze uitgave hebben verzorgd. De hoge kwaliteitsnormen die bij deze uitgeverij voor het to tale uit te geven werk gelden zijn langzamerhand bij ieder wel be kend. Het verhaal van de Man van Naza reth, dat aanvangt met het begin van het verhaal van de mens, loopt over alle 180 pagina's van het boek door. Op de kolommen naast deze tekst vindt men de tekeningen, na- Het idee werd al direkt naar juiste waarde geschat en de leveranciers ontvingen het verzoek de gevraag de medewerking te verlenen. Het resultaat is, dat thans 40 a 60 procent van alle binnenkomende goederen (voornamelijk textiel, maar ook huishoudelijke artikelen) worden aangevoerd 'zoals het be hoort'. De voordelen van deze aan pak zijn in het DC zó duidelijk merkbaar, dat Albert Heijn de beide inzenders van het idee hun 930, gaarne heeft gegund dere informaties en toelichtingen. Waarom deze opzet? In de onder titel van het boek wordt de term 'gezinsboek' gehanteerd.. Dit wil niet zeggen dat iedereen in het gezin, dus ook alle kinderen, dit boek zomaar kunnen gaan nemen en lezen en daarbij alles zullen begrijpen. De term gezinsboek is ingevoerd, omdat er voor iedereen in het gezin over zeer lezenswaar dige onderwerpen wordt geschre ven. Het is alleen geen voorlees boek. Het is een leesboek voor de volwassenen en wat grotere kin deren. Voor de kleineren is het een vertelboek. Tekst en illustraties zijn volledig op elkaar afgestemd. Kin deren, die zo kritisch zijn ingesteld en steeds maar het onmogelijke hoe, wat en waarom vragen van alle dingen, kunnen met dit boek prachtig begeleid worden. De ouders staan nooit met de mond vol tanden omdat het boekwerk zó veel informatie bevat, dat er altijd een goed antwoord op de scherpe vragen van de kinderen te vinden is. Grotere kinderen kunnen dit boek gemakkelijk zelf lezen: als een verhaal, of 'in de marge'. Door de heldere opzet en de gave, stijl volle verzorging in woord en beeld zal dit boek bij een grote groep mensen spoedig hoog gewaardeerd worden. De Ideeënbuskommissie van het distributiecentrum te Zaandam heeft op 17 februari aan de heren C. Nol en F. v. d. Bosch een prijs ten bedrage van in totaal 920,uitgereikt. De twee geluk kigen hadden bij de indiening van hun voorstel (in 1968) reeds een voorlopige beloning van 10,ontvangen. Overigens hebben zij zich, gedurende vele jaren trouwe dienst bij Albert Heijn, al vaker een ideeënrijk duo getoond. Hun laatste inzending heeft ertoe geleid, dat de sorteerwerkzaam- heden bij het binnenkomen van non food-artikelen in de DC aan zienlijk konden worden geredu ceerd. Twee jaar geleden bedach ten de heren Nol en v. d. Bosch. dat een dergelijke besparing van werk en arbeidskosten te ver wezenlijken zou zijn wanneer men de leveranciers ertoe kon bewegen hun produkten voorgesorteerd te verzenden. De twee praktische denkers bepleitten een voorver pakking per soort en per maat in een doos, waarop door de verzen der bovendien een artikelnummer moest worden vermeld. Links de heer C. Nol. DC bedrijfsleider Visser telt de honderdjes en tientjes. De heer F. v. d. Bosch kon helaas wegens ziekte niet aanwezig zijn.

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 5