Tweelingbaan bij AH is enthousiast ontvangen AH opent woonoord voor Turkse werknemers Reeds veel sollicitaties IIPEIÏEEEH" IüJLëSSSSE Halve dagen Oh flitsen IIHIHHUlHUnHiBII» SAH002000329 Fhtsen Landelijk maart 1970 personeelsblad oplaag 17.000 exemplaren verschijnt 16 x per jaar albert heijn 27e jaargang nr. 3, 5 maart 1970 Er waren eens een paar mensen die werkten bij Albert Heijn in Zaandam. Ze zaten bij elkaar om een verhaaltje voor Aller-Hande, het nieuwsblad van genoemd bedrijf, te be- WHÊÊÊLÊLU spreken, dat zou handelen over De Gehuwde Werkende Vrouw. Opeens zegt een van de mannen, min of meer peinzend: 'Ik heb laatst iets op de radio gehoord over een tweelingbaan. Doen ze al jaren in Amerika; 's morgens komt mevrouw A werken, 's middags neemt mevrouw B 't van haar over. Zeg, zou dat nietHet gevolg van deze overpeinzing was een artikel in Aller-Hande: AH introduceert tweelingbaan! Een dag later stond het nieuws in alle kranten van Nederland te lezen. Radio en televisie hadden meteen belang stelling en de reakties waren zo overweldigend dat de heer F. Brandsma, hoofd personeelsbeheer in Zaandam, nu nog hoofd schuddend achter zijn bureau zit: 'Dit had ik toch werkelijk niet verwacht, we hebben wél een balletje aan het rollen gebracht!' Misschien wilde dat balletje ook wel erg graag rollen. Want het is al sinds lang een vaststaand feit, dat er een grote groep getrouwde vrou wen is, die graag werk buitenshuis wil verrichten. Maar ook de be zwaren zijn bekend: een hele dag weg is onmogelijk, wanneer moet ik het huishouden doen, 't eten moet op tafel staan als mijn man thuiskomt: of: 's morgens zijn de kinderen allemaal naar school, 's middags wil ik liever thuis zijn, maar waar krijg ik een baan voor halve dagen? En kijk, daar is nu AH met de twee lingbaan. Want hoe gaat dat in zijn werk? Mevrouw A en mevrouw B solliciteren samen naar één baan, waarvan ze ieder een deel voor hun rekening nemen. Samen spreken ze (in overleg met de bedrijfsleider) de uren af waarin ze zullen werken, samen spreken ze ook af dat bij ziekte van de een, de ander haar werk overneemt, en dat ze om en om een zaterdag present zullen zijn. Want ook al werken ze samen, voor AH geld: een half een half is één, met andere woorden, we hebben wel twee dames in dienst maar die doen het werk van één kracht, en die plaats moet voort durend bezet zijn. Met het oog op de konstante bezetting is de twee lingbaan natuurlijk een uitkomst! De heer Brandsma (het toeval wil dat hij sinds zijn prilste tijd deel uitmaakt van een tweeling) denkt (vervolg op pagina 3) Het is alsof het dikke kereltje rechts op bovenstaande foto op een lumineus idee komt. Wellicht dat er inderdaad uit zijn onderbewustzijn een kreatieve explosie opborrelde toen de foto werd genomen, maar dan heeft het toch zo'n vierenvijftig jaar geduurd voor hij zich bewust werd van een unieke gedachte. Het manneke waarover we praten heet F. Brandsma, nu hoofd personeelsbeheer en de man achter het tweelingen idee. En wat wil men: hij is zelf het mannelijke deel van een 'gemengde' tweeling. Hij weet iets af van taakverdeling, samenwerken en dienst verlening. Alhoewel dat laatste in zijn luierdagen duidelijk meer zijn moeder aansprak dan hemzelf. Links ziet u de heer Brandsma anno '70. Tussen mei en juni van dit jaar opent Albert Heijn NV in Zaandam een woonoord voor de Turkse arbeiders van het bedrijf. De gemeente Zaandam heeft daartoe een leegstaande school aangeboden die geheel door AH werd verbouwd en ingericht. Het ligt in de bedoeling dat in de loop der tijd in totaal 105 Turkse werknemers hun intrek in het gebouw gaan nemen. Sinds oktober 1965 werken er buitenlandse werknemers bij AH. In oktober 1969 bleek hun aantal te zijn toegenomen tot 325 man, waarvan een groot gedeelte zich zelf had aangemeld. Bij AH had men tot op dat moment geen vaststaand systeem voor het werven van buitenlandse werk nemers voor ogen, maar gezien hun groeiend aantal in het bedrijf én het feit dat er problemen over de huisvesting ontstonden, besloot men over te gaan tot een systema tische werving. Er werken, behalve Turken, ook reeds Spanjaarden, Marokkanen en Portugezen bij AH. Bij het inrichten van de school, die als woongelegenheid gaat die nen voor de Turkse arbeiders, heeft men gebruik gemaakt van de ad viezen van het Ministerie van So ciale Zaken en van de gemeente Zaandam: ook is er kontakt ge weest met de Kommissie Begelei ding Buitenlandse Werknemers en er zijn vele gesprekken gevoerd met de Turkse werknemers die straks de- school zullen gaan be wonen. Op grond van al deze infor maties is er o.a. een Turkse kok aangesteld en er komt een Turkse tolk om de taalproblemen op te vangen. Vanuit de personeelsdienst is één vaste man aangesteld die als kontaktman zal optreden. Deze procedure stelt AH in de gelegen heid de sociale omstandigheden en de behoeften van de buiten landse werknemers beter te leren kennen en het werkklimaat zodanig te maken dat een langer verblijf aantrekkelijk wordt. Hierbij een foto van het storten van de kelder van ons HK 71. Het storten gebeurt onder een plastic overkapping, zodat bij de vorst doorgewerkt kon worden. Het werkschema luidt nu, dat met ingang van 8 juni a.s. de vijzeling een aanvang neemt. De laatste vindt plaats op 30 november (17 vloeren). Op dat moment zijn de bovenste 11 etages volledig gereed,

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 1