Amore aan het Lago Maggiore OPW restaurants 1970 Optisch lezende computer: Filialen in 1971 geen eigen loonadministratie meer Kegelend naar hoogste omzet Lorenzo Mercatelli volgde de stem van zijn hart en kwam terecht bij Albert Heijn AH-Flitsen 5 Romeo Toch is ook het avontuur van Lo renzo op de gebruikelijke manier begonnen. Met vakantie in Zedda aan het Lago Maggiore, waar zijn oom een hotel heeft, maakte hij in de zomer van 1968 kennis met een signorina uit Voorburg, wier blonde haren en blauwe ogen hem onmid dellijk tot fikse aktiviteit aanspoor den. Maar het waren toch niet deze uiterlijkheden die de 23-jarige sla ger uit Bologna uiteindelijk tot een fanatieke volgeling van wijlen Ro meo maakten. Het zou te ver gaan hier alle plezierige facetten uit het gedragspatroon van het meisje te schilderen, maar zij bleken in zo ruime mate aanwezig, dat Lorenzo er al heel gauw van overtuigd was, de vrouw van zijn dromen te heb ben gevonden. Heel anders dan vele andere jonge Italianen, die ten afscheid teder 'amore' en 'arrive- derci' fluisteren en intussen met een scheef oog kijken wat de nieuw aangekomen bus voor schoons uit Holland aanvoert, zei hij: 'Ik kom naar Nederland". Moeilijke tijd En signor Mercatelli hield woord. Terug in Bologna vertelde hij zijn moeder welke ingrijpende beslis sing hij had genomen en nam wel dra ontslag. Twee maanden na de eerste ontmoeting aan het Lago Maggiore, stond hij op een goede dag in Voorburg. Men moet hiervoor groot respekt hebben, want Lorenzo nam zijn be sluit onder heel andere omstandig heden dan de vele duizenden gast arbeiders die zich uit bittere nood zaak in den vreemde moeten ves tigen. Hij echter had in zijn geboor testad een goede baan en leidde een vrij komfortabel leventje met auto en al. Dit alles gaf hij op om de influisteringen van zijn hart te volgen, die hem aanspoorden tot een onzeker avontuur in een ver, vreemd land, waarvan hij zich eigenlijk nauwelijks een voorstel ling kon maken. AH-studiefonds Via het Gewestelijk Arbeidsbureau kwam de heer Mercatelli terecht op de slagerij-afdeling van de AH- Supermarkt aan de Stede te Den Haag, waar, zoals bedrijfsleider Liefers het zegt, 'wij hem leerden kennen als een bekwame kracht, die zich enorm inspande om onze taal zo snel mogelijk onder de knie te krijgen'. Nu, een goed jaar later, brengt geen gesprek hem meer in verlegenheid. Hij verstaat alles en doet rad en doeltreffend overtui gende uitspraken, al staan daarin de woorden, onder invloed van de romaanse zinsbouw, nog niet alle maal op de juiste plaats. Daaraan wordt nu echter wat gedaan: twee avonden in de week neemt hij deel aan een speciale kursus, hetgeen dankzij het Albert Heijn Studiefonds mogelijk is geworden. Bewondering Lorenzo heeft het in ons land naar zijn zin en dat komt niet alleen door de liefde, die al vrij snel na zijn overkomst tot een verloving gend jaar een huwelijk zal opleve ren. 'Het beroep van slager is hier technischer en daardoor fijner. In Italië, veel vlees wordt verkocht met been eraan. Het gaat daar voornamelijk om schoonmaken en vet weghalen'. En hij is over nog veel meer dingen in Nederland erg te spreken. 'Waar in Italië vind ik zulke mooie bossen', roept Merca telli uit, 'en ook het platteland met zijn vaarten, bruggetjes en molens is prachtig'. Emancipatie Hoewel het hart van Lorenzo alleen voor zijn verloofde slaat, heeft hij toch voldoende om zich heen ge keken om een algemene waarde ring te hebben voor de vrouwen Dit zijn ze dan Lorenzo en en zijn hollandse hartedief van Nederland. De meisjes zijn niet alleen blond en mooi, luidt zijn konklusie, ook intelligenter dan in Italië, waar de emancipatie nog maar moeilijk verloopt. 'Je kunt be ter hebben een echtgenote die kan meepraten', zo oordeelt hij nu. Mamma Als volbloed Italiaan denkt Lorenzo Mercatelli natuurlijk vaak aan la Mamma, die in Bologna achterge bleven is. Hij stuurt haar soms een exemplaar van 'Flitsen' en heeft haar talrijke malen gesmeekt in Holland te komen kijken. Dat zal nu straks met Pasen gaan gebeuren. Ongetwijfeld zal zij ook het AH- filiaal aan de Stede bezoeken en daar een ogenblik versteld staan, 'want', zegt haar zoon, 'zo'n mooie Supermarkt hadden wij in Italië nog nooit gezien'. Een machine met een leesbril Wanneer u dit leest lijkt het onge loofwaardig, maar de ontwikkeling van de elektronica heeft het moge lijk gemaakt machines te konstru- eren die handschrift kunnen lezen. Zo'n machine - een optische lees- eenheid - moet gekoppeld worden aan een computer en kan dan tekens - b.v. letters en cijfers - direkt vanaf een dokument lezen. De tekens worden door middel van een lichtstraal afgetast en wanneer deze lichtstraal het gehele teken heeft afgetast bepaalt de computer welk teken dit is. De cijfers en letters worden met een snelheid van enige honderden tekens per sekonde gelezen. De optische leeseenheid kan zo wel hand- als machinegeschreven tekens lezen, mits deze aan be paalde karakteristieken voldoen. De belangrijkste karakteristiek is dat letters en cijfers (in gestan daardiseerd schrift) geschreven worden. Momenteel wordt er in het AG door de afdeling Administratieve Orga- Maandag 2 februari j.l. startte in alle AH-Restaurants de ook voor deze sektor zo langzamerhand traditionele OPW. Een sportieve - 8 weken durende - krachtmeting tussen de teams van Albert's Corners, Wimpy's, 'De Walvis' en VAMI Lunchroom. Waren het in 1969 de 'wielrenners' onder de deelnemers die met een 'banddikte' deze Omzet Prestatie Wedstrijd wonnen, dit jaar zullen enthousiaste 'kegelaars' strijden om de hoogste eer. Het motto van deze OPW luidt dan ook 'Om de Lange' of om het 'koningsschap'. Computers vertalen alles in cijfers: namen en van produkten, voorraden en omzetten, filialen en lonen. De machines kunnen met de ingebrachtecijfers echter alleen werken als ze 'herkenbaar' zijn en dat betekent dat de cijfers zo en niet anders (op speciale formulieren) geschreven moeten worden. Zou een filiaalchef per ongeluk een dwarsstreepje door de 7 halen dan is er een goede kans dat de betreffende werknemer veel te veel overuren uitbetaald krijgt, of te weinig natuurlijk Termen uit de edele kegelsport, welke wel enige toelichting be hoeven. Het kegelspel wordt ge speeld met een bal en 9 kegels die, al naar gelang de plaatsing, 'zweet', 'duifjes', 'boeren' en 'ko ning' (of 'de lange') genoemd wor den. De 'koning' is de middelste en be langrijkste kegel. Daarom wordt het winnende team dan ook het 'koningsteam' genoemd. Koningsteam Er wordt gestreden om 3 klasse menten. Een rode-kegelklassement, waarbij de winnaar in verhouding de hoog ste omzetstijging t.o.v. een bepaal de basis heeft bereikt. Een groene-kegelklassement, waar bij het er om gaat een zo groot mo gelijk aantal aktie-artikelen (sherry, gebak, Irish Coffee, complete menu's e.a.) te verkopen. En dan het gouden-kegelklasse ment. Hier worden de beide andere klassementen met elkaar gekom- bineerd. Het team dat in dit klas sement het hoogst eindigt wordt het 'koningsteam' en Restaurant OPW Kampioen 1970. zellige feestavond worden aange boden. Het ziet er naar uit dat ook dit jaar weer sportief zal worden gestreden op alle fronten. De records zullen sneuvelen. Het wordt zeer spannend Ook de redaktie van AH Flitsen wenst alle restaurant-teams zeer veel sukses. nisatie onderzocht of het mogelijk en wenselijk is om bij AH gebruik te gaan maken van een optische leeseenheid. Over de toepassings mogelijkheden in het algemeen en in het bijzonder die bij AH van deze toch wel revolutionaire ont wikkeling zal in een volgend stukje aandacht besteed worden. Uiteraard wordt al deze moeite niet gedaan alleen om de 'Flitsen' op een handige manier te kunnen ver zenden. Er staan andere en grotere belangen op het spel. De bedoeling is, dat de computer gaandeweg wordt gevoed met alle gegevens die voor het personeelsbeleid nodig zijn, zodat er kan worden overgegaan tot het centraal be rekenen van salarissen, inhoudin gen etc. Als alles gaat zoals men wil, zullen de filialen in 1971 geen eigen loonadministratie meer hoe ven te voeren. Feestavond Er zijn weer grandioze prijzen. De kampioen ontvangt vanzelf sprekend de OPW Wisselbeker en er wordt een geweldige feestavond georganiseerd met leuke prijzen voor het gehele team. Ook aan de winnaars van de beide andere klassementen zal een ge- De winnaar (dus het Koningsteam) wordt het team dat gedurende de OPW in beide klassementen (dus voor de rode en groene kegel te zamen) het hoogste is geëindigd. Dit is een verhaal dat romantisch ingestelde harten goed zal doen, want het maakt melding van liefde en trouw, die zegevierden over aanzienlijke problemen en zich door geen afstanden lieten be teugelen. Wij stellen u voor aan AH-medewerker Lorenzo Merca telli, afkomstig uit Bologna, die in zijn eentje het imago van de 'latin lovers' een flink stuk heeft opgevijzeld. Ook in Italië, zo toonde hij aan, zijn er wel degelijk serieuze minnaars; alle pappagalli ten spijt, die aan de zonovergoten stranden met hun charmante gebrabbel de arme meisjes uit het noorden zo schromelijk in de maling nemen.

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 5