Tips voor het inzenden van kopij voor AH-Flitsen Eenvoudige artikelen schrijven is veelal een kwestie van een formule volgen 10 korting IBW/ISW Ljaapiy AH-Flitsen 4 bijzonder griezelig, maar dat is het in wezen niet. Het gaat er namelijk bij elk geschreven stuk om dat men iets heeft te vertellen aan mensen die niet bij dat bepaalde gebeurde betrokken zijn geweest, die bepaal de personen niet kennen of niet met de situatie op de hoogte zijn. Nu gaat het erom juist die mensen een beeld te verschaffen dat de begrippen die beschreven worden als het ware 'zichtbaar' maakt. Overigens moet men niet te gauw veronderstellen dat een bepaal de persoon of situatie wel be kend zal zijn. Nog onlangs is dit in de praktijk gebleken. Tijdens een interview met een verslaggever van 'Het Parool' vertelde een mede werkster van Albert Heijn NV dat zij niet wist wie de heer A. Heijn, president van Albert Heijn NV, was en hoe hij er uit ziet - en dat ondanks het feit dat de heer A. Heijn regelmatig in Flitsen staat afgebeeld. Overigens heeft men voor het schilderen van dit beeld in de jour nalistiek een bepaalde formule ont wikkeld. Deze formule is gevangen in een zestal vaste trefwoorden, die kortweg als de 'vijf W's en de H' worden omschreven. Het zijn de trefwoorden: wie (pleegt de handeling, is er bij betrokken en wie of wat is die wie); wat (omvat de handeling en wat is het resultaat daarvan); waar (wordt de handeling voltrok ken); wanneer (is het gebeurd of gaat het gebeuren; het gebeuren); Degene die er inderdaad in slaagt deze vaste trefwoorden in zijn of haar artikel weet te beantwoorden - en dat is een vrij eenvoudige zaak - kan er in negen van de tien gevallen zeker van zijn dat dit artikel inderdaad in Flitsen zal wor den gepubliceerd. Vooropgesteld natuurlijk dat het verhaal ook wer kelijk interessant is voor de lezers van Flitsen. Wat is interessant Natuurlijk rijst nu onmiddellijk de vraag wat nu in feite interessant is. Het heeft geen enkele zin om hier een komplete waslijst van moge lijke onderwerpen te geven, maar om de gedachte even te bepalen, volgt hieronder een kleine opsom ming van een aantal mogelijke 'nieuwspunten'. Promotie van een medewerk(st)er; verbouwing; nieuwe machine; nieu we artikelen; nieuwe verpakking; speciale verkoopaktie; feestavond of uitstapje van personeel; plaat selijk evenement, waarop door het bedrijfsonderdeel wordt ingehaakt; lokale gebeurtenis die effekt heeft op AH-bedrijfsonderdeel; bijzonder voorval met klant in filiaal; bijzon dere artistieke prestatie van mede werkster; bijzondere sportpres tatie van medewerk(st)er; bijzon dere hobby van medewerk(st)er, b.v. zweefvliegen, parachutesprin gen, motor-cross rijden, rally rijden; bijzondere vakantie van mede werkster; medewerkster die tij dens vakantie, oogstfeest e.d. aan Miss-verkiezing meedoet of heeft gedaan; bijzonder jubileum; lang durige ziekte van medewerk(st)er. Ook tips zijn welkom Uiteraard is het ook mogelijk dat men van een bepaalde zaak op de hoogte is, maar daar liever niet over schrijft omdat men meent hiertoe niet in staat te zijn. In dat soort gevallen kan natuurlijk ook worden volstaan met het door geven van bij voorkeur schrifte lijke tips aan de hoofdredakteur, die dan in ieder geval van het ge beuren op de hoogte is en dan kan beoordelen of het de moeite waard is er een journalist 'op los te laten'. Overigens - en eerlijkheidshalve - moet nog wel even worden gesteld dat het altijd mogelijk blijft dat een artikel nog even 'nabewerkt' of zelfs 'omgeschreven' wordt. Ook in de dagelijkse journalistiek gebeurt dit en het herschrijven, inkorten of bewerken van een artikel moet dan ook beslist niet worden gezien als een slechte beoordeling van dat artikel. Kollega's, die assisteren bij het samenstellen van AH-flitsen, wor den bij hun werkzaamheden in de filialen dikwijls gekonfronteerd met het probleem dat er medewerkers van Albert Heijn zijn die graag eens een stukje voor Flitsen zouden willen schrijven, maar daar veelal niet toe komen omdat zij niet weten hoe zij dat moeten doen of aan wie zij hun kopij moeten toezenden. Speciaal voor hen is dit stukje geschreven in de hoop dat de tips die erin ver werkt zijn hen een eindje op weg zullen helpen. Het schrijven van eenvoudige artikelen is over het algemeen niet zo heel moeilijk. Het is veelal gewoon een kwestie van het volgen van een vaste formule. Om met het kleinste probleem te beginnen. Eventuele kopij voor Flitsen kan worden verzonden aan: Redaktie AH-flitsen, Westzijde 26, Zaandam. Eenvoudige taal gebruiken Het behoeft natuurlijk geen betoog dat de stukken die worden inge zonden aan bepaalde voorwaarden moeten voldoen. Zo heeft het bij voorbeeld geen enkele zin om een artikel in te zenden over onder werpen als 'Jantje's eerste dag op school' of 'De existerende possi- biliteit van kommunikatieve diver gentie bij het behandelen van de sociaal/psychologische problema tiek bij het samenstellen van kom- munale eenheden'. Het 'waarom niet' van beide onderwerpen ligt natuurlijk duidelijk voor de hand. Jantjes eerste schooldag mag dan voor Jantje en zijn ouders van het allergrootste gewicht zijn, voor de lezers van Flitsen is het een vol komen onbelangrijke zaak. Het tweede onderwerp dat werd ge noemd is dermate gespecialiseerd en in dermate dure bewoordingen omschreven, dat het alleen al daar om ongeschikt is voor de kolom men van dit blad. Hiermee is dan meteen aangegeven wat de belang rijkste voorwaarden zijn. In de eer ste plaats moet het artikel interes sant zijn voor de grote groep van lezers van het blad en in de tweede plaats moeten de artikelen ge schreven zijn in eenvoudige ronde bewoordingen, die door iedereen verstaan en begrepen kunnen wor den. Belangrijk is ook de lengte van het verhaal. Het is goed om de stukken zo kort mogelijk te houden, dit bevordert de leesbaarheid en bespaart de hoofdredakteur kopzorgen om de - toch al zo beperkte - ruimte in zijn blad. De journalistieke kant van de zaak Natuurlijk moet een stuk ook jour nalistiek verantwoord zijn. Dit klinkt voor de niet-journalist natuurlijk Zowel met het IBW; Instituut voor Bedrijfswetenschappen te Bilthoven als met het ISW; Instituut voor So ciale wetenschappen te Den Haag, is de volgende regeling getroffen. Medewerkers van Albert Heijn NV, die bij een van deze institu ten een kursus volgen of gaan volgen, komen voor een korting in aanmerking, te weten: 10% KORTING OP DE LESGELDEN Deze kortingsregeling geldt der halve niet voor examen c.q. ten- tamengelden. Aan afdeling opleidingen/305 op te geven: naam, voorletters; adres, woonplaats; naam van instituut (IBW of ISW); kursusnaam; studie reeds aangevangen; studie aan te vangen per Door deze regeling blijft de be staande betalingswijze ongewijzigd, d.w.z. u dient zelf voor betalingen aan het betreffende instituut zorg te dragen. Zodra uw opgave op 305 binnen komt, informeert deze afdeling het betreffende instituut, dat daarna e.e.a. administratief verwerkt. Volledig ingevulde aanvraagformu lieren voor studievoorschot - voor een kursus bij bovengenoemde in stituten - moeten worden gezonden naar afd. opleidingen/305. Vervolg van pagina 3 Bij de opening van Rozenburg was een Zwarte Piet 'hostess'. En wat een knappe! De heer W. van den Honing, bedrijfsleider van onze SM op het De Savornin Lohmanplein in Den Haag, met zijn medewerkers voor de opening op 11 december 1969. Uit de filialen Hierbij nog een nagekomen foto uit Wassenaar, waar Sint en Piet te paard in de Supermart verschenen. De heer M. de Groot van de Leus- derweg in Amersfoort doet een be roep op het oudere personeel om de jongere kollega's op te vangen en te ondersteunen, want door een goede sfeer in het bedrijf behalen we omzet en gaat het ons allemaal goed. In Leiden 1078 zijn ze op Hemel vaartsdag samen naar België ge weest en een avond naar Dorus. Sint hebben ze gevierd met 3 Pie ten. die naar peterselie en manda rijnen roken. Het viel op dat het personeel van de groente-afdeling niet aanwezig was. Ze zijn nu ge lukkig weer terecht. Er bleken 2 zangeressen onder het personeel te zijn, die voor de mikrofoon een nummertje weggaven. De heer J. Benders, afdeling groen ten in Brunssum, maakt ons erop attent, dat wij in Flitsen nr. 13 schreven, dat wij o.a. de grootste groenteboer van Nederland zijn. De redaktie vond dit een erenaam, de heer Benders niet; hij houdt het meer op groenteman of groente heer. Hij vraagt ook waarom er nooit iets over Limburg in Flits-in staat. We zullen ons best doen. Het personeel van de Ant. Mat- thaeuslaan in Utrecht zendt de lezers zijn beste wensen. Ze hebben daar 9 moederloze mui zen gevangen, 2 dagen oud, die ze o.a. de namen Heintje, Deeceetje, PMCtje, Deekaatje enz. gegeven hebben. De beestjes zijn gek op Nassivlees. De heer C. Janmaat, ook van de Leusderweg in Amersfoort, waar schuwt dat we er voor op moeten passen, dat er bv. geen plaatje 'reklame' over de kode geplakt wordt. In Doorn bewezen ze dat ook in een ZB met weinig middelen en veel enthousiasme een leuke aktie kan worden gevoerd. Hun kwam ter ore dat de dochter van een klant in een Spaans kos tuum was getrouwd. Gedurende twee dagen hebben ze dit kostuum mogen lenen en gebruikt bij het laten proeven van Navelinas. Bij gestaan door de groentechef heeft een parttime-cassière (en wat een knappe, zoals u op de foto kunt zien!) adviezen gegeven, met veel sukses. Filiaal Utrecht 1030, o.l.v. de heer C. v. d. Broek, heeft 't St. Nicolaas- feest uitbundig gevierd. Er waren 150 aanwezigen. Elk lid van de personeelsvereniging kreeg een kadeau. Een groepje beatgirls trad op en Greet Achterberg, maten 86-68-86 werd, na spannende strijd, gekozen tot Miss AH 1030. Op de foto: mevrouw Zietschat, hoofdkassière, bij Sinterklaas. TSTWSfl

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 4