Administratie bezig aan omvangrijk Openingen moderniserings programma AH-Flitsen 3 'In de loop van dit jaar zullen de plannen worden voltooid die het mogelijk maken per 1 januari 1971 de gehele loonberekening van het AH-filiaalpersoneel te cen traliseren. Vanaf dit moment zullen geen menselijke cijfe raars zich meer buigen over de ingewikkelde en rijk gevarieer de loonadministratie, maar zal dit belangrijke werk door zacht- zoemende computers worden overgenomen. Ook de uitbe taling zal dan centraal ge schieden: via bank of giro.' Dat vertelde dr. C. Brevoord (44). hoofd van Albert Heijn's admini stratie, toen wij ook met hem een gesprek hadden over de plannen voor 1970. De heer Brevoord ont vouwde een zeer ambitieus pro gramma, met de voltooiing waar van niet één, maar minstens drie jaar gemoeid zal zijn. En een der allerbelangrijkste onderdelen hier van (ook voor het personeel uiter aard) is de automatisering van de loonadministratie, een 'golfslag' die geheel past in de geweldige stroomversnelling, waarin het ad ministratieve werk zich de laatste jaren - vooral dankzij de computers (AH heeft er thans twee) - bevindt. Dr. Brevoord: 'De moeilijkheid bij het berekenen van de eindlonen - bij ons nu al meer dan 10.000 - is dat er vaak zoveel variabele ge gevens verwerkt moeten worden, die van persoon tot persoon ver schillen. Denk alleen maar eens aan de overuren in de filialen, waarvoor bovendien nog diverse percentages worden gehanteerd. Evenwel, ook dat probleem kan worden opgelost. Wij depken aan speciaal voor dit doel ontworpen formulieren, die door de filiaal chefs moeten worden ingevuld met optisch leesbaar, d.w.z. door de computer te 'herkennen' schrift. Deze formulieren worden dan naar het hoofdkantoor opgezonden om te worden verwerkt. Dit alles be tekent, dat de eigenlijke loon administratie volgend jaar geheel uit de filialen verdwenen zal zijn. Al met al een geweldige ingreep'. Het spreekt vanzelf dat dit ook konsekwenties zal hebben voor de wijze van uitbetaling: het loon zal eens per maand worden over geschreven op de bank- of giro rekening van de rechthebbende. Wat de overuren e.d. betreft ver wacht de heer Brevoord, dat bij het uit te betalen loon steeds de drie volle weken van de pas verstreken betaalperiode kunnen worden 'mee genomen', zij het dat het uitbetaal- moment iets zal moeten worden verschoven. Volgend jaar: filiaallonen per computer tal leveranties buiten de eigen distributiecentra om te verminde ren, de bestellingen door filialen aan de leveranciers (nu met kaart jes, briefjes, telefoontjes) te ver vangen door bestelling via het hoofdkantoor, zodat de filialen dan meteen belast kunnen worden. Voor de RZ-dagartikelen kan wellicht gebruikt gemaakt worden van op tisch leesbare formulieren, zodat ze door de computer verwerkt kunnen worden. Wat betekent dat nu in de praktijk? Dr. Brevoord: 'Wel, bij wat ons m.b.t. het eerste punt voor ogen staat, gaat het vooral om een be tere afstemming van de admini stratieve organisatie op het prak tische bedrijfsgebeuren, dat nooit statisch, maar altijd dynamisch is. De administratieve verwerking van de daaruit voortvloeiende gege vens zal daarmee precies parallel moeten lopen en daarom aanmer kelijk flexibeler moeten worden. Voor slagvaardig zakendoen is het nodig, dat de beleidsmensen steeds zo aktueel mogelijk worden voor zien van de gegevens die zij wen sen. Bovendien heeft het huidige systeem eigenlijk als bezwaardat de beleidsfunktionarissen hun gege vens moeten verkrijgen van diverse administratieve afdelingen en dus met meerdere personen te maken hebben. Wij koersen nu naar een efficiënter en sneller kontakt tus sen de leveranciers en de gebrui kers van de cijfers. Om dat te Drie hoofddoelen Zoals gezegd, deze ingrijpende modernisering maakt onderdeel uit van een omvangrijk programma. In z'n totaliteit gericht op drie hoofd doelen, t.w.: a. verbetering van de informatie voorziening, b. vereenvoudiging van het admi nistreren: c. modernisering van de techni sche verwerking. Op 13 november 1969 werd de nieuwe SM in Venlo, Mgr. Nolensplein 51 feestelijk geopend. Hierbij bedrijfsleider A. C. M. Leijden met zijn ploeg. De heer P. Schatorjé, die vele jaren bedrijfsleider van de ZB in Venlo is geweest, heeft wel met weemoed zijn zaak gesloten. Tot zijn pensionering geeft hij nu leiding aan de afdelingen Deli, Gebak, Vis en Diepvries. Tegenover de heer Malag, personeelschef, verklaarde hij: 'Ik vond het wel een moeilijke overgang, maar de samenwerking met de SMBL en het personeel is prettig. Het is leuk te ervaren dat de jongelui toch om raad komen bij zo'n oude rot in het vak als ik ben'. bereiken wordt de administratie van een gespecialiseerde opzet 'omgebouwd' tot een funktionele opzet met in principe een verdeling in vier hoofdgroepen: 1. merchan dising, 2. filialen, 3. distributie centra en 4. produktie. De voordelen daarvan zijn duide lijk: de beleidsmensen in elk van die bedrijfsonderdelen vinden bij een administratiegroep alle gege vens, die zij nodig hebben. Zij hoe ven niet meer 'op te diepen' uit het totaal. Bovendien brengt dit sys teem de administratieve mensen dichter bij de gehele aktiviteit, waardoor zij beter de gelegenheid hebben erover mee te denken'. Te ingewikkeld En wat de beoogde vereenvoudi ging van het administreren betreft: een typisch voorbeeld noemt dr. Brevoord de kaslijst in de filialen, die thans 'een veel te ingewikkeld' dokument is. Er wordt gewerkt aan een eenvoudiger opzet (met veel minder regels), hetgeen zowel voor de filialen als voor de administratie een aanzienlijke tijdsbesparing zal kunnen opleveren. Vereenvoudiging en modernisering wordt ook gezocht in de admini stratieve verwerking van de recht streekse zendingen der leveran ciers aan de filialen. De fakturen daarvan komen naar het hoofd kantoor, waarna de kontrole plaats vindt aan de hand van de ontvang- lijsten der filialen, een tijdrovende uitzoekerij, vooral wanneer fakturen eens op zich laten wachten. Er zal nu naar worden gestreefd het aan- Telekommunikatie Een andere belangrijke taak, die - vooral dit jaar - op de schouders van dr. Brevoord en zijn mede werkers rust is het treffen van alle voorbereidingen om de gang van zaken in het nieuwe DC te Zwijn- drecht straks zo efficiënt en snel mogelijk te laten verlopen. En dat betekent ook hier: de computer een belangrijk deel van het ('ver deel') werk laten doen. Bovendien wordt gedacht aan een vorm van telekommunikatie (beeldbuis mis schien?) om opdrachten aan het DC snel te kunnen laten doorgeven en uitvoeren. En om tenslotte nog iets van dr. Brevoords plannen te noemen: be tere beheersing van de goederen voorraad en een efficiënter gebruik van het mechanisme der com puters. Duidelijk is al met al wel, dat ook in het bedrijfsgebeuren van AH het wonder der techniek, dat computer heet, een steeds be langrijker rol gaat spelen. Een noodzaak evenwel, om de enorme toevloed van gegevens (en de vraag ernaar) in de komende jaren aan te kunnen. Deze stroomversnelling, waarin zich hee' wat klippen bevinden, zal ongetwijfeld nogal wat spannin gen voor het administratieve appa raat meebrengen. Op 10 december 1968 werd SM Maarssen geopend. Om de een of andere reden bereikte ons geen foto van de opening. Dit zat de bedrijfsleider, de heer H, M. Janssen goed dwars, want als Cor-lid heeft hij ons dat enige malen laten weten. Vandaar nu een foto bij het één-jarig bestaan, met Albert Heijn deftig geschreven met Y. De heer Janssen schreef: '80% van ons personeel is jong. Het gehele team studeert (EHBO, IVIO, Kruideniersvakdiploma, Middenstands, Vers Vlees, Groenten en Fruit). We hebben een moeilijke aanlooptijd gehad maar goede resultaten geboekt en gaan met enthousiasme in 1970 starten,' Dit jaar zal voor het personeel van het administratiegebouw een algemene 'computerkursus' worden gegeven. Daarnaast zal veel aan speciale opleiding worden gedaan. Veel waardevoller 'Vindt u ook, dat er met de opmars van de machine een brok roman tiek, een stuk typische sfeer uit de administratieve sektor gaat ver dwijnen?' Dr. Brevoord: 'Vroeger had de zakenman bij wijze van spreken alleen maar een boekhouder nodig om uit te rekenen hoeveel belasting er betaald moest worden, thans hebben de cijfers een enorme be tekenis voor de gehele bedrijfs voering, van dag-tot-dag om snel te kunnen reageren. Daardoor is het werk veel waardevoller ge worden: een bedrijf staat of valt er mee. Bovendien: de technische ontwikkeling geeft meer mogelijk heden om kreatief bezig te zijn (met name in het oplossen van problemen), waardoor het geest dodende werk door de machine kan worden overgenomen'. Een hoogleraar heeft eens opge merkt, dat mens en machine te zamen een zeer geslaagde kom- binatie kunnen vormen. Immers, de machine is dom, de mens intelli gent. De mens is echter ook traag, vergeetachtig en niet super-punk- tueel, terwijl de machine daaren tegen snel is, een voortreffelijk geheugen heeft en bijzonder punk- tueel is. 'Zo vullen zij elkaar op ideale wijze aan', aldus de heer Brevoord. Zoon Eric keek erg 'zwart' bij de opening van de nieuwe Albert Heijn SuperMart in Delfzijl op woensdag, 19 november jl. Geen wonder met 2 van die zwarte Pieten vlak bij je. De heer J. Prinsen (bedrijfsleider) met echtgenote en zoon Han vonden het prachtig. Desgevraagd zei Eric ons nog. dat hij toch ook wel in feest stemming was bij de opening van zo'n mooie zaak. Hij wenst het hele team en zijn pappie dan ook veel sukses! Op 3 december 1969 werd onze SM in Rozenburg geopend. Op de foto de heer A. H. van Roon met zijn ploeg. De vele openingen vormen een goed sluitstuk voor het jaar 1969. Vervolg op pagina 4 mm

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 3