OR. HOE IS UW TOT DE O.R.? sampagne slaat aan Ruud de Jong toch herkiesbaar in OR AH L 1 April OR-verkiezingen Beeld OR Albro vervormd door gebrek aan informatie Flitsen pagina? Nog drie weken, dan is het zover. Woensdag 1 april zijn er OR-verkiezingen bij Ahold. Op die dag bepalen de werknemers door wie ze zich de komende drie jaar laten vertegenwoordigen in de ondernemingsraden. Belangrijk? Nou en of! Via de OR kunt u blijven meedenken, meepraten en meebeslissen over tal van beleidszaken. Zaken die uw bedrijf, en daarmee ook u aangaan. Vul daarom uw stembiljet in op 1 april. Denk na! Stem! OOK MAAR MENSEN SPIJTOPTANT jANWyWl L. 3E Wou WfL O F NIET IN DE ü.R. VVE BLIJVEN NIET Z&OR.EM.. Gebrek aan informatie en gebrek aan communicatie tussen OR-leden en de achterban zijn de twee hoofdoorzaken van de geringe betrokkenheid van de Albro-medewerkers bij het OR-werk. Dat is de belangrijkste conclusie van een onderzoek dat studenten van de Universiteit van Amsterdam onder 36 medewerkers van Albro Zwanenburg hebben verricht in opdracht van de OR. Aanleiding van het onderzoek was de geringe animo onder de medewerkers om zich kandidaat te stellen voor de komende OR-verkiezingen. De studenten concluderen dat de infor matie die de OR aan de achterban ver- schaft niét aantrekkelijk genoeg is om te lezen. De notulen van OR-vergaderin gen op het prikbord worden slechts door weinigen gelezen. Degenen die de moeite nemen om de notulen wel te le zen vinden ze doorgaans te beknopt. ,,Zo ontgaat het velen waar de OR werkelijk mee bezig is", aldus het rap port. Uit de interviews met de Albro-me- dewerkers bleek voorts dat er op het werk weinig gepraat wordt over het OR- werk. De onderzoekers schrijven dat toe aan de tijdsdruk, de ploegendiensten en eventuele geheimhouding van bepaal de informatie. Buitenlandse werkne mers die het Nederlands niet voldoende beheersen blijven helemaal van infor matie verstoken. Het gebrek aan infor matie en communicatie heeft volgens het rapport o.a. tot gevolg dat er rond de OR een sfeer van geheimzinnigheid hangt en dat men de OR een besloten clubje vindt dat dichter bij de directie staat dan bij de werknemers. Dat leidt ertoe dat de achterban eraan twijfelt of de OR wel voldoende invloed kan uitoe fenen op de gang van zaken bij Albro. Bovendien denkt de achterban dat de OR alleen maar vergadert zonder dat dat resultaten tot gevolg heeft. Het wei nig rooskleurige beeld van de OR is een belangrijke oorzaak van het feit dat werknemers van Albro niet siaan te springen om zitting te nemen in de OR. Ook het idee dat het OR-werk te veel vrije tijd zou kosten weerhoudt velen er van zich kandidaat te stellen. Het onder zoeksrapport besluit met een aantal ad viezen om verandering in de bestaande situatie te brengen. Zo zou volgens de onderzoekers het OR-werk als vast agendapunt bij het werkoverleg moeten worden opgenomen. Daarnaast zou de OR zich in een op te richten huisorgaan moeten profileren. Bij de werving van meuwe kandidaten zou meer aandacht besteed moeten worden aan de positie ve aspecten van het OR-werk. „Mensen kunnen onzes inziens alleen worden ge stimuleerd om zich kandidaat te stellen door de OR nieuw vuur in te blazen", zo menen de onderzoekers. De OR Albro liet bij monde van secreta ris Annemie Buys weten dat de OR ernst zal maken mei de aanbevelingen uit het rapport. Overigens heeft de OR inmid dels voor de meeste kiesgroepen kandi daten weten te vinden. HOUDING O.R.D.C. individualisten zijn welkom, als zij bereid zijn als één van de leden van een groep mee te werken. Bedrijfsleider Ruud de Jong van fi liaal 1049 in Tilburg heeft zich ver- rassenderwijze toch kandidaat ge steld voor de OR-verkiezingen van 1 april a.s. Zijn kandidaatstelling heeft enige bevreemding gewekt om dat hij had laten weten niet meer be schikbaar te zijn. In CORRelatie van mei vorig jaar zei hij o.a.: ,,Ik heb er straks drie jaar lang een hoop ener gie in gestoken, daarna een collega maar weer eens." Welk ragfijn steekspel heeft aan de ommezwaai van Ruud de Jong ten grondslag gelegen? Ruud de Jong: „Ik heb inderdaad ge zegd dat ik zou stoppen, maar door een aantal omstandigheden ben ik te ruggekomen op die beslissing. Er ver dwijnen na de verkiezingen nogal wat geroutineerde krachten uit de OR terwijl de ontwikkelingen met de grootschalige supermarkt en de nieu we arbeidsomstandighedenwet in volle gang zijn. Ik heb veel energie in de VGW-commissie (Veiligheid, Ge zondheid en Welzijn. De Jong is voor zitter van die commissie - red.) gesto ken en ik zou het jammer vinden als dat door de onervarenheid van een nieuwe OR verloren zou gaan. Dat waren voor mij redenen om op mijn standpunt terug te komen. Ik heb eerst nog een aantal collega's gepolst of die me wilden opvolgen, maar die zei den: Nee De Jong, dat werk doe jij pri ma. Om een lang verhaal kort te ma ken: kijkend naar de kandidaatstel ling heb ik toch besloten om door te gaan. Het vertrek van collega Johan Dallinga heeft daarbij een belangrijke rol gespeeld. En bovendien: ik heb het OR-werk nooit met tegenzin gedaan. Het probleem is alleen dat je zo vaak weg bent uit je filiaal. Met mijn nieu we zonemanager heb ik inmiddels de zelfde goede afspraken gemaakt als met mijn oude zm. Bovendien hebben er in mijn filiaal enkele verschuivin gen plaatsgevonden zodat ik er alle vertrouwen in heb dat het uitstekend blijft lopen. Al met al heb ik gedacht: laat ik "dan toch maar verder gaan in de OR. Of ik niet bang ben m'n geloof waardigheid te verliezen? Nee, als je maar duidelijk zegt waarom je terug bent gekomen op een eerdere beslis sing."

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 7