Bloed, zweet en tranen Altematievi De martelgang van het Miro-platform pagina 6 Flitsen In december '86 brachten de OR'en van Albert Heijn en Miro alsmede de COR, een positief advies uit over de integra tie van Miro in Albert Heijn. Een plat form, bestaande uit 5 leden van de OR AH, 5 van de OR Miro en 2 van de COR, bereidde het advies voor. Dat ging niet altijd even soepel. Vooral in de begin fase kende het platform moeilijke mo menten. De emoties laaiden daarbij soms hoog op. Gaandeweg ontstond er een basis van wederzijds begrip en vertrouwen, zodat het uiteindelijk toch lukte een advies op te stellen waar ie dereen achter stond. CORRelatie blikte met Martin van 't Hazeveld (voorzitter OR AH), Peter Valk (voorzitter OR Miro) en Cor Schoon (voorzitter COR) terug op de moeizame weg van het Miro-plat- form. Alledrie maakten zij deel uit van het platform dat inmiddels is opgehe- Wat heeft het platform bereikt? Cor Schoon: ,,We zijn vanuit een brok verscheidenheid tot een eensluidend advies gekomen. Daardoor stonden we natuurlijk sterker naar de Raad van Be stuur (RvB) toe dan wanneer dat niet ge beurd was. Wat de resultaten betreft: Het platform heeft bereikt dat de werk gelegenheid in alle fases van de inte gratie, tot en met de realisering van de grootschalige supermarkt, behouden is gebleven. En verder is het sociaal plan dank zij het platform op verschillende punten verbeterd." Peter Valk: ,,De be sluitvorming is, zo niet sneller dan toch béter geworden dank zi] het platform. De zaak is veel dieper uitgespit dan wanneer het advies bij de twee OR'en en de COR afzonderlijk had gelegen. Ik hoop overigens dat alle afspraken die de RvB en het platform hebben ge maakt, door iedereen in het veld loyaal uitgevoerd zullen worden. Zowel naar de letter als naar de geest." Martin van 't Hazeveld: ,,Door in ons advies ook aandacht te leggen op de toekomstige organisatievorm hebben we duidelijk gemaakt dat we als plat form niet hebben zitten slapen. De zorg voor de bestuurbaarheid wordt door ons met de RvB gedeeld. Als het in de loop van dit jaar nodig mocht zijn, dan zullen we zelf initiatieven nemen ten aanzien van de bestuurbaarheid." De OR AH zag het platform vanaf het begin niet zitten. Waarom niet? Martin van 't Hazeveld: ,,We waren in derdaad tegen een platform, omdat we vinden dat de verantwoordelijkheid eerst gelegd moet worden waar zij thuishoort. In dit geval bij de OR'en van Miro en AH. Dat we toch in het platform zijn gestapt kwam doordat de OR Miro en de COR ons verzochten mee te doen. We hebben gezegd: OK, we gaan niet dwarsliggen. Maar principieel zijn we nog steeds tegen een platform. Bij de presentatie van de adviesaanvraag drong de RvB al aan op de vorming van een platform. Ik vind dat niet juist. Of je legt de adviesaanvraag bij de COR neer of bij de desbetreffende OR'en af zonderlijk. Als dat laatste was gebeurd dan hadden er wel eens twee verschil lende adviezen uit kunnen rollen. Dat had best gekund. Dan had de RvB een probleem gehad. Daarmee wil ik niet zeggen dat het advies dat er nu uit ge komen is niet goed zou zijn, want het is wel goed, maar ik vraag me nog steeds af: Wat was er gebeurd als er twee ver schillende adviezen waren gekomen?" Cor Schoon: ,,ik ben het met Martin eens dat je moet voorkomen dat er een soort geplaveide constructie komt, waarbij je zorgt dat de grootste lijmer er in zit om de zaak te lijmen. Het probleem is door het platform gladgestreken. De OR Miro had anders 'nee' gezegd. Om wille van de werkgelegenheid hebben we net zo lang vergaderd totdat er over eenstemming was bereikt. Vanuit de RvB gezien was een platform een goede zaak. Voor hen was het belangrijk te voorkomen dat de beide OR'en elkaar in de haren zouden vliegen." Peter Valk: Voor de OR Miro lag het heel duidelijk. We gingen er bij voorbaat vanuit dat er aan een vorm van integratie niet te ont- V.l.n.r.: Peter Valk (voorzitter OR Miro), Cor Schoon (voorzitter COR), Martin van 't Hazeveld (voorzitter OR AH). komen was. Vanuit dat standpunt heb ben we gestreefd naar samenwerking in een platform. Niet omdat we ons zwak voelden, maar je staat samen toch nog sterker. Als we het alleen hadden moeten doen, dan hadden we waar schijnlijk geadviseerd om niet te integre ren. Het lag allemaal heel emotioneel. We voelden ons opgeslokt door AH. Het is voor ons in het platform een zware klus geweest om de emotionaliteit on dergeschikt te maken. Het is echt een leerproces geweest. Vooral in het begin is het heel moeilijk geweest, maar later waren we ervan overtuigd dat het plat form ondanks de problemen niet meer uit elkaar zou springen. Die dreiging heeft er in de beginfase wel ingezeten. Het grote winstpunt van dit platform is voor mij het wederzijdse begrip dat ont staan is. Dat alleen is al enorm belang rijk voor de toekomst." Martin van 't Hazeveld: ,,Het is 'a hell of a job' geweest. Het heeft mij tenminste bloed, zweet en tranen gekost om er met elkaar uit te komen. Het platform is ze ker 25 keer bij elkaar geweest. Ik ben in die periode nauwelijks thuis geweest. Ik zweefde, ik was helemaal los." Peter Valk: ,,Op het laatst moest ik me op de zaak weer voorstellen. Ze kenden me niet meer." Cor Schoon: ,,Ik kom eigen lijk nu pas weer een beetje in het ritme van mijn normale werk." De moeilijkheden in het platform wa ren blijkens de notulen vooral het ge volg van cultuurverschillen tussen AH en Miro. Hoe zat dat? Peter Valk: Wij hadden onze eigen Mi- ro-cultuur. Een'cultuur van inspraak op de vloer. Daar waren we vrij ver mee. Er heerste vertrouwen in onze directeur. De afdeling Personeelzaken ging ge weldig met mensen om. Bij ons heerste het idee dat het bij AH allemaal harder zou zijn. Het was ook de angst voor het onbekende. Het opgaan in een grote or ganisatie. De anonimiteit. Bovendien hadden we het gevoel dat er bij AH nog al denigrerend werd gedacht en ge sproken over Miro. Dat men ons kwalijk nam dat er ondanks alle investeringen nog altijd verlies werd geleden. Dat stemde ons wat angstig voor de integra tie. Tegen die achtergrond ontstonden er zo nu en dan problemen in het plat form." Martin van 't Hazelveld:Binnen de Albert Heijn-cultuur - wat dat dan ook wezen mag - werd Miro als proef tuin gezien. De winkel van de toekomst. Er gingen geruchten dat de salarissen bij Miro zoveel beter waren dan bij AH. Dat Miro-winkels werden geleid door di recteuren tegenover cheffies bij Albert Heijn. Zo kwam dat over. Dan is het lo gisch dat AH'ers de klere in krijgen. Zo van: Wat moet Miro bij ons? Ook voor AH'ers lag het best gevoelig. Op 24 september werd de adviesaan vraag door de RvB gedropt. Bijna drie maanden later, op 17 december, brach ten de OR AH, de OR Miro en de COR advies uit. Was die tijd voldoende? Cor Schoon: ,,Bij zo'n gecompliceerde zaak heb je eigenlijk twee keer zoveel tijd nodig. Eigenlijk hadden we de zaak naar het nieuwe jaar willen tillen, maar de RvB kwam toch vrij snel met een werkgelegenheidsgarantie over de brug. Toch denk ik dat ons advies nog zorgvuldiger had gemoeten. Er zijn een paar dingetjes die betei hadden ge kund." Martin van 't Hazeveld: ,,Het ad vies is nog vertraagd doordat de RvB niet altijd tijd had. We hebben een paar keer vergeefs op ze zitten wachten." Komt er bij een eventuele volgende in tegratie weer een platform? Martin van 't Hazeveld: ,,Mijn eerste op tie is: de adviesaanvraag moet gelegd worden bij de betrokken OR'en afzon derlijk." Cor Schoon: ,,Daar ben ik het mee eens." Peter Valk: ,,Ik ook." Niet alle ondernemingsraden van Ahold maken gebruik van de affiches die het Bureau Ondernemingsraden (BOR) door de bekende tekenaar Peter van Straaten heeft laten maken in het kader van de verkiezingscampagne. De OR Distributie bijvoorbeeld heeft zelf een cartoonist aan het werk gezet om de campagne vorm te geven. ,,We willen een eigen gezicht laten zien", aldus secretaris Karei van Loon van de ORDC. De OR vond de tekena- res Anke Klis uit Kaatsheuvel bereid om een aantal affiches te maken, die inmiddels tot in alle hoeken van de distributiecentra zijn doorgedrongen. Karei van Loon: ,,Er is geen deur of raam waar geen poster van ons hangt. De reacties zijn overweldi gend. Het slaat enorm aan. Ook van buiten de organisatie krijgen we veel positieve reacties. En ik weet niet of het door die affiches komt, maar we hebben nog nooit zoveel kandidaten gehad als dit jaar. Ik heb er nu al 39 voor 19 zetels. Dat is nog nooit eerder gebeurd. We hebben altijd moeten ronselen om mensen te krijgen." W. 'A* Onder verantwoording van de COR

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 6