FILDA brengt gegevens filialen centraal in niet vergeten moet't weten oh U BON BON BON BON BON BON •USU MARVELO PRODUCEERT 1,75 MILJOEN AH JUBILEUMDROPJES Ahold-kunstw erken tentoongesteld Flitsen pagina 5 Ui*:: ::s Informatie-systemen Albert Heijn bv V 'Niet vergeten, FILDA moet 't weten'. De be drijfsleiders van de circa 500 winkels van Al- bert Heijn zullen in de komende maanden veelvuldig dit advies op het hart gedrukt krij gen. FILDA staat voor 'Filialen Database Al- bert Heijn'. „Dat wil zeggen dat in FILDA de gegevens van alle filialen worden opgeslagen in een computersysteem", vertelt de heer A. Klingens, Hoofd Stafbureau Economische Za ken van Albert Heijn, tevens algemene pro jectleider FILDA. „Voor de besluitvorming van een grote organisatie als Albert Heijn is centraal beheer van filiaalgegevens van we zenlijk belang. Juiste beslissingen kunnen echter alleen worden genomen, wanneer de informatie over filialen volledig, juist en up to date is. De medewerking van de bedrijfs leiders is hiervoor onontbeerlijk." 5 Met de ontwikkeling van FIL DA, dat deel uitmaakt van de Informatie-Systemen Albert Heijn, werd in 1983 een be gin gemaakt. „Wij wisten dat binnen de organisatie veel gegevens over de filialen be schikbaar waren. Die infor matie was vaak erg versnip perd. De ene afdeling had over een filiaal een stukje in formatie op een blocnote, de andere weer wat informatie op een kaartsysteem en een derde afdeling informatie 'van allebei wat' in een hang map. Kortom, er was geen samenhang, er werd met stukjes en beetjes gewerkt", aldus de heer Klingens. „Dat had in de praktijk soms ver velende consequenties. Het kon gebeuren dat een be drijfsleider vandaag door meneer A van het hoofdkan toor werd gebeld met het verzoek hem wat informatie te verschaffen en een dag la ter door meneer B die min of meer hetzelfde wilde weten. Dan kon het ook gebeuren dat meneer B belde op een moment dat de bedrijfslei der vrij was. Hij vroeg dan de informatie aan de plaats vervangend bedrijfsleider. Deze informatie kon dan best wel eens verschillen van die van de bedrijfsleider. Niet omdat de gegevens plotseling anders waren ge worden, maar omdat de plaatsvervangend bedrijfslei der er een andere uitleg aan gaf." FILDA rekent definitief af met deze onvolkomenhe den. „Het systeem is ontwik keld om iedereen binnen de organisatie, die daartoe be voegd is, te informeren over de filialen. De informatie die FILDA verschaft, is boven dien voor iedereen gelijk. En verder is die informatie niet voor tweeërlei uitleg vat baar, omdat de gegevens zorgvuldig zijn gedefinieerd. Die definities zijn in gebrui kersgroepen, waarin alle ge ledingen van de filiaalorgani satie waren vertegenwoor digd, nauwkeurig vastge steld. FILDA installeren bete kent ook voor de bedrijfslei ders het wegnemen van ex tra werk. Wanneer zij straks, wanneer hun filiaalgegevens in het systeem zitten, wor den gebeld met het verzoek om informatie, kunnen zij kort en bondig reageren met een 'vraagt u het maar aan FILDA'. Ook de vragenstel lers zullen dus met FILDA moeten leren omgaan." De gegevens die in FILDA worden opgeslagen, hebben betrekking op zeer uiteenlo pende zaken. „Het zou te ver voeren die hier allemaal op te sommen. Het betreft on der meer naam en adres van de bedrijfsleiding, aanwezige apparatuur, de onderverde ling van de ruimtes in het fi liaal, de ligging van het fi liaal, het klantengedrag, de concurrentiepositie, de me trages, promotievlakken, parkeerfaciliteiten en be schikbaarheid van facilitei ten zoals bewakingsdienst en schoonmaakdienst. Overi gens zijn nog niet alle filialen in FILDA opgenomen. Wij zijn daar nog druk mee be zig. Elke week komen er 30 filialen in FILDA bij. In week 24 zijn alle filialen in het sys teem opgenomen." f Crediteuren- I .oon!;i 'sl.jn- Logistieke systemen kassa-/omzet- systemen systeem -\5K U.'I) Details assortiment Details inventaris e.d Details uren Details omzet •Hfc Basis voor managementinformatie Financiële database Boekhoudsysteem Financiële informatie- systemen Bedrijfs- rapportering Concem- rapportenng De heer Klingens wijst er op dat FILDA voor het filiaal van grote betekenis is. „In Ne derland hebben wij te ma ken met lokale marktsitua ties die anders zijn dan wij centraal voor ogen hebben. Daarom is het goed dat er in zicht is in die plaatselijke omstandigheden, zodat wij meer inhoud kunnen geven aan de, wat wij noemen, 'lo kale dominantie' van elk fi liaal. Met de gegevens uit FILDA kunnen wij de lokale concurrentiepositie van ons filiaal helpen verstevigen. De bedrijfsleiders zullen moeten wennen aan het fe nomeen FILDA. Wij beseffen heel goed dat hen dat niet mee zal vallen, want wij we ten dat een bedrijfsleider het per definitie bijzonder druk heeft. Voor de continuïteit van FILDA is het echter noodzakelijk dat de gege vensstroom op gang wordt gehouden. Die stroom moet volledig, juist en actueel zijn. De bedrijfsleider zal zich dus bij alles moeten afvragen: moet FILDA dit weten. Wij helpen hem daarbij door hem tijdens opleidingen en met behulp van stickers be wust te maken van het be lang van FILDA. Bovendien zorgt het systeem ervoor dat hij voortdurend in het bezit is van formulieren om wijzi ging van gegevens door te kunnen geven. Het is waar, FILDA staat of valt met de bereidheid van de bedrijfs leiders aan dit 'actueel hou den' mee te werken." Vervolg van pagina 1 „We hebben, samen met de mensen bij Marvelo, gezocht naar een artikel waarmee we op een speelse manier kon den inspelen op het 100-ja- rig bestaan. Een aantal moge lijkheden hebben we moe ten wegstrepen omdat aan passing te duur is of omdat de omloopsnelheid niet zo danig is dat we de actie bin nen een jaar kunnen afron den. Min of meer vanzelf sprekend zijn we toen bij drop uitgekomen", vertelt de heer B. Zeilstra (manager zoetwaren bij AH). En die keus lag Marvelo wel. In de voorbije jaren werd al suc ces geboekt met andere soorten 'actualiteitsdrop' zo als de heer Nico Huijsman (afd. Marketing Services bij het produktiebedrijf) het noemt. Hij doelt daarmee op drop-acties die inhaakten op populaire strips zoals Pink Panther, Asterix en op TV-se- ries als Dik Voormekaar en A-team. Het commercieel aantrekkelijke aspect is, dat rond 20 van de klanten de drop koopt in plaats van an dere dropsoorten, maar dat zeker 80 het artikel 'voor de aardigheid' extra koopt. De heer Zeilstra verwacht dan ook dat de eerste 129.000 geproduceerde eenheden (doosjes van 400 gram) vrij snel zullen zijn verkocht Voor heel 1987 durft hij een prognose van een kwart miljoen wel aan. 250.000 doosjes Aan de produktie ging uiter aard eerst flink wat denk werk vooraf. „We hebben ten slotte gekozen voor af beeldingen, die de ontwikke ling in het transport van Al- bert Heijn in herinnering roepen. Vijf van de zes plaatjes zijn dan ook afkom stig uit het Albert Heijn Mu seum", legt Huijsman uit. Aan de hand van die afbeel dingen heeft Deltavorm, een modellenmaker in Zierikzee de gietvormpjes gestileerd, waarna de produktie op de 15 man tellende drop-afde ling van Marvelo op gang kon komen. Net als bij de vo rige acties in actualiteitsdrop is gekozen voor twee sma ken (zacht zoet en zacht zout) en is extra aandacht besteed aan de verpakking. Op de achterkant van het, onder verantwoordelijkheid van Ahead ontworpen, doos je waarin de jubileumdrop zit, staan de plaatjes nog eens duidelijk afgebeeld. In elke doos zitten ongeveer 70 dropjes, zodat - als de ge schatte verkoop van 250.000 doosjes uitkomt - er dit jaar 1,75 miljoen jubileumdrop jes over de tong zullen gaan. Kraamkamer De heer Zeilstra wil nog wel kwijt dat hij tevreden is over de samenwerking met Mar velo. In de product manage ment groep, waarin mensen van AH en Marvelo zitten, wordt steeds op nieuwe pro- dukt-mogelijkheden gestu deerd. Zeilstra: „We hebben wel wat ideeën uitgewerkt maar die bevinden zich nog in de kraamkamer-fase. Ik heb echter goede hoop dat we - na de inschakeling van uit consumenten gerecru- teerde testteams - met een paar nieuwe produkten naar buiten kunnen komen." Vanaf 3 april t/m 5 mei a.s. worden de 100 Ahold-kunstwerken, waaruit in het kader van het honderdjarig bestaan de Ahold-medewer- kers een keuze konden maken, tentoongesteld in het Stedelijk Museum aan de Paulus Potter straat 13 te Amsterdam. Wie graag wil weten hoe de kunstwerken er uitzien, kan daar in die tijd zijn nieuwsgierigheid bevredigen. Het mu seum is elke dag geopend van 11 tot 17 uur. Bij inlevering van nevenstaande, volledig inge vulde bon kan men bij de receptie van het mu seum gratis een 'Bulletin' verkrijgen met alle informatie over de tentoonstelling. Zonder in - levering van deze bon kost het 'Bulletin'/ 1.50. Naam: Adres: Woonplaats: Postcode: Werkmaatschappij: Functie: l

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 5