'Detailhandel heeft behoefte aan goed opgeleide mensen' pagina 4 Flitsen Professor distributiekunde Wim van der Ster Hal hoofd kantoor wordt verbouwd Dat zegt Wim van der Ster (40). hoofd Marketing Servi ces van Albert Heijn, en daarnaast per 1 februari 1987 buitengewoon hoogle raar distributiekunde. Zelf spreekt hij trouwens liever over retailing; detailhandel bedrijven. In september geeft professor Van der Ster zijn eerste colleges aan Nij- enrode, de Universiteit voor Bedrijfskunde in Breukelen. Op dit moment is hij druk met de voorbereiding op het nieuwe studiejaar. De lesin houd moet worden vastge steld. Maar ook werkt hij aan de rede die hij bij zijn inau guratie, zijn officiële ambts aanvaarding, op 27 mei zal afsteken. Professor Professor Van der Ster. Het zal even wennen zijn. Voor Oud-leerlingen „Over de detailhandel wordt veel te simplistisch gedacht. Het onderwijs heeft er nauwelijks reke ning mee gehouden dat de detailhandel tegen woordig meer vergt dan wat verouderde handels kennis. Ik zal hier mijn best moeten doen om dui delijk te maken dat distributiekunde een interes sant vak is. Elk professioneel detailhandelsbedrijf heeft behoefte aan goed opgeleide mensen; er zijn er nu gewoon niet genoeg." kenning van dc detailhandel op zichzelf. Je wilt meer be kendheid bereiken, het ima go verbeteren. Wij maken bij AH mee dat afgestudeerde bedrijfskundigen in de de tailhandel moeten worden bijgeschoold. Dat zou in het reguliere onderwijs moeten zijn gebeurd. Als het straks meezit, komen er jaarlijks vijftig tot honderd studenten van Nijenrode af die distri butiekunde hebben gehad. Dat zijn er te weinig om aan de behoefte te voldoen, maar het is een aanzet", zo zegt hij. Wim van der Ster gefotografeerd voor kasteel Nijenrode zijn omgeving misschien, in ieder geval voor hemzelf. „Maar ik zou veinzen als ik zei dat het mijn ego niet streelt", zegt hij. Toch hecht hij ook weer niet teveel ge wicht aan deze titel. „Daar voor ben ik teveel een man van de praktijk. Bij Albert Heijn zitten doeners. Daar zeggen ze: doe maar ge woon." Het gaat de heer Van der Ster er straks op Nijenro de in de eerste plaats om die praktijk, en de boeiende kan ten ervan, aan studenten over te brengen. Hij stelt zich daar veel van voor: „Kleine, gemotiveerde groe pen studenten duidelijk ma ken dat er in de distributie het nodige is veranderd. Vooral aan de hand van prak tische voorbeelden. Laten zien welke commerciële werkzaamheden verricht moeten worden. Dat aan dacht voor reclame, vormge ving, schapindeling en noem maar op nodig is. En dat de relatie tussen fabrikant en detaillist is veranderd. Dat je op verschillende manieren op verschillende wensen en behoeften inspeelt." Die kennis op universitair ni veau onderwijzen is volgens de nieuwbakken hoogleraar en volgens Albert Heijn hard nodig. „Detailhandel is een echt vak geworden. Bij de succesvolle detailhandelsbe- De bal van bet Ahold-hoofd- kantoor aan bet Ankersmid- plein in Zaandam wordt mo menteel in een nieuw jasje gestoken. Na 16 jaar was de entree toe aan een gedegen opknapbeurt. Voor bibliothe caris Dick Jonker (links) en portier Henk Oord was bet even behelpen. De Ahold-bi- bliotbeek moest zelfs met plastic worden afgeschermd om bet boekenbezit tegen stof te beschermen. Dat die rede exact samenvalt met de datum dat Albert Heijn honderd jaar bestaat, is geen toeval. De leerstoel die de heer Van der Ster be kleedt heet voluit de Albert Heijn-leerstoel voor distri butiekunde. Vorig jaar al be sloot AH tot de instelling er van, ter gelegenheid van zijn eeuwfeest. Dat de keuze juist op Nijenrode viel, is even min toeval. De beide heren Heijn in de Raad van Bestuur zijn oud-leerlingen, terwijl de heer A. Heijn bovendien betrokken is bij het bestuur van Nijenrode. Ook Wim van der Ster kende het instituut al. In 1969 voltooide hij daar een deel van zijn vervolgop leiding. Een AH-medewerker, die te recht komt in een door Al- bert Heijn geschapen func tie, dat lijkt misschien lo gisch. Zo is het echter zeker niet. Van der Ster kwam over de vacature in contact met Nijenrode zoals dat gewoon lijk gaat: door te reageren op een desbetreffende adver tentie in de krant. „Niet als AH-functionaris maar als pri- vé-persoon had ik belang stelling voor de functie", vertelt hij. „Het zou een prachtige combinatie kun nen zijn tussen theorie en praktijk." Dat Van der Ster uiteindelijk is geselecteerd uit de vele kandidaten komt onder meer doordat hij kan bogen op jarenlange ervaring in verschillende functies in de detailhandel. Verder was hij gastdocent over het onder werp retailing (detailhan del) en marketing bij tal van onderwijsinstituten. Hij heeft een grote hoeveelheid voordrachten, artikelen en boeken op zijn naam staan, en jij is lid van verschillende redactie-adviesraden, con gres- en examencommissies. Die ervaring alleen bleek niet voldoende. Hij werd aan een intensieve selectiepro cedure onderworpen, waar toe onder meer het geven van een proefcollege be hoorde wat zeer ongebruike lijk is bij ambtelijke benoe mingen. Tenslotte volgde zijn benoeming. drijven zie je vakmensen lo pen." Albert Heijn heeft de leer stoel op Nijenrode volgens hem uit ideële motieven in gesteld. ,Je zoekt in feite er- Combinatie De heer Van der Ster zal de komende jaren een dag per week op Nijenrode actief zijn en vier dagen voor AI- bert Heijn. Hij vindt die combinatie van wetenschap pelijk werk en praktische ac tiviteiten ideaal. „In een full time functie als hoogleraar zou ik geen zin hebben ge had. Enerzijds voorkom je nu dat je als docent in een ivoren toren verzeild raakt en te ver van de markt komt te zitten. Anderzijds is het goed om iets meer afstand te nemen van de doenerige cul tuur, je wat breder te oriën teren". De benoeming van de heer Van der Ster is voor de duur van drie jaar. De 500.000 gulden die Albert Heijn heeft uitgetrokken voor de leer stoel zal echter, zo is bere kend, voldoende zijn voor acht tot negen jaar. Zowel bij Albert Heijn als Nijenro de leeft de intentie om de leerstoel in stand te houden. De heer Van der Ster hoopt dat ook andere universitei ten vergelijkbare initiatieven nemen. „Het is niet mogelijk in luttele jaren de complete behoefte aan retail-studen- ten op te vangen. Het moet een aanzet zijn om na te den ken over het vakgebied retai ling. Laten we eerst de zaak maar eens op poten zetten."

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 4