AH TVJOURNAAL STEEDS BETER Een kijkje in de studio Flitsen pagina 3 Video belangrijke schakel in informatie-overdracht bakken. Het AH TV-joumaal wordt vanaf januari el ke week onder de Al- bert Heijn-filialen ver spreid. Het ligt in de bedoeling om dit jaar 40 verschillende afle veringen te maken. Al leen in de vakantiepe riodes zal het journaal niet verschijnen. De lengte van de jour naals varieert van acht tot twaalf minuten. In dat tijdsbestek wordt aandacht besteed aan verschillende onder werpen zoals de week- advertentie, de credo- campagne, het jubi leum, acties, AllerHan- de en achtergronden van bepaalde zaken of artikelen. De onder werpen worden in de studio aan elkaar ge praat door een vast presentatie-duo. Meer dan de helft van het beeldmateriaal wordt op lokatie gefilmd. De verantwoordelijke man voor het TV-jour- naal is AH-communi- ca tie-manager Guido van Woerkom. Waarom is een TV- joumaal nodig? Guido van Woerkom: „Het journaal is nodig omdat Albert Heijn steeds groter wordt en omdat de manier waarop mensen informatie verga ren verandert. Vroeger kwam de overdracht voornamelijk door mid del van papier tot stand, tegenwoordig ligt dat an ders. Mensen zijn ge wend om naar een beeld scherm te kijken. Met vi deo kan informatie snel en onvervormd op alle niveaus overgedragen worden. Het medium kan een belangrijke rol spe len bij het informeren van medewerkers over tal van interne zaken. Dat is de reden waarom AH in de slag is gegaan met video. Het is een flexibel medium waarvan we de mogelijkheden in de toe komst nog verder zullen gaan benutten." Hoe zijn de reacties op het journaal? Guido van Woerkom: „Uit de filialen krijg ik zeer goede reacties, hoe wel mij ook enkele kriti sche kanttekeningen heb ben bereikt. Logisch, want het is natuurlijk niet makkelijk om het jour naal voor 24.000 mensen tegelijk aantrekkelijk te maken. Maar ik heb de in druk dat het TV-joumaal in het algemeen goed ontvangen is. De meeste filiaalmedewerkers kij ken op maandag eerst even naar de video voor ze aan het werk gaan." De kans dat het journaal in 1988 wordt voortge zet acht de communica tie-manager groter- dan 75%. Het enige wat zich tussen het personeel en de presen tator bevindt, is de camera. Het verschil met andere pro gramma's die ik regisseer is dat ik hier werk met een pre sentatieteam dat niet echt ervaren is. Een verkeerd uit gesproken woord kan de he le boodschap in de war stu ren. Als regisseur moet je er daarom enorm bijblijven. Overal op letten: intonatie, uitspraak, toon. Alles. Maar ik heb het voordeel dat ik zes jaar geleden bij AH ge werkt heb. Als vakkenvuller en kassier. Daardoor weet ik veel eerder waar het over gaat." De regisseur spoedt zich na de lunch naar de montagekamer. Het journaal moet nog gemonteerd wor den. Uit alle stukjes video band dient een compact ge heel van een minuut of tien gedistilleerd te worden. Als dat gebeurd is gaat de band naar een kopieerbedrijf dat 500 kopieën maakt. Vanaf za terdag worden de. banden verspreid. Elke week krijgen de filialen een nieuwe afleve ring van het AH TV-joumaal. Banden met oude journaals worden later weer gebruikt voor nieuwe afleveringen. „Volgende week zie je ons weer", horen we Rob Wilson het journaal beëindigen. Hij verbindt er echter nog wel een voorwaarde aan die aan toont hoe gehecht de filialen inmiddels aan het journaal zijn geraakt: „Als de video band tenminste wordt terug gestuurd." De presentatrice neemt plaats achter de presenta tiedesk. Ze kijkt nog even in een spiegeltje. „Wat zie ik eruit", stelt ze geschrokken vast. „De make up moet iets aan mijn haar komen doen." Ze frun nikt wat aan haar lange bruine haren. Een assisten te schiet toe om de lokken in een beeldgenieke plooi te kammen. De presentatrice stroopt de mouwen van haar okergele blouse op en neemt haar tekst nog een keer door. „Nog 5 seconden", klinkt het uit de regiekamer. De opname begint. De presentatrice trekt de mondhoeken omhoog in een prettige glimlach en steekt onverwijld van wal met een bondig exposé inzake de Kassa Bon Bingo. „Ingewikkeld? Nee hoor, het valt best mee." Met verve kwijt zij zich van haar taak. De regiekamer ..knopjes, schuifjes en lampjes.. Het is donderdagmorgen er gens in februari. We bevin den ons in studio 8 van het NOS-complex in Hilversum. Op andere tijdstippen wordt vanuit deze ruimte Studio Sport uitgezonden. Nu vin den er opnames plaats ten behoeve van het AH TV-jour- naal. Op de plaats waar an ders Marga van Arnhem de cijfers van het W-5 spel op dreunt voorziet nu presenta trice Wilke Durand de week- advertentie van Albert Heijn van pakkend commentaar. Onder de lamp waar anders Heinze Bakker melding maakt van persoonlijke, na tionale dan wel wereldre cords, toont presentator Rob Wilson nu de nieuwe AH Beauty Tissues. „Een nieuwe prijs, een nieuwe doos en een nieuwe manier van ver pakken. Dat is pas nieuws." Vanaf begin januari krijgen alle AH-filialen het journaal wekelijks op videoband toe gestuurd. Het is de bedoe ling om daarmee de motiva tie en de betrokkenheid van de filiaalmedewerkers te ver hogen. Voor de produktie van het journaal is het be drijf Signum uit Amstelveen ingehuurd. Professionals zo te zien. En te horen. Men heeft het over teksten die 'hakken', over de stropdas die in de 'close' van een doos tissues moet zitten en over zinnen die er gewoon 'on- dergesneden' dienen te wor den. De vloer van de studio ligt bezaaid met snoeren. Drie camera's staan gericht op de presentatiedesk, die door grote lampen in een baaierd van licht is gezet. Een vierde camera is gericht op de weekadvertentie. Bo ven het hoofd van de presen tatrice hangt een microfoon. In de belendende regieka mer worden haar verrichtin gen op een wand vol moni toren nauwlettend gevolgd door regisseur Rolf Meter, die ook de regie doet van programma's als Nieuwslijn (Veronica), Studio Sport en de Coca Cola Eurochart Top 50 (Sky Channel). Samen met een aantal technici zit hij achter een batterij regel- panelen vol knopjes, schuif jes en lampjes. ,Je intonatie was perfect, alleen praatte je te snel", zegt hij via een mi crofoon tegen Wilke, „Op nieuw!" En even later:Je zat te twijfelen. Overnieuw." Het is duidelijk dat de regis seur geen genoegen neemt met half werk. Bij stukjes en beetjes wordt het AH TV- journaal opgenomen. Bal Jargon Waar ik moeite mee heb is het jargon bij Albert Heijn. Er zijn zoveel van die vakter men. Laatst moest ik een tekst voorlezen over een af delingschef deli. Ik dacht dat die man Deli van zijn achter naam heette. En met de in troductie van de boeren- landmelk had ik het over niet afgeronde in plaats van niet afgeroomde melk. Dat soort dingen. Ik probeer me betrokken te voelen bij de onderwerpen. Anders krijg je dat ze zeggen: moet je die bal nou zien zitten. Maar misschien zeggen ze dat evengoed wel." De teksten van Wilke zijn in- Rob Wilson, de mannelijke helft van het presentatieduo, is inmiddels klaar met z'n werk. In tegenstelling tot hetgeen het eindprodukt doet vermoeden, zitten Wil ke Durand en hij deze keer niet gelijktijdig achter de desk. Hun bijdragen aan het journaal worden na elkaar opgenomen en later zo ge monteerd dat het lijkt alsof ze samen achter de tafel zit ten. „Het is ontzettend leuk om te doen, maar ik schrik iedere keer weer als ik me zelf op het scherm zie", ver telt Rob. „Hoe ik erbij geko men ben? Toeval. Rolf Meter adviseerde me om mee te doen aan een screentest voor AH TV. Ik zag het niet zo zitten, maar hij zei: Pro beer het nou. Dat heb ik ge daan en het is gelukt. Een specifieke opleiding heb ik er niet voor gehad, maar ik had wel wat ervaring met presenteren. Ik presenteerde op de radio al programma's. Voor de NCRV. MM-magazi- ne bijvoorbeeld en Ronduit, een recreatief programma. In het begin heb ik het vi- deowerk wat onderschat. Met de tekst die ik buiten beeld moest inspreken had ik geen moeite, dat is net als bij de radio, maar als ik in beeld was ging het moeilij ker. Dan keek ik bijvoor beeld weer niet in de camera maar erboven of zo. Nu gaat het al een stuk beter maar er moeten nog steeds dingen over. Ik ben blij dat ze zo veel geduld met me hebben. »ob Wilson en middels naar tevredenheid van de regisseur opgeno men. Ze komt de regiekamer binnen. Net als Rob Wilson en de razende reporter Si mon van der Ben, die niet in de studio is, werd ze na een screentest gecontracteerd voor het AH TV-joumaal. Wilke en Rob zijn er een hal ve donderdag per week mee bezig. De teksten krijgen ze op woensdagavond, zodat ze zich thuis alvast kunnen voorbereiden. „Eigenlijk ben ik actrice", vertelt ze desge vraagd. „Ik heb op de toneel school in Maastricht geze ten. Vanaf augustus speelde ik in een vrije toneelproduk- tie door het hele land. Dat is net achter de rug. Drukke tijd gehad met het video journaal er ook nog bij. Van de zomer begint Veronica met de opnames van een spannende TV-serie. Daar heb ik waarschijnlijk een rol in. Nee, ik voel me geen soort Noortje van Oostveen, hoewel er wel wat overeen komsten zijn met het NOS- joumaal. Hier heb je ook be richten die plotseling ge bracht worden en dan nog even gauw opgenomen moe ten worden. Daardoor is AH TV-joumaal heel actueel. Maar het NOS-journaal is voor heel Nederland en wij alleen voor de mensen van Albert Heijn. Ik hoop dat ze het in de filialen leuk vinden, dat vind ik het allerbelang rijkste. In het begin vond ik presenteren heel moeilijk. Het is toch heel wat anders dan acteren. De anonimiteit die je hebt bij het spelen van een rol is weg. Je moet het acteren eigenlijk vergeten. Maar het gaat steeds beter. Het wordt wat meer ont spannen. Ik zit niet meer als een overspannen adelaar in de camera te kijken. Er zit nog steeds vooruitgang in." Zwart gat Regisseur Rolf Meter beves tigt de woorden van Wilke. We treffen hem na de opna mes in de kantine, waar hij samen met video-editor Jur- riaan Frenkel Frank en Ad Knechting van Signum de lunch naar binnen werkt. „Het gaat absoluutbeter", meldt hij tussen twee hap pen door, „Rob en Wilke zijn de angst voor de camera kwijt en dat hebben ze toch helemaal zelf moeten doen. Zo'n camera zegt niets terug. Je zit in een zwart gat te kij ken en dat valt niet mee. Pre senteren is heel moeilijk.

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 3