„We zijn er niet op uit Jan en Alleman over te nemen Colofon pagina 2 Flitsen P.J.M. van Stekelenburg, directeur GVA Inzamelingsactie bouw Coentunnel „Het is een prachtige doelstelling: in 1990 één miljard omzet in het grootverbruik. Dat zou een verdubbeling beteke nen." Algemeen directeur PJ.M. van Stekelenburg van Grootverbruik Aliold (GVA) gelooft dat het moet lukken. De groei zit er stevig in en dat zal de komende jaren alleen nog maar toenemen. „In heel Nederland wordt jaarlijks een omzet van zes miljard gulden be haald in het grootver bruik. Als wij daar in 1990 één miljard van kunnen binnenhalen is dat uitste kend." De laatste jaren beweegt Ahold zich actief in deze marktsector, die ruwweg in drie onderdelen kan worden opgedeeld. Allereerst is er de institutionele markt die levert aan gezondheidszorg, bejaardencentra, kazernes en dergelijke. De tweede groep wordt gevormd door bedrijfsrestaurants, kantines en cateringbedrijven. De derde tak is tevens de groot ste: de horeca. Ahold be schikt nu over vier commer ciële werkmaatschappijen die zich ieder specialiseren in één van die marktsegmen ten. Dat zijn Albert Heijn Grootverbruik, Kok-Ede, Instel en de Horeca In koop Centrale. Groei Albert Heijn Grootverbruik (AHGV) maakt een sterke groei door. „Het aandeel dat behaald werd op de groot- verbruikmarkt was echter toch beperkt. En ook al zou de groei zich sterk doorzet ten, betekent het nog niet dat je over vijf jaar een flink aandeel hebt bereikt. De stij ging van het marktaandeel ging veel te langzaam", aldus Van Stekelenburg. Ahold heeft daarom de voornoem de drie bedrijven overgeno men. Kok-Ede is in 1985 overgenomen, hetgeen met een de grootste van het stel is. Dat bedrijf, waarvan Van Stekelenburg sinds een half jaar directeur is, bedient vooral de institutionele markt zoals ziekenhuizen, bejaardencentra en dergelij ke. „Die klanten", aldus de directeur, „hebben een groeiende behoefte aan een groter pakket diensten. Hun primaire zorg geldt de pa tiënten. Die zijn bij de bezui nigingen wel eens in het ge drang gekomen. Wanneer wij diensten overnemen, houden zij meer tijd over voor die patiënten. Wij be zorgen onze goederen nu nog tot aan de achterdeur. En wat er verder mee ge beurt is onze taak niet. Je kunt dat uitbreiden. Waarom dan niet een stap verder ge gaan? Wij zouden bij die in stellingen een grotere rol kunnen spelen voor wat be treft de interne goederen stroom, de administratieve informatiestroom en de ma- nagement-informatiestroom. Het zijn nog maar voorzich tige gedachten, maar volgens mij zijn ziekenhuizen zeer geïnteresseerd in het afsto ten van die fysieke goede renstroom. Het zou de zaak een stuk vereenvoudigen. Een beetje ziekenhuis heeft nu al gauw te maken met 500 tot 2.000 verschillende toeleveranciers. Dit moet belangrijk terug te brengen zijn. In de Verenigde Staten gebeurt dat al. Overigens is daar de gezondheidszorg een stuk commerciëler." Kok-Ede is van oorsprong een fabriek voor pudding poeder. Dat wordt er nog steeds geproduceerd, maar de distributie van goederen voor het grootverbruik heeft die produktie ver overvleu geld. Grootverbruik zal alleen nog maar groeien. De markt van zes miljard breidt zich uit. Kok-Ede zal zich voorname lijk bemoeien met die insti tutionele markt. Een ander bedrijf, de Horeca Inkoop Centrale (HIC) zal zich meer met leveranties aan restau rants en dergelijke bezighou den. Dat is tevens het groot ste deel van de markt voor grootverbruik. Aandeel „Voedingsmiddelen worden voornamelijk verkocht via de thuismarkt: voor 85 pro cent en de rest is grootver bruik. Ik denk dat het aan deel voor het grootverbruik in de komende jaren verder zal uitgroeien. Er vindt een verschuiving plaats. In de Verenigde Staten is de verde ling al ongeveer 50-50. Zo ver zal het hier niet komen, maar daar gaan mensen veel meer uit eten. Hier zitten we nog met Calvinistische en zuinige dingen. Kijk tussen FLITSEN Personeelsblad Ahold nv maart 1987 44-ste jaargang no. 3 verschijnt 11 x per jaar Oplage: 38.000 Redactie secretariaat: E. Muller Ankersmidplein 2 Kamer 1703 1506 CK ZAANDAM Tel.: 075-592576 REDACTIE FLITSEN Mw. T. Plooijer (hoofdred.) Public Relations HK 1704, 075-592573 N. Th. M. Huijsman Produkt Managing Marvelo P 410, 075-593253 N. Hupkens Filialenbureau AH HK 803, 075-592552 A. de Roo (Bureau Van Hulzen) F. Visser Marketing AC Restaurants P 216, 075-593356 A. Schoen Public Relations HK 1703, 075-592574 C. Waardenburg AH-filiaal 1027 Osdorpplein 229 1068 EK Amsterdam 020-193944 de middag maar eens in kan tines. Hoeveel mensen ne men er nog een pakje brood mee van huis? Hier is dat ge woon. Het wijzigt wel wat, maar wij lopen nog ver ach ter bij andere landen. Het zal groeien en mensen zullen ook vaker uit eten gaan, dus komt er meer behoefte aan horeca-leveranciers." Van Stekelenburg, die eerder in Brazilië, de Verenigde Staten en natuurlijk ook Nederland heeft gewerkt, ziet hier een taak voor de HIC. Instel is het derde bedrijf voor grootverbruik. Die le verancier uit Den Bosch is eerder al door Kok-Ede over genomen. Instel houdt zich voornamelijk bezig met het leveren aan bedrijfsrestau rants en heeft zodoende de strijd aangebonden met de pakjes brood in de kantine die van huis worden meege nomen. De vierde tak is Albert Heijn Grootverbruik uit Breuke len. Ook dit bedrijf is gespe cialiseerd op de instellingen- markt. Bij de vier bedrijven werken totaal 740 mensen. „De iden titeit van die vier takken blijft gehandhaafd. Mensen die gewend waren bij Kok- Ede te kopen, blijven dat ge woon doen. De goederen worden bezorgd door de ruim veertig vrachtwagens van dat bedrijf. Elk van die bedrijven heeft zijn eigen goodwill opgebouwd in de loop der jaren. Dat zet je niet overboord. Het zou voor de klanten toch merkwaardig zijn wanneer zij ineens te maken zouden krijgen met een nieuwe naam", aldus de directeur. Gezamenlijk inkopen Toch verandert er wel het nodige. Een aantal zaken zal gezamenlijk worden aange pakt onder de hoede van de overkoepelende organisatie Grootverbruik Ahold (GVA). ,Je kunt gezamenlijk gaan inkopen. Dat heeft zo zijn voordelen. Marktonder zoek is iets anders wat geza menlijk zal worden opgezet en de automatiseringsont wikkeling zal ook onder de vleugels van GVA plaats gaan vinden", aldus Van Stekelen burg. Albert Heijn Grootverbruik (AHGV) verhuist met haar distributie naar Ede. „Er zijn daar grote investeringen ge daan in het magazijn", ver telt hij, „waardoor een groot deel van de orderverwerking automatisch plaatsvindt. Daar kan AHGV profijt van hebben. Verder verandert er niets. De goederen worden gewoon in de AHGV-auto's met de olifant bezorgd. Het kantoor van AHGV blijft wel in Breukelen gevestigd. Het is alleen maar praktischer. Je moet distributie plegen op de meest voordelige wijze. De klant blijft gewoon zijn bestellingen opgeven in Breukelen." De magazijnen aldaar wor den in gebruik genomen door de HIC. Dat gebeurt in april. Ruim een jaar geleden is het bedrijfspand van de HIC volledig afgebrand. In de toenmalige vestigings plaats Lisse kon geen ander pand worden gevonden. De HIC kon wel een tijdelijk on derkomen in Hoofddorp vin den, maar moet dat pand binnenkort verlaten. Van daar de verhuizing naar Breukelen. Onrust De verschuivingen en over names hebben voor enige onrust onder het personeel gezorgd. „Logisch", vindt Van Stekelenburg, „maar nu iedereen weet waar hij of zij aan toe is, is de rust weerge keerd. Er is geen reden tot ongerustheid. De overnames en verschuivingen zijn al leen maar gepleegd omdat we een grote groei voorzien. We treffen dergelijke maat regelen vanuit een positief idee. We groeien als kool, het is in wezen een fantas tisch probleem. Het is helaas zo dat iedere verandering onrust met zich brengt, maar we hebben veel steun onder vonden van de onderne mingsraden en de personeel- afdelingen." De groei gaat inmiddels ver der. Nog maar kort geleden zijn de activiteiten van het bedrijf Peter Heisen bv uit Nieuwegein overgenomen, gespecialiseerd in het leve ren van geportioneerd vlees voor instellingen. „Daarbij worden andere eisen gesteld dan aan het vlees dat aan de horeca wordt geleverd. Het sluit goed aan bij wat we wil len", aldus Van Stekelenburg. Er is kritiek in de branche dat Ahold uit zou zijn op een monopoliepositie. „Dat is onzin. Wanneer wij in 1990 inderdaad de omzet van één miljard hebben bereikt, be tekent het niet dat we daar mee alleenheersers zijn. Er wordt immers jaarlijks voor zes miljard gulden verkocht. Bovendien zouden wij geen monopoliepositie willen ver werven. Gezonde concur rentie is een goede zaak, zo wel voor ons als voor onze afnemers. Ik weet niet of er nog veel meer bedrijven zul len worden overgenomen. We krijgen wel telefoontjes van bedrijven. Die vinden het beter nu alvast contact met ons op te* nemen. Dat kan interessant zijn, maar we moeten oppassen dat we geen doublures krijgen. Aan twee bedrijven met eenzelf de soort kennis is niet zo'n behoefte. We kijken heel kri tisch en zijn er niet op uit Jan en Alleman over te ne men." Verscentrales Veel aandacht wenst Van Ste kelenburg ook te besteden aan de sectoren vers vlees en AGF (aardappelen, groente en fruit). „Wij denken aan verscentrales door het hele land. Dat zouden er een stuk of tien kunnen worden. De klanten moeten eigenlijk al lemaal binnen een cirkel van 50 kilometer liggen. Daar naast zouden we in die cen tra dan meer kunnen doen aan de verkoop van wat wij noemen 'nieuw-non-food', waarmee we bestek en soortgelijke zaken bedoelen. Maar dat is allemaal nog in een zeer pril stadium. Er ligt - zoveel is wel duidelijk - een enorme markt voor ons open." Vervolg van pagina 1 ren dat het bedrijfsleven waar voor zijn geld krijgt. In de file top-tien, die onder andere de ANWB jaarlijks publiceert, neemt de Coen tunnel een onbetwiste toppositie in. De eerste plaats is voor de A8, de snel weg die het verkeer van Zaandam richting Amster dam leidt. De tweede plaats is, onbedreigd, ook voor de Coentunnel, maar dan voor het traject dat het verkeer van Amsterdam naar Zaan dam dirigeert, de AIO. Met de Brienenoordbrug bij Rot terdam op de derde plaats, volgt onmiddellijk daarop de Velsertunnel, het traject Alk maar-Haarlem (A9) als vier de. Deze file top tien dateert van vorig jaar en is tot stand gekomen in samenwerking met Rijkswaterstaat en de Al gemene Verkeersdienst Rijkspolitie in Driebergen, Tijdens de ochtendspits, tus sen 07.00 en 08.00 uur 's morgens, passeren op werkdagen ongeveer 4100 automobilisten, op weg naar Amsterdam, de Coentunnel. De langste file vorig jaar was ongeveer 10 kilometer. Behalve de Coentunnel moet in 1994 ook een nieuw wegennet tussen Coentun nel en Schiphol zijn gereali seerd, de zgn. Westrandweg. Daarmee is een bedrag tus sen de 500 en 800 miljoen gulden gemoeid. Naar aanlei ding van een klacht van het comité '2e Coen, niet Doen' heeft de Reclame Code Commissie gesteld dat de slagzin 'Tunnel erbij, filevrij' misleidend is. Het comité is van mening dat een tweede Coentunnel niets verandert aan de filevorming. Een tweede tunnel heeft pas zin als ook alle toevoerwegen worden aangelegd.

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 2