Werkmaatschappijen Albro-directeur Teun Winkel: „In dit geval geldt: 1 1 3" m n .0 Albro Samenwerking met Albro geeft AH voorsprong met bake off fe-i Albert He jjn pagina 10 Flitsen Met een geroutineerd gebaar rolt cursiste Yolanda Adam van filiaal 1244 Hellevoetsluis een bolletje deeg door een bak met maanzaad. Een tafel verder besproeit cursist Jos Wanders van AH Arnhem Kronenburg een aantal verse puntjes met een plantenspuit. Alsof hij nooit anders heeft gedaan. Cursusleider Henk van Houdt knikt goedkeurend. „Het is frappant om te zien hoeveel je ze in 4 dagen kunt bijbrengen", geeft hij te kennen. Plaats van handeling: de cursusruimte bij de Albro bakkerijen in Zwanen burg. In deze ruimte zijn al meer dan 100 filiaalme dewerkers van AH en Mi- ro ingewijd in de gehei men van de bake off- kunst. Velen zullen hun voorbeeld de komende ja ren volgen, want bake off zit in de lift. Momenteel zijn er 32 filialen met een bake off-afdeling, in 1988 zullen het er bijna 80 zijn. Flitsen nam een kijkje bij Albro en sprak met Albro- directeur Teun Winkel, bake off-projectleider Douwe de Vriend en cur susleiderjan Paymans. 1 1 3 Bake off is het ter plekke af bakken van voorbewerkt kleinbrood: puntjes, ka detjes, maanzaadbollen enz. Albro heeft de kennis in huis, maakt de halffabrikaten en leidt filiaalmedewerkers op. Albert Heijn en Miro maken de eindprodukten en leve ren cursisten. „Het is een goed voorbeeld van samen werking", zegt Teun Winkel, directeur van Albro. „Zon der de deskundigheid van Al bro was Albert Heijn nooit zo snel zo ver gekomen met bake off en aan de andere kant zouden wij nooit zo ver op de bake off-markt zijn ge weest als AH ons niet in de richting had geduwd. Echt wat je noemt een 1 1 3 situatie." „De samenwerking met Albro is uniek", erkent Douwe de Vriend, bake off- projectleider bij AH en Miro. „Daardoor hebben we een enorme voorsprong op de AH-filiaal 1145 uit Eindho ven ging in de 'steigers'. Na anderhalf jaar wachten en 14 weken zwoegen was het zover en kon er een 'plaatje' van een winkel worden ge opend. De klanten denken er kennelijk ook zo over want het liep storm bij de herope ning. Maar voor dat het zover was moesten alle me dewerkers nog even op de fo to en daar ivilde de kerstman best bij zijn. concurrenten. Zo'n samen werking met een produktie- bedrijf heeft verder nie mand. AH wil de beste zijn op het gebied van klein brood. We hadden een ach terstand, maar die is inge haald. Bake off past helemaal in het versgebeuren. Er ko men steeds meer verse pro- dukten in de supermarkt. Daarbij hoort een goede broodafdeling, want broodklanten zijn enorm be langrijk voor ons. Brood geeft een geweldige binding met de winkels." „De vers heid van bake off is nergens te evenaren", vult cursuslei der Jan Paymans aan. ,Je kunt op elk uur en op ieder tijdstip bepalen welk pro- dukt er afgebakken wordt. Anders zit er minimaal 6 uur tussen het bakken in de fa briek en het aanleveren bij de winkels. Bake off past he lemaal in het vers- idee." Croissanterie Vijf jaar geleden startte AH in Lelystad en Spijkenisse met bake off. Het begin was bescheiden. „Eigenlijk niet meer dan een hoekje waar brood opgepiept werd", al dus Douwe de Vriend. De echte start kwam enige tijd later. In vijf AH-filialen en één Miro-filiaal werden bake off-afdelingen volgens het zogenaamde leventi-concept ingericht. Een concept met een nadruk op het afbakken van banket en croissants. Het liep redelijk maar het was het toch niet helemaal. Dou we de Vriend: „Het was te veel het croissanterie-idee. We wilden de nadruk meer Adam. los Wanders, Gonnie op brood leggen." Het toeval wilde dat Albro op dat mo ment voor interne doelein den net een techniek had ontwikkeld om halffabrika ten in te vriezen. „We kwa men al snel op de gedachte om die ingevroren halffabri katen in de winkels te laten afbakken", aldus Teun Win kel. Samen met Douwe de Vriend werkte hij een nieuw concept uit waarin 'de mys tiek van de bakker' in de su permarkt goed tot zijn recht zou komen. Teun Winkel: „We zochten naar een vorm die wel de voordelen, maar niet de nadelen van een in- store-bakery zou hebben. Een volledige bakkerij was veel te duur. Er moest kort om een warme bakker-idee in de winkel ontstaan zonder de investering die de inrich ting van een complete bak kerij zou vergen." De bak kers moesten voor de klant zichtbaar zijn en de lekkere broodlucht diende zo nu en dan de winkel ingeblazen te worden. Kleinbrood moest ter plekke afgebakken wor den, grootbrood zou als van ouds van een bakkerij buiten de deur komen. Het concept bleek te werken. „We heb ben het idee eerst in 4 win kels uitgeprobeerd. In het begin liep het niet echt ge weldig, maar we hebben doorgezet en inmiddels la ten de cijfers een positief beeld zien", aldus projectlei der De Vriend. Filialen komen pas in aan merking voor de inrichting van een bake off-afdeling als ze aan bepaalde omzeteisen voldoen. Op grond van de huidige grens zal het aantal bake off-fïlialen de komende jaren stijgen naar een kleine 80. Douwe de Vriend: „Mis schien gaat de omzetgrens in de toekomst nog wel om laag. Dat is afhankelijk van het succes. De bijeffecten zijn momenteel nog moeilijk te meten." De ontwikkelin gen in de bakkerij-afdelingen gaan inmiddels verder. Drie AH-filialen in het zuiden hebben er sinds kort een soort banketbakkerij bij, waar gebak zelf wordt opge spoten. Bij Miro deden ze dat al langer. Ook het afbak ken van grote broden (800 g) wordt inmiddels in een vijftal filialen gedaan. Certificaat Alle AH- en Miro-medewer- kers die met bake off te ma ken krijgen, volgen bij Albro een 4-daagse cursus. In die vier dagen leren ze de fijne kneepjes van het vak. De cursussen worden geleid door Henk van Houdt, kwali teitscontroleur bij Albro, en Jan Paymans, extern begelei der van bake off-projecten. Ruim 100 filiaalmedewer kers hebben inmiddels het speciale bake off-certificaat in hun bezit. Jan Paymans: „Wat ze hier leren? De meest elementaire dingen. Zowel in theorie als in praktijk. We leren ze omgaan met de ap- >1: Jan Paymans en Henk van Iloudt ontzettend veel plezier... paratuur en we brengen ze produktkennis bij. Inclusief seizoenartikelen zijn er zo'n 70 produkten die in de win kel afgebakken kunnen wor den. We laten ook doelbe wust foute dingen zien zodat ze weten wat er wel en wat er niet kan met een produkt. Als de instructies worden opgevolgd dan kan iedereen het leren. Leken worden hier omgevormd tot bakkers." De cursisten komen uit alle windstreken naar Zwanen burg. Per bake off-filiaal vol gen gemiddeld 4 medewer kers de cursus. Voor bedrijfs leiders en afdelingchefs is er een 2-daagse cursus. Douwe de Vriend: „De ervaring heeft geleerd dat BL's daar door goede gesprekspart ners zijn bij het beheer van deze moeilijke afdeling." Het aantal cursisten varieert van 4 tot 13 per cursus. Tien is het streefgetal. „Als het er 13 zijn kom ik 's avonds lucht te kort", bekent cursusleider Paymans. In de cursusruimte is de 2e lesdag nog in volle gang. Er zijn deze week 4 cursisten. Twee uit Hellevoetsluis, een uit Arnhem en een uit Beek. Cursist Kees Vorstenbosch van Miro Beek bestrijkt de saucijzebroodjes met ei. Gonny Wagenvoort van fi liaal 1244 Hellevoetsluis haalt een bakplaat met kadet- ten uit de 3-deks Dahlen- oven. De puntjes worden omgekeerd en aan een nauwgezet onderzoek on derworpen, waarbij cursus leider Henk van Houdt zijn leerlingen op de verschillen de kwaliteitscriteria wijst. „Ik doe dit werk met ontzet tend veel plezier", zegt hij. „Het geeft ons een enorme bevrediging als een ander de kennis oppakt. Elke keer krij gen we hier weer andere mensen en dat is verschrik kelijk leuk. Daar heb ik zelf ook een hoop van geleerd." En wat vinden de cursisten er zelf van? Jos Wanders: Je pikt hier erg veel op. Ik heb er beslist geen spijt van. Je bent echt met een levend produkt bezig. Ik voel me nu al bakker!"

Personeelsbladen | 1970 | | pagina 10